comment
Artykuł
Data publikacji: 2005-08-23
Kiedy można odliczyć VAT?
Artykuł 86 ustawy reguluje istotę VAT, którą stanowi neutralność podatku dla podatników, przez umożliwienie potrącenia podatku naliczonego, związanego z nabywanymi towarami i usługami od podatku należnego. W konsekwencji VAT obciąży jedynie końcową fazę obrotu, czyli konsumpcję. Zasada ta została wprowadzona przez I Dyrektywę UE, która stworzyła podwaliny pod obecny unijny system podatku od wartości dodanej i jest podstawą konstrukcyjną podatku.
Ireneusz Krawczyk - radca prawny
Mariusz Gumola - prawnik
Paweł Jabłonowski - prawnik z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy
W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Możliwości tej są pozbawione podmioty, które wybrały ryczałtowy sposób rozliczeń podatku (świadczący usługi taksówek, turystyki, dokonujący dostaw m.in. dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków, dokonujący dostaw i nabyć złota inwestycyjnego).
Podatek naliczony
Zasada neutralności była wielokrotnie podkreślana przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości - system odliczeń ma na celu całkowite uwolnienie podmiotu gospodarczego od obciążeń z tytułu podatku VAT zapłaconego w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej. Wspólny system podatku VAT gwarantuje w ten sposób, iż wszelka działalność gospodarcza, niezależnie od jej celu lub rezultatu, jest opodatkowana w sposób całkowicie neutralny, pod warunkiem że działalność ta podlega temu podatkowi (wyrok 268/83, w sprawie Rompelman a Minister van Financien). Podobne tezy Trybunał przedstawił także w innych orzeczeniach.
ZAPAMIĘTAJ
W praktyce realizacja zasady neutralności podatku polega na obciążeniu podatkiem należnym (wpłacanym do urzędu skarbowego) całości obrotu podatnika i przyznaniu podatnikowi, z pewnymi wyjątkami, możliwości odliczenia podatku naliczonego, związanego z zakupami podatnika. W efekcie dany podatnik odprowadzi do urzędu skarbowego jedynie wartość przez siebie dodaną w danej fazie obrotu gospodarczego, będącą różnicą pomiędzy podatkiem należnym a naliczonym.
Pozostało 95% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Książka