history Historia zmian
zamknij

Wersja obowiązująca od 2024-03-15

Rozdział 5

Informacje przetwarzane w zbiorze Osoba

§ 16. 1. W zbiorze danych KSIP Osoba rejestruje się i przetwarza informacje, w tym dane osobowe, zwane dalej „rejestracją osoby”, o:

1) osobach podejrzanych o popełnienie przestępstw ściganych z oskarżenia publicznego lub przestępstw skarbowych w formie rejestracji:

a) procesowej,

b) zatrzymania,

c) poszukiwania,

d) notowania kryminalnego,

e) legitymowania,

f) środka zapobiegawczego lub karnego, nakazu lub zakazu;

2) nieletnich dopuszczających się czynów zabronionych przez ustawę jako przestępstwa ścigane z oskarżenia publicznego lub jako przestępstwa skarbowe w formie rejestracji:

a) procesowej,

b) zatrzymania,

c) poszukiwania,

d) notowania kryminalnego,

e) legitymowania,

f) środka zapobiegawczego lub karnego, nakazu lub zakazu w zakresie zastosowanych środków wychowawczych lub poprawczych;

3) osobach o nieustalonej tożsamości lub usiłujących ukryć swoją tożsamość, a także informacje o zwłokach o nieustalonej tożsamości w formie rejestracji:

a) okoliczności ujawnienia NN osoby,

b) okoliczności ujawnienia NN zwłok,

c) zatrzymania,

d) notowania kryminalnego;

4) osobach stwarzających zagrożenie, o których mowa w ustawie o osobach stwarzających zagrożenie, zwanych dalej „osobami stwarzającymi zagrożenie” w formie rejestracji:

a) notowania kryminalnego osoby z powodem „osoba pod nadzorem prewencyjnym”,

b) notowania kryminalnego osoby z powodem „osoba umieszczona w Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym”,

c) zatrzymania,

d) legitymowania;

5) osobach poszukiwanych ukrywających się przed organami ścigania i wymiaru sprawiedliwości w formie rejestracji:

a) poszukiwania,

b) zatrzymania,

c) legitymowania,

d) notowania kryminalnego;

6) osobach zaginionych w formie rejestracji:

a) poszukiwania osoby zaginionej,

b) legitymowania;

7) osobach, o których mowa w art. 10 ust. 1 ustawy o działaniach antyterrorystycznych, w formie rejestracji:

a) notowania kryminalnego osoby z art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy o działaniach antyterrorystycznych,

b) notowania kryminalnego osoby z art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o działaniach antyterrorystycznych,

c) notowania kryminalnego osoby z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o działaniach antyterrorystycznych,

d) notowania kryminalnego osoby z art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy o działaniach antyterrorystycznych,

e) notowania kryminalnego osoby z art. 10 ust. 1 pkt 5 ustawy o działaniach antyterrorystycznych,

f) legitymowania;

8) osobach:

a) wskazanych we wniosku złożonym na podstawie Konwencji dotyczącej cywilnych aspektów uprowadzenia dziecka za granicę, sporządzonej w Hadze dnia 25 października 1980 r. (Dz. U. z 1995 r. poz. 528 oraz z 1999 r. poz. 1085 ), zwanej dalej „konwencją haską z 1980 r.”, które uprowadziły osobę podlegającą władzy rodzicielskiej lub pozostającą pod opieką lub które osobę tę zatrzymały lub ją ukrywają, zwanych dalej „osobami uprowadzającymi, zatrzymującymi lub ukrywającymi małoletniego w rozumieniu konwencji haskiej z 1980 r.”,

b) zobowiązanych postanowieniem sądu o odebraniu osoby podlegającej władzy rodzicielskiej lub pozostającej pod opieką do jego wykonania, w przypadkach gdy sąd lub inny uprawniony organ zwrócił się do Policji o ustalenie miejsca pobytu osoby podlegającej odebraniu na podstawie tego postanowienia, zwanych dalej „osobami zobowiązanymi do wydania małoletniego”

– w formie rejestracji poszukiwania osoby z określeniem celu poszukiwania jako „Ustalenie miejsca pobytu uprowadzającego (zatrzymującego, ukrywającego małoletniego lub zobowiązanego do wydania małoletniego) w związku z uprowadzeniem rodzicielskim (konwencja haska z 1980 r.)” oraz w formie rejestracji legitymowania;

9) osobach uprowadzonych lub zatrzymanych w rozumieniu konwencji haskiej z 1980 r. lub podlegających odebraniu na podstawie postanowienia, o którym mowa w pkt 8 lit. b, zwanych dalej „osobami małoletnimi uprowadzonymi lub zatrzymanymi w rozumieniu konwencji haskiej z 1980 r. lub podlegającymi odebraniu na podstawie postanowienia sądu” w formie rejestracji:

a) poszukiwania osoby z określeniem celu poszukiwania jako „Ustalenie miejsca pobytu małoletniego w związku z uprowadzeniem rodzicielskim (konwencja haska z 1980 r.)”,

b) legitymowania;

10) osobach, w tym innych niż określone w pkt 1-5, 7, 11 i 12, zatrzymanych przez Policję w zakresie realizacji uprawnień, o których mowa w art. 15 ust. 1 pkt 2-3 lub art. 15a ustawy o Policji, w formie rejestracji zatrzymania;

11) sprawcach wykroczeń przeciwko mieniu, osobach podejrzanych o ich popełnienie oraz obwinionych i ukaranych za te wykroczenia w formie rejestracji:

a) sprawcy wykroczenia,

b) zatrzymania,

c) legitymowania;

12) osobach stosujących przemoc w rodzinie, w rozumieniu przepisów ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, zwanych dalej „osobami stosującymi przemoc w rodzinie”, w formie rejestracji:

a) środka zapobiegawczego lub karnego, nakazu lub zakazu,

b) zatrzymania,

c) legitymowania;

13) osobach legitymowanych na podstawie art. 15 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 14 ust. 1 i 2 ustawy o Policji lub na podstawie ustawy – Prawo o ruchu drogowym, w tym w przypadku legitymowania osoby podczas dokonywania kontroli osobistej, a także przeglądania zawartości bagaży i sprawdzania ładunków w portach i na dworcach oraz w środkach transportu lądowego, powietrznego i wodnego, o których mowa w art. 15 ust. 1 pkt 5 oraz art. 15d i art. 15e ustawy o Policji lub w przypadku legitymowania osoby podczas wykonywania innych czynności służbowych Policji w formie rejestracji legitymowania;

14) osobach, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 11 ustawy o udziale RP w SIS i VIS, rejestrowanych przez Policję na potrzeby przeprowadzania wobec tych osób kontroli niejawnych, rozpytań kontrolnych lub kontroli szczególnych, w formie rejestracji:

a) notowania kryminalnego z powodem „kontrola niejawna”,

b) notowania kryminalnego z powodem „kontrola niejawna – niezwłoczne działanie”,

c) notowania kryminalnego z powodem „rozpytanie kontrolne”,

d) notowania kryminalnego z powodem „rozpytanie kontrolne – niezwłoczne działanie”,

e) notowania kryminalnego z powodem „kontrola szczególna”,

f) notowania kryminalnego z powodem „kontrola szczególna – niezwłoczne działanie”,

g) legitymowania;

15) nieznanych osobach poszukiwanych przez Policję wyłącznie na podstawie danych daktyloskopijnych w postaci śladów linii papilarnych zawierających kompletne lub niekompletne zestawy odbitek linii papilarnych palców lub odbitek linii papilarnych dłoni jako osoby podejrzane o popełnienie przestępstwa terrorystycznego lub innego poważnego przestępstwa będącego przedmiotem postępowania przygotowawczego w celu ich identyfikacji jako sprawcy przestępstwa, jeżeli zachodzi wysokie prawdopodobieństwo, że dane te należą do tego sprawcy (o osobach, o których mowa w art. 40 rozporządzenia PE i Rady (UE) 2018/1862), w formie rejestracji notowania kryminalnego z powodem „NN sprawca poszukiwany na podstawie śladów linii papilarnych;

16) [1] osobach naruszających przepisy ruchu drogowego zarejestrowanych w Ewidencji w formie rejestracji:

a) notowania kryminalnego,

b) legitymowania.

