1. Jak ograniczyć ryzyko z wykorzystaniem opcji
Opcje jako pochodne instrumenty finansowe mogą być wykorzystywane w celach zabezpieczających (hedgingowych), a także spekulacyjnych. Doświadczenia wielu polskich przedsiębiorstw z opcjami walutowymi dowodzą, że w praktyce opcje często są wykorzystywane w celach spekulacyjnych. Działania takie doprowadziły wiele z nich do poważnych kłopotów finansowych, a niektóre przedsiębiorstwa zmuszone były ogłosić upadłość. Jednak umiejętne stosowanie opcji jako instrumentu zabezpieczającego pozwala istotnie ograniczyć ryzyko straty lub całkowicie je wyeliminować, a nawet stać się źródłem dodatkowych dochodów.
Duże straty ponoszone przez firmy były wynikiem nieoczekiwanych i gwałtownych zmian ceny instrumentów bazowych, na które opiewały wystawione opcje, czyli gwałtownej zmiany kursów walut. Opcje, w odróżnieniu od innych instrumentów terminowych, cechują się tym, że w przypadku ich nabycia pozwalają zabezpieczyć się przed niekorzystnymi zmianami cen instrumentów bazowych i jednocześnie nie pozbawiają możliwości osiągnięcia zysku w przypadku zmian korzystnych.
Ryzyko po stronie nabywcy opcji jest ograniczone praktycznie do wysokości zapłaconej premii, która ma charakter polisy ubezpieczającej nabywcę od ryzyka niekorzystnych zmian ceny instrumentu bazowego. Możliwość osiągnięcia ewentualnego zysku jest przy tym nieograniczona.