history Historia zmian
zamknij

Wersja obowiązująca od 2016-01-26

ARTYKUŁ XII

ORGANIZACJA I ZARZĄD

Ustęp 1. Struktura Funduszu

Organami Funduszu są; Rada Gubernatorów, Rada Wykonawcza, Dyrektor Zarządzający oraz pracownicy a także Kolegium, jeśli Rada Gubernatorów uzna większością 85% ogólnej liczby głosów przysługujących wszystkim członkom, że postanowienia Załącznika D będą miały zastosowanie.

Ustęp 2. Rada Gubernatorów

(a) Wszelkie uprawnienia wynikające z niniejszej Umowy, które nie są bezpośrednio przyznane Radzie Gubernatorów, Radzie Wykonawczej lub Dyrektorowi Zarządzającemu, powierzone są Radzie Gubernatorów. Rada Gubernatorów składa się z Gubernatorów i ich Zastępców mianowanych po jednym przez każdego członka, w sposób przez niego ustalony. Każdy Gubernator i każdy Zastępca będą sprawowali swój urząd do momentu powołania ich następców. Zastępca może głosować wyłącznie w razie nieobecności Gubernatora. Rada Gubernatorów na swojego Przewodniczącego wybierze jednego z Gubernatorów.

(b) Rada Gubernatorów może delegować Radzie Wykonawczej wykonanie wszelkich uprawnień, z wyjątkiem uprawnień przyznanych bezpośrednio Radzie Gubernatorów na mocy postanowień niniejszej Umowy.

(c) Rada Gubernatorów będzie odbywać posiedzenia, które zostaną uznane za konieczne przez Radę Gubernatorów lub zostaną zwołane przez Radę Wykonawczą. Posiedzenia Rady Gubernatorów zostaną zwołane każdorazowo na żądanie piętnastu członków lub członków reprezentujących jedną czwartą ogólnej liczby głosów przysługujących wszystkim członkom.

(d) Quorum wymagane dla każdego posiedzenia Rady Gubernatorów będzie stanowić większość Gubernatorów reprezentujących nie mniej niż dwie trzecie ogólnej liczby głosów przysługujących wszystkim członkom.

(e) Każdy Gubernator będzie upoważniony do oddania takiej liczby głosów, jaka w myśl Ustępu 5 niniejszego Artykułu przysługuje członkowi, który go mianował.

(f) Rada Gubernatorów może w drodze rozporządzenia ustalić procedurę, na podstawie której Rada Wykonawcza, jeśli uzna to za leżące w interesie Funduszu, może przeprowadzić głosowanie wśród Gubernatorów w danej sprawie bez zwoływania posiedzenia Rady Gubernatorów.

(g) Rada Gubernatorów oraz Rada Wykonawcza w granicach swoich uprawnień może przyjmować zasady i przepisy niezbędne lub odpowiednie do prowadzenia spraw Funduszu.

(h) Za pełnienie swoich obowiązków Gubernatorzy i ich Zastępcy nie będą otrzymywać od Funduszu wynagrodzenia, jednak Fundusz może zwracać rozsądne wydatki poniesione w związku z uczestniczeniem w posiedzeniach.

(i) Rada Gubernatorów określi wynagrodzenie Dyrektorów Wykonawczych oraz ich Zastępców, a także uposażenie i warunki kontraktu Dyrektora Zarządzającego.

(j) Rada Gubernatorów oraz Rada Wykonawcza mogą powoływać takie komisje, które uważają za wskazane. W skład komisji mogą także wejść osoby inne niż Gubernatorzy, Dyrektorzy Wykonawczy lub ich Zastępcy.

Ustęp 3. Rada Wykonawcza

(a) Rada Wykonawcza będzie odpowiedzialna za prowadzenie działalności Funduszu i w tym celu będzie wykonywać wszelkie uprawnienia delegowane jej przez Radę Gubernatorów.

(b) [1] Zgodnie z postanowieniami punktu (c) poniżej, Rada Wykonawcza będzie składać się z dwudziestu Dyrektorów Wykonawczych wybranych przez kraje członkowskie, oraz z Dyrektora Zarządzającego na stanowisku przewodniczącego.

(c) [2] W celu przeprowadzenia każdych zwyczajnych wyborów Dyrektorów Wykonawczych, Rada Gubernatorów większością 85% ogólnej liczby głosów przysługujących wszystkim członkom może zwiększyć lub zmniejszyć liczbę Dyrektorów Wykonawczych, o których mowa w punkcie (b) powyżej.

(d) [3] Wybory Dyrektorów Wykonawczych będą miały miejsce w odstępach dwuletnich zgodnie z przepisami przyjętymi przez Radę Gubernatorów. Przepisy te będą zawierać limit liczby głosów, które więcej niż jeden kraj może oddać na tego samego kandydata.

(e) Każdy Dyrektor Wykonawczy wyznaczy Zastępcę z pełnym prawem działania za niego w jego nieobecności, z tym, że Rada Gubernatorów może przyjąć regulację umożliwiającą Dyrektorowi Wykonawczemu, wybranemu przez większą niż określona liczbę członków, nominowanie dwóch Zastępców. Taka regulacja, jeżeli zostanie przyjęta, może być zmieniona tylko w ramach zwyczajnego wyboru Dyrektorów Wykonawczych i będzie wymagać od Dyrektora Wykonawczego nominującego dwóch Zastępców, aby desygnował: (i) Zastępcę, który będzie zastępować Dyrektora Wykonawczego podczas jego nieobecności i jednoczesnej obecności dwóch Zastępców, oraz (ii) Zastępcę, który przejmie uprawnienia Dyrektora Wykonawczego zgodnie z postanowieniami zawartymi w punkcie (f) poniżej. Jeżeli Dyrektorzy Wykonawczy mianujący Zastępców są obecni, Zastępcy mogą uczestniczyć w posiedzeniach, lecz nie mogą głosować.

(f) [4] Dyrektorzy Wykonawczy sprawują swój urząd do momentu wyboru ich następców. Jeśli stanowisko Dyrektora Wykonawczego zwolni się wcześniej, niż dziewięćdziesiąt dni przed końcem jego kadencji, na pozostałą część kadencji zostanie wybrany następny Dyrektor Wykonawczy przez kraje członkowskie, które wybrały poprzedniego Dyrektora Wykonawczego. Do dokonania wyboru wymagana będzie większość oddanych głosów. Tak długo, jak stanowisko pozostaje nieobsadzone, uprawnienia poprzedniego Dyrektora Wykonawczego będzie wykonywać jego Zastępca, z wyjątkiem uprawnienia do mianowania Zastępcy.