2. Zakres informacji zawartych w rejestracji osoby powinien być dostosowany do rodzaju wykonywanych czynności służbowych w postępowaniu prowadzonym w sprawie o przestępstwo oraz do rodzaju i formy tego postępowania, a także powinien być uzasadniony przydatnością wykrywczą, dowodową lub identyfikacyjną, statusem osoby w sprawie lub postępowaniu i rodzajem realizowanych zadań Policji lub wykonywanych czynności.

3. W przypadku, gdy istnieją podstawy do dokonania rejestracji osoby w określonej formie a rejestrującemu nie są znane wszystkie niezbędne informacje wymagane do rejestracji w tej formie, dokonuje się rejestracji osoby w zbiorze Osoba poprzez wprowadzenie posiadanych informacji oraz poprzez pominięcie pól nie wymagających przez KSIP wypełnienia, co do których brakuje informacji, a także poprzez wprowadzenie oznaczeń „n/n” lub „b/d” w polach wymagających przez KSIP wypełnienia. Po uzyskaniu brakujących informacji wprowadza się je do zbioru Osoba odpowiednio na zasadach określonych dla ich rejestracji.

4. Oznaczeń „n/n” lub „b/d” nie można wprowadzać w polach wymagających podania imienia i nazwiska osoby dla rejestracji procesowej osoby, poszukiwania osoby, poszukiwania osoby zaginionej, rejestracji zatrzymania osoby, rejestracji środka zapobiegawczego lub karnego, nakazu lub zakazu rejestracji notowania kryminalnego osoby, z wyjątkiem notowania, o którym mowa w § 22 ust. 6 i 7 oraz rejestracji sprawcy wykroczenia.

5. W zakresie informacji o osobie zarejestrowanej w KSIP, której nadany został identyfikator KSIP osoby przetwarzane są odpowiednie identyfikatory KSIP, o których mowa w § 2 pkt 16, utworzone przez KSIP w związku z dokonaniem określonych form rejestracji dotyczących tej osoby lub w związku z zarejestrowaniem dotyczących tej osoby informacji, o których mowa w § 2 pkt 16 lit. c.

6. Dla każdej dokonanej rejestracji osoby, w formie określonej w ust. 1, tworzony jest identyfikator KSIP właściwy dla danej formy rejestracji przetwarzany wraz z identyfikatorem KSIP osoby, której dotyczy dokonana rejestracja.

[1] § 16 ust. 1 pkt 16 dodany przez § 1 pkt 8 zarządzenia nr 10 Komendanta Głównego Policji z dnia 28 lutego 2024 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie Krajowego Systemu Informacyjnego Policji (Dz.Urz.KGP. poz. 17). Zmiana weszła w życie 15 marca 2024 r.

Wersja obowiązująca od 2024-03-15

Rozdział 5

Informacje przetwarzane w zbiorze Osoba

§ 16. 1. W zbiorze danych KSIP Osoba rejestruje się i przetwarza informacje, w tym dane osobowe, zwane dalej „rejestracją osoby”, o:

1) osobach podejrzanych o popełnienie przestępstw ściganych z oskarżenia publicznego lub przestępstw skarbowych w formie rejestracji:

a) procesowej,

b) zatrzymania,

c) poszukiwania,

d) notowania kryminalnego,

e) legitymowania,

f) środka zapobiegawczego lub karnego, nakazu lub zakazu;

2) nieletnich dopuszczających się czynów zabronionych przez ustawę jako przestępstwa ścigane z oskarżenia publicznego lub jako przestępstwa skarbowe w formie rejestracji:

a) procesowej,

b) zatrzymania,

c) poszukiwania,

d) notowania kryminalnego,

e) legitymowania,

f) środka zapobiegawczego lub karnego, nakazu lub zakazu w zakresie zastosowanych środków wychowawczych lub poprawczych;

3) osobach o nieustalonej tożsamości lub usiłujących ukryć swoją tożsamość, a także informacje o zwłokach o nieustalonej tożsamości w formie rejestracji:

a) okoliczności ujawnienia NN osoby,

b) okoliczności ujawnienia NN zwłok,

c) zatrzymania,

d) notowania kryminalnego;

4) osobach stwarzających zagrożenie, o których mowa w ustawie o osobach stwarzających zagrożenie, zwanych dalej „osobami stwarzającymi zagrożenie” w formie rejestracji:

a) notowania kryminalnego osoby z powodem „osoba pod nadzorem prewencyjnym”,

b) notowania kryminalnego osoby z powodem „osoba umieszczona w Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym”,

c) zatrzymania,

d) legitymowania;

5) osobach poszukiwanych ukrywających się przed organami ścigania i wymiaru sprawiedliwości w formie rejestracji:

a) poszukiwania,

b) zatrzymania,

c) legitymowania,

d) notowania kryminalnego;

6) osobach zaginionych w formie rejestracji:

a) poszukiwania osoby zaginionej,

b) legitymowania;

7) osobach, o których mowa w art. 10 ust. 1 ustawy o działaniach antyterrorystycznych, w formie rejestracji:

a) notowania kryminalnego osoby z art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy o działaniach antyterrorystycznych,

b) notowania kryminalnego osoby z art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o działaniach antyterrorystycznych,

c) notowania kryminalnego osoby z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o działaniach antyterrorystycznych,

d) notowania kryminalnego osoby z art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy o działaniach antyterrorystycznych,

e) notowania kryminalnego osoby z art. 10 ust. 1 pkt 5 ustawy o działaniach antyterrorystycznych,

f) legitymowania;

8) osobach:

a) wskazanych we wniosku złożonym na podstawie Konwencji dotyczącej cywilnych aspektów uprowadzenia dziecka za granicę, sporządzonej w Hadze dnia 25 października 1980 r. (Dz. U. z 1995 r. poz. 528 oraz z 1999 r. poz. 1085 ), zwanej dalej „konwencją haską z 1980 r.”, które uprowadziły osobę podlegającą władzy rodzicielskiej lub pozostającą pod opieką lub które osobę tę zatrzymały lub ją ukrywają, zwanych dalej „osobami uprowadzającymi, zatrzymującymi lub ukrywającymi małoletniego w rozumieniu konwencji haskiej z 1980 r.”,

b) zobowiązanych postanowieniem sądu o odebraniu osoby podlegającej władzy rodzicielskiej lub pozostającej pod opieką do jego wykonania, w przypadkach gdy sąd lub inny uprawniony organ zwrócił się do Policji o ustalenie miejsca pobytu osoby podlegającej odebraniu na podstawie tego postanowienia, zwanych dalej „osobami zobowiązanymi do wydania małoletniego”

