Rozliczenie VAT od nieodpłatnego przekazania towarów w ramach transakcji wewnątrzwspólnotowych
Przekazując nieodpłatnie towary do innego kraju UE, musimy rozliczyć WDT, jeżeli to przekazanie podlega opodatkowaniu VAT. Jeśli natomiast otrzymamy nieodpłatnie towar od kontrahenta z UE, nie rozliczamy VAT od WNT.
Sposób rozliczenia zależy od tego, czy towary nieodpłatnie przekazujemy, czy je otrzymujemy.
Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów
Opodatkowaniu VAT według art. 5 ust. 1 pkt 5 ustawy podlega wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów. Przez to pojęcie należy rozumieć wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju (art. 13 ust. 1 ustawy). Definiując pojęcie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, ustawodawca odwołuje się do postanowień art. 7, a zatem również do ust. 2 tego przepisu, regulującego kwestię nieodpłatnych przekazań i darowizn towarów.
Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów wystąpi tym samym niezależnie od tego, czy jest realizowana za wynagrodzeniem czy nieodpłatnie. W tym drugim przypadku jednak tylko wtedy, gdy nieodpłatne przekazanie podlega VAT. Na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy czynności wymienione w tym przepisie zostały bowiem zrównane z odpłatną dostawą towarów. Oczywiście dla zaistnienia wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów niezbędne będzie spełnienie pozostałych warunków, wskazanych w art. 13 ustawy, dotyczących osoby nabywcy i dostawcy towarów, którzy co do zasady powinni być podatnikami zarejestrowanymi na potrzeby transakcji wspólnotowych. Wyjątek stanowią dostawy, których przedmiotem są nowe środki transportu.