Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-10-15

Czas na nowe metody wyceny

Dnia 14 lipca 2009 roku Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR) wydała wstępny projekt standardu ED/2009/7 "Instrumenty finansowe: klasyfikacja i wycena". Projekt ten opracowano w ramach cyklu planowanego przez RMSR na rok 2009, który ma zastąpić w całości MSR 39 „Instrumenty finansowe: ujmowanie i wycena". Celem projektu jest poprawa przydatności sprawozdań finansowych jako podstaw do podejmowania decyzji przez ich użytkowników, uproszczenie klasyfikacji i wymogów dotyczących wyceny instrumentów finansowych (zarówno dla aktywów, jak i zobowiązań finansowych).

Dążenie do zmiany zasad rachunkowości instrumentów finansowych ma szereg różnorodnych przyczyn. Organy prawodawcze wielu państw zwracały się do RMSR o opracowanie prostszego i logiczniejszego standardu, który zastąpiłby MSR 39. Od 2005 roku RMSR i FASB realizują długoterminowe zadanie poprawienia i uproszczenia sprawozdawczości instrumentów finansowych. W marcu 2008 roku obie Rady opublikowały materiał do dyskusji pt. „Reducing Complexity in Reporting Financial Instruments" (uproszczenie sprawozdawczości instrumentów finansowych), zawierający rekomendacje przedstawione przez organy ustawodawcze różnych państw, wykorzystane przy opracowaniu wstępnego projektu ich klasyfikacji i wyceny.

W kwietniu 2009 roku Rady opublikowały przyspieszony terminarz zastąpienia standardów dotyczących instrumentów finansowych w odpowiedzi na wnioski szczytu G20 i zalecenia organów międzynarodowych, takich jak Financial Stability Board, organizacja odpowiedzialna za stabilizację globalnego systemu finansowego.

 

Najważniejsze zagadnienia

• Nowe kryteria wyceny po koszcie zamortyzowanym.

• Nowa kategoria wyceny - wartość godziwa przez inne całkowite dochody.

• Ocena utraty wartości tylko dla aktywów wycenianych wg zamortyzowanego kosztu.

• Likwidacja kategorii aktywów dostępnych do sprzedaży.

• Likwidacja kategorii aktywów utrzymywanych do terminu zapadalności.

• Brak możliwości reklasyfikacji aktywów pomiędzy różne kategorie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00