– w formie rejestracji poszukiwania osoby z określeniem celu poszukiwania jako „Ustalenie miejsca pobytu uprowadzającego (zatrzymującego, ukrywającego małoletniego lub zobowiązanego do wydania małoletniego) w związku z uprowadzeniem rodzicielskim (konwencja haska z 1980 r.)” oraz w formie rejestracji legitymowania;

9) osobach uprowadzonych lub zatrzymanych w rozumieniu konwencji haskiej z 1980 r. lub podlegających odebraniu na podstawie postanowienia, o którym mowa w pkt 8 lit. b, zwanych dalej „osobami małoletnimi uprowadzonymi lub zatrzymanymi w rozumieniu konwencji haskiej z 1980 r. lub podlegającymi odebraniu na podstawie postanowienia sądu” w formie rejestracji:

a) poszukiwania osoby z określeniem celu poszukiwania jako „Ustalenie miejsca pobytu małoletniego w związku z uprowadzeniem rodzicielskim (konwencja haska z 1980 r.)”,

b) legitymowania;

10) osobach, w tym innych niż określone w pkt 1-5, 7, 11 i 12, zatrzymanych przez Policję w zakresie realizacji uprawnień, o których mowa w art. 15 ust. 1 pkt 2-3 lub art. 15a ustawy o Policji, w formie rejestracji zatrzymania;

11) sprawcach wykroczeń przeciwko mieniu, osobach podejrzanych o ich popełnienie oraz obwinionych i ukaranych za te wykroczenia w formie rejestracji:

a) sprawcy wykroczenia,

b) zatrzymania,

c) legitymowania;

12) osobach stosujących przemoc w rodzinie, w rozumieniu przepisów ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, zwanych dalej „osobami stosującymi przemoc w rodzinie”, w formie rejestracji:

a) środka zapobiegawczego lub karnego, nakazu lub zakazu,

b) zatrzymania,

c) legitymowania;

13) osobach legitymowanych na podstawie art. 15 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 14 ust. 1 i 2 ustawy o Policji lub na podstawie ustawy – Prawo o ruchu drogowym, w tym w przypadku legitymowania osoby podczas dokonywania kontroli osobistej, a także przeglądania zawartości bagaży i sprawdzania ładunków w portach i na dworcach oraz w środkach transportu lądowego, powietrznego i wodnego, o których mowa w art. 15 ust. 1 pkt 5 oraz art. 15d i art. 15e ustawy o Policji lub w przypadku legitymowania osoby podczas wykonywania innych czynności służbowych Policji w formie rejestracji legitymowania;

14) osobach, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 11 ustawy o udziale RP w SIS i VIS, rejestrowanych przez Policję na potrzeby przeprowadzania wobec tych osób kontroli niejawnych, rozpytań kontrolnych lub kontroli szczególnych, w formie rejestracji:

a) notowania kryminalnego z powodem „kontrola niejawna”,

b) notowania kryminalnego z powodem „kontrola niejawna – niezwłoczne działanie”,

c) notowania kryminalnego z powodem „rozpytanie kontrolne”,

d) notowania kryminalnego z powodem „rozpytanie kontrolne – niezwłoczne działanie”,

e) notowania kryminalnego z powodem „kontrola szczególna”,

f) notowania kryminalnego z powodem „kontrola szczególna – niezwłoczne działanie”,

g) legitymowania;

15) nieznanych osobach poszukiwanych przez Policję wyłącznie na podstawie danych daktyloskopijnych w postaci śladów linii papilarnych zawierających kompletne lub niekompletne zestawy odbitek linii papilarnych palców lub odbitek linii papilarnych dłoni jako osoby podejrzane o popełnienie przestępstwa terrorystycznego lub innego poważnego przestępstwa będącego przedmiotem postępowania przygotowawczego w celu ich identyfikacji jako sprawcy przestępstwa, jeżeli zachodzi wysokie prawdopodobieństwo, że dane te należą do tego sprawcy (o osobach, o których mowa w art. 40 rozporządzenia PE i Rady (UE) 2018/1862), w formie rejestracji notowania kryminalnego z powodem „NN sprawca poszukiwany na podstawie śladów linii papilarnych;

16) [1] osobach naruszających przepisy ruchu drogowego zarejestrowanych w Ewidencji w formie rejestracji:

a) notowania kryminalnego,

b) legitymowania.

2. Zakres informacji zawartych w rejestracji osoby powinien być dostosowany do rodzaju wykonywanych czynności służbowych w postępowaniu prowadzonym w sprawie o przestępstwo oraz do rodzaju i formy tego postępowania, a także powinien być uzasadniony przydatnością wykrywczą, dowodową lub identyfikacyjną, statusem osoby w sprawie lub postępowaniu i rodzajem realizowanych zadań Policji lub wykonywanych czynności.

3. W przypadku, gdy istnieją podstawy do dokonania rejestracji osoby w określonej formie a rejestrującemu nie są znane wszystkie niezbędne informacje wymagane do rejestracji w tej formie, dokonuje się rejestracji osoby w zbiorze Osoba poprzez wprowadzenie posiadanych informacji oraz poprzez pominięcie pól nie wymagających przez KSIP wypełnienia, co do których brakuje informacji, a także poprzez wprowadzenie oznaczeń „n/n” lub „b/d” w polach wymagających przez KSIP wypełnienia. Po uzyskaniu brakujących informacji wprowadza się je do zbioru Osoba odpowiednio na zasadach określonych dla ich rejestracji.

4. Oznaczeń „n/n” lub „b/d” nie można wprowadzać w polach wymagających podania imienia i nazwiska osoby dla rejestracji procesowej osoby, poszukiwania osoby, poszukiwania osoby zaginionej, rejestracji zatrzymania osoby, rejestracji środka zapobiegawczego lub karnego, nakazu lub zakazu rejestracji notowania kryminalnego osoby, z wyjątkiem notowania, o którym mowa w § 22 ust. 6 i 7 oraz rejestracji sprawcy wykroczenia.

5. W zakresie informacji o osobie zarejestrowanej w KSIP, której nadany został identyfikator KSIP osoby przetwarzane są odpowiednie identyfikatory KSIP, o których mowa w § 2 pkt 16, utworzone przez KSIP w związku z dokonaniem określonych form rejestracji dotyczących tej osoby lub w związku z zarejestrowaniem dotyczących tej osoby informacji, o których mowa w § 2 pkt 16 lit. c.

6. Dla każdej dokonanej rejestracji osoby, w formie określonej w ust. 1, tworzony jest identyfikator KSIP właściwy dla danej formy rejestracji przetwarzany wraz z identyfikatorem KSIP osoby, której dotyczy dokonana rejestracja.

[1] § 16 ust. 1 pkt 16 dodany przez § 1 pkt 8 zarządzenia nr 10 Komendanta Głównego Policji z dnia 28 lutego 2024 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie Krajowego Systemu Informacyjnego Policji (Dz.Urz.KGP. poz. 17). Zmiana weszła w życie 15 marca 2024 r.