(g) Rada Wykonawcza będzie pełnić swoje obowiązki w sposób ciągły w siedzibie głównej Funduszu i odbywać posiedzenia tak często, jak wymagać tego będą sprawy Funduszu.

(h) Quorum wymagane dla każdego posiedzenia Rady Wykonawczej będzie stanowić większość Dyrektorów Wykonawczych reprezentujących nie mniej, niż połowę ogólnej liczby głosów.

(i) [5] (i) Każdy Dyrektor Wykonawczy będzie upoważniony do oddania takiej liczby głosów, jaka padła na niego przy wyborach.

(ii) W przypadku, gdy postanowienia Ustępu 5, punkt (b) niniejszego Artykułu będą miały zastosowanie, liczba głosów, do których Dyrektor Wykonawczy byłby na innej podstawie uprawniony, będzie odpowiednio zwiększona lub zmniejszona. Wszystkie głosy, do których Dyrektor Wykonawczy jest uprawniony, będą oddane jako całość.

(iii) Gdy zawieszenie kraju członkowskiego w prawach głosu ustanie zgodnie z Artykułem XXVI, Ustęp 2, punkt (b), kraj ten może uzgodnić ze wszystkimi krajami członkowskimi, które dokonały wyboru jednego z Dyrektorów Wykonawczych, że ten Dyrektor Wykonawczy będzie mógł oddawać głosy przysługujące danemu krajowi, z tym, że jeżeli w okresie zawieszenia nie odbyły się zwyczajne wybory Dyrektorów Wykonawczych, do oddawania głosów przysługujących danemu krajowi będzie uprawniony Dyrektor Wykonawczy, w którego wyborze kraj ten uczestniczył przed swoim zawieszeniem lub jego następca wybrany zgodnie z Ustępem 3, punkt (c), podpunkt (i) Załącznika L lub punktem (f) powyżej. Poczytuje się, że kraj członkowski uczestniczył w wyborze Dyrektora Wykonawczego, który jest uprawniony do oddawania głosów przysługujących krajowi członkowskiemu.

(j) [6] Rada Gubernatorów ustanowi przepisy, na podstawie których kraj członkowski może oddelegować swojego przedstawiciela do uczestnictwa w każdym posiedzeniu Rady Wykonawczej, na którym rozpatrywany będzie wniosek złożony przez ten kraj członkowski lub sprawa mająca dla niego szczególne znaczenie.

Ustęp 4. Dyrektor Zarządzający i pracownicy

(a) Rada Wykonawcza wybierze Dyrektora Zarządzającego spośród osób innych, niż Gubernatorzy oraz Dyrektorzy Wykonawczy. Dyrektor Zarządzający będzie pełnić funkcję przewodniczącego Rady Wykonawczej, nie będzie posiadać jednak prawa głosu z wyjątkiem sytuacji, gdy w razie równego podziału głosów jego głos będzie rozstrzygający. Może on uczestniczyć w posiedzeniach Rady Gubernatorów, jednak nie może na nich głosować. Dyrektor Zarządzający przestanie pełnić swoje obowiązki na podstawie odpowiedniej decyzji Rady Wykonawczej.

(b) Dyrektor Zarządzający będzie kierować pracownikami Funduszu i prowadzić bieżące interesy Funduszu zgodnie z zaleceniami Rady Wykonawczej. Podlegając ogólnemu nadzorowi Rady Wykonawczej, będzie on odpowiedzialny za organizację pracy, przyjmowanie i zwalnianie pracowników Funduszu.

(c) Wykonując swoje obowiązki Dyrektor Zarządzający oraz pracownicy Funduszu będą podlegać wyłącznie Funduszowi z wyłączeniem wszelkiej innej władzy. Każdy członek Funduszu będzie respektował międzynarodowy charakter tych obowiązków oraz powstrzyma się od jakichkolwiek prób wpływania na któregokolwiek z pracowników w związku z wykonywaniem tych obowiązków.

(d) Przyjmując pracowników, Dyrektor Zarządzający, mając w najwyższym względzie zapewnienie najwyższych standardów skuteczności i kompetencji technicznej, zwróci należytą uwagę na nabór pracowników na możliwie szerokiej podstawie geograficznej.

Ustęp 5. Głosowanie

(a) Całkowita liczba głosów każdego z krajów członkowskich będzie równa sumie jego głosów bazowych i głosów wynikających z jego udziału.

i. Głosy bazowe każdego kraju stanowią liczbę głosów wynikającą z równego podziału pomiędzy wszystkie kraje członkowskie 5,502 procenta zagregowanej sumy głosów wszystkich krajów członkowskich Funduszu, z zastrzeżeniem braku głosów ułamkowych.

ii. Głosy wynikające z udziału każdego kraju stanowią liczbę głosów powstałą w rezultacie przydziału jednego głosu na każdą część udziału równą 100 000 specjalnych praw ciągnienia.s

(b) W przypadku konieczności głosowania w myśl Artykułu V, Ustęp 4 lub 5, zmieniona zostanie liczba głosów przysługujących każdemu członkowi zgodnie z punktem (a) powyżej poprzez:

(i) dodanie jednego głosu za każdą sprzedaną do dnia głosowania ilość swej waluty netto z zasobów ogólnych Funduszu równoważną czterystu tysiącom specjalnych praw ciągnienia; lub

(ii) odjęcie jednego głosu za każdą ilość środków netto - zakupionych do dnia głosowania zgodnie z postanowieniami Artykułu V, Ustęp 3, punkt (b) i (f) - równoważną czterystu tysiącom specjalnych praw ciągnienia,

z zastrzeżeniem, ze w obliczeniach przyjmuje się, że ani zakupy netto, ani sprzedaż netto w żadnym terminie nie są większe niż udział zainteresowanego członka.

(c) O ile nie przewidziano inaczej, wszystkie decyzje Funduszu zapadną większością oddanych głosów.

Ustęp 6. Rezerwy, podział zysku netto oraz inwestycje

(a) Co roku Fundusz postanowi, jaka część zysku netto ma być przeniesiona do rezerwy ogólnej lub rezerwy specjalnej, a jaka część ma być ewentualnie podzielona.

(b) Fundusz może wykorzystać rezerwę specjalną do wszystkich celów, do których wykorzystuje rezerwę ogólną, z wyjątkiem podziału.

(c) W przypadku dokonywania podziału zysku netto z danego roku, podział będzie dokonany na rzecz wszystkich członków, proporcjonalnie do ich udziałów.

