Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-12-13

Rozliczenie osób prawnych

Podatek dochodowy od osób prawnych może być obliczony, pobrany i odprowadzony do urzędu skarbowego w dwojaki sposób: bezpośrednio przez podatnika, w drodze tzw. samoobliczenia, albo przez płatnika w szczególnie określonych przypadkach. Chodzi tu głównie o zryczałtowane formy opodatkowania w przypadku odsetek, opłat licencyjnych, dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Niezależnie od sposobu odprowadzenia podatku (lub zaliczki na podatek), zachodzi obowiązek złożenia deklaracji podatkowej do odpowiedniego urzędu skarbowego.

Paweł Jabłonowski
prawnik w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy
Samoobliczenie podatku
Podatnicy podatku dochodowego w ciągu roku podatkowego są zobligowani do składania deklaracji dotyczących zaliczek na podatek dochodowy. Po zakończeniu roku podatkowego, który nie musi być tożsamy z rokiem kalendarzowym, podatnicy składają zeznanie o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym - do końca trzeciego miesiąca roku następnego. W tym terminie powinien być także wpłacony podatek należny albo różnica między podatkiem należnym a sumą należnych zaliczek od początku roku podatkowego.
Zaliczki na podatek dochodowy
Składanie deklaracji dotyczących zaliczek na podatek dochodowy dokonywane jest na formularzach CIT-2. Deklaracja musi być sporządzona „według określonego wzoru”, co oznacza, że ma ona obejmować wszystkie elementy ustalone dla danego dokumentu przez Ministra Finansów. Nie musi być to zatem wyłącznie specjalny druk przygotowany dla potrzeb podatku dochodowego; podatnik może się posługiwać np. wydrukami komputerowymi czy też innymi formularzami odpowiadającymi wymogom sprawozdawczym. Na podstawie deklaracji CIT-2 podatnik informuje urząd narastająco o wysokości dochodu (straty) osiągniętego od początku roku podatkowego oraz o wysokości zaliczki za bieżący miesiąc.
ZAPAMIĘTAJ
Dochód oblicza się od początku roku podatkowego do końca miesiąca (tzw. rachunek narastający), a nie za bieżący miesiąc, za który wpłacana jest zaliczka na podatek dochodowy.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00