Wersja archiwalna obowiązująca od 2024-03-01 do 2024-03-14

Rozdział 5

Informacje przetwarzane w zbiorze Osoba

§ 16. 1. W zbiorze danych KSIP Osoba rejestruje się i przetwarza informacje, w tym dane osobowe, zwane dalej „rejestracją osoby”, o:

1) osobach podejrzanych o popełnienie przestępstw ściganych z oskarżenia publicznego lub przestępstw skarbowych w formie rejestracji:

a) procesowej,

b) zatrzymania,

c) poszukiwania,

d) notowania kryminalnego,

e) legitymowania,

f) środka zapobiegawczego lub karnego, nakazu lub zakazu;

2) nieletnich dopuszczających się czynów zabronionych przez ustawę jako przestępstwa ścigane z oskarżenia publicznego lub jako przestępstwa skarbowe w formie rejestracji:

a) procesowej,

b) zatrzymania,

c) poszukiwania,

d) notowania kryminalnego,

e) legitymowania,

f) środka zapobiegawczego lub karnego, nakazu lub zakazu w zakresie zastosowanych środków wychowawczych lub poprawczych;

3) osobach o nieustalonej tożsamości lub usiłujących ukryć swoją tożsamość, a także informacje o zwłokach o nieustalonej tożsamości w formie rejestracji:

a) okoliczności ujawnienia NN osoby,

b) okoliczności ujawnienia NN zwłok,

c) zatrzymania,

d) notowania kryminalnego;

4) osobach stwarzających zagrożenie, o których mowa w ustawie o osobach stwarzających zagrożenie, zwanych dalej „osobami stwarzającymi zagrożenie” w formie rejestracji:

a) notowania kryminalnego osoby z powodem „osoba pod nadzorem prewencyjnym”,

b) notowania kryminalnego osoby z powodem „osoba umieszczona w Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym”,

c) zatrzymania,

d) legitymowania;

5) osobach poszukiwanych ukrywających się przed organami ścigania i wymiaru sprawiedliwości w formie rejestracji:

a) poszukiwania,

b) zatrzymania,

c) legitymowania,

d) notowania kryminalnego;

6) osobach zaginionych w formie rejestracji:

a) poszukiwania osoby zaginionej,

b) legitymowania;

7) osobach, o których mowa w art. 10 ust. 1 ustawy o działaniach antyterrorystycznych, w formie rejestracji:

a) notowania kryminalnego osoby z art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy o działaniach antyterrorystycznych,

b) notowania kryminalnego osoby z art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o działaniach antyterrorystycznych,

c) notowania kryminalnego osoby z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o działaniach antyterrorystycznych,

d) notowania kryminalnego osoby z art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy o działaniach antyterrorystycznych,

e) notowania kryminalnego osoby z art. 10 ust. 1 pkt 5 ustawy o działaniach antyterrorystycznych,

f) legitymowania;

8) osobach:

a) wskazanych we wniosku złożonym na podstawie Konwencji dotyczącej cywilnych aspektów uprowadzenia dziecka za granicę, sporządzonej w Hadze dnia 25 października 1980 r. (Dz. U. z 1995 r. poz. 528 oraz z 1999 r. poz. 1085 ), zwanej dalej „konwencją haską z 1980 r.”, które uprowadziły osobę podlegającą władzy rodzicielskiej lub pozostającą pod opieką lub które osobę tę zatrzymały lub ją ukrywają, zwanych dalej „osobami uprowadzającymi, zatrzymującymi lub ukrywającymi małoletniego w rozumieniu konwencji haskiej z 1980 r.”,

b) zobowiązanych postanowieniem sądu o odebraniu osoby podlegającej władzy rodzicielskiej lub pozostającej pod opieką do jego wykonania, w przypadkach gdy sąd lub inny uprawniony organ zwrócił się do Policji o ustalenie miejsca pobytu osoby podlegającej odebraniu na podstawie tego postanowienia, zwanych dalej „osobami zobowiązanymi do wydania małoletniego”

– w formie rejestracji poszukiwania osoby z określeniem celu poszukiwania jako „Ustalenie miejsca pobytu uprowadzającego (zatrzymującego, ukrywającego małoletniego lub zobowiązanego do wydania małoletniego) w związku z uprowadzeniem rodzicielskim (konwencja haska z 1980 r.)” oraz w formie rejestracji legitymowania;

9) osobach uprowadzonych lub zatrzymanych w rozumieniu konwencji haskiej z 1980 r. lub podlegających odebraniu na podstawie postanowienia, o którym mowa w pkt 8 lit. b, zwanych dalej „osobami małoletnimi uprowadzonymi lub zatrzymanymi w rozumieniu konwencji haskiej z 1980 r. lub podlegającymi odebraniu na podstawie postanowienia sądu” w formie rejestracji:

a) poszukiwania osoby z określeniem celu poszukiwania jako „Ustalenie miejsca pobytu małoletniego w związku z uprowadzeniem rodzicielskim (konwencja haska z 1980 r.)”,

b) legitymowania;

10) osobach, w tym innych niż określone w pkt 1-5, 7, 11 i 12, zatrzymanych przez Policję w zakresie realizacji uprawnień, o których mowa w art. 15 ust. 1 pkt 2-3 lub art. 15a ustawy o Policji, w formie rejestracji zatrzymania;

11) sprawcach wykroczeń przeciwko mieniu, osobach podejrzanych o ich popełnienie oraz obwinionych i ukaranych za te wykroczenia w formie rejestracji:

a) sprawcy wykroczenia,

b) zatrzymania,

c) legitymowania;

12) osobach stosujących przemoc w rodzinie, w rozumieniu przepisów ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, zwanych dalej „osobami stosującymi przemoc w rodzinie”, w formie rejestracji:

a) środka zapobiegawczego lub karnego, nakazu lub zakazu,

b) zatrzymania,

c) legitymowania;

13) osobach legitymowanych na podstawie art. 15 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 14 ust. 1 i 2 ustawy o Policji lub na podstawie ustawy – Prawo o ruchu drogowym, w tym w przypadku legitymowania osoby podczas dokonywania kontroli osobistej, a także przeglądania zawartości bagaży i sprawdzania ładunków w portach i na dworcach oraz w środkach transportu lądowego, powietrznego i wodnego, o których mowa w art. 15 ust. 1 pkt 5 oraz art. 15d i art. 15e ustawy o Policji lub w przypadku legitymowania osoby podczas wykonywania innych czynności służbowych Policji w formie rejestracji legitymowania;

14) [25] osobach, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 11 ustawy o udziale RP w SIS i VIS, rejestrowanych przez Policję na potrzeby przeprowadzania wobec tych osób kontroli niejawnych, rozpytań kontrolnych lub kontroli szczególnych, w formie rejestracji:

a) notowania kryminalnego z powodem „kontrola niejawna”,

b) notowania kryminalnego z powodem „kontrola niejawna – niezwłoczne działanie”,

c) notowania kryminalnego z powodem „rozpytanie kontrolne”,

d) notowania kryminalnego z powodem „rozpytanie kontrolne – niezwłoczne działanie”,

e) notowania kryminalnego z powodem „kontrola szczególna”,

f) notowania kryminalnego z powodem „kontrola szczególna – niezwłoczne działanie”,

g) legitymowania;

15) [26] nieznanych osobach poszukiwanych przez Policję wyłącznie na podstawie danych daktyloskopijnych w postaci śladów linii papilarnych zawierających kompletne lub niekompletne zestawy odbitek linii papilarnych palców lub odbitek linii papilarnych dłoni jako osoby podejrzane o popełnienie przestępstwa terrorystycznego lub innego poważnego przestępstwa będącego przedmiotem postępowania przygotowawczego w celu ich identyfikacji jako sprawcy przestępstwa, jeżeli zachodzi wysokie prawdopodobieństwo, że dane te należą do tego sprawcy (o osobach, o których mowa w art. 40 rozporządzenia PE i Rady (UE) 2018/1862), w formie rejestracji notowania kryminalnego z powodem „NN sprawca poszukiwany na podstawie śladów linii papilarnych.