(d) Większością 70% ogólnej liczby głosów przysługujących wszystkim członkom, Fundusz może w dowolnym terminie postanowić o podziale jakiejkolwiek części rezerwy ogólnej. Podział będzie dokonany na rzecz wszystkich członków, proporcjonalnie do ich udziałów.

(e) Płatności zgodnie z punktami (c) oraz (d) powyżej zostaną wykonane w specjalnych prawach ciągnienia, chyba że albo Fundusz, albo członek podejmą decyzję o dokonaniu płatności na rzecz członka w jego własnej walucie.

(f)

(i) Do celów niniejszego punktu (f), Fundusz może utworzyć Rachunek Inwestycyjny. Aktywa na Rachunku Inwestycyjnym utrzymywane będą odrębnie od innych rachunków Departamentu Ogólnego.

(ii) Fundusz może postanowić o przeniesieniu części wpływów ze sprzedaży złota zgodnie z postanowieniami Artykułu V, Ustęp 12, punkt (g), na Rachunek Inwestycyjny oraz większością 70% ogólnej liczby głosów przysługujących wszystkim członkom może podjąć decyzję o przeniesieniu, w celu dokonania niezwłocznej inwestycji, walut utrzymywanych na Rachunku Zasobów Ogólnych na Rachunek Inwestycyjny. Kwota tych transferów nie może przekroczyć całkowitej kwoty rezerwy ogólnej oraz rezerwy specjalnej w momencie podjęcia decyzji.

(iii) Fundusz może wykorzystać środki w walucie kraju członkowskiego, ulokowane na Rachunku Inwestycyjnym, na działalność inwestycyjną według swojego uznania, zgodnie z zasadami i regulacjami przyjętymi przez Fundusz większością 70 procent głosów. Zasady i regulacje przyjęte zgodnie z tym przepisem będą zgodne z podpunktami (vii), (viii), oraz (ix) przedstawionymi poniżej.

(iv) Dochód z inwestycji można zainwestować zgodnie z postanowieniami niniejszego punktu (f). Dochód, który nie został zainwestowany, będzie utrzymywany na Rachunku Inwestycyjnym lub wykorzystany w celu pokrycia kosztów związanych z prowadzeniem interesów Funduszu.

(v) Fundusz może użyć waluty członka utrzymywanej na Rachunku Inwestycyjnym w celu uzyskania walut potrzebnych do pokrycia kosztów związanych z prowadzeniem interesów Funduszu.

(vi) Rachunek Inwestycyjny zostanie zamknięty w momencie likwidacji Funduszu, oraz może zostać zamknięty lub suma ulokowana na Rachunku Inwestycyjnym może zostać zredukowana przed likwidacją Funduszu w wyniku decyzji przyjętej większością 70 procent całkowitej liczby głosów.

(vii) W przypadku zamknięcia Rachunku Inwestycyjnego ze względu na likwidację Funduszu, wszelkie aktywa utrzymywane na tym rachunku będą rozdzielone zgodnie z postanowieniami Załącznika K, z zastrzeżeniem, że część tych aktywów odpowiadająca stosunkowi aktywów przeniesionych na ten rachunek zgodnie z postanowieniami Artykułu V, Ustęp 12, punkt (g) do całości aktywów przeniesionych na ten rachunek zostanie uznana za aktywa utrzymywane na Rachunku Płatności Specjalnych oraz będzie rozdzielona zgodnie z postanowieniami Załącznika K, Ustęp 2, punkt (a), podpunkt (ii).

(viii) W przypadku zamknięcia Rachunku Inwestycyjnego przed likwidacją Funduszu, część aktywów utrzymywanych na tym rachunku odpowiadająca stosunkowi aktywów przeniesionych na ten rachunek zgodnie z postanowieniami Artykułu V, Ustęp 12, punkt (g) do całości aktywów przeniesionych na ten rachunek, będzie przeniesiona na Rachunek Płatności Specjalnych, jeśli nie został on zamknięty, natomiast pozostała część aktywów utrzymywanych na Rachunku Inwestycyjnym zostanie przeniesiona na Rachunek Zasobów Ogólnych do niezwłocznego wykorzystania w operacjach i transakcjach.

(ix) W przypadku zmniejszenia kwoty inwestycji przez Fundusz, część zmniejszenia, odpowiadająca stosunkowi aktywów przeniesionych na Rachunek Inwestycyjny zgodnie z postanowieniami Artykułu V, Ustęp 12, punkt (g) do całości aktywów przeniesionych na ten rachunek, zostanie przeniesiona na Rachunek Płatności Specjalnych, jeśli nie został on zamknięty, natomiast pozostała część zmniejszenia zostanie przeniesiona na Rachunek Zasobów Ogólnych do niezwłocznego wykorzystania w operacjach i transakcjach.

Ustęp 7. Ogłaszanie sprawozdań

(a) Fundusz będzie ogłaszał sprawozdania roczne zawierające zaudytowany bilans oraz wydawał, w odstępach trzymiesięcznych lub krótszych, sumaryczne zestawienia operacji i transakcji oraz posiadanych zasobów specjalnych praw ciągnienia, złota oraz walut członków.

(b) Fundusz może ogłaszać inne sprawozdania, które uzna za pożądane w celu spełnienia swoich zadań.

Ustęp 8. Komunikowanie opinii członkom

[7] Fundusz będzie uprawniony do komunikowania w sposób nieoficjalny każdemu krajowi członkowskiemu w dowolnym terminie swoich opinii dotyczących wszystkich spraw wynikających z postanowień niniejszej Umowy. Większością 70% ogólnej liczby głosów przysługujących wszystkim członkom, Fundusz może podjąć decyzję o opublikowaniu raportu złożonego krajowi członkowskiemu w sprawie jego warunków monetarnych lub gospodarczych oraz sytuacji, które w sposób bezpośredni prowadzą do poważnego zachwiania równowagi międzynarodowego bilansu płatniczego krajów członkowskich. Dany kraj członkowski będzie uprawniony do reprezentacji zgodnie z postanowieniami Ustępu 3, punkt (j) niniejszego Artykułu. Fundusz nie będzie publikował raportów dotyczących zmian w zasadniczej strukturze organizacji gospodarczej członków.

[1] Art. XII ust. 3 pkt b) w brzmieniu ustalonym przez pkt 1 załącznika II do poprawki do Umowy o Międzynarodowym Funduszu Walutowym dotyczącej reformy Rady Wykonawczej, przyjętej przez Radę Gubernatorów Międzynarodowego Funduszu Walutowego Rezolucją Nr 66-2 dnia 15 grudnia 2010 r. (Dz.U. z 2016 r. poz. 601). Zmiana weszła w życie 26 stycznia 2016 r.

