Wersja obowiązująca od 2013-05-01 do 2019-06-21
W zarządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 12 grudnia 2003 r. w sprawie organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych oraz innych działów administracji sądowej (Dz. Urz. Min. Sprawiedl. Nr 5, poz. 22, z późn. zm.2)) wprowadza się następujące zmiany:
1) w § 5 po ust. 2 dodaje się ust. 3 w brzmieniu:
„3. Kierownik sekretariatu wydziału współpracuje z osobą kierującą czynnościami związanymi z transkrypcją.”;
2) w § 9:
a) w ust. 1:
– pkt 2 otrzymuje brzmienie:
„2) przyjmowanie interesantów i udzielanie im informacji, udostępnianie akt do przejrzenia lub samodzielnego utrwalenia ich obrazu pod swoją kontrolą osobom do tego uprawnionym oraz udzielanie informacji pisemnych;”,
– po pkt 2 dodaje się pkt 2a w brzmieniu:
„2a) udostępnianie akt spraw, a w szczególności protokołów sporządzonych za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk albo obraz i dźwięk oraz udzielanie informacji osobie kierującej czynnościami związanymi z transkrypcją w sprawach wymagających dokonania transkrypcji odpowiedniej części protokołu sporządzonego za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk albo obraz i dźwięk;”,
– pkt 3 otrzymuje brzmienie:
„3) wydawanie innym sądom akt spraw zakończonych, wydawanie kserokopii, odpisów, wyciągów, zaświadczeń, a na zarządzenie przewodniczącego wydziału, przewodniczącego posiedzenia, sędziego sprawozdawcy lub referendarza sądowego także innych dokumentów, uwierzytelnianie odpisów pism lub dokumentów wydanych z akt znajdujących się w sekretariacie, jak również przekazanych do archiwum zakładowego. W przypadku wątpliwości, czy wniosek o wydanie kserokopii lub odpisu dokumentu z akt jest wniesiony przez uprawnioną osobę albo czy jest od takiego wniosku uiszczona opłata w prawidłowej wysokości, kierownik sekretariatu przedkłada wniosek przewodniczącemu wydziału, sędziemu referentowi lub referendarzowi sądowemu w celu podjęcia decyzji;”,
– pkt 6 otrzymuje brzmienie:
„6) sporządzanie pism o uiszczenie grzywien (kar pieniężnych) i kosztów sądowych, pism w sprawie egzekucji należności sądowych, jak również innych pism kierowanych na podstawie zarządzeń prezesa sądu, przewodniczącego wydziału, przewodniczącego posiedzenia, sędziego sprawozdawcy lub referendarza sądowego do oddziału finansowego w związku z wypłatą wynagrodzeń biegłych, tłumaczy i świadków, zaliczek, zwrotem opłat od pism procesowych, poleceń wypłaty czy przeksięgowania kwot stanowiących zabezpieczenie majątkowe lub depozyt wartościowy oraz innych należności;”
b) ust. 3 otrzymuje brzmienie:
„3. Kierownik sekretariatu może upoważnić określonych pracowników do wykonywania czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 5–7 i 9, a za zgodą przewodniczącego wydziału – także do wykonywania innych czynności wymienionych w ust. 1.”;
3) w § 13 uchyla się ust. 2;
4) po § 13 dodaje się dział la w brzmieniu:
„Dział la. Organizacja i zakres działania osób dokonujących transkrypcji
§ 13a. 1. Osoba kierująca czynnościami związanymi z transkrypcją jest odpowiedzialna przed prezesem sądu za prawidłowe i terminowe wykonanie transkrypcji.
2. Do obowiązków osoby kierującej czynnościami związanymi z transkrypcją należy planowanie i organizowanie pracy osób dokonujących transkrypcji, a w tym opracowywanie podziału czynności osób dokonujących transkrypcji, przy przestrzeganiu zasady równomiernego obciążenia obowiązkami poszczególnych osób.
3. W zakresie obsługi portalu transkrypcyjnego osoba kierująca czynnościami związanymi z transkrypcją współpracuje z komórką informatyczną w sądzie.
§ 13b. 1. Osoba kierująca czynnościami związanymi z transkrypcją, prowadzi kontrolkę transkrypcji „T” do ewidencji transkrypcji protokołów.
2. W kontrolce transkrypcji „T” wpisuje się w szczególności: datę zarządzenia prezesa sądu o dokonaniu transkrypcji odpowiedniej części protokołu sporządzonego za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk albo obraz i dźwięk, datę przekazania zapisu dźwięku albo obrazu i dźwięku, sygnaturę akt sprawy, w której protokół był sporządzony za pomocą urządzeń rejestrujących dźwięk albo obraz i dźwięk, oznaczenie wnioskodawcy, oznaczenie zakresu transkrypcji, czas trwania transkrypcji, oznaczenie osoby dokonującej transkrypcji, datę scalenia transkrypcji częściowych i datę udostępnienia transkrypcji: w rubryce „uwagi” wpisuje się powody wydłużenia czasu trwania transkrypcji, jeśli takie wystąpiły.
3. Kontrolka transkrypcji „T” jest prowadzona wyłącznie przy wykorzystaniu systemu informatycznego; § 82 stosuje się odpowiednio.”;
5) w tytule II w dziale II tytuł rozdziału 2 otrzymuje brzmienie:
„Sporządzanie dokumentów (wokandy, protokoły, transkrypcje i orzeczenia) oraz udostępnianie transkrypcji”;
6) w § 25 po ust. 4 dodaje się ust. 5–7 w brzmieniu:
„5. Protokoły sporządza się utrwalając przebieg posiedzenia jawnego za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk albo obraz i dźwięk lub w postaci wydruku komputerowego, a w wyjątkowych sytuacjach odręcznie.
6. Protokół sporządzony pisemnie zgodnie z przepisem art. 158 § 1 k.p.c. dołącza się do akt, a zapis dźwięku albo obrazu i dźwięku, jeżeli został utrwalony na informatycznym nośniku danych, umieszcza się w aktach bezpośrednio za protokołem sporządzonym pisemnie oraz w systemie teleinformatycznym sądu. Przepis § 38 stosuje się odpowiednio.
7. Informację o sporządzeniu transkrypcji odpowiedniego fragmentu protokołu sporządzonego za pomocą urządzeń rejestrujących dźwięk albo obraz i dźwięk umieszcza się na protokole sporządzonym pisemnie (zgodnie z art. 158 § 1 k.p.c.) z podaniem numeru karty, na której została ona wszyta do akt. Postać elektroniczna transkrypcji jest umieszczana w systemie teleinformatycznym sądu.”;
7) w § 26 dotychczasową treść oznacza się jako ust. 1 i dodaje się ust. 2 w brzmieniu:
„2. W przypadku protokołu sporządzonego za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk albo obraz i dźwięk, odpis zapisu dźwięku, podpisany przez upoważnionego pracownika sądu bezpiecznym podpisem elektronicznym wraz z adnotacjami, jest wydawany na informatycznych nośnikach danych albo jest udostępniany za pomocą konta w systemie teleinformatycznym. Utrwalenie zapisu następuje na sali rozpraw lub w sekretariacie przy wykorzystaniu systemu informatycznego. Przepisu ust. 1 nie stosuje się”.;
8) po § 27 dodaje się § 27a i 27b w brzmieniu:
„§ 27a. 1. W przypadku zaakceptowania wniosku przez prezesa sądu w zakresie sporządzenia transkrypcji protokołu sporządzonego za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk albo obraz i dźwięk, zapis dźwięku albo obrazu i dźwięku jest przesyłany osobie kierującej czynnościami związanymi z transkrypcją przy wykorzystaniu systemu teleinformatycznego, a w okolicznościach uzasadnionych względami technicznymi przekazywany na informatycznych nośnikach danych.
2. Transkrypcja odbywa się w miarę możliwości za pośrednictwem portalu transkrypcyjnego, tj. portalu sieciowego posadowionego i utrzymywanego w sądzie na bazie istniejącej infrastruktury serwerowej i sieciowej, który zapewnia:
1) gromadzenie i dzielenie zapisów dźwięku albo obrazu i dźwięku;
2) rejestrację osób dokonujących transkrypcji;
3) udostępnianie osobom dokonującym transkrypcji zapisów dźwięku albo obrazu i dźwięku;
4) scalanie transkrypcji częściowych;
5) nadzór nad pracą osób dokonujących transkrypcji;
6) udostępnianie transkrypcji.
3. Osoba kierująca czynnościami związanymi z transkrypcją dokonuje, przy użyciu udostępnionych jej narzędzi, podziału zapisu dźwięku albo obrazu i dźwięku na pliki częściowe i udostępnia je osobom dokonującym transkrypcji w celu dokonania transkrypcji.
4. Transkrypcja jest dokonywana zgodnie z zasadami określonymi w załączniku nr 1 do zarządzenia. Transkrypcje częściowe są przekazywane osobie kierującej czynnościami związanymi z transkrypcją.
5. Osoba kierująca czynnościami związanymi z transkrypcją, po zapoznaniu się ze sporządzoną transkrypcją częściową może ją zatwierdzić albo zwrócić osobie dokonującej transkrypcji w celu dokonania ponownej transkrypcji całego przydzielonego zapisu dźwięku albo obrazu i dźwięku bądź jego części.
6. W przypadku zwrotu transkrypcji częściowej, osoba kierująca czynnościami związanymi z transkrypcją wskazuje osobie dokonującej transkrypcji zakres niezbędnych zmian i określa termin ich wprowadzenia.
7. Osoba kierująca czynnościami związanymi z transkrypcją informuje prezesa sądu o powodach niesporządzenia w terminie transkrypcji.
8. Scalenia transkrypcji częściowych dokonuje osoba kierująca czynnościami związanymi z transkrypcją przy użyciu dedykowanego oprogramowania.
9. Wydruk zatwierdzonej transkrypcji jest opatrywany podpisem osoby kierującej czynnościami związanymi z transkrypcją i jest umieszczany w aktach zgodnie z przepisami § 25 ust. 6 i 7. O fakcie dokonania transkrypcji protokołu sporządzonego za pomocą urządzeń rejestrujących dźwięk albo obraz i dźwięk przez sąd pierwszej instancji, sąd drugiej instancji zawiadamia ten sąd, udostępniając mu jej treść na informatycznym nośniku danych lub za pomocą systemu teleinformatycznego.
§ 27b. Transkrypcje udostępnia się uprawnionym lub upoważnionym podmiotom w postaci wydruku komputerowego lub w miarę możliwości za pośrednictwem konta w systemie teleinformatycznym.”;
9) w § 30 ust. 2 otrzymuje brzmienie:
„2. Akta powinny być połączone w sposób zapewniający trwałość, kompletność i integralność, a karty w nich ponumerowane.”;
10) § 34 otrzymuje brzmienie:
„§ 34. W miarę potrzeby należy wyłączyć poszczególne karty niezbędne do założenia osobnych akt lub sporządzić w tym celu uwierzytelnione odpisy, kserokopie lub kopie protokołów sporządzonych za pomocą urządzeń rejestrujących dźwięk albo obraz i dźwięk.”;
11) § 45 otrzymuje brzmienie:
„§ 45. 1. Akta w sekretariatach powinny być ułożone według podziału na grupy odpowiadające poszczególnym fazom postępowania w sprawach (akta spraw wyznaczonych na posiedzenie, tych, w których postępowanie zawieszono itd.), a w ramach grup – rocznikami, według kolejności numerów sygnatur.
2. Akta oczekujące przechowuje się w odrębnych urządzeniach sekretarskich [szafach, półkach,] zwanych „kalendarzami”, obejmujących 30 przegród oznaczonych numerami od 1 do 30. Akta umieszcza się w przegrodzie oznaczonej numerem odpowiadającym dacie planowanego przedłożenia akt sędziemu. W sytuacji gdy data planowanego przedłożenia akt przypada na 31. dzień miesiąca, akta umieszcza się w przegrodzie oznaczonej nr 1.
3. Ze względu na dużą ilość akt w sekretariacie lub specyfikę wydziału dopuszcza się stosowanie „kalendarzy” tematycznych (np. kalendarz uzasadnień, biegłych, spraw zawieszonych itp.). W takim przypadku ilość przegród (ewentualnie ich brak) uzależniona jest od ilości akt znajdujących się na danym kalendarzu.”;
12) w § 62 w ust. 1 pkt 1 otrzymuje brzmienie:
„1) uchylenia zaskarżonego orzeczenia przez sąd drugiej instancji i zwrócenia sprawy do dalszego prowadzenia lub przekazania sprawy do ponownego rozpoznania sądowi pierwszej instancji;”;
13) w § 82 ust. 3 otrzymuje brzmienie:
„3. Zarządzenie prezesa określi w szczególności system informatyczny, przy którego pomocy mają być prowadzone urządzenia ewidencyjne, niezbędne warunki techniczne, zasady tworzenia kopii zapasowych i bezpieczeństwa przechowywania danych, osobę odpowiedzialną za prowadzenie biurowości w systemie informatycznym z uwagi na kwestie techniczno-organizacyjno-wdrożeniowe, obowiązek raportowania o problemach jej funkcjonowania oraz obowiązek dokonywania przynajmniej raz w roku pisemnych ocen funkcjonowania, wskazania kierunku rozwoju oraz wykazania zalet wdrożonego programu.”;
14) po § 82a dodaje się § 82aa w brzmieniu:
„§ 82aa. 1. Minimalny zakres danych, które należy wprowadzić do systemu obejmuje wszystkie informacje odnotowywane w biurowości tradycyjnej. W sądach dysponujących systemem informatycznym wspomagającym pracę sądu, wprowadza się we właściwym miejscu tego systemu, o ile dana aplikacja przewiduje możliwość odnotowania takich danych służących kontroli obiegu akt i terminowości podejmowania czynności, następujące dane:
1) funkcję, stanowisko lub wykonywany charakter pracy oraz nazwisko i imię osoby, której są przedkładane lub wysyłane akta o konkretnej sygnaturze [prezes; przewodniczący; zastępca przewodniczącego; sędzia; referendarz sądowy; asystent sędziego; kierownik sekretariatu; pracownik sekretariatu; inna osoba];
2) miejsce aktualnego położenia akt w sekretariacie lub sądzie [np. kalendarz – z zaznaczeniem w oknie „opisu” numeru przegrody, na której oczekują akta];
3) datę przedłożenia, wysłania lub odłożenia akt we właściwym miejscu sekretariatu lub sądu;
4) datę planowanego podjęcia czynności w aktach oczekujących bądź datę planowanego zwrotu akt wysłanych;
5) określenie w oknie „opisu” celu przedłożenia lub przesłania akt konkretnej osobie bądź instytucji, bądź odłożenia ich w przeznaczonym miejscu sekretariatu lub sądu.
2. Dane dotyczące sędziów, referendarzy sądowych, asystentów sędziów i osób wykonujących czynności w sekretariatach oraz miejsca przeznaczone do przechowywania akt, odnotowuje się z utworzonej w tym celu i na bieżąco uaktualnianej listy:
1) prezes sądu; przewodniczący wydziału; zastępca przewodniczącego wydziału; sędzia: nazwisko, imię [jeżeli w dostępnych oprogramowaniach istnieje możliwość wygenerowania danych dotyczących konkretnego sędziego (z imienia i nazwiska) z zestawienia zbiorczego z wykazu czynności jest dopuszczalne wpisanie pozycji „sędzia” bez wskazania nazwiska i imienia];
2) referendarz sądowy: nazwisko, imię; asystent sędziego: nazwisko, imię; kierownik sekretariatu; zastępca kierownika sekretariatu; pracownik: nazwisko, imię [dla wszystkich kategorii pracowników i stanowisk z wyłączeniem wymienionych wyżej];
3) inna osoba: nazwisko, imię [dla innych osób wykonujących czynności w sekretariacie, dla osób wykonujących czynności w sekretariacie na podstawie prawnej innej niż umowa o pracę (np. praktykant, wolontariusz, stażysta z Powiatowego Urzędu Pracy)];
4) kalendarz [ze względu na dużą ilość akt w sekretariacie lub specyfikę wydziału dopuszcza się stosowanie kalendarzy tematycznych np. kalendarz uzasadnień, biegłych, spraw zawieszonych itp.].
3. Sposób odnotowywania danych musi zapewniać możliwość ich dowolnego sortowania według kryteriów umożliwiających uzyskanie informacji o aktualnym położeniu akt i ewentualnych opóźnieniach w dokonywaniu czynności.
W szczególności sortowanie następuje według kryteriów [rozdzielnie i łącznie]:
– referenta sprawy; funkcji, stanowiska bądź charakteru wykonywanej pracy i nazwiska osoby, której przedkłada bądź przesyła się akta; repertorium; sygnatury; daty przedłożenia bądź wysłania akt konkretnej osobie lub instytucji; daty przewidywanego zwrotu akt bądź daty przewidywanego terminu podjęcia w sprawie czynności przez konkretną osobę;
– referenta sprawy, repertorium; sygnatury; daty i miejsca położenia akt; daty przewidywanego terminu podjęcia czynności w aktach oczekujących.
4. Odnotowując zmianę położenia akt zakreśla się poprzednie położenie.
5. Niedopuszczalne jest usuwanie jakichkolwiek danych.”;
15) [1] § 82g otrzymuje brzmienie:
„§ 82g. 1. Przy pomocy wykorzystywanego systemu informatycznego kontroluje się informacje o aktualnym stanie sprawy oraz dokonuje sprawdzania dotychczasowego przebiegu postępowania, a w szczególności sygnalizuje brak czynności innych niż polegające na rejestracji sprawy lub brak czynności przez określony czas w poszczególnych grupach spraw i co do poszczególnych referentów.
2. Przy pomocy wykorzystywanego systemu informatycznego mogą być realizowane także następujące zadania:
1) rejestracja dokumentów inicjujących (pozwów, wniosków, aktów oskarżenia) wpływających do sądu w repertoriach prowadzonych w wydziale przy pomocy systemu informatycznego;
2) niezależnie od opisanej w pkt 1 rejestracji możliwe jest nadanie sprawie stałego i niezmiennego podczas rozpoznawania sprawy w wydziale – numeru sprawy w informatycznym wykazie spraw danego wydziału;
3) rejestrowanie danych dotyczących podmiotów w sprawie: powoda, pozwanego, obwinionego, pokrzywdzonego, wnioskodawcy, świadka itp.;
4) dekretacja spraw dokonywanych przy pomocy technik automatycznych w oparciu o wcześniej wprowadzone założenia lub dekretacji dokonywanej indywidualnie, co do każdej sprawy (dekretacja ręczna);
5) prowadzenie terminarzy rozpraw i posiedzeń, wspomaganych przez wyszukiwanie wolnego terminu określonego sędziego i wolnej sali, w celu uniknięcia ryzyka nakładania się terminów;
6) automatyczne przygotowywanie wokandy na podstawie ustalonych sal i terminów rozpraw;
7) automatyczne generowanie wezwań i powiadomień osób o terminie rozprawy (posiedzenia) na podstawie danych zawartych w repertorium oraz zapisów w terminarzu rozpraw (posiedzeń);
8) automatyczne generowanie i ewidencjonowanie korespondencji seryjnej (koperty i zwrotki);
9) tworzenie i rejestrowanie dokumentów powstających w trakcie prowadzenia sprawy (orzeczeń, zarządzeń oraz pism), wypełnianych danymi dostępnymi w sprawie;
10) sporządzanie protokołów rozpraw i posiedzeń na podstawie szablonów uzupełnianych danymi zarejestrowanymi w systemie informatycznym;
11) sporządzanie orzeczeń, zarządzeń, wezwań i innych pism na podstawie szablonów uzupełnianych danymi zarejestrowanymi w systemie informatycznym;
12) rejestrowanie wpływających do sądu środków zaskarżenia (apelacji, kasacji, sprzeciwów, zarzutów, zażaleń);
13) automatyczne sortowanie spraw w repertorium zgodnie z sygnaturą sprawy lub innymi wprowadzonymi sposobami przeszukiwania;
14) wyszukiwanie konkretnej sprawy w oparciu o: sygnaturę, nazwisko/nazwę (lub jej część) podmiotów występujących w sprawie, sędziego prowadzącego sprawę itp.;
15) prowadzenie księgi podawczej;
16) prowadzenie wykazu osób współpracujących z sądem, takich jak: biegli sądowi, tłumacze przysięgli, kandydaci na syndyków itp.;
17) rejestrowanie powracających zwrotek z ewentualnym wykorzystaniem kodów kreskowych i przechowywanie przy każdej sprawie informacji o zarejestrowaniu zwrotki;
18) automatyczne wykonywanie raportów z urządzeń ewidencyjnych;
19) udostępnianie za pomocą ogólnodostępnych sieci informatycznych osobom biorącym udział w postępowaniu oraz ich pełnomocnikom danych dotyczących ich spraw;
20) oznaczanie osób podpisujących pisma wydrukiem danych zastępujących pieczęcie imienne oraz wydziałów sądowych wydrukiem danych zastępujących pieczęcie wydziałowe;
21) drukowanie informacji zastępujących treść stosowanych pieczęci innych niż wskazane w pkt 20, jeżeli z treści przepisów nakazujących zamieszczenie informacji wynika możliwość wykonywania tego inaczej niż przez zamieszczenie pieczęci.”;
16) [2] po § 82g dodaje się § 82ga w brzmieniu:
„§ 82ga. 1. W wykorzystywanym systemie informatycznym powinny być zamieszczone orzeczenia (wraz z uzasadnieniami), protokoły, pisma i wychodzące z wydziału na zewnątrz zarządzenia ze spraw, o których dane gromadzi się w systemie.
