Jak zaoszczędzić na składkach ZUS
WSTĘP
Wykonywanie pracy zarobkowej jest związane z ubezpieczeniami społecznymi, które są, co do zasady, obowiązkowe dla większości grup świadczących pracę. Obciążenia z tytułu składek na poszczególne ubezpieczenia są bardzo wysokie. Przedsiębiorcy mogą jednak wykorzystywać możliwości zmniejszenia tych zobowiązań stosując obowiązujące przepisy.
Efekt obniżenia kosztów składek ZUS można osiągnąć nie tylko poprzez zawieranie z wykonawcami umów innych niż umowa o pracę. Istnieje też wiele okoliczności, które mogą powodować zmniejszenie kosztów, np. prawidłowe ustalenie podstawy wymiaru składek ZUS czy korzystanie z różnego rodzaju ulg i refundacji dla poszczególnych grup ubezpieczonych, a także obowiązek oskładkowania tytułów ubezpieczeniowych w przypadku, gdy ubezpieczony posiada ich co najmniej dwa, tzw. zbieg tytułów do ubezpieczeń. Znajomość przepisów jest w tym przypadku niezbędna. Istnieje bowiem ryzyko, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakwestionuje działania płatnika, a wówczas konsekwencje takiej decyzji mogą być dotkliwe. Przedsiębiorca nie tylko będzie musiał skorygować błędy w dokumentacji zgłoszeniowej i rozliczeniowej, ale także zapłacić należne składki wraz z odsetkami.
W niniejszym poradniku wskazujemy sytuacje pozwalające na obniżenie kosztów składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, a także FP i FGŚP. Ponadto przestrzegamy przed błędami w zawieraniu umów cywilnoprawnych, których nadużywanie może okazać się dla przedsiębiorców kosztowne. Pracodawcy mogą także korzystać z programów uruchomionych przez urzędy pracy. Zatrudnianie osób bezrobotnych może okazać się dla przedsiębiorcy bardzo korzystne.
ROZDZIAŁ I.
TYTUŁY UBEZPIECZEŃ OBNIŻAJĄCE KOSZTY SKŁADEK ZUS
Tytuły do ubezpieczeń zostały określone w ustawie z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Jeśli dany tytuł nie został określony w ustawie, wówczas taki przychód jest zwolniony od obowiązku objęcia go ubezpieczeniami społecznymi. W pewnych okolicznościach tytuły ubezpieczeniowe stanowią obowiązek ubezpieczeń społecznych lub tylko ubezpieczenia zdrowotnego.