Konserwacje i remonty - skutki w VAT
Okres wakacyjny to dla branży budowlanej czas wzmożonych prac. Szczególnie drobne prace, takie jak remonty, konserwacje, których konsekwencją jest często montaż nowych towarów, sprawiają podatnikom wiele problemów, o czym świadczą liczne zapytania kierowane do organów podatkowych w tych sprawach. Gdy wykonujemy usługę montażu i jednocześnie sprzedajemy montowany towar, ustalenie, czy wykonujemy dostawę towarów czy świadczymy usługę, nie jest problemem teoretycznym. Od naszych ustaleń będzie zależało, czy możemy zastosować stawkę obniżoną 8%, a tym samym taniej wykonać zlecenie. To niejedyny problem, z jakim spotyka się branża budowlana, wykonując prace konserwacyjne i remontowe.
Gdy wykonujemy prace remontowe lub konserwacyjne i w ramach tych prac montujemy również nowe towary, należy, po pierwsze, ustalić, czy jest to świadczenie kompleksowe, a jeśli tak, to czy jest to świadczenie usług czy dostawa towarów.
Krok 1. Ustalamy, czy montaż rozliczamy jako świadczenie usług
Montaż może stanowić świadczenie podlegających opodatkowaniu usług montażowych, ale także element dostaw towarów obejmujących również ich montowanie.
Do pierwszego z tych sposobów kwalifikowane są bez wątpienia czynności polegające na montażu przedmiotów należących do zleceniodawcy usług montażu. Dotyczy to również sytuacji, gdy podatnik dokonujący montażu zużywa do niego własne materiały.
PRZYKŁAD
Osoba fizyczna kupiła płytki podłogowe, a następnie zleciła ich montaż firmie budowlanej. Firma ta w trakcie montażu zużyła własny klej do montażu płytek. Nie zmienia to kwalifikacji transakcji, która pozostaje świadczeniem usługi montażowej (z wykorzystaniem własnego kleju).
Wątpliwości pojawiają się w przypadkach, gdy transakcje obejmują dostarczenie określonych materiałów wraz z ich montażem. Nie jest wówczas jasne, czy dana transakcja stanowi świadczenie usługi montażowej wykonywanej z użyciem własnych materiałów, czy może wykonywane czynności montażowe stanowią część dostawy towarów.