2. Dokumenty sądowe, o których mowa w ust. 1 mogą być tworzone w sposób wskazany w § 82g ust. 2 pkt 9–11 lub też tworzone poza systemem i dołączane do niego w formie plików w formatach identycznych jak dokumenty tworzone w systemie lub też możliwych do odczytania przez powszechnie dostępne oprogramowanie.
3. Dokumenty uważa się za zgodne ze znajdującymi się w aktach po ich odnotowaniu w systemie teleinformatycznym. Do czasu odnotowania dokument posiada status projektu.
4. W razie potrzeby wydania odpisu dokumentu sądowego znajdującego się w aktach sprawy, możliwe jest wydanie jako odpisu z akt sądowych wydruku dokumentu uzyskanego z sądowego systemu informatycznego.
5. Wydanie odpisu w sposób wskazany w ust. 4 jest dopuszczalne w odniesieniu do dokumentów zatwierdzonych przez użytkowników i odnotowanych. Nie jest dopuszczalne wydanie jako odpisu dokumentu sądowego wyłącznie na podstawie zapisu w systemie teleinformatycznym znajdującego się w aktach dokumentu dopiero w systemie tworzonego lub też będącego projektem.
6. Jeżeli w systemie teleinformatycznym znajduje się dokument inny niż dokument sądowy, który jest zdigitalizowaną postacią dokumentu znajdującego się w aktach sądowych, możliwe jest wydanie jego wydruku jako odpisu z akt sądowych. Czynność taka jest dopuszczalna, jeżeli dokument ten jest odnotowany w systemie jako złożony i znajduje się w formacie PDF lub zbliżonym. Nie jest dopuszczalne wydawanie dokumentów zdigitalizowanych przy wykorzystaniu technik OCR do edytowalnego pliku edytora tekstu.”;
17) (uchylony);
18) (uchylony);
19) w § 86 ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. Sprawy cywilne wpisywane do repertoriów oznacza się symbolami przewidzianymi w wykazie, który stanowi załącznik nr 2 do zarządzenia.”;
20) po § 87a dodaje się § 87b w brzmieniu:
„§ 87b. Zażalenia na postanowienia sądu drugiej instancji przewidziane w art. 3942 § 1 k.p.c. rozpoznaje się pod numerem sprawy, w której wydano zaskarżone postanowienie.”;
21) (uchylony);
22) (uchylony);
23) (uchylony);
24) (uchylony);
25) (uchylony);
26) (uchylony);
27) (uchylony);
28) w § 158 ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. Dla bieżącej kontroli sprawności postępowania w sprawach przekazanych biegłym w celu wydania opinii wydziały gospodarcze prowadzą kontrolkę „Wab” [st].”;
29) (uchylony);
30) (uchylony);
31) w tytule II tytuł działu XI otrzymuje brzmienie:
„Biurowość w sprawach rozpoznawanych przez wydział rodzinny”;
32) (uchylony);
33) w § 287 ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. W wydziale rodzinnym i nieletnich prowadzi się kontrolkę „Zr”, w której pod odpowiednimi literami alfabetu ewidencjonuje się nazwiska i imiona rodziców nieletniego (opiekuna), na których nałożone zostały przez sąd rodzinny zgodnie z art. 7 i 8 u.p.n. zobowiązania oraz czynności sądu związane z bieżącą kontrolą prawidłowości wykonywania tych zobowiązań [st].”;
34) § 301 otrzymuje brzmienie:
„§ 301. W wydziale rodzinnym i nieletnich prowadzi się wykaz „Nmo” dla wszelkich pism i czynności sądowych w sprawach nieletnich i małoletnich [st], niepodlegających wpisowi do repertoriów ani innych odrębnych urządzeń ewidencyjnych, a dotyczących w szczególności:
1) rozpoznawanych przez sędziego rodzinnego zażaleń na czynności naruszające prawa stron;
2) rozpoznawanych przez sąd rodzinny wniosków prokuratora o zastosowanie lub przedłużenie pobytu nieletniego w schronisku dla nieletnich;
3) odroczenia i przerwy wykonania środka poprawczego lub wychowawczego;
4) wyrażenia zgody przez sędziego rodzinnego na zmianę rodzaju zakładu lub przeniesienia nieletniego do zakładu poprawczego o wzmożonym nadzorze wychowawczym;
5) warunkowego zwolnienia z zakładu;
6) odwołania warunkowego zwolnienia z zakładu;
7) warunkowego odstąpienia od umieszczenia nieletniego w zakładzie poprawczym;
8) uchylenia decyzji dyrektora zakładu poprawczego w sprawie umieszczenia wychowanka poza zakładem;
9) rozpoznawanych zażaleń na decyzję dyrektora zakładu w przedmiocie kary dyscyplinarnej oraz zastosowania środka przymusu bezpośredniego;
10) odstąpienia od wykonania kary ograniczenia wolności, zastępczej kary pozbawienia wolności oraz kary aresztu na mocy postanowienia sądu rodzinnego;
11) odstąpienia od umieszczenia w zakładzie poprawczym i wymierzenia kary bądź całkowitego odstąpienia od kary;
12) rozpoznania wniosku dyrektora zakładu poprawczego lub sprawy nieletniego w trybie dyscyplinarnym;
13) nadesłanych przez policję zawiadomień z zatrzymań nieletnich.”;
35) w tytule II w dziale XI:
a) tytuł rozdziału 4 otrzymuje brzmienie:
„Ewidencja rozpoznawanych przez wydział rodzinny spraw osób pełnoletnich”,
b) (uchylona);
36) (uchylony);
37) w § 320 ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. W wydziale rodzinnym i nieletnich prowadzi się wykaz „RCps” dla spraw cywilnej pomocy sądowej, jak również pomocy sądowej w sprawach nieletnich, z wyjątkiem czynności związanych z wykonaniem orzeczeń [st].”;
38) w § 321 ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. W wydziale rodzinnym i nieletnich w celu bieżącej kontroli sprawności postępowania w sprawach przekazanych do wydania opinii przez biegłego lub do tłumacza w celu wykonania tłumaczenia prowadzi się kontrolkę „Wab” [st].”;
39) w tytule II w dziale XII tytuł rozdziału 1 otrzymuje brzmienie:
„Repertoria dla spraw karnych i dla spraw o przestępstwa skarbowe”;
40) § 393 otrzymuje brzmienie:
„§ 393. Do wykazu „Pen” wpisuje się wszystkie sprawy rozstrzygane przez sędziego penitencjarnego w związku z wykonywaniem przez niego nadzoru nad tymczasowym aresztowaniem lub karą pozbawienia wolności, także w systemie dozoru elektronicznego, jeżeli nie podlegają one wpisaniu do odrębnego urządzenia ewidencyjnego.”;
41) w § 405a ust. 2 otrzymuje brzmienie:
„2. W ramach prowadzonego wykazu do 10. dnia po zakończeniu każdego okresu sprawozdawczego, o którym mowa w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 3 stycznia 2012 r. w sprawie Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej (Dz. U. z dnia 13 stycznia 2012 r., poz. 49), sporządza się pomocnicze sprawozdanie z wykonania planu Funduszu zawierające informacje o czynnościach podejmowanych w sprawie zasądzonych nawiązek i świadczeń pieniężnych, które niezwłocznie przekazuje się prezesowi sądu lub w razie jego powołania kierownikowi finansowemu sądu.”;
42) w § 415 po ust. 4 dodaje się ust. 4a w brzmieniu:
„4a. Orzeczenie przekazane do wykonania do sądu miejsca stałego pobytu skazanego ewidencjonuje się w wykazie sądu wykonującego orzeczenie; nazwę sądu właściwego i datę przekazania odnotowuje się w rubryce „Uwagi” numeru porządkowego w repertorium, pod którym rozpoznano sprawę.”;
43) § 424 otrzymuje brzmienie:
„§ 424. 1. Numer porządkowy sprawy zakreśla się w repertorium „W” [st]:
1) po wydaniu wyroku, w tym wyroku zaocznego, z wyłączeniem spraw wskazanych w ust. 2,
2) po wydaniu w sprawach o wykroczenia skarbowe postanowienia stwierdzającego brak podstaw do uwzględnienia wniosku o zezwolenie na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności i zwrocie sprawy finansowemu organowi postępowania przygotowawczego,
3) po bezskutecznym upływie terminu do uzupełnienia braków formalnych wniosku o ukaranie,
4) po uprawomocnieniu się wyroku nakazowego,
5) po uprawomocnieniu się postanowienia o odmowie wszczęcia postępowania w sprawie,
6) po uprawomocnieniu się innego postanowienia kończącego postępowanie w sprawie lub po przekazaniu sprawy innemu sądowi według właściwości.
2. Numery porządkowe spraw o wykroczenia skarbowe, w których wydany został wyrok zaoczny zakreśla się zgodnie z regulacją § 360 ust. 2; przepis § 360 ust. 3 stosuje się odpowiednio.”;
44) w § 506:
a) ust. 1 i 2 otrzymują brzmienie:
„1. W zespole kuratorskiej służby sądowej wykonującej orzeczenia w sprawach rodzinnych i nieletnich prowadzi się wykazy: „Nwk”, Nwo”, „Opmk”, „Alkk”, „Opk” i „K”.
2. W wykazie „Nwk” rejestruje się nazwiska i imiona nieletnich, wobec których zapadło orzeczenie o objęciu ich nadzorem kuratora sądowego lub organizacji społecznej lub nadzorem kuratora sądowego z jednoczesnym orzeczeniem obowiązku określonego postępowania na podstawie art. 6 pkt 2 u.p.n., a także gdy na podstawie art. 7 § 1 u.p.n. wobec rodziców lub opiekuna nieletniego objętego nadzorem kuratora sądowego lub organizacji społecznej orzeczono wykonanie obowiązku, nazwę sądu orzekającego, sygnaturę akt sprawy, podstawę prawną orzeczenia nadzoru, datę wpływu orzeczenia do wykonania, datę i przyczynę zakończenia nadzoru, oznaczenie kuratora sprawującego nadzór („z” – kurator zawodowy, „s” – kurator społeczny), datę i rodzaj wniosku oraz sposób jego załatwienia z oznaczeniem: „rozpatrzony”, w tym: „uwzględniony”, daty posiedzeń wykonawczych, z zaznaczeniem udziału uczestnika postępowania („z udz. uczest.”); w rubryce „Uwagi” zaznacza się imię i nazwisko kuratora zawodowego nadzorującego wykonanie orzeczenia oraz sygnatury spraw, w których toczą się inne postępowania wykonawcze dotyczące tych osób.”,
b) po ust. 3 dodaje się ust. 3a i 3b w brzmieniu:
„3a. W wykazie „Nwo” rejestruje się nazwiska i imiona nieletnich, wobec których orzeczono obowiązek określonego postępowania na podstawie art. 6 pkt 2 u.p.n. bez orzeczonego nadzoru kuratora sądowego, a także nazwiska i imiona nieletnich, na których rodziców lub opiekuna nałożono wykonanie obowiązku na podstawie art. 7 § 1 u.p.n bez orzeczonego nadzoru kuratora sądowego w stosunku do nieletniego, imiona i nazwiska tych rodziców lub opiekuna, nazwę sądu orzekającego, sygnaturę akt sprawy, rodzaj obowiązku i jego podstawę prawną, datę wpływu orzeczenia do wykonania, ewentualny termin do wykonania obowiązku, datę rzeczywistego wykonania obowiązku, oznaczenie kuratora sprawującego kontrolę („z” – kurator zawodowy, „s” – kurator społeczny), datę i rodzaj wniosku oraz sposób jego załatwienia z oznaczeniem: „rozpatrzony”, w tym „uwzględniony”, daty posiedzeń wykonawczych, z zaznaczeniem udziału uczestnika postępowania („z udz. uczest.”); w rubryce „Uwagi” zaznacza się imię i nazwisko kuratora zawodowego nadzorującego wykonanie orzeczenia oraz sygnatury spraw, w których toczą się inne postępowania wykonawcze dotyczące tych osób.
3b. Z chwilą wykonania lub ustania obowiązku zakreśla się numer porządkowy w wykazie „Nwo”.”;
45) § 544a otrzymuje brzmienie:
„§ 544a. 1. Prezesi sądów mogą tworzyć punkty obsługi interesantów, jeżeli pozwalają na to warunki kadrowe i lokalowe sądu.
2. W sądach, w których sporządza się protokół za pomocą urządzeń rejestrujących dźwięk albo obraz i dźwięk prezesi sądów utworzą punkty obsługi interesantów wraz, ze stanowiącą ich integralną część czytelnią akt. W przypadku, gdy sprzeciwiają się temu warunki lokalowe i kadrowe należy utworzyć stosowne stanowisko w sekretariacie zapewniającym obsługę biurową danego wydziału.
3. Do zadań punktów obsługi interesantów należy w szczególności:
1) informowanie o sposobach wszczęcia postępowania i podstawowych dokumentach, które należy złożyć przy wnoszeniu sprawy do sądu, kosztach sądowych, sposobie ubiegania się o zwolnienie od kosztów sądowych, przesłankach ustanowienia obrońcy, adwokata lub radcy prawnego z urzędu, rodzajach środków odwoławczych i terminach do ich wniesienia, o terminach i miejscach rozpraw;
2) udostępnianie list kancelarii adwokackich, radcowskich, notarialnych i niektórych instytucji pozasądowych;
3) udostępnianie formularzy sądowych i wzorów pism sądowych;
4) informowanie o wydziałach w sądzie, ich właściwości i lokalizacji, podawanie numerów telefonów i godzin urzędowania oraz adresów innych sądów, kierowanie do właściwych sal rozpraw;
5) udostępnianie akt spraw, a w szczególności protokołów sporządzonych za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk albo obraz i dźwięk stronom i osobom uprawnionym.”;
46) dodaje się załącznik nr 1 w brzmieniu określonym w załączniku nr 1 do niniejszego zarządzenia.
[1] § 1 pkt 15 w brzmieniu ustalonym przez § 2 pkt 1 zarządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 24 kwietnia 2013 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych oraz innych działów administracji sądowej oraz o zmianie zarządzenia zmieniającego zarządzenie w sprawie organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych oraz innych działów administracji sądowej (Dz.U.M.S. poz. 203). Zmiana weszła w życie 1 maja 2013 r.
[2] § 1 pkt 16 w brzmieniu ustalonym przez § 2 pkt 2 zarządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 24 kwietnia 2013 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych oraz innych działów administracji sądowej oraz o zmianie zarządzenia zmieniającego zarządzenie w sprawie organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych oraz innych działów administracji sądowej (Dz.U.M.S. poz. 203). Zmiana weszła w życie 1 maja 2013 r.
Wersja obowiązująca od 2013-05-01 do 2019-06-21
W zarządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 12 grudnia 2003 r. w sprawie organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych oraz innych działów administracji sądowej (Dz. Urz. Min. Sprawiedl. Nr 5, poz. 22, z późn. zm.2)) wprowadza się następujące zmiany:
1) w § 5 po ust. 2 dodaje się ust. 3 w brzmieniu:
„3. Kierownik sekretariatu wydziału współpracuje z osobą kierującą czynnościami związanymi z transkrypcją.”;
2) w § 9:
a) w ust. 1:
– pkt 2 otrzymuje brzmienie:
„2) przyjmowanie interesantów i udzielanie im informacji, udostępnianie akt do przejrzenia lub samodzielnego utrwalenia ich obrazu pod swoją kontrolą osobom do tego uprawnionym oraz udzielanie informacji pisemnych;”,
– po pkt 2 dodaje się pkt 2a w brzmieniu:
„2a) udostępnianie akt spraw, a w szczególności protokołów sporządzonych za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk albo obraz i dźwięk oraz udzielanie informacji osobie kierującej czynnościami związanymi z transkrypcją w sprawach wymagających dokonania transkrypcji odpowiedniej części protokołu sporządzonego za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk albo obraz i dźwięk;”,
– pkt 3 otrzymuje brzmienie:
„3) wydawanie innym sądom akt spraw zakończonych, wydawanie kserokopii, odpisów, wyciągów, zaświadczeń, a na zarządzenie przewodniczącego wydziału, przewodniczącego posiedzenia, sędziego sprawozdawcy lub referendarza sądowego także innych dokumentów, uwierzytelnianie odpisów pism lub dokumentów wydanych z akt znajdujących się w sekretariacie, jak również przekazanych do archiwum zakładowego. W przypadku wątpliwości, czy wniosek o wydanie kserokopii lub odpisu dokumentu z akt jest wniesiony przez uprawnioną osobę albo czy jest od takiego wniosku uiszczona opłata w prawidłowej wysokości, kierownik sekretariatu przedkłada wniosek przewodniczącemu wydziału, sędziemu referentowi lub referendarzowi sądowemu w celu podjęcia decyzji;”,
– pkt 6 otrzymuje brzmienie:
„6) sporządzanie pism o uiszczenie grzywien (kar pieniężnych) i kosztów sądowych, pism w sprawie egzekucji należności sądowych, jak również innych pism kierowanych na podstawie zarządzeń prezesa sądu, przewodniczącego wydziału, przewodniczącego posiedzenia, sędziego sprawozdawcy lub referendarza sądowego do oddziału finansowego w związku z wypłatą wynagrodzeń biegłych, tłumaczy i świadków, zaliczek, zwrotem opłat od pism procesowych, poleceń wypłaty czy przeksięgowania kwot stanowiących zabezpieczenie majątkowe lub depozyt wartościowy oraz innych należności;”
b) ust. 3 otrzymuje brzmienie:
„3. Kierownik sekretariatu może upoważnić określonych pracowników do wykonywania czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 5–7 i 9, a za zgodą przewodniczącego wydziału – także do wykonywania innych czynności wymienionych w ust. 1.”;
3) w § 13 uchyla się ust. 2;
4) po § 13 dodaje się dział la w brzmieniu:
„Dział la. Organizacja i zakres działania osób dokonujących transkrypcji
§ 13a. 1. Osoba kierująca czynnościami związanymi z transkrypcją jest odpowiedzialna przed prezesem sądu za prawidłowe i terminowe wykonanie transkrypcji.
2. Do obowiązków osoby kierującej czynnościami związanymi z transkrypcją należy planowanie i organizowanie pracy osób dokonujących transkrypcji, a w tym opracowywanie podziału czynności osób dokonujących transkrypcji, przy przestrzeganiu zasady równomiernego obciążenia obowiązkami poszczególnych osób.
3. W zakresie obsługi portalu transkrypcyjnego osoba kierująca czynnościami związanymi z transkrypcją współpracuje z komórką informatyczną w sądzie.
§ 13b. 1. Osoba kierująca czynnościami związanymi z transkrypcją, prowadzi kontrolkę transkrypcji „T” do ewidencji transkrypcji protokołów.
2. W kontrolce transkrypcji „T” wpisuje się w szczególności: datę zarządzenia prezesa sądu o dokonaniu transkrypcji odpowiedniej części protokołu sporządzonego za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk albo obraz i dźwięk, datę przekazania zapisu dźwięku albo obrazu i dźwięku, sygnaturę akt sprawy, w której protokół był sporządzony za pomocą urządzeń rejestrujących dźwięk albo obraz i dźwięk, oznaczenie wnioskodawcy, oznaczenie zakresu transkrypcji, czas trwania transkrypcji, oznaczenie osoby dokonującej transkrypcji, datę scalenia transkrypcji częściowych i datę udostępnienia transkrypcji: w rubryce „uwagi” wpisuje się powody wydłużenia czasu trwania transkrypcji, jeśli takie wystąpiły.