2. Zakres informacji zawartych w rejestracji osoby powinien być dostosowany do rodzaju wykonywanych czynności służbowych w postępowaniu prowadzonym w sprawie o przestępstwo oraz do rodzaju i formy tego postępowania, a także powinien być uzasadniony przydatnością wykrywczą, dowodową lub identyfikacyjną, statusem osoby w sprawie lub postępowaniu i rodzajem realizowanych zadań Policji lub wykonywanych czynności.

3. W przypadku, gdy istnieją podstawy do dokonania rejestracji osoby w określonej formie a rejestrującemu nie są znane wszystkie niezbędne informacje wymagane do rejestracji w tej formie, dokonuje się rejestracji osoby w zbiorze Osoba poprzez wprowadzenie posiadanych informacji oraz poprzez pominięcie pól nie wymagających przez KSIP wypełnienia, co do których brakuje informacji, a także poprzez wprowadzenie oznaczeń „n/n” lub „b/d” w polach wymagających przez KSIP wypełnienia. Po uzyskaniu brakujących informacji wprowadza się je do zbioru Osoba odpowiednio na zasadach określonych dla ich rejestracji.

4. Oznaczeń „n/n” lub „b/d” nie można wprowadzać w polach wymagających podania imienia i nazwiska osoby dla rejestracji procesowej osoby, poszukiwania osoby, poszukiwania osoby zaginionej, rejestracji zatrzymania osoby, rejestracji środka zapobiegawczego lub karnego, nakazu lub zakazu rejestracji notowania kryminalnego osoby, z wyjątkiem notowania, o którym mowa w § 22 ust. 6 i 7 oraz rejestracji sprawcy wykroczenia.

5. W zakresie informacji o osobie zarejestrowanej w KSIP, której nadany został identyfikator KSIP osoby przetwarzane są odpowiednie identyfikatory KSIP, o których mowa w § 2 pkt 16, utworzone przez KSIP w związku z dokonaniem określonych form rejestracji dotyczących tej osoby lub w związku z zarejestrowaniem dotyczących tej osoby informacji, o których mowa w § 2 pkt 16 lit. c.

6. Dla każdej dokonanej rejestracji osoby, w formie określonej w ust. 1, tworzony jest identyfikator KSIP właściwy dla danej formy rejestracji przetwarzany wraz z identyfikatorem KSIP osoby, której dotyczy dokonana rejestracja.

[25] § 16 ust. 1 pkt 14 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 8 zarządzenia nr 10 Komendanta Głównego Policji z dnia 28 lutego 2024 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie Krajowego Systemu Informacyjnego Policji (Dz.Urz.KGP. poz. 17). Zmiana weszła w życie 1 marca 2024 r., z mocą od 7 marca 2024 r.

[26] § 16 ust. 1 pkt 15 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 8 zarządzenia nr 10 Komendanta Głównego Policji z dnia 28 lutego 2024 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie Krajowego Systemu Informacyjnego Policji (Dz.Urz.KGP. poz. 17). Zmiana weszła w życie 1 marca 2024 r., z mocą od 7 marca 2024 r.

Wersja archiwalna obowiązująca od 2021-10-08 do 2024-02-29

Rozdział 5

Informacje przetwarzane w zbiorze Osoba

§ 16. 1. W zbiorze danych KSIP Osoba rejestruje się i przetwarza informacje, w tym dane osobowe, zwane dalej „rejestracją osoby”, o:

1) osobach podejrzanych o popełnienie przestępstw ściganych z oskarżenia publicznego lub przestępstw skarbowych w formie rejestracji:

a) procesowej,

b) zatrzymania,

c) poszukiwania,

d) notowania kryminalnego,

e) legitymowania,

f) środka zapobiegawczego lub karnego, nakazu lub zakazu;

2) nieletnich dopuszczających się czynów zabronionych przez ustawę jako przestępstwa ścigane z oskarżenia publicznego lub jako przestępstwa skarbowe w formie rejestracji:

a) procesowej,

b) zatrzymania,

c) poszukiwania,

d) notowania kryminalnego,

e) legitymowania,

f) środka zapobiegawczego lub karnego, nakazu lub zakazu w zakresie zastosowanych środków wychowawczych lub poprawczych;

3) osobach o nieustalonej tożsamości lub usiłujących ukryć swoją tożsamość, a także informacje o zwłokach o nieustalonej tożsamości w formie rejestracji:

a) okoliczności ujawnienia NN osoby,

b) okoliczności ujawnienia NN zwłok,

c) zatrzymania,

d) notowania kryminalnego;

4) osobach stwarzających zagrożenie, o których mowa w ustawie o osobach stwarzających zagrożenie, zwanych dalej „osobami stwarzającymi zagrożenie” w formie rejestracji:

a) notowania kryminalnego osoby z powodem „osoba pod nadzorem prewencyjnym”,

b) notowania kryminalnego osoby z powodem „osoba umieszczona w Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym”,

c) zatrzymania,

d) legitymowania;

5) osobach poszukiwanych ukrywających się przed organami ścigania i wymiaru sprawiedliwości w formie rejestracji:

a) poszukiwania,

b) zatrzymania,

c) legitymowania,

d) notowania kryminalnego;

6) osobach zaginionych w formie rejestracji:

a) poszukiwania osoby zaginionej,

b) legitymowania;

7) osobach, o których mowa w art. 10 ust. 1 ustawy o działaniach antyterrorystycznych, w formie rejestracji:

a) notowania kryminalnego osoby z art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy o działaniach antyterrorystycznych,

b) notowania kryminalnego osoby z art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o działaniach antyterrorystycznych,

c) notowania kryminalnego osoby z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o działaniach antyterrorystycznych,

d) notowania kryminalnego osoby z art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy o działaniach antyterrorystycznych,

e) notowania kryminalnego osoby z art. 10 ust. 1 pkt 5 ustawy o działaniach antyterrorystycznych,

f) legitymowania;

8) osobach:

a) wskazanych we wniosku złożonym na podstawie Konwencji dotyczącej cywilnych aspektów uprowadzenia dziecka za granicę, sporządzonej w Hadze dnia 25 października 1980 r. (Dz. U. z 1995 r. poz. 528 oraz z 1999 r. poz. 1085 ), zwanej dalej „konwencją haską z 1980 r.”, które uprowadziły osobę podlegającą władzy rodzicielskiej lub pozostającą pod opieką lub które osobę tę zatrzymały lub ją ukrywają, zwanych dalej „osobami uprowadzającymi, zatrzymującymi lub ukrywającymi małoletniego w rozumieniu konwencji haskiej z 1980 r.”,

b) zobowiązanych postanowieniem sądu o odebraniu osoby podlegającej władzy rodzicielskiej lub pozostającej pod opieką do jego wykonania, w przypadkach gdy sąd lub inny uprawniony organ zwrócił się do Policji o ustalenie miejsca pobytu osoby podlegającej odebraniu na podstawie tego postanowienia, zwanych dalej „osobami zobowiązanymi do wydania małoletniego”

– w formie rejestracji poszukiwania osoby z określeniem celu poszukiwania jako „Ustalenie miejsca pobytu uprowadzającego (zatrzymującego, ukrywającego małoletniego lub zobowiązanego do wydania małoletniego) w związku z uprowadzeniem rodzicielskim (konwencja haska z 1980 r.)” oraz w formie rejestracji legitymowania;

