Czy premia uznaniowa może stanowić honorarium dla pracownika za działalność twórczą
Chcemy podpisać z niektórymi naszymi pracownikami porozumienie przyznające dodatkowe wynagrodzenie za przekazanie praw autorskich do utworów, które powstały w wyniku wykonywania przez nich obowiązków na zajmowanym stanowisku. Wynagrodzenie to określimy jako premię za utwór. Czy nasze postępowanie będzie prawidłowe?
Tak. Honorarium autorskim nie musi być wyłącznie część wynagrodzenia zasadniczego przysługującego pracownikowi za stworzenie utworu w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy. Może być nim również premia. Istotny jest bowiem związek przyznanego składnika wynagrodzenia z rozporządzeniem przez pracownika prawami autorskimi. Szczegóły w uzasadnieniu.
Z reguły przychodem z tytułu przekazania pracodawcy przez pracownika praw autorskich do utworu stworzonego w wyniku wykonywania przez niego obowiązków ze stosunku pracy jest ustalona część miesięcznej stawki zasadniczej. Jednak nie tylko to wynagrodzenie może stanowić przychód z tych praw. W orzecznictwie uznaje się za taki przychód również premie, jeżeli mają związek z przeniesieniem przez pracownika praw do utworu i wyraził on zgodę na taki sposób wynagradzania. Nie ma w tym przypadku znaczenia, że składniki te mogą mieć uznaniowy charakter. Takie stanowisko zajął WSA w Łodzi w wyroku z 10 września 2019 r. (I SA/Łd 258/19). W powołanym wyroku WSA uznał, że sposób przyznawania premii nie może decydować, czy pozostaje ona w związku z utworem. Jeśli pracownik wykonujący w ramach umowy o pracę utwory zgadza się na taki sposób wynagradzania go za przekazanie pracodawcy prawa do rozporządzania autorskimi prawami majątkowymi, to organ podatkowy nie może w tym zakresie podważać ważności i skuteczności umowy (co również było przedmiotem sporu przedstawionym w powołanym wyroku z 10 września 2019 r.). Podobnie stwierdził już wcześniej WSA we Wrocławiu w wyroku z 2 września 2014 r. (I SA/Wr 1471/14).