3. Kontrolka transkrypcji „T” jest prowadzona wyłącznie przy wykorzystaniu systemu informatycznego; § 82 stosuje się odpowiednio.”;
5) w tytule II w dziale II tytuł rozdziału 2 otrzymuje brzmienie:
„Sporządzanie dokumentów (wokandy, protokoły, transkrypcje i orzeczenia) oraz udostępnianie transkrypcji”;
6) w § 25 po ust. 4 dodaje się ust. 5–7 w brzmieniu:
„5. Protokoły sporządza się utrwalając przebieg posiedzenia jawnego za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk albo obraz i dźwięk lub w postaci wydruku komputerowego, a w wyjątkowych sytuacjach odręcznie.
6. Protokół sporządzony pisemnie zgodnie z przepisem art. 158 § 1 k.p.c. dołącza się do akt, a zapis dźwięku albo obrazu i dźwięku, jeżeli został utrwalony na informatycznym nośniku danych, umieszcza się w aktach bezpośrednio za protokołem sporządzonym pisemnie oraz w systemie teleinformatycznym sądu. Przepis § 38 stosuje się odpowiednio.
7. Informację o sporządzeniu transkrypcji odpowiedniego fragmentu protokołu sporządzonego za pomocą urządzeń rejestrujących dźwięk albo obraz i dźwięk umieszcza się na protokole sporządzonym pisemnie (zgodnie z art. 158 § 1 k.p.c.) z podaniem numeru karty, na której została ona wszyta do akt. Postać elektroniczna transkrypcji jest umieszczana w systemie teleinformatycznym sądu.”;
7) w § 26 dotychczasową treść oznacza się jako ust. 1 i dodaje się ust. 2 w brzmieniu:
„2. W przypadku protokołu sporządzonego za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk albo obraz i dźwięk, odpis zapisu dźwięku, podpisany przez upoważnionego pracownika sądu bezpiecznym podpisem elektronicznym wraz z adnotacjami, jest wydawany na informatycznych nośnikach danych albo jest udostępniany za pomocą konta w systemie teleinformatycznym. Utrwalenie zapisu następuje na sali rozpraw lub w sekretariacie przy wykorzystaniu systemu informatycznego. Przepisu ust. 1 nie stosuje się”.;
8) po § 27 dodaje się § 27a i 27b w brzmieniu:
„§ 27a. 1. W przypadku zaakceptowania wniosku przez prezesa sądu w zakresie sporządzenia transkrypcji protokołu sporządzonego za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk albo obraz i dźwięk, zapis dźwięku albo obrazu i dźwięku jest przesyłany osobie kierującej czynnościami związanymi z transkrypcją przy wykorzystaniu systemu teleinformatycznego, a w okolicznościach uzasadnionych względami technicznymi przekazywany na informatycznych nośnikach danych.
2. Transkrypcja odbywa się w miarę możliwości za pośrednictwem portalu transkrypcyjnego, tj. portalu sieciowego posadowionego i utrzymywanego w sądzie na bazie istniejącej infrastruktury serwerowej i sieciowej, który zapewnia:
1) gromadzenie i dzielenie zapisów dźwięku albo obrazu i dźwięku;
2) rejestrację osób dokonujących transkrypcji;
3) udostępnianie osobom dokonującym transkrypcji zapisów dźwięku albo obrazu i dźwięku;
4) scalanie transkrypcji częściowych;
5) nadzór nad pracą osób dokonujących transkrypcji;
6) udostępnianie transkrypcji.
3. Osoba kierująca czynnościami związanymi z transkrypcją dokonuje, przy użyciu udostępnionych jej narzędzi, podziału zapisu dźwięku albo obrazu i dźwięku na pliki częściowe i udostępnia je osobom dokonującym transkrypcji w celu dokonania transkrypcji.
4. Transkrypcja jest dokonywana zgodnie z zasadami określonymi w załączniku nr 1 do zarządzenia. Transkrypcje częściowe są przekazywane osobie kierującej czynnościami związanymi z transkrypcją.
5. Osoba kierująca czynnościami związanymi z transkrypcją, po zapoznaniu się ze sporządzoną transkrypcją częściową może ją zatwierdzić albo zwrócić osobie dokonującej transkrypcji w celu dokonania ponownej transkrypcji całego przydzielonego zapisu dźwięku albo obrazu i dźwięku bądź jego części.
6. W przypadku zwrotu transkrypcji częściowej, osoba kierująca czynnościami związanymi z transkrypcją wskazuje osobie dokonującej transkrypcji zakres niezbędnych zmian i określa termin ich wprowadzenia.
7. Osoba kierująca czynnościami związanymi z transkrypcją informuje prezesa sądu o powodach niesporządzenia w terminie transkrypcji.
8. Scalenia transkrypcji częściowych dokonuje osoba kierująca czynnościami związanymi z transkrypcją przy użyciu dedykowanego oprogramowania.
9. Wydruk zatwierdzonej transkrypcji jest opatrywany podpisem osoby kierującej czynnościami związanymi z transkrypcją i jest umieszczany w aktach zgodnie z przepisami § 25 ust. 6 i 7. O fakcie dokonania transkrypcji protokołu sporządzonego za pomocą urządzeń rejestrujących dźwięk albo obraz i dźwięk przez sąd pierwszej instancji, sąd drugiej instancji zawiadamia ten sąd, udostępniając mu jej treść na informatycznym nośniku danych lub za pomocą systemu teleinformatycznego.
§ 27b. Transkrypcje udostępnia się uprawnionym lub upoważnionym podmiotom w postaci wydruku komputerowego lub w miarę możliwości za pośrednictwem konta w systemie teleinformatycznym.”;
9) w § 30 ust. 2 otrzymuje brzmienie:
„2. Akta powinny być połączone w sposób zapewniający trwałość, kompletność i integralność, a karty w nich ponumerowane.”;
10) § 34 otrzymuje brzmienie:
„§ 34. W miarę potrzeby należy wyłączyć poszczególne karty niezbędne do założenia osobnych akt lub sporządzić w tym celu uwierzytelnione odpisy, kserokopie lub kopie protokołów sporządzonych za pomocą urządzeń rejestrujących dźwięk albo obraz i dźwięk.”;
11) § 45 otrzymuje brzmienie:
„§ 45. 1. Akta w sekretariatach powinny być ułożone według podziału na grupy odpowiadające poszczególnym fazom postępowania w sprawach (akta spraw wyznaczonych na posiedzenie, tych, w których postępowanie zawieszono itd.), a w ramach grup – rocznikami, według kolejności numerów sygnatur.
2. Akta oczekujące przechowuje się w odrębnych urządzeniach sekretarskich [szafach, półkach,] zwanych „kalendarzami”, obejmujących 30 przegród oznaczonych numerami od 1 do 30. Akta umieszcza się w przegrodzie oznaczonej numerem odpowiadającym dacie planowanego przedłożenia akt sędziemu. W sytuacji gdy data planowanego przedłożenia akt przypada na 31. dzień miesiąca, akta umieszcza się w przegrodzie oznaczonej nr 1.
3. Ze względu na dużą ilość akt w sekretariacie lub specyfikę wydziału dopuszcza się stosowanie „kalendarzy” tematycznych (np. kalendarz uzasadnień, biegłych, spraw zawieszonych itp.). W takim przypadku ilość przegród (ewentualnie ich brak) uzależniona jest od ilości akt znajdujących się na danym kalendarzu.”;
12) w § 62 w ust. 1 pkt 1 otrzymuje brzmienie:
„1) uchylenia zaskarżonego orzeczenia przez sąd drugiej instancji i zwrócenia sprawy do dalszego prowadzenia lub przekazania sprawy do ponownego rozpoznania sądowi pierwszej instancji;”;
13) w § 82 ust. 3 otrzymuje brzmienie:
„3. Zarządzenie prezesa określi w szczególności system informatyczny, przy którego pomocy mają być prowadzone urządzenia ewidencyjne, niezbędne warunki techniczne, zasady tworzenia kopii zapasowych i bezpieczeństwa przechowywania danych, osobę odpowiedzialną za prowadzenie biurowości w systemie informatycznym z uwagi na kwestie techniczno-organizacyjno-wdrożeniowe, obowiązek raportowania o problemach jej funkcjonowania oraz obowiązek dokonywania przynajmniej raz w roku pisemnych ocen funkcjonowania, wskazania kierunku rozwoju oraz wykazania zalet wdrożonego programu.”;
14) po § 82a dodaje się § 82aa w brzmieniu:
„§ 82aa. 1. Minimalny zakres danych, które należy wprowadzić do systemu obejmuje wszystkie informacje odnotowywane w biurowości tradycyjnej. W sądach dysponujących systemem informatycznym wspomagającym pracę sądu, wprowadza się we właściwym miejscu tego systemu, o ile dana aplikacja przewiduje możliwość odnotowania takich danych służących kontroli obiegu akt i terminowości podejmowania czynności, następujące dane:
1) funkcję, stanowisko lub wykonywany charakter pracy oraz nazwisko i imię osoby, której są przedkładane lub wysyłane akta o konkretnej sygnaturze [prezes; przewodniczący; zastępca przewodniczącego; sędzia; referendarz sądowy; asystent sędziego; kierownik sekretariatu; pracownik sekretariatu; inna osoba];
2) miejsce aktualnego położenia akt w sekretariacie lub sądzie [np. kalendarz – z zaznaczeniem w oknie „opisu” numeru przegrody, na której oczekują akta];
3) datę przedłożenia, wysłania lub odłożenia akt we właściwym miejscu sekretariatu lub sądu;
4) datę planowanego podjęcia czynności w aktach oczekujących bądź datę planowanego zwrotu akt wysłanych;
5) określenie w oknie „opisu” celu przedłożenia lub przesłania akt konkretnej osobie bądź instytucji, bądź odłożenia ich w przeznaczonym miejscu sekretariatu lub sądu.
2. Dane dotyczące sędziów, referendarzy sądowych, asystentów sędziów i osób wykonujących czynności w sekretariatach oraz miejsca przeznaczone do przechowywania akt, odnotowuje się z utworzonej w tym celu i na bieżąco uaktualnianej listy:
1) prezes sądu; przewodniczący wydziału; zastępca przewodniczącego wydziału; sędzia: nazwisko, imię [jeżeli w dostępnych oprogramowaniach istnieje możliwość wygenerowania danych dotyczących konkretnego sędziego (z imienia i nazwiska) z zestawienia zbiorczego z wykazu czynności jest dopuszczalne wpisanie pozycji „sędzia” bez wskazania nazwiska i imienia];
2) referendarz sądowy: nazwisko, imię; asystent sędziego: nazwisko, imię; kierownik sekretariatu; zastępca kierownika sekretariatu; pracownik: nazwisko, imię [dla wszystkich kategorii pracowników i stanowisk z wyłączeniem wymienionych wyżej];
3) inna osoba: nazwisko, imię [dla innych osób wykonujących czynności w sekretariacie, dla osób wykonujących czynności w sekretariacie na podstawie prawnej innej niż umowa o pracę (np. praktykant, wolontariusz, stażysta z Powiatowego Urzędu Pracy)];
4) kalendarz [ze względu na dużą ilość akt w sekretariacie lub specyfikę wydziału dopuszcza się stosowanie kalendarzy tematycznych np. kalendarz uzasadnień, biegłych, spraw zawieszonych itp.].
3. Sposób odnotowywania danych musi zapewniać możliwość ich dowolnego sortowania według kryteriów umożliwiających uzyskanie informacji o aktualnym położeniu akt i ewentualnych opóźnieniach w dokonywaniu czynności.
W szczególności sortowanie następuje według kryteriów [rozdzielnie i łącznie]:
– referenta sprawy; funkcji, stanowiska bądź charakteru wykonywanej pracy i nazwiska osoby, której przedkłada bądź przesyła się akta; repertorium; sygnatury; daty przedłożenia bądź wysłania akt konkretnej osobie lub instytucji; daty przewidywanego zwrotu akt bądź daty przewidywanego terminu podjęcia w sprawie czynności przez konkretną osobę;
– referenta sprawy, repertorium; sygnatury; daty i miejsca położenia akt; daty przewidywanego terminu podjęcia czynności w aktach oczekujących.
4. Odnotowując zmianę położenia akt zakreśla się poprzednie położenie.
5. Niedopuszczalne jest usuwanie jakichkolwiek danych.”;
15) [1] § 82g otrzymuje brzmienie:
„§ 82g. 1. Przy pomocy wykorzystywanego systemu informatycznego kontroluje się informacje o aktualnym stanie sprawy oraz dokonuje sprawdzania dotychczasowego przebiegu postępowania, a w szczególności sygnalizuje brak czynności innych niż polegające na rejestracji sprawy lub brak czynności przez określony czas w poszczególnych grupach spraw i co do poszczególnych referentów.
2. Przy pomocy wykorzystywanego systemu informatycznego mogą być realizowane także następujące zadania:
1) rejestracja dokumentów inicjujących (pozwów, wniosków, aktów oskarżenia) wpływających do sądu w repertoriach prowadzonych w wydziale przy pomocy systemu informatycznego;
2) niezależnie od opisanej w pkt 1 rejestracji możliwe jest nadanie sprawie stałego i niezmiennego podczas rozpoznawania sprawy w wydziale – numeru sprawy w informatycznym wykazie spraw danego wydziału;
3) rejestrowanie danych dotyczących podmiotów w sprawie: powoda, pozwanego, obwinionego, pokrzywdzonego, wnioskodawcy, świadka itp.;
4) dekretacja spraw dokonywanych przy pomocy technik automatycznych w oparciu o wcześniej wprowadzone założenia lub dekretacji dokonywanej indywidualnie, co do każdej sprawy (dekretacja ręczna);
5) prowadzenie terminarzy rozpraw i posiedzeń, wspomaganych przez wyszukiwanie wolnego terminu określonego sędziego i wolnej sali, w celu uniknięcia ryzyka nakładania się terminów;
6) automatyczne przygotowywanie wokandy na podstawie ustalonych sal i terminów rozpraw;
7) automatyczne generowanie wezwań i powiadomień osób o terminie rozprawy (posiedzenia) na podstawie danych zawartych w repertorium oraz zapisów w terminarzu rozpraw (posiedzeń);
8) automatyczne generowanie i ewidencjonowanie korespondencji seryjnej (koperty i zwrotki);
9) tworzenie i rejestrowanie dokumentów powstających w trakcie prowadzenia sprawy (orzeczeń, zarządzeń oraz pism), wypełnianych danymi dostępnymi w sprawie;
10) sporządzanie protokołów rozpraw i posiedzeń na podstawie szablonów uzupełnianych danymi zarejestrowanymi w systemie informatycznym;
11) sporządzanie orzeczeń, zarządzeń, wezwań i innych pism na podstawie szablonów uzupełnianych danymi zarejestrowanymi w systemie informatycznym;
12) rejestrowanie wpływających do sądu środków zaskarżenia (apelacji, kasacji, sprzeciwów, zarzutów, zażaleń);
13) automatyczne sortowanie spraw w repertorium zgodnie z sygnaturą sprawy lub innymi wprowadzonymi sposobami przeszukiwania;
14) wyszukiwanie konkretnej sprawy w oparciu o: sygnaturę, nazwisko/nazwę (lub jej część) podmiotów występujących w sprawie, sędziego prowadzącego sprawę itp.;
15) prowadzenie księgi podawczej;
16) prowadzenie wykazu osób współpracujących z sądem, takich jak: biegli sądowi, tłumacze przysięgli, kandydaci na syndyków itp.;
17) rejestrowanie powracających zwrotek z ewentualnym wykorzystaniem kodów kreskowych i przechowywanie przy każdej sprawie informacji o zarejestrowaniu zwrotki;
18) automatyczne wykonywanie raportów z urządzeń ewidencyjnych;
19) udostępnianie za pomocą ogólnodostępnych sieci informatycznych osobom biorącym udział w postępowaniu oraz ich pełnomocnikom danych dotyczących ich spraw;
20) oznaczanie osób podpisujących pisma wydrukiem danych zastępujących pieczęcie imienne oraz wydziałów sądowych wydrukiem danych zastępujących pieczęcie wydziałowe;
21) drukowanie informacji zastępujących treść stosowanych pieczęci innych niż wskazane w pkt 20, jeżeli z treści przepisów nakazujących zamieszczenie informacji wynika możliwość wykonywania tego inaczej niż przez zamieszczenie pieczęci.”;
16) [2] po § 82g dodaje się § 82ga w brzmieniu:
„§ 82ga. 1. W wykorzystywanym systemie informatycznym powinny być zamieszczone orzeczenia (wraz z uzasadnieniami), protokoły, pisma i wychodzące z wydziału na zewnątrz zarządzenia ze spraw, o których dane gromadzi się w systemie.
2. Dokumenty sądowe, o których mowa w ust. 1 mogą być tworzone w sposób wskazany w § 82g ust. 2 pkt 9–11 lub też tworzone poza systemem i dołączane do niego w formie plików w formatach identycznych jak dokumenty tworzone w systemie lub też możliwych do odczytania przez powszechnie dostępne oprogramowanie.
3. Dokumenty uważa się za zgodne ze znajdującymi się w aktach po ich odnotowaniu w systemie teleinformatycznym. Do czasu odnotowania dokument posiada status projektu.
4. W razie potrzeby wydania odpisu dokumentu sądowego znajdującego się w aktach sprawy, możliwe jest wydanie jako odpisu z akt sądowych wydruku dokumentu uzyskanego z sądowego systemu informatycznego.
5. Wydanie odpisu w sposób wskazany w ust. 4 jest dopuszczalne w odniesieniu do dokumentów zatwierdzonych przez użytkowników i odnotowanych. Nie jest dopuszczalne wydanie jako odpisu dokumentu sądowego wyłącznie na podstawie zapisu w systemie teleinformatycznym znajdującego się w aktach dokumentu dopiero w systemie tworzonego lub też będącego projektem.