9) osobach uprowadzonych lub zatrzymanych w rozumieniu konwencji haskiej z 1980 r. lub podlegających odebraniu na podstawie postanowienia, o którym mowa w pkt 8 lit. b, zwanych dalej „osobami małoletnimi uprowadzonymi lub zatrzymanymi w rozumieniu konwencji haskiej z 1980 r. lub podlegającymi odebraniu na podstawie postanowienia sądu” w formie rejestracji:

a) poszukiwania osoby z określeniem celu poszukiwania jako „Ustalenie miejsca pobytu małoletniego w związku z uprowadzeniem rodzicielskim (konwencja haska z 1980 r.)”,

b) legitymowania;

10) osobach, w tym innych niż określone w pkt 1-5, 7, 11 i 12, zatrzymanych przez Policję w zakresie realizacji uprawnień, o których mowa w art. 15 ust. 1 pkt 2-3 lub art. 15a ustawy o Policji, w formie rejestracji zatrzymania;

11) sprawcach wykroczeń przeciwko mieniu, osobach podejrzanych o ich popełnienie oraz obwinionych i ukaranych za te wykroczenia w formie rejestracji:

a) sprawcy wykroczenia,

b) zatrzymania,

c) legitymowania;

12) osobach stosujących przemoc w rodzinie, w rozumieniu przepisów ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, zwanych dalej „osobami stosującymi przemoc w rodzinie”, w formie rejestracji:

a) środka zapobiegawczego lub karnego, nakazu lub zakazu,

b) zatrzymania,

c) legitymowania;

13) [43] osobach legitymowanych na podstawie art. 15 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 14 ust. 1 i 2 ustawy o Policji lub na podstawie ustawy – Prawo o ruchu drogowym, w tym w przypadku legitymowania osoby podczas dokonywania kontroli osobistej, a także przeglądania zawartości bagaży i sprawdzania ładunków w portach i na dworcach oraz w środkach transportu lądowego, powietrznego i wodnego, o których mowa w art. 15 ust. 1 pkt 5 oraz art. 15d i art. 15e ustawy o Policji lub w przypadku legitymowania osoby podczas wykonywania innych czynności służbowych Policji w formie rejestracji legitymowania.

2. Zakres informacji zawartych w rejestracji osoby powinien być dostosowany do rodzaju wykonywanych czynności służbowych w postępowaniu prowadzonym w sprawie o przestępstwo oraz do rodzaju i formy tego postępowania, a także powinien być uzasadniony przydatnością wykrywczą, dowodową lub identyfikacyjną, statusem osoby w sprawie lub postępowaniu i rodzajem realizowanych zadań Policji lub wykonywanych czynności.

3. W przypadku, gdy istnieją podstawy do dokonania rejestracji osoby w określonej formie a rejestrującemu nie są znane wszystkie niezbędne informacje wymagane do rejestracji w tej formie, dokonuje się rejestracji osoby w zbiorze Osoba poprzez wprowadzenie posiadanych informacji oraz poprzez pominięcie pól nie wymagających przez KSIP wypełnienia, co do których brakuje informacji, a także poprzez wprowadzenie oznaczeń „n/n” lub „b/d” w polach wymagających przez KSIP wypełnienia. Po uzyskaniu brakujących informacji wprowadza się je do zbioru Osoba odpowiednio na zasadach określonych dla ich rejestracji.

4. Oznaczeń „n/n” lub „b/d” nie można wprowadzać w polach wymagających podania imienia i nazwiska osoby dla rejestracji procesowej osoby, poszukiwania osoby, poszukiwania osoby zaginionej, rejestracji zatrzymania osoby, rejestracji środka zapobiegawczego lub karnego, nakazu lub zakazu rejestracji notowania kryminalnego osoby, z wyjątkiem notowania, o którym mowa w § 22 ust. 6 i 7 oraz rejestracji sprawcy wykroczenia.

5. W zakresie informacji o osobie zarejestrowanej w KSIP, której nadany został identyfikator KSIP osoby przetwarzane są odpowiednie identyfikatory KSIP, o których mowa w § 2 pkt 16, utworzone przez KSIP w związku z dokonaniem określonych form rejestracji dotyczących tej osoby lub w związku z zarejestrowaniem dotyczących tej osoby informacji, o których mowa w § 2 pkt 16 lit. c.

6. Dla każdej dokonanej rejestracji osoby, w formie określonej w ust. 1, tworzony jest identyfikator KSIP właściwy dla danej formy rejestracji przetwarzany wraz z identyfikatorem KSIP osoby, której dotyczy dokonana rejestracja.

[43] § 16 ust. 1 pkt 13 dodany przez § 1 pkt 16 lit. b) zarządzenia nr 30 Komendanta Głównego Policji z dnia 22 września 2021 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie Krajowego Systemu Informacyjnego Policji (Dz.Urz.KGP. poz. 100). Zmiana weszła w życie 8 października 2021 r.

Wersja archiwalna obowiązująca od 2021-09-23 do 2021-10-07

Rozdział 5

Informacje przetwarzane w zbiorze Osoba

§ 16. 1. W zbiorze danych KSIP Osoba rejestruje się i przetwarza informacje, w tym dane osobowe, zwane dalej „rejestracją osoby”, o:

1) osobach podejrzanych o popełnienie przestępstw ściganych z oskarżenia publicznego lub przestępstw skarbowych w formie rejestracji:

a) procesowej,

b) zatrzymania,

c) poszukiwania,

d) notowania kryminalnego,

e) legitymowania,

f) [5] środka zapobiegawczego lub karnego, nakazu lub zakazu;

2) nieletnich dopuszczających się czynów zabronionych przez ustawę jako przestępstwa ścigane z oskarżenia publicznego lub jako przestępstwa skarbowe w formie rejestracji:

a) procesowej,

b) zatrzymania,

c) poszukiwania,

d) notowania kryminalnego,

e) legitymowania,

f) środka zapobiegawczego lub karnego, nakazu lub zakazu [6] w zakresie zastosowanych środków wychowawczych lub poprawczych;

3) osobach o nieustalonej tożsamości lub usiłujących ukryć swoją tożsamość, a także informacje o zwłokach o nieustalonej tożsamości w formie rejestracji:

a) okoliczności ujawnienia NN osoby,

b) okoliczności ujawnienia NN zwłok,

c) zatrzymania,

d) notowania kryminalnego;

4) osobach stwarzających zagrożenie, o których mowa w ustawie o osobach stwarzających zagrożenie, zwanych dalej „osobami stwarzającymi zagrożenie” w formie rejestracji:

a) notowania kryminalnego osoby z powodem „osoba pod nadzorem prewencyjnym”,

b) notowania kryminalnego osoby z powodem „osoba umieszczona w Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym”,

c) zatrzymania,

d) legitymowania;

5) osobach poszukiwanych ukrywających się przed organami ścigania i wymiaru sprawiedliwości w formie rejestracji:

a) poszukiwania,

b) zatrzymania,

c) legitymowania,

d) notowania kryminalnego;

6) osobach zaginionych w formie rejestracji:

a) poszukiwania osoby zaginionej,

b) legitymowania;

7) osobach, o których mowa w art. 10 ust. 1 ustawy o działaniach antyterrorystycznych, w formie rejestracji:

a) notowania kryminalnego osoby z art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy o działaniach antyterrorystycznych,

b) notowania kryminalnego osoby z art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o działaniach antyterrorystycznych,

c) notowania kryminalnego osoby z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o działaniach antyterrorystycznych,

d) notowania kryminalnego osoby z art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy o działaniach antyterrorystycznych,

e) notowania kryminalnego osoby z art. 10 ust. 1 pkt 5 ustawy o działaniach antyterrorystycznych,

f) legitymowania;