Wersja angielska niezaktualizowana.

[2] Art. XII ust. 3 pkt c) w brzmieniu ustalonym przez pkt 2 załącznika II do poprawki do Umowy o Międzynarodowym Funduszu Walutowym dotyczącej reformy Rady Wykonawczej, przyjętej przez Radę Gubernatorów Międzynarodowego Funduszu Walutowego Rezolucją Nr 66-2 dnia 15 grudnia 2010 r. (Dz.U. z 2016 r. poz. 601). Zmiana weszła w życie 26 stycznia 2016 r.

Wersja angielska niezaktualizowana.

[3] Art. XII ust. 3 pkt d) w brzmieniu ustalonym przez pkt 3 załącznika II do poprawki do Umowy o Międzynarodowym Funduszu Walutowym dotyczącej reformy Rady Wykonawczej, przyjętej przez Radę Gubernatorów Międzynarodowego Funduszu Walutowego Rezolucją Nr 66-2 dnia 15 grudnia 2010 r. (Dz.U. z 2016 r. poz. 601). Zmiana weszła w życie 26 stycznia 2016 r.

Wersja angielska niezaktualizowana.

[4] Art. XII ust. 3 pkt f) w brzmieniu ustalonym przez pkt 4 załącznika II do poprawki do Umowy o Międzynarodowym Funduszu Walutowym dotyczącej reformy Rady Wykonawczej, przyjętej przez Radę Gubernatorów Międzynarodowego Funduszu Walutowego Rezolucją Nr 66-2 dnia 15 grudnia 2010 r. (Dz.U. z 2016 r. poz. 601). Zmiana weszła w życie 26 stycznia 2016 r.

Wersja angielska niezaktualizowana.

[5] Art. XII ust. 3 pkt i) w brzmieniu ustalonym przez pkt 5 załącznika II do poprawki do Umowy o Międzynarodowym Funduszu Walutowym dotyczącej reformy Rady Wykonawczej, przyjętej przez Radę Gubernatorów Międzynarodowego Funduszu Walutowego Rezolucją Nr 66-2 dnia 15 grudnia 2010 r. (Dz.U. z 2016 r. poz. 601). Zmiana weszła w życie 26 stycznia 2016 r.

Wersja angielska niezaktualizowana.

[6] Art. XII ust. 3 pkt j) w brzmieniu ustalonym przez pkt 6 załącznika II do poprawki do Umowy o Międzynarodowym Funduszu Walutowym dotyczącej reformy Rady Wykonawczej, przyjętej przez Radę Gubernatorów Międzynarodowego Funduszu Walutowego Rezolucją Nr 66-2 dnia 15 grudnia 2010 r. (Dz.U. z 2016 r. poz. 601). Zmiana weszła w życie 26 stycznia 2016 r.

Wersja angielska niezaktualizowana.

[7] Art. XII ust. 8 w brzmieniu ustalonym przez pkt 7 załącznika II do poprawki do Umowy o Międzynarodowym Funduszu Walutowym dotyczącej reformy Rady Wykonawczej, przyjętej przez Radę Gubernatorów Międzynarodowego Funduszu Walutowego Rezolucją Nr 66-2 dnia 15 grudnia 2010 r. (Dz.U. z 2016 r. poz. 601). Zmiana weszła w życie 26 stycznia 2016 r.

Wersja angielska niezaktualizowana.

Wersja obowiązująca od 2016-01-26

ARTYKUŁ XII

ORGANIZACJA I ZARZĄD

Ustęp 1. Struktura Funduszu

Organami Funduszu są; Rada Gubernatorów, Rada Wykonawcza, Dyrektor Zarządzający oraz pracownicy a także Kolegium, jeśli Rada Gubernatorów uzna większością 85% ogólnej liczby głosów przysługujących wszystkim członkom, że postanowienia Załącznika D będą miały zastosowanie.

Ustęp 2. Rada Gubernatorów

(a) Wszelkie uprawnienia wynikające z niniejszej Umowy, które nie są bezpośrednio przyznane Radzie Gubernatorów, Radzie Wykonawczej lub Dyrektorowi Zarządzającemu, powierzone są Radzie Gubernatorów. Rada Gubernatorów składa się z Gubernatorów i ich Zastępców mianowanych po jednym przez każdego członka, w sposób przez niego ustalony. Każdy Gubernator i każdy Zastępca będą sprawowali swój urząd do momentu powołania ich następców. Zastępca może głosować wyłącznie w razie nieobecności Gubernatora. Rada Gubernatorów na swojego Przewodniczącego wybierze jednego z Gubernatorów.

(b) Rada Gubernatorów może delegować Radzie Wykonawczej wykonanie wszelkich uprawnień, z wyjątkiem uprawnień przyznanych bezpośrednio Radzie Gubernatorów na mocy postanowień niniejszej Umowy.

(c) Rada Gubernatorów będzie odbywać posiedzenia, które zostaną uznane za konieczne przez Radę Gubernatorów lub zostaną zwołane przez Radę Wykonawczą. Posiedzenia Rady Gubernatorów zostaną zwołane każdorazowo na żądanie piętnastu członków lub członków reprezentujących jedną czwartą ogólnej liczby głosów przysługujących wszystkim członkom.

(d) Quorum wymagane dla każdego posiedzenia Rady Gubernatorów będzie stanowić większość Gubernatorów reprezentujących nie mniej niż dwie trzecie ogólnej liczby głosów przysługujących wszystkim członkom.

(e) Każdy Gubernator będzie upoważniony do oddania takiej liczby głosów, jaka w myśl Ustępu 5 niniejszego Artykułu przysługuje członkowi, który go mianował.

(f) Rada Gubernatorów może w drodze rozporządzenia ustalić procedurę, na podstawie której Rada Wykonawcza, jeśli uzna to za leżące w interesie Funduszu, może przeprowadzić głosowanie wśród Gubernatorów w danej sprawie bez zwoływania posiedzenia Rady Gubernatorów.

(g) Rada Gubernatorów oraz Rada Wykonawcza w granicach swoich uprawnień może przyjmować zasady i przepisy niezbędne lub odpowiednie do prowadzenia spraw Funduszu.

(h) Za pełnienie swoich obowiązków Gubernatorzy i ich Zastępcy nie będą otrzymywać od Funduszu wynagrodzenia, jednak Fundusz może zwracać rozsądne wydatki poniesione w związku z uczestniczeniem w posiedzeniach.