6. Jeżeli w systemie teleinformatycznym znajduje się dokument inny niż dokument sądowy, który jest zdigitalizowaną postacią dokumentu znajdującego się w aktach sądowych, możliwe jest wydanie jego wydruku jako odpisu z akt sądowych. Czynność taka jest dopuszczalna, jeżeli dokument ten jest odnotowany w systemie jako złożony i znajduje się w formacie PDF lub zbliżonym. Nie jest dopuszczalne wydawanie dokumentów zdigitalizowanych przy wykorzystaniu technik OCR do edytowalnego pliku edytora tekstu.”;
17) (uchylony);
18) (uchylony);
19) w § 86 ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. Sprawy cywilne wpisywane do repertoriów oznacza się symbolami przewidzianymi w wykazie, który stanowi załącznik nr 2 do zarządzenia.”;
20) po § 87a dodaje się § 87b w brzmieniu:
„§ 87b. Zażalenia na postanowienia sądu drugiej instancji przewidziane w art. 3942 § 1 k.p.c. rozpoznaje się pod numerem sprawy, w której wydano zaskarżone postanowienie.”;
21) (uchylony);
22) (uchylony);
23) (uchylony);
24) (uchylony);
25) (uchylony);
26) (uchylony);
27) (uchylony);
28) w § 158 ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. Dla bieżącej kontroli sprawności postępowania w sprawach przekazanych biegłym w celu wydania opinii wydziały gospodarcze prowadzą kontrolkę „Wab” [st].”;
29) (uchylony);
30) (uchylony);
31) w tytule II tytuł działu XI otrzymuje brzmienie:
„Biurowość w sprawach rozpoznawanych przez wydział rodzinny”;
32) (uchylony);
33) w § 287 ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. W wydziale rodzinnym i nieletnich prowadzi się kontrolkę „Zr”, w której pod odpowiednimi literami alfabetu ewidencjonuje się nazwiska i imiona rodziców nieletniego (opiekuna), na których nałożone zostały przez sąd rodzinny zgodnie z art. 7 i 8 u.p.n. zobowiązania oraz czynności sądu związane z bieżącą kontrolą prawidłowości wykonywania tych zobowiązań [st].”;
34) § 301 otrzymuje brzmienie:
„§ 301. W wydziale rodzinnym i nieletnich prowadzi się wykaz „Nmo” dla wszelkich pism i czynności sądowych w sprawach nieletnich i małoletnich [st], niepodlegających wpisowi do repertoriów ani innych odrębnych urządzeń ewidencyjnych, a dotyczących w szczególności:
1) rozpoznawanych przez sędziego rodzinnego zażaleń na czynności naruszające prawa stron;
2) rozpoznawanych przez sąd rodzinny wniosków prokuratora o zastosowanie lub przedłużenie pobytu nieletniego w schronisku dla nieletnich;
3) odroczenia i przerwy wykonania środka poprawczego lub wychowawczego;
4) wyrażenia zgody przez sędziego rodzinnego na zmianę rodzaju zakładu lub przeniesienia nieletniego do zakładu poprawczego o wzmożonym nadzorze wychowawczym;
5) warunkowego zwolnienia z zakładu;
6) odwołania warunkowego zwolnienia z zakładu;
7) warunkowego odstąpienia od umieszczenia nieletniego w zakładzie poprawczym;
8) uchylenia decyzji dyrektora zakładu poprawczego w sprawie umieszczenia wychowanka poza zakładem;
9) rozpoznawanych zażaleń na decyzję dyrektora zakładu w przedmiocie kary dyscyplinarnej oraz zastosowania środka przymusu bezpośredniego;
10) odstąpienia od wykonania kary ograniczenia wolności, zastępczej kary pozbawienia wolności oraz kary aresztu na mocy postanowienia sądu rodzinnego;
11) odstąpienia od umieszczenia w zakładzie poprawczym i wymierzenia kary bądź całkowitego odstąpienia od kary;
12) rozpoznania wniosku dyrektora zakładu poprawczego lub sprawy nieletniego w trybie dyscyplinarnym;
13) nadesłanych przez policję zawiadomień z zatrzymań nieletnich.”;
35) w tytule II w dziale XI:
a) tytuł rozdziału 4 otrzymuje brzmienie:
„Ewidencja rozpoznawanych przez wydział rodzinny spraw osób pełnoletnich”,
b) (uchylona);
36) (uchylony);
37) w § 320 ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. W wydziale rodzinnym i nieletnich prowadzi się wykaz „RCps” dla spraw cywilnej pomocy sądowej, jak również pomocy sądowej w sprawach nieletnich, z wyjątkiem czynności związanych z wykonaniem orzeczeń [st].”;
38) w § 321 ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. W wydziale rodzinnym i nieletnich w celu bieżącej kontroli sprawności postępowania w sprawach przekazanych do wydania opinii przez biegłego lub do tłumacza w celu wykonania tłumaczenia prowadzi się kontrolkę „Wab” [st].”;
39) w tytule II w dziale XII tytuł rozdziału 1 otrzymuje brzmienie:
„Repertoria dla spraw karnych i dla spraw o przestępstwa skarbowe”;
40) § 393 otrzymuje brzmienie:
„§ 393. Do wykazu „Pen” wpisuje się wszystkie sprawy rozstrzygane przez sędziego penitencjarnego w związku z wykonywaniem przez niego nadzoru nad tymczasowym aresztowaniem lub karą pozbawienia wolności, także w systemie dozoru elektronicznego, jeżeli nie podlegają one wpisaniu do odrębnego urządzenia ewidencyjnego.”;
41) w § 405a ust. 2 otrzymuje brzmienie:
„2. W ramach prowadzonego wykazu do 10. dnia po zakończeniu każdego okresu sprawozdawczego, o którym mowa w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 3 stycznia 2012 r. w sprawie Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej (Dz. U. z dnia 13 stycznia 2012 r., poz. 49), sporządza się pomocnicze sprawozdanie z wykonania planu Funduszu zawierające informacje o czynnościach podejmowanych w sprawie zasądzonych nawiązek i świadczeń pieniężnych, które niezwłocznie przekazuje się prezesowi sądu lub w razie jego powołania kierownikowi finansowemu sądu.”;
42) w § 415 po ust. 4 dodaje się ust. 4a w brzmieniu:
„4a. Orzeczenie przekazane do wykonania do sądu miejsca stałego pobytu skazanego ewidencjonuje się w wykazie sądu wykonującego orzeczenie; nazwę sądu właściwego i datę przekazania odnotowuje się w rubryce „Uwagi” numeru porządkowego w repertorium, pod którym rozpoznano sprawę.”;
43) § 424 otrzymuje brzmienie:
„§ 424. 1. Numer porządkowy sprawy zakreśla się w repertorium „W” [st]:
1) po wydaniu wyroku, w tym wyroku zaocznego, z wyłączeniem spraw wskazanych w ust. 2,
2) po wydaniu w sprawach o wykroczenia skarbowe postanowienia stwierdzającego brak podstaw do uwzględnienia wniosku o zezwolenie na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności i zwrocie sprawy finansowemu organowi postępowania przygotowawczego,
3) po bezskutecznym upływie terminu do uzupełnienia braków formalnych wniosku o ukaranie,
4) po uprawomocnieniu się wyroku nakazowego,
5) po uprawomocnieniu się postanowienia o odmowie wszczęcia postępowania w sprawie,
6) po uprawomocnieniu się innego postanowienia kończącego postępowanie w sprawie lub po przekazaniu sprawy innemu sądowi według właściwości.
2. Numery porządkowe spraw o wykroczenia skarbowe, w których wydany został wyrok zaoczny zakreśla się zgodnie z regulacją § 360 ust. 2; przepis § 360 ust. 3 stosuje się odpowiednio.”;
44) w § 506:
a) ust. 1 i 2 otrzymują brzmienie:
„1. W zespole kuratorskiej służby sądowej wykonującej orzeczenia w sprawach rodzinnych i nieletnich prowadzi się wykazy: „Nwk”, Nwo”, „Opmk”, „Alkk”, „Opk” i „K”.
2. W wykazie „Nwk” rejestruje się nazwiska i imiona nieletnich, wobec których zapadło orzeczenie o objęciu ich nadzorem kuratora sądowego lub organizacji społecznej lub nadzorem kuratora sądowego z jednoczesnym orzeczeniem obowiązku określonego postępowania na podstawie art. 6 pkt 2 u.p.n., a także gdy na podstawie art. 7 § 1 u.p.n. wobec rodziców lub opiekuna nieletniego objętego nadzorem kuratora sądowego lub organizacji społecznej orzeczono wykonanie obowiązku, nazwę sądu orzekającego, sygnaturę akt sprawy, podstawę prawną orzeczenia nadzoru, datę wpływu orzeczenia do wykonania, datę i przyczynę zakończenia nadzoru, oznaczenie kuratora sprawującego nadzór („z” – kurator zawodowy, „s” – kurator społeczny), datę i rodzaj wniosku oraz sposób jego załatwienia z oznaczeniem: „rozpatrzony”, w tym: „uwzględniony”, daty posiedzeń wykonawczych, z zaznaczeniem udziału uczestnika postępowania („z udz. uczest.”); w rubryce „Uwagi” zaznacza się imię i nazwisko kuratora zawodowego nadzorującego wykonanie orzeczenia oraz sygnatury spraw, w których toczą się inne postępowania wykonawcze dotyczące tych osób.”,
b) po ust. 3 dodaje się ust. 3a i 3b w brzmieniu:
„3a. W wykazie „Nwo” rejestruje się nazwiska i imiona nieletnich, wobec których orzeczono obowiązek określonego postępowania na podstawie art. 6 pkt 2 u.p.n. bez orzeczonego nadzoru kuratora sądowego, a także nazwiska i imiona nieletnich, na których rodziców lub opiekuna nałożono wykonanie obowiązku na podstawie art. 7 § 1 u.p.n bez orzeczonego nadzoru kuratora sądowego w stosunku do nieletniego, imiona i nazwiska tych rodziców lub opiekuna, nazwę sądu orzekającego, sygnaturę akt sprawy, rodzaj obowiązku i jego podstawę prawną, datę wpływu orzeczenia do wykonania, ewentualny termin do wykonania obowiązku, datę rzeczywistego wykonania obowiązku, oznaczenie kuratora sprawującego kontrolę („z” – kurator zawodowy, „s” – kurator społeczny), datę i rodzaj wniosku oraz sposób jego załatwienia z oznaczeniem: „rozpatrzony”, w tym „uwzględniony”, daty posiedzeń wykonawczych, z zaznaczeniem udziału uczestnika postępowania („z udz. uczest.”); w rubryce „Uwagi” zaznacza się imię i nazwisko kuratora zawodowego nadzorującego wykonanie orzeczenia oraz sygnatury spraw, w których toczą się inne postępowania wykonawcze dotyczące tych osób.
3b. Z chwilą wykonania lub ustania obowiązku zakreśla się numer porządkowy w wykazie „Nwo”.”;
45) § 544a otrzymuje brzmienie:
„§ 544a. 1. Prezesi sądów mogą tworzyć punkty obsługi interesantów, jeżeli pozwalają na to warunki kadrowe i lokalowe sądu.
2. W sądach, w których sporządza się protokół za pomocą urządzeń rejestrujących dźwięk albo obraz i dźwięk prezesi sądów utworzą punkty obsługi interesantów wraz, ze stanowiącą ich integralną część czytelnią akt. W przypadku, gdy sprzeciwiają się temu warunki lokalowe i kadrowe należy utworzyć stosowne stanowisko w sekretariacie zapewniającym obsługę biurową danego wydziału.
3. Do zadań punktów obsługi interesantów należy w szczególności:
1) informowanie o sposobach wszczęcia postępowania i podstawowych dokumentach, które należy złożyć przy wnoszeniu sprawy do sądu, kosztach sądowych, sposobie ubiegania się o zwolnienie od kosztów sądowych, przesłankach ustanowienia obrońcy, adwokata lub radcy prawnego z urzędu, rodzajach środków odwoławczych i terminach do ich wniesienia, o terminach i miejscach rozpraw;
2) udostępnianie list kancelarii adwokackich, radcowskich, notarialnych i niektórych instytucji pozasądowych;
3) udostępnianie formularzy sądowych i wzorów pism sądowych;
4) informowanie o wydziałach w sądzie, ich właściwości i lokalizacji, podawanie numerów telefonów i godzin urzędowania oraz adresów innych sądów, kierowanie do właściwych sal rozpraw;
5) udostępnianie akt spraw, a w szczególności protokołów sporządzonych za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk albo obraz i dźwięk stronom i osobom uprawnionym.”;
46) dodaje się załącznik nr 1 w brzmieniu określonym w załączniku nr 1 do niniejszego zarządzenia.
[1] § 1 pkt 15 w brzmieniu ustalonym przez § 2 pkt 1 zarządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 24 kwietnia 2013 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych oraz innych działów administracji sądowej oraz o zmianie zarządzenia zmieniającego zarządzenie w sprawie organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych oraz innych działów administracji sądowej (Dz.U.M.S. poz. 203). Zmiana weszła w życie 1 maja 2013 r.
[2] § 1 pkt 16 w brzmieniu ustalonym przez § 2 pkt 2 zarządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 24 kwietnia 2013 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych oraz innych działów administracji sądowej oraz o zmianie zarządzenia zmieniającego zarządzenie w sprawie organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych oraz innych działów administracji sądowej (Dz.U.M.S. poz. 203). Zmiana weszła w życie 1 maja 2013 r.
Wersja archiwalna obowiązująca od 2012-12-22 do 2013-04-30
W zarządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 12 grudnia 2003 r. w sprawie organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych oraz innych działów administracji sądowej (Dz. Urz. Min. Sprawiedl. Nr 5, poz. 22, z późn. zm.2)) wprowadza się następujące zmiany:
1) w § 5 po ust. 2 dodaje się ust. 3 w brzmieniu:
„3. Kierownik sekretariatu wydziału współpracuje z osobą kierującą czynnościami związanymi z transkrypcją.”;
2) w § 9:
a) w ust. 1:
– pkt 2 otrzymuje brzmienie:
„2) przyjmowanie interesantów i udzielanie im informacji, udostępnianie akt do przejrzenia lub samodzielnego utrwalenia ich obrazu pod swoją kontrolą osobom do tego uprawnionym oraz udzielanie informacji pisemnych;”,
– po pkt 2 dodaje się pkt 2a w brzmieniu:
„2a) udostępnianie akt spraw, a w szczególności protokołów sporządzonych za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk albo obraz i dźwięk oraz udzielanie informacji osobie kierującej czynnościami związanymi z transkrypcją w sprawach wymagających dokonania transkrypcji odpowiedniej części protokołu sporządzonego za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk albo obraz i dźwięk;”,
– pkt 3 otrzymuje brzmienie:
„3) wydawanie innym sądom akt spraw zakończonych, wydawanie kserokopii, odpisów, wyciągów, zaświadczeń, a na zarządzenie przewodniczącego wydziału, przewodniczącego posiedzenia, sędziego sprawozdawcy lub referendarza sądowego także innych dokumentów, uwierzytelnianie odpisów pism lub dokumentów wydanych z akt znajdujących się w sekretariacie, jak również przekazanych do archiwum zakładowego. W przypadku wątpliwości, czy wniosek o wydanie kserokopii lub odpisu dokumentu z akt jest wniesiony przez uprawnioną osobę albo czy jest od takiego wniosku uiszczona opłata w prawidłowej wysokości, kierownik sekretariatu przedkłada wniosek przewodniczącemu wydziału, sędziemu referentowi lub referendarzowi sądowemu w celu podjęcia decyzji;”,
– pkt 6 otrzymuje brzmienie:
„6) sporządzanie pism o uiszczenie grzywien (kar pieniężnych) i kosztów sądowych, pism w sprawie egzekucji należności sądowych, jak również innych pism kierowanych na podstawie zarządzeń prezesa sądu, przewodniczącego wydziału, przewodniczącego posiedzenia, sędziego sprawozdawcy lub referendarza sądowego do oddziału finansowego w związku z wypłatą wynagrodzeń biegłych, tłumaczy i świadków, zaliczek, zwrotem opłat od pism procesowych, poleceń wypłaty czy przeksięgowania kwot stanowiących zabezpieczenie majątkowe lub depozyt wartościowy oraz innych należności;”
b) ust. 3 otrzymuje brzmienie:
„3. Kierownik sekretariatu może upoważnić określonych pracowników do wykonywania czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 5–7 i 9, a za zgodą przewodniczącego wydziału – także do wykonywania innych czynności wymienionych w ust. 1.”;
3) w § 13 uchyla się ust. 2;
4) po § 13 dodaje się dział la w brzmieniu:
„Dział la. Organizacja i zakres działania osób dokonujących transkrypcji
§ 13a. 1. Osoba kierująca czynnościami związanymi z transkrypcją jest odpowiedzialna przed prezesem sądu za prawidłowe i terminowe wykonanie transkrypcji.
2. Do obowiązków osoby kierującej czynnościami związanymi z transkrypcją należy planowanie i organizowanie pracy osób dokonujących transkrypcji, a w tym opracowywanie podziału czynności osób dokonujących transkrypcji, przy przestrzeganiu zasady równomiernego obciążenia obowiązkami poszczególnych osób.
3. W zakresie obsługi portalu transkrypcyjnego osoba kierująca czynnościami związanymi z transkrypcją współpracuje z komórką informatyczną w sądzie.
§ 13b. 1. Osoba kierująca czynnościami związanymi z transkrypcją, prowadzi kontrolkę transkrypcji „T” do ewidencji transkrypcji protokołów.
2. W kontrolce transkrypcji „T” wpisuje się w szczególności: datę zarządzenia prezesa sądu o dokonaniu transkrypcji odpowiedniej części protokołu sporządzonego za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk albo obraz i dźwięk, datę przekazania zapisu dźwięku albo obrazu i dźwięku, sygnaturę akt sprawy, w której protokół był sporządzony za pomocą urządzeń rejestrujących dźwięk albo obraz i dźwięk, oznaczenie wnioskodawcy, oznaczenie zakresu transkrypcji, czas trwania transkrypcji, oznaczenie osoby dokonującej transkrypcji, datę scalenia transkrypcji częściowych i datę udostępnienia transkrypcji: w rubryce „uwagi” wpisuje się powody wydłużenia czasu trwania transkrypcji, jeśli takie wystąpiły.
3. Kontrolka transkrypcji „T” jest prowadzona wyłącznie przy wykorzystaniu systemu informatycznego; § 82 stosuje się odpowiednio.”;
5) w tytule II w dziale II tytuł rozdziału 2 otrzymuje brzmienie:
„Sporządzanie dokumentów (wokandy, protokoły, transkrypcje i orzeczenia) oraz udostępnianie transkrypcji”;
6) w § 25 po ust. 4 dodaje się ust. 5–7 w brzmieniu:
„5. Protokoły sporządza się utrwalając przebieg posiedzenia jawnego za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk albo obraz i dźwięk lub w postaci wydruku komputerowego, a w wyjątkowych sytuacjach odręcznie.
6. Protokół sporządzony pisemnie zgodnie z przepisem art. 158 § 1 k.p.c. dołącza się do akt, a zapis dźwięku albo obrazu i dźwięku, jeżeli został utrwalony na informatycznym nośniku danych, umieszcza się w aktach bezpośrednio za protokołem sporządzonym pisemnie oraz w systemie teleinformatycznym sądu. Przepis § 38 stosuje się odpowiednio.
7. Informację o sporządzeniu transkrypcji odpowiedniego fragmentu protokołu sporządzonego za pomocą urządzeń rejestrujących dźwięk albo obraz i dźwięk umieszcza się na protokole sporządzonym pisemnie (zgodnie z art. 158 § 1 k.p.c.) z podaniem numeru karty, na której została ona wszyta do akt. Postać elektroniczna transkrypcji jest umieszczana w systemie teleinformatycznym sądu.”;
7) w § 26 dotychczasową treść oznacza się jako ust. 1 i dodaje się ust. 2 w brzmieniu:
„2. W przypadku protokołu sporządzonego za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk albo obraz i dźwięk, odpis zapisu dźwięku, podpisany przez upoważnionego pracownika sądu bezpiecznym podpisem elektronicznym wraz z adnotacjami, jest wydawany na informatycznych nośnikach danych albo jest udostępniany za pomocą konta w systemie teleinformatycznym. Utrwalenie zapisu następuje na sali rozpraw lub w sekretariacie przy wykorzystaniu systemu informatycznego. Przepisu ust. 1 nie stosuje się”.;
8) po § 27 dodaje się § 27a i 27b w brzmieniu:
„§ 27a. 1. W przypadku zaakceptowania wniosku przez prezesa sądu w zakresie sporządzenia transkrypcji protokołu sporządzonego za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk albo obraz i dźwięk, zapis dźwięku albo obrazu i dźwięku jest przesyłany osobie kierującej czynnościami związanymi z transkrypcją przy wykorzystaniu systemu teleinformatycznego, a w okolicznościach uzasadnionych względami technicznymi przekazywany na informatycznych nośnikach danych.
2. Transkrypcja odbywa się w miarę możliwości za pośrednictwem portalu transkrypcyjnego, tj. portalu sieciowego posadowionego i utrzymywanego w sądzie na bazie istniejącej infrastruktury serwerowej i sieciowej, który zapewnia:
1) gromadzenie i dzielenie zapisów dźwięku albo obrazu i dźwięku;
2) rejestrację osób dokonujących transkrypcji;
3) udostępnianie osobom dokonującym transkrypcji zapisów dźwięku albo obrazu i dźwięku;
4) scalanie transkrypcji częściowych;
5) nadzór nad pracą osób dokonujących transkrypcji;
6) udostępnianie transkrypcji.
3. Osoba kierująca czynnościami związanymi z transkrypcją dokonuje, przy użyciu udostępnionych jej narzędzi, podziału zapisu dźwięku albo obrazu i dźwięku na pliki częściowe i udostępnia je osobom dokonującym transkrypcji w celu dokonania transkrypcji.
4. Transkrypcja jest dokonywana zgodnie z zasadami określonymi w załączniku nr 1 do zarządzenia. Transkrypcje częściowe są przekazywane osobie kierującej czynnościami związanymi z transkrypcją.
5. Osoba kierująca czynnościami związanymi z transkrypcją, po zapoznaniu się ze sporządzoną transkrypcją częściową może ją zatwierdzić albo zwrócić osobie dokonującej transkrypcji w celu dokonania ponownej transkrypcji całego przydzielonego zapisu dźwięku albo obrazu i dźwięku bądź jego części.
6. W przypadku zwrotu transkrypcji częściowej, osoba kierująca czynnościami związanymi z transkrypcją wskazuje osobie dokonującej transkrypcji zakres niezbędnych zmian i określa termin ich wprowadzenia.
7. Osoba kierująca czynnościami związanymi z transkrypcją informuje prezesa sądu o powodach niesporządzenia w terminie transkrypcji.
8. Scalenia transkrypcji częściowych dokonuje osoba kierująca czynnościami związanymi z transkrypcją przy użyciu dedykowanego oprogramowania.
9. Wydruk zatwierdzonej transkrypcji jest opatrywany podpisem osoby kierującej czynnościami związanymi z transkrypcją i jest umieszczany w aktach zgodnie z przepisami § 25 ust. 6 i 7. O fakcie dokonania transkrypcji protokołu sporządzonego za pomocą urządzeń rejestrujących dźwięk albo obraz i dźwięk przez sąd pierwszej instancji, sąd drugiej instancji zawiadamia ten sąd, udostępniając mu jej treść na informatycznym nośniku danych lub za pomocą systemu teleinformatycznego.