8) osobach:

a) wskazanych we wniosku złożonym na podstawie Konwencji dotyczącej cywilnych aspektów uprowadzenia dziecka za granicę, sporządzonej w Hadze dnia 25 października 1980 r. (Dz. U. z 1995 r. poz. 528 oraz z 1999 r. poz. 1085 ), zwanej dalej „konwencją haską z 1980 r.”, które uprowadziły osobę podlegającą władzy rodzicielskiej lub pozostającą pod opieką lub które osobę tę zatrzymały lub ją ukrywają, zwanych dalej „osobami uprowadzającymi, zatrzymującymi lub ukrywającymi małoletniego w rozumieniu konwencji haskiej z 1980 r.”,

b) zobowiązanych postanowieniem sądu o odebraniu osoby podlegającej władzy rodzicielskiej lub pozostającej pod opieką do jego wykonania, w przypadkach gdy sąd lub inny uprawniony organ zwrócił się do Policji o ustalenie miejsca pobytu osoby podlegającej odebraniu na podstawie tego postanowienia, zwanych dalej „osobami zobowiązanymi do wydania małoletniego”

– w formie rejestracji poszukiwania osoby z określeniem celu poszukiwania jako „Ustalenie miejsca pobytu uprowadzającego (zatrzymującego, ukrywającego małoletniego lub zobowiązanego do wydania małoletniego) w związku z uprowadzeniem rodzicielskim (konwencja haska z 1980 r.)” oraz w formie rejestracji legitymowania;

9) osobach uprowadzonych lub zatrzymanych w rozumieniu konwencji haskiej z 1980 r. lub podlegających odebraniu na podstawie postanowienia, o którym mowa w pkt 8 lit. b, zwanych dalej „osobami małoletnimi uprowadzonymi lub zatrzymanymi w rozumieniu konwencji haskiej z 1980 r. lub podlegającymi odebraniu na podstawie postanowienia sądu” w formie rejestracji:

a) poszukiwania osoby z określeniem celu poszukiwania jako „Ustalenie miejsca pobytu małoletniego w związku z uprowadzeniem rodzicielskim (konwencja haska z 1980 r.)”,

b) legitymowania;

10) [7] osobach, w tym innych niż określone w pkt 1-5, 7, 11 i 12, zatrzymanych przez Policję w zakresie realizacji uprawnień, o których mowa w art. 15 ust. 1 pkt 2-3 lub art. 15a ustawy o Policji, w formie rejestracji zatrzymania;

11) sprawcach wykroczeń przeciwko mieniu, osobach podejrzanych o ich popełnienie oraz obwinionych i ukaranych za te wykroczenia w formie rejestracji:

a) sprawcy wykroczenia,

b) zatrzymania,

c) legitymowania.

12) [8] osobach stosujących przemoc w rodzinie, w rozumieniu przepisów ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, zwanych dalej „osobami stosującymi przemoc w rodzinie”, w formie rejestracji:

a) środka zapobiegawczego lub karnego, nakazu lub zakazu,

b) zatrzymania,

c) legitymowania;

2. Zakres informacji zawartych w rejestracji osoby powinien być dostosowany do rodzaju wykonywanych czynności służbowych w postępowaniu prowadzonym w sprawie o przestępstwo oraz do rodzaju i formy tego postępowania, a także powinien być uzasadniony przydatnością wykrywczą, dowodową lub identyfikacyjną, statusem osoby w sprawie lub postępowaniu i rodzajem realizowanych zadań Policji lub wykonywanych czynności.

3. W przypadku, gdy istnieją podstawy do dokonania rejestracji osoby w określonej formie a rejestrującemu nie są znane wszystkie niezbędne informacje wymagane do rejestracji w tej formie, dokonuje się rejestracji osoby w zbiorze Osoba poprzez wprowadzenie posiadanych informacji oraz poprzez pominięcie pól nie wymagających przez KSIP wypełnienia, co do których brakuje informacji, a także poprzez wprowadzenie oznaczeń „n/n” lub „b/d” w polach wymagających przez KSIP wypełnienia. Po uzyskaniu brakujących informacji wprowadza się je do zbioru Osoba odpowiednio na zasadach określonych dla ich rejestracji.

4. Oznaczeń „n/n” lub „b/d” nie można wprowadzać w polach wymagających podania imienia i nazwiska osoby dla rejestracji procesowej osoby, poszukiwania osoby, poszukiwania osoby zaginionej, rejestracji zatrzymania osoby, rejestracji środka zapobiegawczego lub karnego, nakazu lub zakazu [9] rejestracji notowania kryminalnego osoby, z wyjątkiem notowania, o którym mowa w § 22 ust. 6 i 7 oraz rejestracji sprawcy wykroczenia.

5. W zakresie informacji o osobie zarejestrowanej w KSIP, której nadany został identyfikator KSIP osoby przetwarzane są odpowiednie identyfikatory KSIP, o których mowa w § 2 pkt 16, utworzone przez KSIP w związku z dokonaniem określonych form rejestracji dotyczących tej osoby lub w związku z zarejestrowaniem dotyczących tej osoby informacji, o których mowa w § 2 pkt 16 lit. c.

6. Dla każdej dokonanej rejestracji osoby, w formie określonej w ust. 1, tworzony jest identyfikator KSIP właściwy dla danej formy rejestracji przetwarzany wraz z identyfikatorem KSIP osoby, której dotyczy dokonana rejestracja.

[5] § 16 ust. 1 pkt 1 lit. f) w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 15 zarządzenia nr 30 Komendanta Głównego Policji z dnia 22 września 2021 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie Krajowego Systemu Informacyjnego Policji (Dz.Urz.KGP. poz. 100). Zmiana weszła w życie 23 września 2021 r. z mocą od 30 listopada 2020 r.

[6] § 16 ust. 1 pkt 2 lit. f) w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 15 zarządzenia nr 30 Komendanta Głównego Policji z dnia 22 września 2021 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie Krajowego Systemu Informacyjnego Policji (Dz.Urz.KGP. poz. 100). Zmiana weszła w życie 23 września 2021 r. z mocą od 30 listopada 2020 r.

[7] § 16 ust. 1 pkt 10 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 16 lit. a) zarządzenia nr 30 Komendanta Głównego Policji z dnia 22 września 2021 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie Krajowego Systemu Informacyjnego Policji (Dz.Urz.KGP. poz. 100). Zmiana weszła w życie 23 września 2021 r. z mocą od 30 listopada 2020 r.

[8] § 16 ust. 1 pkt 12 dodany przez § 1 pkt 16 lit. b) zarządzenia nr 30 Komendanta Głównego Policji z dnia 22 września 2021 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie Krajowego Systemu Informacyjnego Policji (Dz.Urz.KGP. poz. 100). Zmiana weszła w życie 23 września 2021 r. z mocą od 30 listopada 2020 r.

[9] § 16 ust. 4 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 15 zarządzenia nr 30 Komendanta Głównego Policji z dnia 22 września 2021 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie Krajowego Systemu Informacyjnego Policji (Dz.Urz.KGP. poz. 100). Zmiana weszła w życie 23 września 2021 r. z mocą od 30 listopada 2020 r.

