Artykuł
Gaz ziemny to perspektywiczny surowiec na lata
Gaz ziemny jest i przez najbliższe lata pozostanie kluczowym elementem transformacji polskiej energetyki. Odbiorcy, zarówno przemysłowi, jak i indywidualni, mogą liczyć na stabilne dostawy tego surowca, co zapewniają działania oraz inwestycje prowadzone przez Grupę ORLEN
20 listopada Grupa ORLEN poinformowała o wejściu w kolejny etap finalizacji procesu integracji spółek zajmujących się produkcją ropy naftowej i gazu ziemnego w Polsce. Efektem ma być – jak podał ORLEN SA w komunikacie – poprawa efektywności operacyjnej, obniżenie kosztów oraz stabilizacja poziomu wydobycia gazu. Integratorem będzie ORLEN Upstream Polska, spółka, która połączy rozproszone dotąd aktywa przejęte przez koncern w wyniku fuzji z Grupą Lotos oraz PGNiG.
W swoich komunikatach koncern twierdzi, że segment upstream (poszukiwania i produkcja – red.) jest jednym z filarów działalności Grupy ORLEN i ma istotny i pozytywny wpływ na wynik finansowy. Odgrywa zasadniczą rolę w realizacji celów strategicznych koncernu, które idą w parze z transformacją energetyczną krajowej gospodarki.
Rolą gazu ziemnego – jako paliwa pomostowego – jest ułatwienie odchodzenia od węgla i wsparcie rozwoju odnawialnych źródeł energii, ponieważ elektrownie zasilane gazem są w stanie elastycznie stabilizować system w coraz większym stopniu oparty na źródłach zależnych od warunków atmosferycznych.