§ 27b. Transkrypcje udostępnia się uprawnionym lub upoważnionym podmiotom w postaci wydruku komputerowego lub w miarę możliwości za pośrednictwem konta w systemie teleinformatycznym.”;
9) w § 30 ust. 2 otrzymuje brzmienie:
„2. Akta powinny być połączone w sposób zapewniający trwałość, kompletność i integralność, a karty w nich ponumerowane.”;
10) § 34 otrzymuje brzmienie:
„§ 34. W miarę potrzeby należy wyłączyć poszczególne karty niezbędne do założenia osobnych akt lub sporządzić w tym celu uwierzytelnione odpisy, kserokopie lub kopie protokołów sporządzonych za pomocą urządzeń rejestrujących dźwięk albo obraz i dźwięk.”;
11) § 45 otrzymuje brzmienie:
„§ 45. 1. Akta w sekretariatach powinny być ułożone według podziału na grupy odpowiadające poszczególnym fazom postępowania w sprawach (akta spraw wyznaczonych na posiedzenie, tych, w których postępowanie zawieszono itd.), a w ramach grup – rocznikami, według kolejności numerów sygnatur.
2. Akta oczekujące przechowuje się w odrębnych urządzeniach sekretarskich [szafach, półkach,] zwanych „kalendarzami”, obejmujących 30 przegród oznaczonych numerami od 1 do 30. Akta umieszcza się w przegrodzie oznaczonej numerem odpowiadającym dacie planowanego przedłożenia akt sędziemu. W sytuacji gdy data planowanego przedłożenia akt przypada na 31. dzień miesiąca, akta umieszcza się w przegrodzie oznaczonej nr 1.
3. Ze względu na dużą ilość akt w sekretariacie lub specyfikę wydziału dopuszcza się stosowanie „kalendarzy” tematycznych (np. kalendarz uzasadnień, biegłych, spraw zawieszonych itp.). W takim przypadku ilość przegród (ewentualnie ich brak) uzależniona jest od ilości akt znajdujących się na danym kalendarzu.”;
12) w § 62 w ust. 1 pkt 1 otrzymuje brzmienie:
„1) uchylenia zaskarżonego orzeczenia przez sąd drugiej instancji i zwrócenia sprawy do dalszego prowadzenia lub przekazania sprawy do ponownego rozpoznania sądowi pierwszej instancji;”;
13) w § 82 ust. 3 otrzymuje brzmienie:
„3. Zarządzenie prezesa określi w szczególności system informatyczny, przy którego pomocy mają być prowadzone urządzenia ewidencyjne, niezbędne warunki techniczne, zasady tworzenia kopii zapasowych i bezpieczeństwa przechowywania danych, osobę odpowiedzialną za prowadzenie biurowości w systemie informatycznym z uwagi na kwestie techniczno-organizacyjno-wdrożeniowe, obowiązek raportowania o problemach jej funkcjonowania oraz obowiązek dokonywania przynajmniej raz w roku pisemnych ocen funkcjonowania, wskazania kierunku rozwoju oraz wykazania zalet wdrożonego programu.”;
14) po § 82a dodaje się § 82aa w brzmieniu:
„§ 82aa. 1. Minimalny zakres danych, które należy wprowadzić do systemu obejmuje wszystkie informacje odnotowywane w biurowości tradycyjnej. W sądach dysponujących systemem informatycznym wspomagającym pracę sądu, wprowadza się we właściwym miejscu tego systemu, o ile dana aplikacja przewiduje możliwość odnotowania takich danych służących kontroli obiegu akt i terminowości podejmowania czynności, następujące dane:
1) funkcję, stanowisko lub wykonywany charakter pracy oraz nazwisko i imię osoby, której są przedkładane lub wysyłane akta o konkretnej sygnaturze [prezes; przewodniczący; zastępca przewodniczącego; sędzia; referendarz sądowy; asystent sędziego; kierownik sekretariatu; pracownik sekretariatu; inna osoba];
2) miejsce aktualnego położenia akt w sekretariacie lub sądzie [np. kalendarz – z zaznaczeniem w oknie „opisu” numeru przegrody, na której oczekują akta];
3) datę przedłożenia, wysłania lub odłożenia akt we właściwym miejscu sekretariatu lub sądu;
4) datę planowanego podjęcia czynności w aktach oczekujących bądź datę planowanego zwrotu akt wysłanych;
5) określenie w oknie „opisu” celu przedłożenia lub przesłania akt konkretnej osobie bądź instytucji, bądź odłożenia ich w przeznaczonym miejscu sekretariatu lub sądu.
2. Dane dotyczące sędziów, referendarzy sądowych, asystentów sędziów i osób wykonujących czynności w sekretariatach oraz miejsca przeznaczone do przechowywania akt, odnotowuje się z utworzonej w tym celu i na bieżąco uaktualnianej listy:
1) prezes sądu; przewodniczący wydziału; zastępca przewodniczącego wydziału; sędzia: nazwisko, imię [jeżeli w dostępnych oprogramowaniach istnieje możliwość wygenerowania danych dotyczących konkretnego sędziego (z imienia i nazwiska) z zestawienia zbiorczego z wykazu czynności jest dopuszczalne wpisanie pozycji „sędzia” bez wskazania nazwiska i imienia];
2) referendarz sądowy: nazwisko, imię; asystent sędziego: nazwisko, imię; kierownik sekretariatu; zastępca kierownika sekretariatu; pracownik: nazwisko, imię [dla wszystkich kategorii pracowników i stanowisk z wyłączeniem wymienionych wyżej];
3) inna osoba: nazwisko, imię [dla innych osób wykonujących czynności w sekretariacie, dla osób wykonujących czynności w sekretariacie na podstawie prawnej innej niż umowa o pracę (np. praktykant, wolontariusz, stażysta z Powiatowego Urzędu Pracy)];
4) kalendarz [ze względu na dużą ilość akt w sekretariacie lub specyfikę wydziału dopuszcza się stosowanie kalendarzy tematycznych np. kalendarz uzasadnień, biegłych, spraw zawieszonych itp.].
3. Sposób odnotowywania danych musi zapewniać możliwość ich dowolnego sortowania według kryteriów umożliwiających uzyskanie informacji o aktualnym położeniu akt i ewentualnych opóźnieniach w dokonywaniu czynności.
W szczególności sortowanie następuje według kryteriów [rozdzielnie i łącznie]:
– referenta sprawy; funkcji, stanowiska bądź charakteru wykonywanej pracy i nazwiska osoby, której przedkłada bądź przesyła się akta; repertorium; sygnatury; daty przedłożenia bądź wysłania akt konkretnej osobie lub instytucji; daty przewidywanego zwrotu akt bądź daty przewidywanego terminu podjęcia w sprawie czynności przez konkretną osobę;
– referenta sprawy, repertorium; sygnatury; daty i miejsca położenia akt; daty przewidywanego terminu podjęcia czynności w aktach oczekujących.
4. Odnotowując zmianę położenia akt zakreśla się poprzednie położenie.
5. Niedopuszczalne jest usuwanie jakichkolwiek danych.”;
15) § 82g otrzymuje brzmienie:
„§ 82g. 1. Przy pomocy wykorzystywanego systemu informatycznego kontroluje się informacje o aktualnym stanie sprawy oraz dokonuje sprawdzania dotychczasowego przebiegu postępowania, a w szczególności sygnalizuje brak czynności innych niż polegające na rejestracji sprawy lub brak czynności przez określony czas w poszczególnych grupach spraw i co do poszczególnych referentów.
2. Ponadto przy pomocy wykorzystywanego systemu informatycznego mogą być realizowane następujące zadania:
1) rejestracja dokumentów inicjujących (pozwów, wniosków, aktów oskarżenia) wpływających do sądu w repertoriach prowadzonych w wydziale przy pomocy systemu informatycznego;
2) niezależnie od opisanej w pkt 1 rejestracji możliwe jest nadanie sprawie stałego i niezmiennego podczas rozpoznawania sprawy w wydziale – numeru sprawy w informatycznym wykazie spraw danego wydziału;
3) rejestrowanie danych dotyczących podmiotów w sprawie: powoda, pozwanego, obwinionego, pokrzywdzonego, wnioskodawcy, świadka itp.;
4) dekretacja spraw dokonywanych przy pomocy technik automatycznych w oparciu o wcześniej wprowadzone założenia lub dekretacji dokonywanej indywidualnie, co do każdej sprawy (dekretacja ręczna);
5) prowadzenie terminarzy rozpraw i posiedzeń, wspomaganych przez wyszukiwanie wolnego terminu określonego sędziego i wolnej sali, w celu uniknięcia ryzyka nakładania się terminów;
6) automatyczne przygotowywanie wokandy na podstawie ustalonych sal i terminów rozpraw;
7) automatyczne generowanie wezwań i powiadomień osób o terminie rozprawy (posiedzenia) na podstawie danych zawartych w repertorium oraz zapisów w terminarzu rozpraw (posiedzeń);
8) automatyczne generowanie i ewidencjonowanie korespondencji seryjnej (koperty i zwrotki);
9) tworzenie i rejestrowanie dokumentów powstających w trakcie prowadzenia sprawy (orzeczeń, zarządzeń oraz pism), wypełnianych danymi dostępnymi w sprawie;
10) sporządzanie protokołów rozpraw i posiedzeń na podstawie szablonów uzupełnianych danymi zarejestrowanymi w systemie informatycznym;
11) sporządzanie orzeczeń, zarządzeń, wezwań i innych pism na podstawie szablonów uzupełnianych danymi zarejestrowanymi w systemie informatycznym;
12) rejestrowanie wpływających do sądu środków zaskarżenia (apelacji, kasacji, sprzeciwów, zarzutów, zażaleń):
13) automatyczne sortowanie spraw w repertorium zgodnie z sygnaturą sprawy lub innymi wprowadzonymi sposobami przeszukiwania;
14) wyszukiwanie konkretnej sprawy w oparciu o: sygnaturę, nazwisko/nazwę (lub jej część) podmiotów występujących w sprawie, sędziego prowadzącego sprawę itp.;
15) prowadzenie księgi podawczej;
16) prowadzenie wykazu osób współpracujących z sądem, takich jak: biegłych sądowych, tłumaczy przysięgłych, kandydatów na syndyków itp.;
17) rejestrowanie powracających zwrotek z ewentualnym wykorzystaniem kodów kreskowych i przechowywanie przy każdej sprawie informacji o zarejestrowaniu zwrotki;
18) automatyczne wykonywanie raportów z urządzeń ewidencyjnych;
19) udostępnianie za pomocą ogólnodostępnych sieci informatycznych osobom biorącym udział w postępowaniu oraz ich pełnomocnikom danych dotyczących ich spraw.”;
16) po § 82g dodaje się § 82ga w brzmieniu:
„§ 82ga. 1. W wykorzystywanym systemie informatycznym powinny być zamieszczone orzeczenia (wraz z uzasadnieniami), protokoły, pisma i wychodzące z wydziału na zewnątrz zarządzenia ze spraw, o których dane gromadzi się w systemie.
2. Dokumenty sądowe, o których mowa w ust. 1 mogą być tworzone w sposób wskazany w § 82 ust. 2 pkt 9–11 lub też tworzone poza system i dołączane do niego w formie plików w formatach identycznych jak dokumenty tworzone w systemie lub też możliwych do odczytania przez powszechnie dostępne oprogramowanie.
3. Odnotować jako wydany należy dokument podpisany w aktach przez odpowiednie osoby. Do czasu odnotowania dokument posiada status projektu.
4. W razie potrzeby wydania odpisu dokumentu sądowego znajdującego się w aktach sprawy możliwe jest wydanie jako odpisu z akt sądowych wydruku dokumentu uzyskanego z sądowego systemu informatycznego.
5. Wydanie odpisu w sposób wskazany w ust. 4 jest dopuszczalne w odniesieniu do dokumentów zatwierdzonych przez użytkowników i odnotowanych. Nie jest dopuszczalne wydanie jako odpisu dokumentu sądowego wyłącznie na podstawie zapisu w systemie teleinformatycznym znajdującego się w aktach dokumentu dopiero w systemie tworzonego lub też będącego projektem.
6. Jeżeli w systemie teleinformatycznym znajduje się dokument inny niż dokument sądowy, który jest zdigitalizowaną postacią dokumentu znajdującego się w aktach sądowych możliwe jest wydanie jego wydruku jako odpisu z akt sądowych. Czynność taka jest dopuszczalna jeżeli dokument ten jest odnotowany w systemie jako złożony i znajduje się w formacie PDF lub zbliżonym. Nie jest dopuszczalne wydawania dokumentów zdigitalizowanych przy wykorzystywaniu technik OCR do edytowalnego pliku edytora tekstu.”;
17) [1] (uchylony);
18) [2] (uchylony);
19) w § 86 ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. Sprawy cywilne wpisywane do repertoriów oznacza się symbolami przewidzianymi w wykazie, który stanowi załącznik nr 2 do zarządzenia.”;
20) po § 87a dodaje się § 87b w brzmieniu:
„§ 87b. Zażalenia na postanowienia sądu drugiej instancji przewidziane w art. 3942 § 1 k.p.c. rozpoznaje się pod numerem sprawy, w której wydano zaskarżone postanowienie.”;
21) [3] (uchylony);
22) [4] (uchylony);
23) [5] (uchylony);
24) [6] (uchylony);
25) [7] (uchylony);
26) [8] (uchylony);
27) [9] (uchylony);
28) w § 158 ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. Dla bieżącej kontroli sprawności postępowania w sprawach przekazanych biegłym w celu wydania opinii wydziały gospodarcze prowadzą kontrolkę „Wab” [st].”;
29) [10] (uchylony);
30) [11] (uchylony);
31) w tytule II tytuł działu XI otrzymuje brzmienie:
„Biurowość w sprawach rozpoznawanych przez wydział rodzinny”;
32) [12] (uchylony);
33) w § 287 ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. W wydziale rodzinnym i nieletnich prowadzi się kontrolkę „Zr”, w której pod odpowiednimi literami alfabetu ewidencjonuje się nazwiska i imiona rodziców nieletniego (opiekuna), na których nałożone zostały przez sąd rodzinny zgodnie z art. 7 i 8 u.p.n. zobowiązania oraz czynności sądu związane z bieżącą kontrolą prawidłowości wykonywania tych zobowiązań [st].”;
34) § 301 otrzymuje brzmienie:
„§ 301. W wydziale rodzinnym i nieletnich prowadzi się wykaz „Nmo” dla wszelkich pism i czynności sądowych w sprawach nieletnich i małoletnich [st], niepodlegających wpisowi do repertoriów ani innych odrębnych urządzeń ewidencyjnych, a dotyczących w szczególności:
1) rozpoznawanych przez sędziego rodzinnego zażaleń na czynności naruszające prawa stron;
2) rozpoznawanych przez sąd rodzinny wniosków prokuratora o zastosowanie lub przedłużenie pobytu nieletniego w schronisku dla nieletnich;
3) odroczenia i przerwy wykonania środka poprawczego lub wychowawczego;
4) wyrażenia zgody przez sędziego rodzinnego na zmianę rodzaju zakładu lub przeniesienia nieletniego do zakładu poprawczego o wzmożonym nadzorze wychowawczym;
5) warunkowego zwolnienia z zakładu;
6) odwołania warunkowego zwolnienia z zakładu;
7) warunkowego odstąpienia od umieszczenia nieletniego w zakładzie poprawczym;
8) uchylenia decyzji dyrektora zakładu poprawczego w sprawie umieszczenia wychowanka poza zakładem;
9) rozpoznawanych zażaleń na decyzję dyrektora zakładu w przedmiocie kary dyscyplinarnej oraz zastosowania środka przymusu bezpośredniego;
10) odstąpienia od wykonania kary ograniczenia wolności, zastępczej kary pozbawienia wolności oraz kary aresztu na mocy postanowienia sądu rodzinnego;
11) odstąpienia od umieszczenia w zakładzie poprawczym i wymierzenia kary bądź całkowitego odstąpienia od kary;
12) rozpoznania wniosku dyrektora zakładu poprawczego lub sprawy nieletniego w trybie dyscyplinarnym;
13) nadesłanych przez policję zawiadomień z zatrzymań nieletnich.”;
35) w tytule II w dziale XI:
a) tytuł rozdziału 4 otrzymuje brzmienie:
„Ewidencja rozpoznawanych przez wydział rodzinny spraw osób pełnoletnich”,
b) [13] (uchylona);
36) [14] (uchylony);
37) w § 320 ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. W wydziale rodzinnym i nieletnich prowadzi się wykaz „RCps” dla spraw cywilnej pomocy sądowej, jak również pomocy sądowej w sprawach nieletnich, z wyjątkiem czynności związanych z wykonaniem orzeczeń [st].”;
38) w § 321 ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. W wydziale rodzinnym i nieletnich w celu bieżącej kontroli sprawności postępowania w sprawach przekazanych do wydania opinii przez biegłego lub do tłumacza w celu wykonania tłumaczenia prowadzi się kontrolkę „Wab” [st].”;
39) w tytule II w dziale XII tytuł rozdziału 1 otrzymuje brzmienie:
„Repertoria dla spraw karnych i dla spraw o przestępstwa skarbowe”;
40) § 393 otrzymuje brzmienie:
„§ 393. Do wykazu „Pen” wpisuje się wszystkie sprawy rozstrzygane przez sędziego penitencjarnego w związku z wykonywaniem przez niego nadzoru nad tymczasowym aresztowaniem lub karą pozbawienia wolności, także w systemie dozoru elektronicznego, jeżeli nie podlegają one wpisaniu do odrębnego urządzenia ewidencyjnego.”;
41) w § 405a ust. 2 otrzymuje brzmienie:
„2. W ramach prowadzonego wykazu do 10. dnia po zakończeniu każdego okresu sprawozdawczego, o którym mowa w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 3 stycznia 2012 r. w sprawie Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej (Dz. U. z dnia 13 stycznia 2012 r., poz. 49), sporządza się pomocnicze sprawozdanie z wykonania planu Funduszu zawierające informacje o czynnościach podejmowanych w sprawie zasądzonych nawiązek i świadczeń pieniężnych, które niezwłocznie przekazuje się prezesowi sądu lub w razie jego powołania kierownikowi finansowemu sądu.”;
42) w § 415 po ust. 4 dodaje się ust. 4a w brzmieniu:
„4a. Orzeczenie przekazane do wykonania do sądu miejsca stałego pobytu skazanego ewidencjonuje się w wykazie sądu wykonującego orzeczenie; nazwę sądu właściwego i datę przekazania odnotowuje się w rubryce „Uwagi” numeru porządkowego w repertorium, pod którym rozpoznano sprawę.”;
43) § 424 otrzymuje brzmienie:
„§ 424. 1. Numer porządkowy sprawy zakreśla się w repertorium „W” [st]:
1) po wydaniu wyroku, w tym wyroku zaocznego, z wyłączeniem spraw wskazanych w ust. 2,
2) po wydaniu w sprawach o wykroczenia skarbowe postanowienia stwierdzającego brak podstaw do uwzględnienia wniosku o zezwolenie na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności i zwrocie sprawy finansowemu organowi postępowania przygotowawczego,
3) po bezskutecznym upływie terminu do uzupełnienia braków formalnych wniosku o ukaranie,
4) po uprawomocnieniu się wyroku nakazowego,
5) po uprawomocnieniu się postanowienia o odmowie wszczęcia postępowania w sprawie,
6) po uprawomocnieniu się innego postanowienia kończącego postępowanie w sprawie lub po przekazaniu sprawy innemu sądowi według właściwości.
2. Numery porządkowe spraw o wykroczenia skarbowe, w których wydany został wyrok zaoczny zakreśla się zgodnie z regulacją § 360 ust. 2; przepis § 360 ust. 3 stosuje się odpowiednio.”;
44) w § 506:
a) ust. 1 i 2 otrzymują brzmienie:
„1. W zespole kuratorskiej służby sądowej wykonującej orzeczenia w sprawach rodzinnych i nieletnich prowadzi się wykazy: „Nwk”, Nwo”, „Opmk”, „Alkk”, „Opk” i „K”.