Wersja archiwalna obowiązująca od 2019-12-02 do 2021-09-22

Rozdział 5

Informacje przetwarzane w zbiorze Osoba

§ 16. 1. W zbiorze danych KSIP Osoba rejestruje się i przetwarza informacje, w tym dane osobowe, zwane dalej „rejestracją osoby”, o:

1) osobach podejrzanych o popełnienie przestępstw ściganych z oskarżenia publicznego lub przestępstw skarbowych w formie rejestracji:

a) procesowej,

b) zatrzymania,

c) poszukiwania,

d) notowania kryminalnego,

e) legitymowania,

f) środka zapobiegawczego lub środka karnego;

2) nieletnich dopuszczających się czynów zabronionych przez ustawę jako przestępstwa ścigane z oskarżenia publicznego lub jako przestępstwa skarbowe w formie rejestracji:

a) procesowej,

b) zatrzymania,

c) poszukiwania,

d) notowania kryminalnego,

e) legitymowania,

f) środka zapobiegawczego lub środka karnego w zakresie zastosowanych środków wychowawczych lub poprawczych;

3) osobach o nieustalonej tożsamości lub usiłujących ukryć swoją tożsamość, a także informacje o zwłokach o nieustalonej tożsamości w formie rejestracji:

a) okoliczności ujawnienia NN osoby,

b) okoliczności ujawnienia NN zwłok,

c) zatrzymania,

d) notowania kryminalnego;

4) osobach stwarzających zagrożenie, o których mowa w ustawie o osobach stwarzających zagrożenie, zwanych dalej „osobami stwarzającymi zagrożenie” w formie rejestracji:

a) notowania kryminalnego osoby z powodem „osoba pod nadzorem prewencyjnym”,

b) notowania kryminalnego osoby z powodem „osoba umieszczona w Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym”,

c) zatrzymania,

d) legitymowania;

5) osobach poszukiwanych ukrywających się przed organami ścigania i wymiaru sprawiedliwości w formie rejestracji:

a) poszukiwania,

b) zatrzymania,

c) legitymowania,

d) notowania kryminalnego;

6) osobach zaginionych w formie rejestracji:

a) poszukiwania osoby zaginionej,

b) legitymowania;

7) osobach, o których mowa w art. 10 ust. 1 ustawy o działaniach antyterrorystycznych, w formie rejestracji:

a) notowania kryminalnego osoby z art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy o działaniach antyterrorystycznych,

b) notowania kryminalnego osoby z art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o działaniach antyterrorystycznych,

c) notowania kryminalnego osoby z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o działaniach antyterrorystycznych,

d) notowania kryminalnego osoby z art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy o działaniach antyterrorystycznych,

e) notowania kryminalnego osoby z art. 10 ust. 1 pkt 5 ustawy o działaniach antyterrorystycznych,

f) legitymowania;

8) osobach:

a) wskazanych we wniosku złożonym na podstawie Konwencji dotyczącej cywilnych aspektów uprowadzenia dziecka za granicę, sporządzonej w Hadze dnia 25 października 1980 r. (Dz. U. z 1995 r. poz. 528 oraz z 1999 r. poz. 1085 ), zwanej dalej „konwencją haską z 1980 r.”, które uprowadziły osobę podlegającą władzy rodzicielskiej lub pozostającą pod opieką lub które osobę tę zatrzymały lub ją ukrywają, zwanych dalej „osobami uprowadzającymi, zatrzymującymi lub ukrywającymi małoletniego w rozumieniu konwencji haskiej z 1980 r.”,

b) zobowiązanych postanowieniem sądu o odebraniu osoby podlegającej władzy rodzicielskiej lub pozostającej pod opieką do jego wykonania, w przypadkach gdy sąd lub inny uprawniony organ zwrócił się do Policji o ustalenie miejsca pobytu osoby podlegającej odebraniu na podstawie tego postanowienia, zwanych dalej „osobami zobowiązanymi do wydania małoletniego”

– w formie rejestracji poszukiwania osoby z określeniem celu poszukiwania jako „Ustalenie miejsca pobytu uprowadzającego (zatrzymującego, ukrywającego małoletniego lub zobowiązanego do wydania małoletniego) w związku z uprowadzeniem rodzicielskim (konwencja haska z 1980 r.)” oraz w formie rejestracji legitymowania;

9) osobach uprowadzonych lub zatrzymanych w rozumieniu konwencji haskiej z 1980 r. lub podlegających odebraniu na podstawie postanowienia, o którym mowa w pkt 8 lit. b, zwanych dalej „osobami małoletnimi uprowadzonymi lub zatrzymanymi w rozumieniu konwencji haskiej z 1980 r. lub podlegającymi odebraniu na podstawie postanowienia sądu” w formie rejestracji:

a) poszukiwania osoby z określeniem celu poszukiwania jako „Ustalenie miejsca pobytu małoletniego w związku z uprowadzeniem rodzicielskim (konwencja haska z 1980 r.)”,

b) legitymowania;

10) osobach, w tym innych niż określone w pkt 1–5, 7 i 11, zatrzymanych przez Policję w zakresie realizacji uprawnień, o których mowa w art. 15 ust. 1 pkt 2–3 lub art. 15a ustawy o Policji, w formie rejestracji zatrzymania;

11) sprawcach wykroczeń przeciwko mieniu, osobach podejrzanych o ich popełnienie oraz obwinionych i ukaranych za te wykroczenia w formie rejestracji:

a) sprawcy wykroczenia,

b) zatrzymania,

c) legitymowania.

2. Zakres informacji zawartych w rejestracji osoby powinien być dostosowany do rodzaju wykonywanych czynności służbowych w postępowaniu prowadzonym w sprawie o przestępstwo oraz do rodzaju i formy tego postępowania, a także powinien być uzasadniony przydatnością wykrywczą, dowodową lub identyfikacyjną, statusem osoby w sprawie lub postępowaniu i rodzajem realizowanych zadań Policji lub wykonywanych czynności.

3. W przypadku, gdy istnieją podstawy do dokonania rejestracji osoby w określonej formie a rejestrującemu nie są znane wszystkie niezbędne informacje wymagane do rejestracji w tej formie, dokonuje się rejestracji osoby w zbiorze Osoba poprzez wprowadzenie posiadanych informacji oraz poprzez pominięcie pól nie wymagających przez KSIP wypełnienia, co do których brakuje informacji, a także poprzez wprowadzenie oznaczeń „n/n” lub „b/d” w polach wymagających przez KSIP wypełnienia. Po uzyskaniu brakujących informacji wprowadza się je do zbioru Osoba odpowiednio na zasadach określonych dla ich rejestracji.

4. Oznaczeń „n/n” lub „b/d” nie można wprowadzać w polach wymagających podania imienia i nazwiska osoby dla rejestracji procesowej osoby, poszukiwania osoby, poszukiwania osoby zaginionej, rejestracji zatrzymania osoby, rejestracji środka zapobiegawczego lub karnego, rejestracji notowania kryminalnego osoby, z wyjątkiem notowania, o którym mowa w § 22 ust. 6 i 7 oraz rejestracji sprawcy wykroczenia.

5. W zakresie informacji o osobie zarejestrowanej w KSIP, której nadany został identyfikator KSIP osoby przetwarzane są odpowiednie identyfikatory KSIP, o których mowa w § 2 pkt 16, utworzone przez KSIP w związku z dokonaniem określonych form rejestracji dotyczących tej osoby lub w związku z zarejestrowaniem dotyczących tej osoby informacji, o których mowa w § 2 pkt 16 lit. c.

6. Dla każdej dokonanej rejestracji osoby, w formie określonej w ust. 1, tworzony jest identyfikator KSIP właściwy dla danej formy rejestracji przetwarzany wraz z identyfikatorem KSIP osoby, której dotyczy dokonana rejestracja.