Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2006-11-01

1. Jakie techniki można wykorzystać do zabezpieczenia przed ryzykiem walutowym

Ekspansja polskich przedsiębiorstw na rynki zagraniczne będzie zwiększać zapotrzebowanie na skuteczne zarządzanie ryzykiem walutowym. Sprzedaż na rynku międzynarodowym jest zazwyczaj postrzegana jako szansa na znaczne zwiększenie przychodów firmy. Należy jednak pamiętać, że brak zarządzania ryzykiem walutowym może zmniejszyć korzyści ze sprzedaży zagranicą sprzedaży.

W celu ograniczenia ryzyka walutowego przedsiębiorstwo może wykorzystywać różne instrumenty i techniki. Wśród nich można wymienić m.in.: klauzule waloryzacyjne, wewnętrzną kompensatę lub zawieranie złotówkowych transakcji.
Klauzule waloryzacyjne polegają na zmianie ceny transakcji w związku ze zmianą kursu walutowego. Zapis klauzuli powinien być umieszczony w umowie podpisanej przez odbiorcę i dostawcę. Wewnętrzna kompensata (matching) polega na kompensowaniu należności i zobowiązań wyrażonych w tej samej walucie. Dzięki niej uzyskujemy saldo netto, które powinno być zabezpieczane przed niekorzystną zmianą kursów. Najprostszym, ale niezbyt efektywnym rozwiązaniem jest zawieranie transakcji z partnerami zagranicznymi w polskich nowych złotych.
Pobierz pliki wydania
Pobierz:

PDF
Zobacz także
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00