2. W wykazie „Nwk” rejestruje się nazwiska i imiona nieletnich, wobec których zapadło orzeczenie o objęciu ich nadzorem kuratora sądowego lub organizacji społecznej lub nadzorem kuratora sądowego z jednoczesnym orzeczeniem obowiązku określonego postępowania na podstawie art. 6 pkt 2 u.p.n., a także gdy na podstawie art. 7 § 1 u.p.n. wobec rodziców lub opiekuna nieletniego objętego nadzorem kuratora sądowego lub organizacji społecznej orzeczono wykonanie obowiązku, nazwę sądu orzekającego, sygnaturę akt sprawy, podstawę prawną orzeczenia nadzoru, datę wpływu orzeczenia do wykonania, datę i przyczynę zakończenia nadzoru, oznaczenie kuratora sprawującego nadzór („z” – kurator zawodowy, „s” – kurator społeczny), datę i rodzaj wniosku oraz sposób jego załatwienia z oznaczeniem: „rozpatrzony”, w tym: „uwzględniony”, daty posiedzeń wykonawczych, z zaznaczeniem udziału uczestnika postępowania („z udz. uczest.”); w rubryce „Uwagi” zaznacza się imię i nazwisko kuratora zawodowego nadzorującego wykonanie orzeczenia oraz sygnatury spraw, w których toczą się inne postępowania wykonawcze dotyczące tych osób.”,
b) po ust. 3 dodaje się ust. 3a i 3b w brzmieniu:
„3a. W wykazie „Nwo” rejestruje się nazwiska i imiona nieletnich, wobec których orzeczono obowiązek określonego postępowania na podstawie art. 6 pkt 2 u.p.n. bez orzeczonego nadzoru kuratora sądowego, a także nazwiska i imiona nieletnich, na których rodziców lub opiekuna nałożono wykonanie obowiązku na podstawie art. 7 § 1 u.p.n bez orzeczonego nadzoru kuratora sądowego w stosunku do nieletniego, imiona i nazwiska tych rodziców lub opiekuna, nazwę sądu orzekającego, sygnaturę akt sprawy, rodzaj obowiązku i jego podstawę prawną, datę wpływu orzeczenia do wykonania, ewentualny termin do wykonania obowiązku, datę rzeczywistego wykonania obowiązku, oznaczenie kuratora sprawującego kontrolę („z” – kurator zawodowy, „s” – kurator społeczny), datę i rodzaj wniosku oraz sposób jego załatwienia z oznaczeniem: „rozpatrzony”, w tym „uwzględniony”, daty posiedzeń wykonawczych, z zaznaczeniem udziału uczestnika postępowania („z udz. uczest.”); w rubryce „Uwagi” zaznacza się imię i nazwisko kuratora zawodowego nadzorującego wykonanie orzeczenia oraz sygnatury spraw, w których toczą się inne postępowania wykonawcze dotyczące tych osób.
3b. Z chwilą wykonania lub ustania obowiązku zakreśla się numer porządkowy w wykazie „Nwo”.”;
45) § 544a otrzymuje brzmienie:
„§ 544a. 1. Prezesi sądów mogą tworzyć punkty obsługi interesantów, jeżeli pozwalają na to warunki kadrowe i lokalowe sądu.
2. W sądach, w których sporządza się protokół za pomocą urządzeń rejestrujących dźwięk albo obraz i dźwięk prezesi sądów utworzą punkty obsługi interesantów wraz, ze stanowiącą ich integralną część czytelnią akt. W przypadku, gdy sprzeciwiają się temu warunki lokalowe i kadrowe należy utworzyć stosowne stanowisko w sekretariacie zapewniającym obsługę biurową danego wydziału.
3. Do zadań punktów obsługi interesantów należy w szczególności:
1) informowanie o sposobach wszczęcia postępowania i podstawowych dokumentach, które należy złożyć przy wnoszeniu sprawy do sądu, kosztach sądowych, sposobie ubiegania się o zwolnienie od kosztów sądowych, przesłankach ustanowienia obrońcy, adwokata lub radcy prawnego z urzędu, rodzajach środków odwoławczych i terminach do ich wniesienia, o terminach i miejscach rozpraw;
2) udostępnianie list kancelarii adwokackich, radcowskich, notarialnych i niektórych instytucji pozasądowych;
3) udostępnianie formularzy sądowych i wzorów pism sądowych;
4) informowanie o wydziałach w sądzie, ich właściwości i lokalizacji, podawanie numerów telefonów i godzin urzędowania oraz adresów innych sądów, kierowanie do właściwych sal rozpraw;
5) udostępnianie akt spraw, a w szczególności protokołów sporządzonych za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk albo obraz i dźwięk stronom i osobom uprawnionym.”;
46) dodaje się załącznik nr 1 w brzmieniu określonym w załączniku nr 1 do niniejszego zarządzenia.
[1] § 1 pkt 17 uchylony przez § 2 pkt 1 zarządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 20 grudnia 2012 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych oraz innych działów administracji sądowej oraz o zmianie zarządzenia zmieniającego zarządzenie w sprawie organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych oraz innych działów administracji sądowej (Dz.U.M.S. poz. 176). Zmiana weszła w życie 22 grudnia 2012 r.
[2] § 1 pkt 18 uchylony przez § 2 pkt 1 zarządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 20 grudnia 2012 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych oraz innych działów administracji sądowej oraz o zmianie zarządzenia zmieniającego zarządzenie w sprawie organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych oraz innych działów administracji sądowej (Dz.U.M.S. poz. 176). Zmiana weszła w życie 22 grudnia 2012 r.
[3] § 1 pkt 21 uchylony przez § 2 pkt 1 zarządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 20 grudnia 2012 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych oraz innych działów administracji sądowej oraz o zmianie zarządzenia zmieniającego zarządzenie w sprawie organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych oraz innych działów administracji sądowej (Dz.U.M.S. poz. 176). Zmiana weszła w życie 22 grudnia 2012 r.
[4] § 1 pkt 22 uchylony przez § 2 pkt 1 zarządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 20 grudnia 2012 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych oraz innych działów administracji sądowej oraz o zmianie zarządzenia zmieniającego zarządzenie w sprawie organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych oraz innych działów administracji sądowej (Dz.U.M.S. poz. 176). Zmiana weszła w życie 22 grudnia 2012 r.
[5] § 1 pkt 23 uchylony przez § 2 pkt 1 zarządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 20 grudnia 2012 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych oraz innych działów administracji sądowej oraz o zmianie zarządzenia zmieniającego zarządzenie w sprawie organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych oraz innych działów administracji sądowej (Dz.U.M.S. poz. 176). Zmiana weszła w życie 22 grudnia 2012 r.
[6] § 1 pkt 24 uchylony przez § 2 pkt 1 zarządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 20 grudnia 2012 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych oraz innych działów administracji sądowej oraz o zmianie zarządzenia zmieniającego zarządzenie w sprawie organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych oraz innych działów administracji sądowej (Dz.U.M.S. poz. 176). Zmiana weszła w życie 22 grudnia 2012 r.
[7] § 1 pkt 25 uchylony przez § 2 pkt 1 zarządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 20 grudnia 2012 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych oraz innych działów administracji sądowej oraz o zmianie zarządzenia zmieniającego zarządzenie w sprawie organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych oraz innych działów administracji sądowej (Dz.U.M.S. poz. 176). Zmiana weszła w życie 22 grudnia 2012 r.
[8] § 1 pkt 26 uchylony przez § 2 pkt 1 zarządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 20 grudnia 2012 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych oraz innych działów administracji sądowej oraz o zmianie zarządzenia zmieniającego zarządzenie w sprawie organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych oraz innych działów administracji sądowej (Dz.U.M.S. poz. 176). Zmiana weszła w życie 22 grudnia 2012 r.
[9] § 1 pkt 27 uchylony przez § 2 pkt 1 zarządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 20 grudnia 2012 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych oraz innych działów administracji sądowej oraz o zmianie zarządzenia zmieniającego zarządzenie w sprawie organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych oraz innych działów administracji sądowej (Dz.U.M.S. poz. 176). Zmiana weszła w życie 22 grudnia 2012 r.
[10] § 1 pkt 29 uchylony przez § 2 pkt 1 zarządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 20 grudnia 2012 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych oraz innych działów administracji sądowej oraz o zmianie zarządzenia zmieniającego zarządzenie w sprawie organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych oraz innych działów administracji sądowej (Dz.U.M.S. poz. 176). Zmiana weszła w życie 22 grudnia 2012 r.
[11] § 1 pkt 30 uchylony przez § 2 pkt 1 zarządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 20 grudnia 2012 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych oraz innych działów administracji sądowej oraz o zmianie zarządzenia zmieniającego zarządzenie w sprawie organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych oraz innych działów administracji sądowej (Dz.U.M.S. poz. 176). Zmiana weszła w życie 22 grudnia 2012 r.
[12] § 1 pkt 32 uchylony przez § 2 pkt 1 zarządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 20 grudnia 2012 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych oraz innych działów administracji sądowej oraz o zmianie zarządzenia zmieniającego zarządzenie w sprawie organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych oraz innych działów administracji sądowej (Dz.U.M.S. poz. 176). Zmiana weszła w życie 22 grudnia 2012 r.
[13] § 1 pkt 35 lit. b) uchylona przez § 2 pkt 1 zarządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 20 grudnia 2012 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych oraz innych działów administracji sądowej oraz o zmianie zarządzenia zmieniającego zarządzenie w sprawie organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych oraz innych działów administracji sądowej (Dz.U.M.S. poz. 176). Zmiana weszła w życie 22 grudnia 2012 r.
[14] § 1 pkt 36 uchylony przez § 2 pkt 1 zarządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 20 grudnia 2012 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych oraz innych działów administracji sądowej oraz o zmianie zarządzenia zmieniającego zarządzenie w sprawie organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych oraz innych działów administracji sądowej (Dz.U.M.S. poz. 176). Zmiana weszła w życie 22 grudnia 2012 r.
Wersja archiwalna obowiązująca od 2012-10-01 do 2012-12-21
W zarządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 12 grudnia 2003 r. w sprawie organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych oraz innych działów administracji sądowej (Dz. Urz. Min. Sprawiedl. Nr 5, poz. 22, z późn. zm.2)) wprowadza się następujące zmiany:
1) w § 5 po ust. 2 dodaje się ust. 3 w brzmieniu:
„3. Kierownik sekretariatu wydziału współpracuje z osobą kierującą czynnościami związanymi z transkrypcją.”;
2) w § 9:
a) w ust. 1:
– pkt 2 otrzymuje brzmienie:
„2) przyjmowanie interesantów i udzielanie im informacji, udostępnianie akt do przejrzenia lub samodzielnego utrwalenia ich obrazu pod swoją kontrolą osobom do tego uprawnionym oraz udzielanie informacji pisemnych;”,
– po pkt 2 dodaje się pkt 2a w brzmieniu:
„2a) udostępnianie akt spraw, a w szczególności protokołów sporządzonych za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk albo obraz i dźwięk oraz udzielanie informacji osobie kierującej czynnościami związanymi z transkrypcją w sprawach wymagających dokonania transkrypcji odpowiedniej części protokołu sporządzonego za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk albo obraz i dźwięk;”,
– pkt 3 otrzymuje brzmienie:
„3) wydawanie innym sądom akt spraw zakończonych, wydawanie kserokopii, odpisów, wyciągów, zaświadczeń, a na zarządzenie przewodniczącego wydziału, przewodniczącego posiedzenia, sędziego sprawozdawcy lub referendarza sądowego także innych dokumentów, uwierzytelnianie odpisów pism lub dokumentów wydanych z akt znajdujących się w sekretariacie, jak również przekazanych do archiwum zakładowego. W przypadku wątpliwości, czy wniosek o wydanie kserokopii lub odpisu dokumentu z akt jest wniesiony przez uprawnioną osobę albo czy jest od takiego wniosku uiszczona opłata w prawidłowej wysokości, kierownik sekretariatu przedkłada wniosek przewodniczącemu wydziału, sędziemu referentowi lub referendarzowi sądowemu w celu podjęcia decyzji;”,
– pkt 6 otrzymuje brzmienie:
„6) sporządzanie pism o uiszczenie grzywien (kar pieniężnych) i kosztów sądowych, pism w sprawie egzekucji należności sądowych, jak również innych pism kierowanych na podstawie zarządzeń prezesa sądu, przewodniczącego wydziału, przewodniczącego posiedzenia, sędziego sprawozdawcy lub referendarza sądowego do oddziału finansowego w związku z wypłatą wynagrodzeń biegłych, tłumaczy i świadków, zaliczek, zwrotem opłat od pism procesowych, poleceń wypłaty czy przeksięgowania kwot stanowiących zabezpieczenie majątkowe lub depozyt wartościowy oraz innych należności;”
b) ust. 3 otrzymuje brzmienie:
„3. Kierownik sekretariatu może upoważnić określonych pracowników do wykonywania czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 5–7 i 9, a za zgodą przewodniczącego wydziału – także do wykonywania innych czynności wymienionych w ust. 1.”;
3) w § 13 uchyla się ust. 2;
4) po § 13 dodaje się dział la w brzmieniu:
„Dział la. Organizacja i zakres działania osób dokonujących transkrypcji
§ 13a. 1. Osoba kierująca czynnościami związanymi z transkrypcją jest odpowiedzialna przed prezesem sądu za prawidłowe i terminowe wykonanie transkrypcji.
2. Do obowiązków osoby kierującej czynnościami związanymi z transkrypcją należy planowanie i organizowanie pracy osób dokonujących transkrypcji, a w tym opracowywanie podziału czynności osób dokonujących transkrypcji, przy przestrzeganiu zasady równomiernego obciążenia obowiązkami poszczególnych osób.
3. W zakresie obsługi portalu transkrypcyjnego osoba kierująca czynnościami związanymi z transkrypcją współpracuje z komórką informatyczną w sądzie.
§ 13b. 1. Osoba kierująca czynnościami związanymi z transkrypcją, prowadzi kontrolkę transkrypcji „T” do ewidencji transkrypcji protokołów.
2. W kontrolce transkrypcji „T” wpisuje się w szczególności: datę zarządzenia prezesa sądu o dokonaniu transkrypcji odpowiedniej części protokołu sporządzonego za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk albo obraz i dźwięk, datę przekazania zapisu dźwięku albo obrazu i dźwięku, sygnaturę akt sprawy, w której protokół był sporządzony za pomocą urządzeń rejestrujących dźwięk albo obraz i dźwięk, oznaczenie wnioskodawcy, oznaczenie zakresu transkrypcji, czas trwania transkrypcji, oznaczenie osoby dokonującej transkrypcji, datę scalenia transkrypcji częściowych i datę udostępnienia transkrypcji: w rubryce „uwagi” wpisuje się powody wydłużenia czasu trwania transkrypcji, jeśli takie wystąpiły.
3. Kontrolka transkrypcji „T” jest prowadzona wyłącznie przy wykorzystaniu systemu informatycznego; § 82 stosuje się odpowiednio.”;
5) w tytule II w dziale II tytuł rozdziału 2 otrzymuje brzmienie:
„Sporządzanie dokumentów (wokandy, protokoły, transkrypcje i orzeczenia) oraz udostępnianie transkrypcji”;
6) w § 25 po ust. 4 dodaje się ust. 5–7 w brzmieniu:
„5. Protokoły sporządza się utrwalając przebieg posiedzenia jawnego za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk albo obraz i dźwięk lub w postaci wydruku komputerowego, a w wyjątkowych sytuacjach odręcznie.
6. Protokół sporządzony pisemnie zgodnie z przepisem art. 158 § 1 k.p.c. dołącza się do akt, a zapis dźwięku albo obrazu i dźwięku, jeżeli został utrwalony na informatycznym nośniku danych, umieszcza się w aktach bezpośrednio za protokołem sporządzonym pisemnie oraz w systemie teleinformatycznym sądu. Przepis § 38 stosuje się odpowiednio.
7. Informację o sporządzeniu transkrypcji odpowiedniego fragmentu protokołu sporządzonego za pomocą urządzeń rejestrujących dźwięk albo obraz i dźwięk umieszcza się na protokole sporządzonym pisemnie (zgodnie z art. 158 § 1 k.p.c.) z podaniem numeru karty, na której została ona wszyta do akt. Postać elektroniczna transkrypcji jest umieszczana w systemie teleinformatycznym sądu.”;
7) w § 26 dotychczasową treść oznacza się jako ust. 1 i dodaje się ust. 2 w brzmieniu:
„2. W przypadku protokołu sporządzonego za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk albo obraz i dźwięk, odpis zapisu dźwięku, podpisany przez upoważnionego pracownika sądu bezpiecznym podpisem elektronicznym wraz z adnotacjami, jest wydawany na informatycznych nośnikach danych albo jest udostępniany za pomocą konta w systemie teleinformatycznym. Utrwalenie zapisu następuje na sali rozpraw lub w sekretariacie przy wykorzystaniu systemu informatycznego. Przepisu ust. 1 nie stosuje się”.;
8) po § 27 dodaje się § 27a i 27b w brzmieniu:
„§ 27a. 1. W przypadku zaakceptowania wniosku przez prezesa sądu w zakresie sporządzenia transkrypcji protokołu sporządzonego za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk albo obraz i dźwięk, zapis dźwięku albo obrazu i dźwięku jest przesyłany osobie kierującej czynnościami związanymi z transkrypcją przy wykorzystaniu systemu teleinformatycznego, a w okolicznościach uzasadnionych względami technicznymi przekazywany na informatycznych nośnikach danych.
2. Transkrypcja odbywa się w miarę możliwości za pośrednictwem portalu transkrypcyjnego, tj. portalu sieciowego posadowionego i utrzymywanego w sądzie na bazie istniejącej infrastruktury serwerowej i sieciowej, który zapewnia:
1) gromadzenie i dzielenie zapisów dźwięku albo obrazu i dźwięku;
2) rejestrację osób dokonujących transkrypcji;
3) udostępnianie osobom dokonującym transkrypcji zapisów dźwięku albo obrazu i dźwięku;
4) scalanie transkrypcji częściowych;
5) nadzór nad pracą osób dokonujących transkrypcji;
6) udostępnianie transkrypcji.
3. Osoba kierująca czynnościami związanymi z transkrypcją dokonuje, przy użyciu udostępnionych jej narzędzi, podziału zapisu dźwięku albo obrazu i dźwięku na pliki częściowe i udostępnia je osobom dokonującym transkrypcji w celu dokonania transkrypcji.
4. Transkrypcja jest dokonywana zgodnie z zasadami określonymi w załączniku nr 1 do zarządzenia. Transkrypcje częściowe są przekazywane osobie kierującej czynnościami związanymi z transkrypcją.
5. Osoba kierująca czynnościami związanymi z transkrypcją, po zapoznaniu się ze sporządzoną transkrypcją częściową może ją zatwierdzić albo zwrócić osobie dokonującej transkrypcji w celu dokonania ponownej transkrypcji całego przydzielonego zapisu dźwięku albo obrazu i dźwięku bądź jego części.
6. W przypadku zwrotu transkrypcji częściowej, osoba kierująca czynnościami związanymi z transkrypcją wskazuje osobie dokonującej transkrypcji zakres niezbędnych zmian i określa termin ich wprowadzenia.
7. Osoba kierująca czynnościami związanymi z transkrypcją informuje prezesa sądu o powodach niesporządzenia w terminie transkrypcji.
8. Scalenia transkrypcji częściowych dokonuje osoba kierująca czynnościami związanymi z transkrypcją przy użyciu dedykowanego oprogramowania.
9. Wydruk zatwierdzonej transkrypcji jest opatrywany podpisem osoby kierującej czynnościami związanymi z transkrypcją i jest umieszczany w aktach zgodnie z przepisami § 25 ust. 6 i 7. O fakcie dokonania transkrypcji protokołu sporządzonego za pomocą urządzeń rejestrujących dźwięk albo obraz i dźwięk przez sąd pierwszej instancji, sąd drugiej instancji zawiadamia ten sąd, udostępniając mu jej treść na informatycznym nośniku danych lub za pomocą systemu teleinformatycznego.
§ 27b. Transkrypcje udostępnia się uprawnionym lub upoważnionym podmiotom w postaci wydruku komputerowego lub w miarę możliwości za pośrednictwem konta w systemie teleinformatycznym.”;
9) w § 30 ust. 2 otrzymuje brzmienie:
„2. Akta powinny być połączone w sposób zapewniający trwałość, kompletność i integralność, a karty w nich ponumerowane.”;
10) § 34 otrzymuje brzmienie:
„§ 34. W miarę potrzeby należy wyłączyć poszczególne karty niezbędne do założenia osobnych akt lub sporządzić w tym celu uwierzytelnione odpisy, kserokopie lub kopie protokołów sporządzonych za pomocą urządzeń rejestrujących dźwięk albo obraz i dźwięk.”;
11) § 45 otrzymuje brzmienie:
„§ 45. 1. Akta w sekretariatach powinny być ułożone według podziału na grupy odpowiadające poszczególnym fazom postępowania w sprawach (akta spraw wyznaczonych na posiedzenie, tych, w których postępowanie zawieszono itd.), a w ramach grup – rocznikami, według kolejności numerów sygnatur.