(i) Rada Gubernatorów określi wynagrodzenie Dyrektorów Wykonawczych oraz ich Zastępców, a także uposażenie i warunki kontraktu Dyrektora Zarządzającego.

(j) Rada Gubernatorów oraz Rada Wykonawcza mogą powoływać takie komisje, które uważają za wskazane. W skład komisji mogą także wejść osoby inne niż Gubernatorzy, Dyrektorzy Wykonawczy lub ich Zastępcy.

Ustęp 3. Rada Wykonawcza

(a) Rada Wykonawcza będzie odpowiedzialna za prowadzenie działalności Funduszu i w tym celu będzie wykonywać wszelkie uprawnienia delegowane jej przez Radę Gubernatorów.

(b) [1] Zgodnie z postanowieniami punktu (c) poniżej, Rada Wykonawcza będzie składać się z dwudziestu Dyrektorów Wykonawczych wybranych przez kraje członkowskie, oraz z Dyrektora Zarządzającego na stanowisku przewodniczącego.

(c) [2] W celu przeprowadzenia każdych zwyczajnych wyborów Dyrektorów Wykonawczych, Rada Gubernatorów większością 85% ogólnej liczby głosów przysługujących wszystkim członkom może zwiększyć lub zmniejszyć liczbę Dyrektorów Wykonawczych, o których mowa w punkcie (b) powyżej.

(d) [3] Wybory Dyrektorów Wykonawczych będą miały miejsce w odstępach dwuletnich zgodnie z przepisami przyjętymi przez Radę Gubernatorów. Przepisy te będą zawierać limit liczby głosów, które więcej niż jeden kraj może oddać na tego samego kandydata.

(e) Każdy Dyrektor Wykonawczy wyznaczy Zastępcę z pełnym prawem działania za niego w jego nieobecności, z tym, że Rada Gubernatorów może przyjąć regulację umożliwiającą Dyrektorowi Wykonawczemu, wybranemu przez większą niż określona liczbę członków, nominowanie dwóch Zastępców. Taka regulacja, jeżeli zostanie przyjęta, może być zmieniona tylko w ramach zwyczajnego wyboru Dyrektorów Wykonawczych i będzie wymagać od Dyrektora Wykonawczego nominującego dwóch Zastępców, aby desygnował: (i) Zastępcę, który będzie zastępować Dyrektora Wykonawczego podczas jego nieobecności i jednoczesnej obecności dwóch Zastępców, oraz (ii) Zastępcę, który przejmie uprawnienia Dyrektora Wykonawczego zgodnie z postanowieniami zawartymi w punkcie (f) poniżej. Jeżeli Dyrektorzy Wykonawczy mianujący Zastępców są obecni, Zastępcy mogą uczestniczyć w posiedzeniach, lecz nie mogą głosować.

(f) [4] Dyrektorzy Wykonawczy sprawują swój urząd do momentu wyboru ich następców. Jeśli stanowisko Dyrektora Wykonawczego zwolni się wcześniej, niż dziewięćdziesiąt dni przed końcem jego kadencji, na pozostałą część kadencji zostanie wybrany następny Dyrektor Wykonawczy przez kraje członkowskie, które wybrały poprzedniego Dyrektora Wykonawczego. Do dokonania wyboru wymagana będzie większość oddanych głosów. Tak długo, jak stanowisko pozostaje nieobsadzone, uprawnienia poprzedniego Dyrektora Wykonawczego będzie wykonywać jego Zastępca, z wyjątkiem uprawnienia do mianowania Zastępcy.

(g) Rada Wykonawcza będzie pełnić swoje obowiązki w sposób ciągły w siedzibie głównej Funduszu i odbywać posiedzenia tak często, jak wymagać tego będą sprawy Funduszu.

(h) Quorum wymagane dla każdego posiedzenia Rady Wykonawczej będzie stanowić większość Dyrektorów Wykonawczych reprezentujących nie mniej, niż połowę ogólnej liczby głosów.

(i) [5] (i) Każdy Dyrektor Wykonawczy będzie upoważniony do oddania takiej liczby głosów, jaka padła na niego przy wyborach.

(ii) W przypadku, gdy postanowienia Ustępu 5, punkt (b) niniejszego Artykułu będą miały zastosowanie, liczba głosów, do których Dyrektor Wykonawczy byłby na innej podstawie uprawniony, będzie odpowiednio zwiększona lub zmniejszona. Wszystkie głosy, do których Dyrektor Wykonawczy jest uprawniony, będą oddane jako całość.

(iii) Gdy zawieszenie kraju członkowskiego w prawach głosu ustanie zgodnie z Artykułem XXVI, Ustęp 2, punkt (b), kraj ten może uzgodnić ze wszystkimi krajami członkowskimi, które dokonały wyboru jednego z Dyrektorów Wykonawczych, że ten Dyrektor Wykonawczy będzie mógł oddawać głosy przysługujące danemu krajowi, z tym, że jeżeli w okresie zawieszenia nie odbyły się zwyczajne wybory Dyrektorów Wykonawczych, do oddawania głosów przysługujących danemu krajowi będzie uprawniony Dyrektor Wykonawczy, w którego wyborze kraj ten uczestniczył przed swoim zawieszeniem lub jego następca wybrany zgodnie z Ustępem 3, punkt (c), podpunkt (i) Załącznika L lub punktem (f) powyżej. Poczytuje się, że kraj członkowski uczestniczył w wyborze Dyrektora Wykonawczego, który jest uprawniony do oddawania głosów przysługujących krajowi członkowskiemu.

(j) [6] Rada Gubernatorów ustanowi przepisy, na podstawie których kraj członkowski może oddelegować swojego przedstawiciela do uczestnictwa w każdym posiedzeniu Rady Wykonawczej, na którym rozpatrywany będzie wniosek złożony przez ten kraj członkowski lub sprawa mająca dla niego szczególne znaczenie.

Ustęp 4. Dyrektor Zarządzający i pracownicy

(a) Rada Wykonawcza wybierze Dyrektora Zarządzającego spośród osób innych, niż Gubernatorzy oraz Dyrektorzy Wykonawczy. Dyrektor Zarządzający będzie pełnić funkcję przewodniczącego Rady Wykonawczej, nie będzie posiadać jednak prawa głosu z wyjątkiem sytuacji, gdy w razie równego podziału głosów jego głos będzie rozstrzygający. Może on uczestniczyć w posiedzeniach Rady Gubernatorów, jednak nie może na nich głosować. Dyrektor Zarządzający przestanie pełnić swoje obowiązki na podstawie odpowiedniej decyzji Rady Wykonawczej.