2. Akta oczekujące przechowuje się w odrębnych urządzeniach sekretarskich [szafach, półkach,] zwanych „kalendarzami”, obejmujących 30 przegród oznaczonych numerami od 1 do 30. Akta umieszcza się w przegrodzie oznaczonej numerem odpowiadającym dacie planowanego przedłożenia akt sędziemu. W sytuacji gdy data planowanego przedłożenia akt przypada na 31. dzień miesiąca, akta umieszcza się w przegrodzie oznaczonej nr 1.
3. Ze względu na dużą ilość akt w sekretariacie lub specyfikę wydziału dopuszcza się stosowanie „kalendarzy” tematycznych (np. kalendarz uzasadnień, biegłych, spraw zawieszonych itp.). W takim przypadku ilość przegród (ewentualnie ich brak) uzależniona jest od ilości akt znajdujących się na danym kalendarzu.”;
12) w § 62 w ust. 1 pkt 1 otrzymuje brzmienie:
„1) uchylenia zaskarżonego orzeczenia przez sąd drugiej instancji i zwrócenia sprawy do dalszego prowadzenia lub przekazania sprawy do ponownego rozpoznania sądowi pierwszej instancji;”;
13) w § 82 ust. 3 otrzymuje brzmienie:
„3. Zarządzenie prezesa określi w szczególności system informatyczny, przy którego pomocy mają być prowadzone urządzenia ewidencyjne, niezbędne warunki techniczne, zasady tworzenia kopii zapasowych i bezpieczeństwa przechowywania danych, osobę odpowiedzialną za prowadzenie biurowości w systemie informatycznym z uwagi na kwestie techniczno-organizacyjno-wdrożeniowe, obowiązek raportowania o problemach jej funkcjonowania oraz obowiązek dokonywania przynajmniej raz w roku pisemnych ocen funkcjonowania, wskazania kierunku rozwoju oraz wykazania zalet wdrożonego programu.”;
14) po § 82a dodaje się § 82aa w brzmieniu:
„§ 82aa. 1. Minimalny zakres danych, które należy wprowadzić do systemu obejmuje wszystkie informacje odnotowywane w biurowości tradycyjnej. W sądach dysponujących systemem informatycznym wspomagającym pracę sądu, wprowadza się we właściwym miejscu tego systemu, o ile dana aplikacja przewiduje możliwość odnotowania takich danych służących kontroli obiegu akt i terminowości podejmowania czynności, następujące dane:
1) funkcję, stanowisko lub wykonywany charakter pracy oraz nazwisko i imię osoby, której są przedkładane lub wysyłane akta o konkretnej sygnaturze [prezes; przewodniczący; zastępca przewodniczącego; sędzia; referendarz sądowy; asystent sędziego; kierownik sekretariatu; pracownik sekretariatu; inna osoba];
2) miejsce aktualnego położenia akt w sekretariacie lub sądzie [np. kalendarz – z zaznaczeniem w oknie „opisu” numeru przegrody, na której oczekują akta];
3) datę przedłożenia, wysłania lub odłożenia akt we właściwym miejscu sekretariatu lub sądu;
4) datę planowanego podjęcia czynności w aktach oczekujących bądź datę planowanego zwrotu akt wysłanych;
5) określenie w oknie „opisu” celu przedłożenia lub przesłania akt konkretnej osobie bądź instytucji, bądź odłożenia ich w przeznaczonym miejscu sekretariatu lub sądu.
2. Dane dotyczące sędziów, referendarzy sądowych, asystentów sędziów i osób wykonujących czynności w sekretariatach oraz miejsca przeznaczone do przechowywania akt, odnotowuje się z utworzonej w tym celu i na bieżąco uaktualnianej listy:
1) prezes sądu; przewodniczący wydziału; zastępca przewodniczącego wydziału; sędzia: nazwisko, imię [jeżeli w dostępnych oprogramowaniach istnieje możliwość wygenerowania danych dotyczących konkretnego sędziego (z imienia i nazwiska) z zestawienia zbiorczego z wykazu czynności jest dopuszczalne wpisanie pozycji „sędzia” bez wskazania nazwiska i imienia];
2) referendarz sądowy: nazwisko, imię; asystent sędziego: nazwisko, imię; kierownik sekretariatu; zastępca kierownika sekretariatu; pracownik: nazwisko, imię [dla wszystkich kategorii pracowników i stanowisk z wyłączeniem wymienionych wyżej];
3) inna osoba: nazwisko, imię [dla innych osób wykonujących czynności w sekretariacie, dla osób wykonujących czynności w sekretariacie na podstawie prawnej innej niż umowa o pracę (np. praktykant, wolontariusz, stażysta z Powiatowego Urzędu Pracy)];
4) kalendarz [ze względu na dużą ilość akt w sekretariacie lub specyfikę wydziału dopuszcza się stosowanie kalendarzy tematycznych np. kalendarz uzasadnień, biegłych, spraw zawieszonych itp.].
3. Sposób odnotowywania danych musi zapewniać możliwość ich dowolnego sortowania według kryteriów umożliwiających uzyskanie informacji o aktualnym położeniu akt i ewentualnych opóźnieniach w dokonywaniu czynności.
W szczególności sortowanie następuje według kryteriów [rozdzielnie i łącznie]:
– referenta sprawy; funkcji, stanowiska bądź charakteru wykonywanej pracy i nazwiska osoby, której przedkłada bądź przesyła się akta; repertorium; sygnatury; daty przedłożenia bądź wysłania akt konkretnej osobie lub instytucji; daty przewidywanego zwrotu akt bądź daty przewidywanego terminu podjęcia w sprawie czynności przez konkretną osobę;
– referenta sprawy, repertorium; sygnatury; daty i miejsca położenia akt; daty przewidywanego terminu podjęcia czynności w aktach oczekujących.
4. Odnotowując zmianę położenia akt zakreśla się poprzednie położenie.
5. Niedopuszczalne jest usuwanie jakichkolwiek danych.”;
15) § 82g otrzymuje brzmienie:
„§ 82g. 1. Przy pomocy wykorzystywanego systemu informatycznego kontroluje się informacje o aktualnym stanie sprawy oraz dokonuje sprawdzania dotychczasowego przebiegu postępowania, a w szczególności sygnalizuje brak czynności innych niż polegające na rejestracji sprawy lub brak czynności przez określony czas w poszczególnych grupach spraw i co do poszczególnych referentów.
2. Ponadto przy pomocy wykorzystywanego systemu informatycznego mogą być realizowane następujące zadania:
1) rejestracja dokumentów inicjujących (pozwów, wniosków, aktów oskarżenia) wpływających do sądu w repertoriach prowadzonych w wydziale przy pomocy systemu informatycznego;
2) niezależnie od opisanej w pkt 1 rejestracji możliwe jest nadanie sprawie stałego i niezmiennego podczas rozpoznawania sprawy w wydziale – numeru sprawy w informatycznym wykazie spraw danego wydziału;
3) rejestrowanie danych dotyczących podmiotów w sprawie: powoda, pozwanego, obwinionego, pokrzywdzonego, wnioskodawcy, świadka itp.;
4) dekretacja spraw dokonywanych przy pomocy technik automatycznych w oparciu o wcześniej wprowadzone założenia lub dekretacji dokonywanej indywidualnie, co do każdej sprawy (dekretacja ręczna);
5) prowadzenie terminarzy rozpraw i posiedzeń, wspomaganych przez wyszukiwanie wolnego terminu określonego sędziego i wolnej sali, w celu uniknięcia ryzyka nakładania się terminów;
6) automatyczne przygotowywanie wokandy na podstawie ustalonych sal i terminów rozpraw;
7) automatyczne generowanie wezwań i powiadomień osób o terminie rozprawy (posiedzenia) na podstawie danych zawartych w repertorium oraz zapisów w terminarzu rozpraw (posiedzeń);
8) automatyczne generowanie i ewidencjonowanie korespondencji seryjnej (koperty i zwrotki);
9) tworzenie i rejestrowanie dokumentów powstających w trakcie prowadzenia sprawy (orzeczeń, zarządzeń oraz pism), wypełnianych danymi dostępnymi w sprawie;
10) sporządzanie protokołów rozpraw i posiedzeń na podstawie szablonów uzupełnianych danymi zarejestrowanymi w systemie informatycznym;
11) sporządzanie orzeczeń, zarządzeń, wezwań i innych pism na podstawie szablonów uzupełnianych danymi zarejestrowanymi w systemie informatycznym;
12) rejestrowanie wpływających do sądu środków zaskarżenia (apelacji, kasacji, sprzeciwów, zarzutów, zażaleń):
13) automatyczne sortowanie spraw w repertorium zgodnie z sygnaturą sprawy lub innymi wprowadzonymi sposobami przeszukiwania;
14) wyszukiwanie konkretnej sprawy w oparciu o: sygnaturę, nazwisko/nazwę (lub jej część) podmiotów występujących w sprawie, sędziego prowadzącego sprawę itp.;
15) prowadzenie księgi podawczej;
16) prowadzenie wykazu osób współpracujących z sądem, takich jak: biegłych sądowych, tłumaczy przysięgłych, kandydatów na syndyków itp.;
17) rejestrowanie powracających zwrotek z ewentualnym wykorzystaniem kodów kreskowych i przechowywanie przy każdej sprawie informacji o zarejestrowaniu zwrotki;
18) automatyczne wykonywanie raportów z urządzeń ewidencyjnych;
19) udostępnianie za pomocą ogólnodostępnych sieci informatycznych osobom biorącym udział w postępowaniu oraz ich pełnomocnikom danych dotyczących ich spraw.”;
16) po § 82g dodaje się § 82ga w brzmieniu:
„§ 82ga. 1. W wykorzystywanym systemie informatycznym powinny być zamieszczone orzeczenia (wraz z uzasadnieniami), protokoły, pisma i wychodzące z wydziału na zewnątrz zarządzenia ze spraw, o których dane gromadzi się w systemie.
2. Dokumenty sądowe, o których mowa w ust. 1 mogą być tworzone w sposób wskazany w § 82 ust. 2 pkt 9–11 lub też tworzone poza system i dołączane do niego w formie plików w formatach identycznych jak dokumenty tworzone w systemie lub też możliwych do odczytania przez powszechnie dostępne oprogramowanie.
3. Odnotować jako wydany należy dokument podpisany w aktach przez odpowiednie osoby. Do czasu odnotowania dokument posiada status projektu.
4. W razie potrzeby wydania odpisu dokumentu sądowego znajdującego się w aktach sprawy możliwe jest wydanie jako odpisu z akt sądowych wydruku dokumentu uzyskanego z sądowego systemu informatycznego.
5. Wydanie odpisu w sposób wskazany w ust. 4 jest dopuszczalne w odniesieniu do dokumentów zatwierdzonych przez użytkowników i odnotowanych. Nie jest dopuszczalne wydanie jako odpisu dokumentu sądowego wyłącznie na podstawie zapisu w systemie teleinformatycznym znajdującego się w aktach dokumentu dopiero w systemie tworzonego lub też będącego projektem.
6. Jeżeli w systemie teleinformatycznym znajduje się dokument inny niż dokument sądowy, który jest zdigitalizowaną postacią dokumentu znajdującego się w aktach sądowych możliwe jest wydanie jego wydruku jako odpisu z akt sądowych. Czynność taka jest dopuszczalna jeżeli dokument ten jest odnotowany w systemie jako złożony i znajduje się w formacie PDF lub zbliżonym. Nie jest dopuszczalne wydawania dokumentów zdigitalizowanych przy wykorzystywaniu technik OCR do edytowalnego pliku edytora tekstu.”;
17) w § 83:
a) ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. W wydziałach cywilnych sądów rejonowych prowadzi się repertoria [st]:
– „C” – dla spraw cywilnych podlegających rozpoznaniu w procesie, wszczętych na skutek pozwu lub skargi o uchylenie wyroku sądu polubownego, w tym podlegających rozpoznaniu w postępowaniu uproszczonym, nakazowym i upominawczym, w europejskim postępowaniu w sprawie drobnych roszczeń i w europejskim postępowaniu nakazowym,
– „Ns” – dla spraw cywilnych podlegających rozpoznaniu w postępowaniu nieprocesowym oraz spraw (także zawiadomień i odpisów protokołów) przekazanych przez notariusza lub sąd inny niż sąd spadku, dotyczących oświadczeń o prostym przyjęciu spadku lub z dobrodziejstwem inwentarza albo o odrzuceniu spadku,
– „Co” – dla innych spraw cywilnych, w szczególności: o odtworzenie akt, o wyłączenie sędziego, jeżeli wniosek został przekazany z innego wydziału lub sądu, o zwolnienie od kosztów sądowych (także w postępowaniu wieczysto-księgowym), podlegających rozpoznaniu w postępowaniu zabezpieczającym i egzekucyjnym, w tym wniosków dotyczących Europejskiego Tytułu Egzekucyjnego, ze skargi na czynności komornika, rejestracji protokołów i wniosków przeznaczonych dla innych sądów lub dla sądu właściwego, lecz zgłoszonych przed wytoczeniem powództwa, wniosków o wyjawienie majątku, o nadanie klauzuli wykonalności oraz wniosków stron o zatwierdzenie ugody zawartej przed mediatorem w sprawach, w których została zawarta umowa o mediację.”,
b) uchyla się ust. 2a,
c) ust. 4 otrzymuje brzmienie:
„4. W repertorium „C”, dla oznaczenia rodzaju postępowania, w którym sprawa jest rozpoznawana, zamieszcza się w rubryce „Rodzaj postępowania-oznaczenie”, następujące skróty literowe:
– „zw” – sprawy, które nie są rozpoznawane w jednym z postępowań wymienionych poniżej,
– upr” – sprawy rozpoznawane w postępowaniu uproszczonym, o ile nie podlegają rozpoznaniu w jednym z postępowań wymienionych poniżej,
– „n” – sprawy rozpoznawane w postępowaniu nakazowym i upominawczym,
– „En” – sprawy rozpoznawane w europejskim postępowaniu nakazowym,
– „Ed” – sprawy rozpoznawane w europejskim postępowaniu w sprawie drobnych roszczeń.; stosowne oznaczenia zamieszcza się również na okładce akt sprawy, obok sygnatury.”,
d) ust. 5 otrzymuje brzmienie:
„5. W przypadku zmiany rodzaju postępowania w danej sprawie, dotychczasowe oznaczenie, o którym mowa w ust. 4, należy przekreślić w repertorium i na okładce akt sprawy oraz wpisać aktualne, zamieszczając jednocześnie w repertorium datę, od jakiej nastąpiła zmiana rodzaju postępowania w jakim sprawa jest rozpoznawana (vide § 90a).”;
18) w § 84 ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. W wydziałach cywilnych sądów okręgowych prowadzi się repertoria [st]:
– „C” – dla spraw cywilnych podlegających rozpoznaniu w procesie, wszczętych na skutek pozwu lub skargi o uchylenie wyroku sądu polubownego, w tym podlegających rozpoznaniu w postępowaniu nakazowym i upominawczym, w europejskim postępowaniu w sprawie drobnych roszczeń i w europejskim postępowaniu nakazowym,
– „Ns” – dla spraw cywilnych podlegających rozpoznaniu w postępowaniu nieprocesowym,– „Co” – dla innych spraw cywilnych, a w szczególności: o wyznaczenie sądu, odtworzenie akt, nadanie klauzuli wykonalności, wyłączenie sędziego, jeżeli wniosek został przekazany z innego wydziału lub sądu, uznanie orzeczenia sądu państwa obcego lub stwierdzenie jego wykonalności,
– „Ca” – dla spraw cywilnych przedstawionych z apelacjami od orzeczeń sądów rejonowych oraz skarg na orzeczenia Krajowej Izby Odwoławczej,
– „Cz” – dla spraw cywilnych przedstawionych z zażaleniami na postanowienia i zarządzenia wydane w postępowaniu przed sądami rejonowymi.”;
19) w § 86 ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. Sprawy cywilne wpisywane do repertoriów oznacza się symbolami przewidzianymi w wykazie, który stanowi załącznik nr 2 do zarządzenia.”;
20) po § 87a dodaje się § 87b w brzmieniu:
„§ 87b. Zażalenia na postanowienia sądu drugiej instancji przewidziane w art. 3942 § 1 k.p.c. rozpoznaje się pod numerem sprawy, w której wydano zaskarżone postanowienie.”;
21) w § 90a ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. W rubryce „Rodzaj postępowania – oznaczenie” wpisuje się skrót literowy właściwy zgodnie z § 83 ust. 4 dla rodzaju postępowania, w którym sprawa jest rozpoznawana. Po zmianie rodzaju postępowania, dotychczasowe oznaczenie przekreśla się i wpisuje poniżej aktualne.”;
22) w § 93 ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. Rubryka „Wynik posiedzenia”, jeżeli nie podlega odnotowaniu w rubrykach 13–23 przeznaczona jest do rejestrowania załatwień niekończących postępowania w sprawie [st]. W rubryce tej wykazuje się w szczególności: odroczenie posiedzenia z przyczyn formalnych lub w związku z dopuszczeniem dowodu – („Odr”) oraz odroczenie ogłoszenia orzeczenia – („ogł. w dniu ....”).”;
23) po § 94 dodaje się § 94a w brzmieniu:
„§ 94a. W rubryce „Nakaz zapłaty – data nakazu zapłaty” wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym oznacza się dodatkowo skrótem „up” obok daty, a wydanie nakazu zapłaty w europejskim postępowaniu nakazowym skrótem „En”.”;
24) w tytule II w dziale III w rozdziale 1 uchyla się oddział 4;
25) w § 124 ust. 1a otrzymuje brzmienie:
„1a. Po wydaniu nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym lub upominawczym, zakreślenie numeru porządkowego sprawy następuje po prawomocnym odrzuceniu sprzeciwu bądź zarzutów od nakazu zapłaty lub po upływie terminu do wniesienia sprzeciwu bądź zarzutów od nakazu zapłaty, a w przypadku wydania europejskiego nakazu zapłaty po upływie terminu do wniesienia sprzeciwu od europejskiego nakazu zapłaty.”;
26) w § 147:
a) ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. W sądzie rejonowym, w którym utworzony został wydział (wydziały) gospodarczy, prowadzi się repertoria [st]:
– „GC” – dla spraw gospodarczych podlegających rozpoznaniu w procesie, wszczętych na skutek pozwu lub skargi o uchylenie wyroku sądu polubownego, w tym podlegających rozpoznaniu w postępowaniu uproszczonym, nakazowym i upominawczym, w europejskim postępowaniu w sprawie drobnych roszczeń i w europejskim postępowaniu nakazowym,
– „GNs” – dla spraw gospodarczych podlegających rozpoznaniu w postępowaniu nieprocesowym,
– „GCo” – dla innych spraw gospodarczych, a w szczególności o: odtworzenie akt, wyłączenie sędziego, jeżeli wniosek został przekazany z innego wydziału lub sądu, nadanie klauzuli wykonalności oraz wniosków stron o zatwierdzenie ugody zawartej przed mediatorem w sprawach, w których zawarta została umowa o mediację.”,
b) ust. 4 otrzymuje brzmienie:
„4. Przepis § 83 ust. 2 stosuje się, a odpowiednio stosuje się przepis § 83 ust. 4 i 5.”;
27) w § 148:
a) ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. W sądzie okręgowym, w którym utworzony został wydział gospodarczy, prowadzi się repertoria [st]:
– „GC” – dla spraw gospodarczych podlegających rozpoznaniu w procesie, wszczętych na skutek pozwu lub skargi o uchylenie wyroku sądu polubownego, w tym podlegających rozpoznaniu w postępowaniu nakazowym i upominawczym, w europejskim postępowaniu w sprawie drobnych roszczeń i w europejskim postępowaniu nakazowym,
– „GNs” – dla spraw gospodarczych podlegających rozpoznaniu w postępowaniu nieprocesowym,
– GCo” – dla innych spraw gospodarczych, a w szczególności o: wyznaczenie sądu, odtworzenie akt, nadanie klauzuli wykonalności, wyłączenie sędziego, jeżeli wniosek został przekazany z innego wydziału lub sądu,
– „Ga” – dla spraw gospodarczych przedstawionych z apelacjami od orzeczeń sądów rejonowych oraz skarg na orzeczenia Krajowej Izby Odwoławczej,
– Gz” – dla spraw gospodarczych przedstawionych z zażaleniami na postanowienia i zarządzenia wydane w postępowaniu przed sądami rejonowymi.”;
b) ust. 3 otrzymuje brzmienie:
„3. Przepis § 83 ust. 2 i § 87b stosuje się, a odpowiednio stosuje się przepis § 83 ust. 4 i 5.”;