(b) Dyrektor Zarządzający będzie kierować pracownikami Funduszu i prowadzić bieżące interesy Funduszu zgodnie z zaleceniami Rady Wykonawczej. Podlegając ogólnemu nadzorowi Rady Wykonawczej, będzie on odpowiedzialny za organizację pracy, przyjmowanie i zwalnianie pracowników Funduszu.

(c) Wykonując swoje obowiązki Dyrektor Zarządzający oraz pracownicy Funduszu będą podlegać wyłącznie Funduszowi z wyłączeniem wszelkiej innej władzy. Każdy członek Funduszu będzie respektował międzynarodowy charakter tych obowiązków oraz powstrzyma się od jakichkolwiek prób wpływania na któregokolwiek z pracowników w związku z wykonywaniem tych obowiązków.

(d) Przyjmując pracowników, Dyrektor Zarządzający, mając w najwyższym względzie zapewnienie najwyższych standardów skuteczności i kompetencji technicznej, zwróci należytą uwagę na nabór pracowników na możliwie szerokiej podstawie geograficznej.

Ustęp 5. Głosowanie

(a) Całkowita liczba głosów każdego z krajów członkowskich będzie równa sumie jego głosów bazowych i głosów wynikających z jego udziału.

i. Głosy bazowe każdego kraju stanowią liczbę głosów wynikającą z równego podziału pomiędzy wszystkie kraje członkowskie 5,502 procenta zagregowanej sumy głosów wszystkich krajów członkowskich Funduszu, z zastrzeżeniem braku głosów ułamkowych.

ii. Głosy wynikające z udziału każdego kraju stanowią liczbę głosów powstałą w rezultacie przydziału jednego głosu na każdą część udziału równą 100 000 specjalnych praw ciągnienia.s

(b) W przypadku konieczności głosowania w myśl Artykułu V, Ustęp 4 lub 5, zmieniona zostanie liczba głosów przysługujących każdemu członkowi zgodnie z punktem (a) powyżej poprzez:

(i) dodanie jednego głosu za każdą sprzedaną do dnia głosowania ilość swej waluty netto z zasobów ogólnych Funduszu równoważną czterystu tysiącom specjalnych praw ciągnienia; lub

(ii) odjęcie jednego głosu za każdą ilość środków netto - zakupionych do dnia głosowania zgodnie z postanowieniami Artykułu V, Ustęp 3, punkt (b) i (f) - równoważną czterystu tysiącom specjalnych praw ciągnienia,

z zastrzeżeniem, ze w obliczeniach przyjmuje się, że ani zakupy netto, ani sprzedaż netto w żadnym terminie nie są większe niż udział zainteresowanego członka.

(c) O ile nie przewidziano inaczej, wszystkie decyzje Funduszu zapadną większością oddanych głosów.

Ustęp 6. Rezerwy, podział zysku netto oraz inwestycje

(a) Co roku Fundusz postanowi, jaka część zysku netto ma być przeniesiona do rezerwy ogólnej lub rezerwy specjalnej, a jaka część ma być ewentualnie podzielona.

(b) Fundusz może wykorzystać rezerwę specjalną do wszystkich celów, do których wykorzystuje rezerwę ogólną, z wyjątkiem podziału.

(c) W przypadku dokonywania podziału zysku netto z danego roku, podział będzie dokonany na rzecz wszystkich członków, proporcjonalnie do ich udziałów.

(d) Większością 70% ogólnej liczby głosów przysługujących wszystkim członkom, Fundusz może w dowolnym terminie postanowić o podziale jakiejkolwiek części rezerwy ogólnej. Podział będzie dokonany na rzecz wszystkich członków, proporcjonalnie do ich udziałów.

(e) Płatności zgodnie z punktami (c) oraz (d) powyżej zostaną wykonane w specjalnych prawach ciągnienia, chyba że albo Fundusz, albo członek podejmą decyzję o dokonaniu płatności na rzecz członka w jego własnej walucie.

(f)

(i) Do celów niniejszego punktu (f), Fundusz może utworzyć Rachunek Inwestycyjny. Aktywa na Rachunku Inwestycyjnym utrzymywane będą odrębnie od innych rachunków Departamentu Ogólnego.

(ii) Fundusz może postanowić o przeniesieniu części wpływów ze sprzedaży złota zgodnie z postanowieniami Artykułu V, Ustęp 12, punkt (g), na Rachunek Inwestycyjny oraz większością 70% ogólnej liczby głosów przysługujących wszystkim członkom może podjąć decyzję o przeniesieniu, w celu dokonania niezwłocznej inwestycji, walut utrzymywanych na Rachunku Zasobów Ogólnych na Rachunek Inwestycyjny. Kwota tych transferów nie może przekroczyć całkowitej kwoty rezerwy ogólnej oraz rezerwy specjalnej w momencie podjęcia decyzji.

(iii) Fundusz może wykorzystać środki w walucie kraju członkowskiego, ulokowane na Rachunku Inwestycyjnym, na działalność inwestycyjną według swojego uznania, zgodnie z zasadami i regulacjami przyjętymi przez Fundusz większością 70 procent głosów. Zasady i regulacje przyjęte zgodnie z tym przepisem będą zgodne z podpunktami (vii), (viii), oraz (ix) przedstawionymi poniżej.

(iv) Dochód z inwestycji można zainwestować zgodnie z postanowieniami niniejszego punktu (f). Dochód, który nie został zainwestowany, będzie utrzymywany na Rachunku Inwestycyjnym lub wykorzystany w celu pokrycia kosztów związanych z prowadzeniem interesów Funduszu.

(v) Fundusz może użyć waluty członka utrzymywanej na Rachunku Inwestycyjnym w celu uzyskania walut potrzebnych do pokrycia kosztów związanych z prowadzeniem interesów Funduszu.

(vi) Rachunek Inwestycyjny zostanie zamknięty w momencie likwidacji Funduszu, oraz może zostać zamknięty lub suma ulokowana na Rachunku Inwestycyjnym może zostać zredukowana przed likwidacją Funduszu w wyniku decyzji przyjętej większością 70 procent całkowitej liczby głosów.

(vii) W przypadku zamknięcia Rachunku Inwestycyjnego ze względu na likwidację Funduszu, wszelkie aktywa utrzymywane na tym rachunku będą rozdzielone zgodnie z postanowieniami Załącznika K, z zastrzeżeniem, że część tych aktywów odpowiadająca stosunkowi aktywów przeniesionych na ten rachunek zgodnie z postanowieniami Artykułu V, Ustęp 12, punkt (g) do całości aktywów przeniesionych na ten rachunek zostanie uznana za aktywa utrzymywane na Rachunku Płatności Specjalnych oraz będzie rozdzielona zgodnie z postanowieniami Załącznika K, Ustęp 2, punkt (a), podpunkt (ii).

(viii) W przypadku zamknięcia Rachunku Inwestycyjnego przed likwidacją Funduszu, część aktywów utrzymywanych na tym rachunku odpowiadająca stosunkowi aktywów przeniesionych na ten rachunek zgodnie z postanowieniami Artykułu V, Ustęp 12, punkt (g) do całości aktywów przeniesionych na ten rachunek, będzie przeniesiona na Rachunek Płatności Specjalnych, jeśli nie został on zamknięty, natomiast pozostała część aktywów utrzymywanych na Rachunku Inwestycyjnym zostanie przeniesiona na Rachunek Zasobów Ogólnych do niezwłocznego wykorzystania w operacjach i transakcjach.

(ix) W przypadku zmniejszenia kwoty inwestycji przez Fundusz, część zmniejszenia, odpowiadająca stosunkowi aktywów przeniesionych na Rachunek Inwestycyjny zgodnie z postanowieniami Artykułu V, Ustęp 12, punkt (g) do całości aktywów przeniesionych na ten rachunek, zostanie przeniesiona na Rachunek Płatności Specjalnych, jeśli nie został on zamknięty, natomiast pozostała część zmniejszenia zostanie przeniesiona na Rachunek Zasobów Ogólnych do niezwłocznego wykorzystania w operacjach i transakcjach.

Ustęp 7. Ogłaszanie sprawozdań

(a) Fundusz będzie ogłaszał sprawozdania roczne zawierające zaudytowany bilans oraz wydawał, w odstępach trzymiesięcznych lub krótszych, sumaryczne zestawienia operacji i transakcji oraz posiadanych zasobów specjalnych praw ciągnienia, złota oraz walut członków.

(b) Fundusz może ogłaszać inne sprawozdania, które uzna za pożądane w celu spełnienia swoich zadań.

Ustęp 8. Komunikowanie opinii członkom

[7] Fundusz będzie uprawniony do komunikowania w sposób nieoficjalny każdemu krajowi członkowskiemu w dowolnym terminie swoich opinii dotyczących wszystkich spraw wynikających z postanowień niniejszej Umowy. Większością 70% ogólnej liczby głosów przysługujących wszystkim członkom, Fundusz może podjąć decyzję o opublikowaniu raportu złożonego krajowi członkowskiemu w sprawie jego warunków monetarnych lub gospodarczych oraz sytuacji, które w sposób bezpośredni prowadzą do poważnego zachwiania równowagi międzynarodowego bilansu płatniczego krajów członkowskich. Dany kraj członkowski będzie uprawniony do reprezentacji zgodnie z postanowieniami Ustępu 3, punkt (j) niniejszego Artykułu. Fundusz nie będzie publikował raportów dotyczących zmian w zasadniczej strukturze organizacji gospodarczej członków.

[1] Art. XII ust. 3 pkt b) w brzmieniu ustalonym przez pkt 1 załącznika II do poprawki do Umowy o Międzynarodowym Funduszu Walutowym dotyczącej reformy Rady Wykonawczej, przyjętej przez Radę Gubernatorów Międzynarodowego Funduszu Walutowego Rezolucją Nr 66-2 dnia 15 grudnia 2010 r. (Dz.U. z 2016 r. poz. 601). Zmiana weszła w życie 26 stycznia 2016 r.

Wersja angielska niezaktualizowana.

[2] Art. XII ust. 3 pkt c) w brzmieniu ustalonym przez pkt 2 załącznika II do poprawki do Umowy o Międzynarodowym Funduszu Walutowym dotyczącej reformy Rady Wykonawczej, przyjętej przez Radę Gubernatorów Międzynarodowego Funduszu Walutowego Rezolucją Nr 66-2 dnia 15 grudnia 2010 r. (Dz.U. z 2016 r. poz. 601). Zmiana weszła w życie 26 stycznia 2016 r.

Wersja angielska niezaktualizowana.

[3] Art. XII ust. 3 pkt d) w brzmieniu ustalonym przez pkt 3 załącznika II do poprawki do Umowy o Międzynarodowym Funduszu Walutowym dotyczącej reformy Rady Wykonawczej, przyjętej przez Radę Gubernatorów Międzynarodowego Funduszu Walutowego Rezolucją Nr 66-2 dnia 15 grudnia 2010 r. (Dz.U. z 2016 r. poz. 601). Zmiana weszła w życie 26 stycznia 2016 r.

Wersja angielska niezaktualizowana.

[4] Art. XII ust. 3 pkt f) w brzmieniu ustalonym przez pkt 4 załącznika II do poprawki do Umowy o Międzynarodowym Funduszu Walutowym dotyczącej reformy Rady Wykonawczej, przyjętej przez Radę Gubernatorów Międzynarodowego Funduszu Walutowego Rezolucją Nr 66-2 dnia 15 grudnia 2010 r. (Dz.U. z 2016 r. poz. 601). Zmiana weszła w życie 26 stycznia 2016 r.

Wersja angielska niezaktualizowana.

[5] Art. XII ust. 3 pkt i) w brzmieniu ustalonym przez pkt 5 załącznika II do poprawki do Umowy o Międzynarodowym Funduszu Walutowym dotyczącej reformy Rady Wykonawczej, przyjętej przez Radę Gubernatorów Międzynarodowego Funduszu Walutowego Rezolucją Nr 66-2 dnia 15 grudnia 2010 r. (Dz.U. z 2016 r. poz. 601). Zmiana weszła w życie 26 stycznia 2016 r.

Wersja angielska niezaktualizowana.

[6] Art. XII ust. 3 pkt j) w brzmieniu ustalonym przez pkt 6 załącznika II do poprawki do Umowy o Międzynarodowym Funduszu Walutowym dotyczącej reformy Rady Wykonawczej, przyjętej przez Radę Gubernatorów Międzynarodowego Funduszu Walutowego Rezolucją Nr 66-2 dnia 15 grudnia 2010 r. (Dz.U. z 2016 r. poz. 601). Zmiana weszła w życie 26 stycznia 2016 r.

Wersja angielska niezaktualizowana.