28) w § 158 ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. Dla bieżącej kontroli sprawności postępowania w sprawach przekazanych biegłym w celu wydania opinii wydziały gospodarcze prowadzą kontrolkę „Wab” [st].”;
29) w § 219:
a) ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. W sądzie rejonowym, w którym utworzony został wydział pracy, wydział ubezpieczeń społecznych albo wydział pracy i ubezpieczeń społecznych, prowadzi się repertoria [st]:
– „P” – dla spraw z zakresu prawa pracy, o roszczenia pracownika, członków rodzin i spadkobierców wynikające ze stosunku pracy lub z nim związane oraz spraw między innymi podmiotami, do których rozstrzygnięcia z mocy ustaw szczególnych stosuje się przepisy o postępowaniu w sprawach z zakresu prawa pracy, dla spraw podlegających rozpoznaniu na skutek pozwu pracodawcy o odszkodowanie należne od pracownika, w związku ze świadczoną przez niego pracą (łącznie ze sprawami z tytułu odpowiedzialności wspólnej), w tym podlegających rozpoznaniu w postępowaniu uproszczonym, nakazowym, upominawczym i w europejskim postępowaniu nakazowym,
– „U” – dla spraw z zakresu ubezpieczeń społecznych określonych w art. 4778 § 2 k.p.c.,
– „Po”, „Uo” lub „Po-Uo” – dla innych spraw z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, a w szczególności: spraw o odtworzenie akt, o wyłączenie sędziego, jeżeli wniosek został przekazany z innego wydziału lub sądu, protokołów i wniosków przeznaczonych dla innych sądów lub sądu właściwego, lecz zgłoszonych przed wytoczeniem powództwa, spraw z zakresu pomocy sądowej, spraw dotyczących odwołań od decyzji odmawiającej rejestracji układu zakładowego przekazanych do rozpatrzenia wydziałom pracy, spraw podlegających rozpoznaniu w postępowaniu zabezpieczającym i egzekucyjnym.”,
b) ust. 3 otrzymuje brzmienie:
„3. Przepis § 83 ust. 2 stosuje się, a przepisy § 83 ust. 4 i 5 stosuje się odpowiednio.”;
30) w § 220:
a) ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. W sądzie okręgowym, w którym utworzony został wydział (wydziały) pracy, wydział (wydziały) ubezpieczeń społecznych lub wydział pracy i ubezpieczeń społecznych, prowadzi się repertoria [st]:
– „P” – dla spraw z zakresu prawa pracy lub wszczętych spraw z mocy ustaw szczególnych, w których stroną pozwaną jest pracodawca, dla spraw o uchylenie uchwały organów spółdzielni w przypadku, gdy treść uchwały dotyczy spółdzielczego stosunku pracy, dla wszczętych przed tym sądem na skutek pozwu pracodawcy spraw z zakresu prawa pracy o odszkodowanie oraz inne świadczenia należne od pracownika w związku ze świadczoną przez niego pracą (łącznie ze sprawami z tytułu odpowiedzialności wspólnej), w tym podlegających rozpoznaniu w postępowaniu nakazowym, upominawczym, europejskim postępowaniu nakazowym oraz dla odwołań od orzeczeń w sprawach dyscyplinarnych biegłych rewidentów,
– „Pa” – dla spraw z zakresu prawa pracy przedstawionych z apelacjami od orzeczeń sądów rejonowych,
– „Pz” – dla spraw z zakresu prawa pracy przedstawionych z zażaleniami na postanowienia i zarządzenia wydane w postępowaniu przed sądami rejonowymi,
– „U” – dla spraw z zakresu ubezpieczeń społecznych,
– „Ua” – dla spraw z zakresu ubezpieczeń społecznych przedstawionych z apelacjami od orzeczeń sądów rejonowych,
– „Uz” – dla spraw z zakresu ubezpieczeń społecznych przedstawionych z zażaleniami na postanowienia i zarządzenia wydane w postępowaniu przed sądami rejonowymi,
– „Po-Uo” – dla innych spraw z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, które nie podlegają rejestracji w wymienionych repertoriach, a w szczególności: dla spraw dotyczących pomocy sądowej, o wyznaczenie sądu, o wyłączenie sędziego, jeżeli wniosek został przekazany z innego wydziału lub sądu oraz o odtworzenie akt.”,
b) ust. 4 otrzymuje brzmienie:
„4. Przepisy § 83 ust. 2, § 87b i § 219 ust. 4 stosuje się.”;
31) w tytule II tytuł działu XI otrzymuje brzmienie:
„Biurowość w sprawach rozpoznawanych przez wydział rodzinny”;
32) w § 270 ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. W wydziale rodzinnym i nieletnich prowadzi się następujące urządzenia ewidencyjne [st]:
1) w sprawach nieletnich:
– repertorium „Npw” dla spraw nieletnich, w których zachodzi podejrzenie popełnienia czynu karalnego lub demoralizacji,
– repertorium „Now” dla spraw nieletnich podlegających rozpoznaniu w postępowaniu opiekuńczo-wychowawczym,
– repertorium „Nk” dla spraw nieletnich podlegających rozpoznaniu w postępowaniu poprawczym,
– wykaz „Nw” dla spraw nieletnich, wobec których zostały prawomocnie orzeczone środki poprawcze lub wychowawcze, z wyjątkiem tych, które ze swej istoty nie podlegają dalszemu wykonaniu (np. „upomnienie”),
– wykaz „MED” dla ewidencji spraw przekazanych do mediacji (art. 3a § 1 u.p.n.),
– wykaz „Nsch” dla ewidencji nieletnich umieszczonych w schronisku dla nieletnich, pozostających do dyspozycji sądu w sprawach rozpoznawanych przez ten sąd,
– kontrolkę „Zr” dla ewidencjonowania czynności związanych z nałożeniem przez sąd zobowiązań w stosunku do rodziców lub opiekuna nieletniego (art. 7 i 8 u.p.n.),
– kalendarze terminowe dla bieżącej kontroli czynności wskazanych w zarządzeniach sędziów w sprawach nieletnich;
2) dla spraw opiekuńczych małoletnich:
– repertorium „Nsm” dla spraw dotyczących małoletnich, które podlegają rozpoznaniu przez wydział rodzinny w trybie postępowania nieprocesowego,
– wykaz „Opm” dla spraw małoletnich objętych na podstawie prawomocnego orzeczenia sądu opieką, kuratelą lub nadzorem wynikającym z ograniczenia władzy rodzicielskiej,
– kalendarze terminowe dla bieżącej kontroli czynności wskazanych w zarządzeniach sędziów w sprawach opiekuńczych małoletnich;
3) dla spraw nieletnich i opiekuńczych małoletnich:
– wykaz „Nmo” dla wszystkich pism w sprawach nieletnich i małoletnich, niepodlegających wpisowi do repertoriów ani do innych urządzeń ewidencyjnych, a rozpoznawanych przez wydział rodzinny lub sędziego rodzinnego, w tym również zawiadomień policji z zatrzymań nieletnich;
4) dla spraw z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego dotyczących osób pełnoletnich oraz dla spraw dotyczących leczenia osób uzależnionych od alkoholu:
– repertorium „RNs” dla spraw podlegających rozpoznaniu przez wydział rodzinny w postępowaniu nieprocesowym, w tym również dotyczących poddania obowiązkowi leczenia osób uzależnionych od alkoholu,
– wykaz „Op” dla spraw opiekuńczych osób pełnoletnich poddanych opiece lub kurateli oraz spraw, w których ustanowiono doradcę tymczasowego,
– wykaz „Alk” dla spraw osób uzależnionych od alkoholu i poddanie ich obowiązkowi leczenia na mocy orzeczenia sądu;”;
4a) dla spraw rodzinnych procesowych i innych spraw rozpoznawanych przez wydział rodzinny:
– repertorium „RC” dla wszczętych przed wydziałem rodzinnym spraw cywilnych rozpoznawanych w trybie postępowania procesowego, w tym dla spraw podlegających rozpoznaniu w europejskim postępowaniu nakazowym,
– repertorium „RCo” dla innych spraw rozpoznawanych przez wydziały rodzinne, a w szczególności: o odtworzenie akt, o wyłączenie sędziego, jeżeli wniosek został przekazany z innego wydziału lub sądu, spraw podlegających rozpoznaniu w postępowaniu zabezpieczającym i egzekucyjnym, rejestracji protokołów i wniosków przeznaczonych dla innych sądów bądź sądu właściwego, lecz zgłoszonych przed wytoczeniem powództwa, wniosków o wydanie zaświadczeń w sprawach małżeńskich i odpowiedzialności rodzicielskiej na podstawie przepisów RWE;
5) dla spraw i czynności dotyczących niektórych kwestii związanych z postępowaniem we wszystkich rodzajach spraw rozpoznawanych przez wydział rodzinny:
– wykaz „RCps” dla spraw pomocy sądowej z zakresu postępowania w sprawach rodzinnych i opiekuńczych oraz sprawach nieletnich, z wyjątkiem czynności związanych z wykonaniem orzeczeń,
– wykaz „WSC” dla spraw, w których wniesiona została skarga o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia (art. 4241 § 2 k.p.c),
– wykaz „MED” dla ewidencji protokołów z przebiegu mediacji w sprawach rodzinnych,
– kontrolkę „Wab” dla bieżącej kontroli sprawności postępowania w sprawach przekazanych biegłemu w celu wydania opinii lub do tłumacza w celu wykonania tłumaczenia,
– kontrolkę spraw zawieszonych.”,
33) w § 287 ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. W wydziale rodzinnym i nieletnich prowadzi się kontrolkę „Zr”, w której pod odpowiednimi literami alfabetu ewidencjonuje się nazwiska i imiona rodziców nieletniego (opiekuna), na których nałożone zostały przez sąd rodzinny zgodnie z art. 7 i 8 u.p.n. zobowiązania oraz czynności sądu związane z bieżącą kontrolą prawidłowości wykonywania tych zobowiązań [st].”;
34) § 301 otrzymuje brzmienie:
„§ 301. W wydziale rodzinnym i nieletnich prowadzi się wykaz „Nmo” dla wszelkich pism i czynności sądowych w sprawach nieletnich i małoletnich [st], niepodlegających wpisowi do repertoriów ani innych odrębnych urządzeń ewidencyjnych, a dotyczących w szczególności:
1) rozpoznawanych przez sędziego rodzinnego zażaleń na czynności naruszające prawa stron;
2) rozpoznawanych przez sąd rodzinny wniosków prokuratora o zastosowanie lub przedłużenie pobytu nieletniego w schronisku dla nieletnich;
3) odroczenia i przerwy wykonania środka poprawczego lub wychowawczego;
4) wyrażenia zgody przez sędziego rodzinnego na zmianę rodzaju zakładu lub przeniesienia nieletniego do zakładu poprawczego o wzmożonym nadzorze wychowawczym;
5) warunkowego zwolnienia z zakładu;
6) odwołania warunkowego zwolnienia z zakładu;
7) warunkowego odstąpienia od umieszczenia nieletniego w zakładzie poprawczym;
8) uchylenia decyzji dyrektora zakładu poprawczego w sprawie umieszczenia wychowanka poza zakładem;
9) rozpoznawanych zażaleń na decyzję dyrektora zakładu w przedmiocie kary dyscyplinarnej oraz zastosowania środka przymusu bezpośredniego;
10) odstąpienia od wykonania kary ograniczenia wolności, zastępczej kary pozbawienia wolności oraz kary aresztu na mocy postanowienia sądu rodzinnego;
11) odstąpienia od umieszczenia w zakładzie poprawczym i wymierzenia kary bądź całkowitego odstąpienia od kary;
12) rozpoznania wniosku dyrektora zakładu poprawczego lub sprawy nieletniego w trybie dyscyplinarnym;
13) nadesłanych przez policję zawiadomień z zatrzymań nieletnich.”;
35) w tytule II w dziale XI:
a) tytuł rozdziału 4 otrzymuje brzmienie:
„Ewidencja rozpoznawanych przez wydział rodzinny spraw osób pełnoletnich”,
b) w rozdziale 4 tytuł oddziału 1 otrzymuje brzmienie:
„Repertoria „RC”, „RNs” i „RCo”;
36) § 303 otrzymuje brzmienie:
„§ 303. Do repertoriów „RC”, RNs” i „RCo” prowadzonych w wydziale rodzinnym stosuje się przepisy Działu III – Biurowość w sprawach cywilnych, z zachowaniem przepisów poniższych.”;
37) w § 320 ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. W wydziale rodzinnym i nieletnich prowadzi się wykaz „RCps” dla spraw cywilnej pomocy sądowej, jak również pomocy sądowej w sprawach nieletnich, z wyjątkiem czynności związanych z wykonaniem orzeczeń [st].”;
38) w § 321 ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. W wydziale rodzinnym i nieletnich w celu bieżącej kontroli sprawności postępowania w sprawach przekazanych do wydania opinii przez biegłego lub do tłumacza w celu wykonania tłumaczenia prowadzi się kontrolkę „Wab” [st].”;
39) w tytule II w dziale XII tytuł rozdziału 1 otrzymuje brzmienie:
„Repertoria dla spraw karnych i dla spraw o przestępstwa skarbowe”;
40) § 393 otrzymuje brzmienie:
„§ 393. Do wykazu „Pen” wpisuje się wszystkie sprawy rozstrzygane przez sędziego penitencjarnego w związku z wykonywaniem przez niego nadzoru nad tymczasowym aresztowaniem lub karą pozbawienia wolności, także w systemie dozoru elektronicznego, jeżeli nie podlegają one wpisaniu do odrębnego urządzenia ewidencyjnego.”;
41) w § 405a ust. 2 otrzymuje brzmienie:
„2. W ramach prowadzonego wykazu do 10. dnia po zakończeniu każdego okresu sprawozdawczego, o którym mowa w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 3 stycznia 2012 r. w sprawie Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej (Dz. U. z dnia 13 stycznia 2012 r., poz. 49), sporządza się pomocnicze sprawozdanie z wykonania planu Funduszu zawierające informacje o czynnościach podejmowanych w sprawie zasądzonych nawiązek i świadczeń pieniężnych, które niezwłocznie przekazuje się prezesowi sądu lub w razie jego powołania kierownikowi finansowemu sądu.”;
42) w § 415 po ust. 4 dodaje się ust. 4a w brzmieniu:
„4a. Orzeczenie przekazane do wykonania do sądu miejsca stałego pobytu skazanego ewidencjonuje się w wykazie sądu wykonującego orzeczenie; nazwę sądu właściwego i datę przekazania odnotowuje się w rubryce „Uwagi” numeru porządkowego w repertorium, pod którym rozpoznano sprawę.”;
43) § 424 otrzymuje brzmienie:
„§ 424. 1. Numer porządkowy sprawy zakreśla się w repertorium „W” [st]:
1) po wydaniu wyroku, w tym wyroku zaocznego, z wyłączeniem spraw wskazanych w ust. 2,
2) po wydaniu w sprawach o wykroczenia skarbowe postanowienia stwierdzającego brak podstaw do uwzględnienia wniosku o zezwolenie na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności i zwrocie sprawy finansowemu organowi postępowania przygotowawczego,
3) po bezskutecznym upływie terminu do uzupełnienia braków formalnych wniosku o ukaranie,
4) po uprawomocnieniu się wyroku nakazowego,
5) po uprawomocnieniu się postanowienia o odmowie wszczęcia postępowania w sprawie,
6) po uprawomocnieniu się innego postanowienia kończącego postępowanie w sprawie lub po przekazaniu sprawy innemu sądowi według właściwości.
2. Numery porządkowe spraw o wykroczenia skarbowe, w których wydany został wyrok zaoczny zakreśla się zgodnie z regulacją § 360 ust. 2; przepis § 360 ust. 3 stosuje się odpowiednio.”;
44) w § 506:
a) ust. 1 i 2 otrzymują brzmienie:
„1. W zespole kuratorskiej służby sądowej wykonującej orzeczenia w sprawach rodzinnych i nieletnich prowadzi się wykazy: „Nwk”, Nwo”, „Opmk”, „Alkk”, „Opk” i „K”.
2. W wykazie „Nwk” rejestruje się nazwiska i imiona nieletnich, wobec których zapadło orzeczenie o objęciu ich nadzorem kuratora sądowego lub organizacji społecznej lub nadzorem kuratora sądowego z jednoczesnym orzeczeniem obowiązku określonego postępowania na podstawie art. 6 pkt 2 u.p.n., a także gdy na podstawie art. 7 § 1 u.p.n. wobec rodziców lub opiekuna nieletniego objętego nadzorem kuratora sądowego lub organizacji społecznej orzeczono wykonanie obowiązku, nazwę sądu orzekającego, sygnaturę akt sprawy, podstawę prawną orzeczenia nadzoru, datę wpływu orzeczenia do wykonania, datę i przyczynę zakończenia nadzoru, oznaczenie kuratora sprawującego nadzór („z” – kurator zawodowy, „s” – kurator społeczny), datę i rodzaj wniosku oraz sposób jego załatwienia z oznaczeniem: „rozpatrzony”, w tym: „uwzględniony”, daty posiedzeń wykonawczych, z zaznaczeniem udziału uczestnika postępowania („z udz. uczest.”); w rubryce „Uwagi” zaznacza się imię i nazwisko kuratora zawodowego nadzorującego wykonanie orzeczenia oraz sygnatury spraw, w których toczą się inne postępowania wykonawcze dotyczące tych osób.”,
b) po ust. 3 dodaje się ust. 3a i 3b w brzmieniu:
„3a. W wykazie „Nwo” rejestruje się nazwiska i imiona nieletnich, wobec których orzeczono obowiązek określonego postępowania na podstawie art. 6 pkt 2 u.p.n. bez orzeczonego nadzoru kuratora sądowego, a także nazwiska i imiona nieletnich, na których rodziców lub opiekuna nałożono wykonanie obowiązku na podstawie art. 7 § 1 u.p.n bez orzeczonego nadzoru kuratora sądowego w stosunku do nieletniego, imiona i nazwiska tych rodziców lub opiekuna, nazwę sądu orzekającego, sygnaturę akt sprawy, rodzaj obowiązku i jego podstawę prawną, datę wpływu orzeczenia do wykonania, ewentualny termin do wykonania obowiązku, datę rzeczywistego wykonania obowiązku, oznaczenie kuratora sprawującego kontrolę („z” – kurator zawodowy, „s” – kurator społeczny), datę i rodzaj wniosku oraz sposób jego załatwienia z oznaczeniem: „rozpatrzony”, w tym „uwzględniony”, daty posiedzeń wykonawczych, z zaznaczeniem udziału uczestnika postępowania („z udz. uczest.”); w rubryce „Uwagi” zaznacza się imię i nazwisko kuratora zawodowego nadzorującego wykonanie orzeczenia oraz sygnatury spraw, w których toczą się inne postępowania wykonawcze dotyczące tych osób.
3b. Z chwilą wykonania lub ustania obowiązku zakreśla się numer porządkowy w wykazie „Nwo”.”;
45) § 544a otrzymuje brzmienie:
„§ 544a. 1. Prezesi sądów mogą tworzyć punkty obsługi interesantów, jeżeli pozwalają na to warunki kadrowe i lokalowe sądu.
2. W sądach, w których sporządza się protokół za pomocą urządzeń rejestrujących dźwięk albo obraz i dźwięk prezesi sądów utworzą punkty obsługi interesantów wraz, ze stanowiącą ich integralną część czytelnią akt. W przypadku, gdy sprzeciwiają się temu warunki lokalowe i kadrowe należy utworzyć stosowne stanowisko w sekretariacie zapewniającym obsługę biurową danego wydziału.
3. Do zadań punktów obsługi interesantów należy w szczególności:
1) informowanie o sposobach wszczęcia postępowania i podstawowych dokumentach, które należy złożyć przy wnoszeniu sprawy do sądu, kosztach sądowych, sposobie ubiegania się o zwolnienie od kosztów sądowych, przesłankach ustanowienia obrońcy, adwokata lub radcy prawnego z urzędu, rodzajach środków odwoławczych i terminach do ich wniesienia, o terminach i miejscach rozpraw;
2) udostępnianie list kancelarii adwokackich, radcowskich, notarialnych i niektórych instytucji pozasądowych;
3) udostępnianie formularzy sądowych i wzorów pism sądowych;
4) informowanie o wydziałach w sądzie, ich właściwości i lokalizacji, podawanie numerów telefonów i godzin urzędowania oraz adresów innych sądów, kierowanie do właściwych sal rozpraw;
5) udostępnianie akt spraw, a w szczególności protokołów sporządzonych za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk albo obraz i dźwięk stronom i osobom uprawnionym.”;
46) dodaje się załącznik nr 1 w brzmieniu określonym w załączniku nr 1 do niniejszego zarządzenia.