[7] Art. XII ust. 8 w brzmieniu ustalonym przez pkt 7 załącznika II do poprawki do Umowy o Międzynarodowym Funduszu Walutowym dotyczącej reformy Rady Wykonawczej, przyjętej przez Radę Gubernatorów Międzynarodowego Funduszu Walutowego Rezolucją Nr 66-2 dnia 15 grudnia 2010 r. (Dz.U. z 2016 r. poz. 601). Zmiana weszła w życie 26 stycznia 2016 r.

Wersja angielska niezaktualizowana.

Wersja archiwalna obowiązująca od 2011-03-03 do 2016-01-25

ARTYKUŁ XII

ORGANIZACJA I ZARZĄD

Ustęp 1. Struktura Funduszu

Organami Funduszu są; Rada Gubernatorów, Rada Wykonawcza, Dyrektor Zarządzający oraz pracownicy a także Kolegium, jeśli Rada Gubernatorów uzna większością 85% ogólnej liczby głosów przysługujących wszystkim członkom, że postanowienia Załącznika D będą miały zastosowanie.

Ustęp 2. Rada Gubernatorów

(a) Wszelkie uprawnienia wynikające z niniejszej Umowy, które nie są bezpośrednio przyznane Radzie Gubernatorów, Radzie Wykonawczej lub Dyrektorowi Zarządzającemu, powierzone są Radzie Gubernatorów. Rada Gubernatorów składa się z Gubernatorów i ich Zastępców mianowanych po jednym przez każdego członka, w sposób przez niego ustalony. Każdy Gubernator i każdy Zastępca będą sprawowali swój urząd do momentu powołania ich następców. Zastępca może głosować wyłącznie w razie nieobecności Gubernatora. Rada Gubernatorów na swojego Przewodniczącego wybierze jednego z Gubernatorów.

(b) Rada Gubernatorów może delegować Radzie Wykonawczej wykonanie wszelkich uprawnień, z wyjątkiem uprawnień przyznanych bezpośrednio Radzie Gubernatorów na mocy postanowień niniejszej Umowy.

(c) Rada Gubernatorów będzie odbywać posiedzenia, które zostaną uznane za konieczne przez Radę Gubernatorów lub zostaną zwołane przez Radę Wykonawczą. Posiedzenia Rady Gubernatorów zostaną zwołane każdorazowo na żądanie piętnastu członków lub członków reprezentujących jedną czwartą ogólnej liczby głosów przysługujących wszystkim członkom.

(d) Quorum wymagane dla każdego posiedzenia Rady Gubernatorów będzie stanowić większość Gubernatorów reprezentujących nie mniej niż dwie trzecie ogólnej liczby głosów przysługujących wszystkim członkom.

(e) Każdy Gubernator będzie upoważniony do oddania takiej liczby głosów, jaka w myśl Ustępu 5 niniejszego Artykułu przysługuje członkowi, który go mianował.

(f) Rada Gubernatorów może w drodze rozporządzenia ustalić procedurę, na podstawie której Rada Wykonawcza, jeśli uzna to za leżące w interesie Funduszu, może przeprowadzić głosowanie wśród Gubernatorów w danej sprawie bez zwoływania posiedzenia Rady Gubernatorów.

(g) Rada Gubernatorów oraz Rada Wykonawcza w granicach swoich uprawnień może przyjmować zasady i przepisy niezbędne lub odpowiednie do prowadzenia spraw Funduszu.

(h) Za pełnienie swoich obowiązków Gubernatorzy i ich Zastępcy nie będą otrzymywać od Funduszu wynagrodzenia, jednak Fundusz może zwracać rozsądne wydatki poniesione w związku z uczestniczeniem w posiedzeniach.

(i) Rada Gubernatorów określi wynagrodzenie Dyrektorów Wykonawczych oraz ich Zastępców, a także uposażenie i warunki kontraktu Dyrektora Zarządzającego.

(j) Rada Gubernatorów oraz Rada Wykonawcza mogą powoływać takie komisje, które uważają za wskazane. W skład komisji mogą także wejść osoby inne niż Gubernatorzy, Dyrektorzy Wykonawczy lub ich Zastępcy.

Ustęp 3. Rada Wykonawcza

(a) Rada Wykonawcza będzie odpowiedzialna za prowadzenie działalności Funduszu i w tym celu będzie wykonywać wszelkie uprawnienia delegowane jej przez Radę Gubernatorów.

(b) Rada Wykonawcza będzie składać się z Dyrektorów Wykonawczych oraz Dyrektora Zarządzającego na stanowisku przewodniczącego. Z Dyrektorów Wykonawczych:

(i) pięciu będzie mianowanych przez pięciu członków Funduszu posiadających największe udziały: oraz

(ii) piętnastu będzie wybieranych przez pozostałych członków Funduszu.

W celu przeprowadzenia każdych zwyczajnych wyborów Dyrektorów Wykonawczych, Rada Gubernatorów większością 85% ogólnej liczby głosów przysługujących wszystkim członkom może zwiększyć lub zmniejszyć liczbę Dyrektorów Wykonawczych, o których mowa w podpunkcie (ii) powyżej. Liczba Dyrektorów Wykonawczych, o której mowa w podpunkcie (ii) powyżej, będzie zmniejszona o jeden lub dwa, zależnie od okoliczności, w przypadku, gdy zostaną mianowani Dyrektorzy Wykonawczy zgodnie z postanowieniami punktu (c) poniżej, chyba że Rada Gubernatorów postanowi większością 85% ogólnej liczby głosów przysługujących wszystkim członkom, że zmniejszenie to stanowiłoby przeszkodę w skutecznym wykonaniu obowiązków Rady Wykonawczej lub Dyrektorów Wykonawczych, lub tez mogłoby zagrozić naruszeniem pożądanej równowagi w składzie Rady Wykonawczej.

(c) Jeśli przy drugich oraz późniejszych zwyczajnych wyborach Dyrektorów Wykonawczych, wśród członków uprawnionych do mianowania Dyrektorów Wykonawczych zgodnie z punktem (b), podpunkt (i) powyżej nie ma dwóch członków, których zasoby Funduszu w ich walucie utrzymywane na Rachunku Zasobów Ogólnych, obliczane jako średnia za dwa poprzedzające lata, były zmniejszone poniżej wartości ich udziałów o największe całkowite kwoty wyrażone w specjalnych prawach

ciągnienia, jeden z tych członków lub obaj, zależnie od okoliczności, będą uprawnieni do mianowania Dyrektora Wykonawczego.

(d) Wybory obieralnych Dyrektorów Wykonawczych będą miały miejsce w odstępach dwuletnich zgodnie z postanowieniami Załącznika E uzupełnionymi przepisami, które Fundusz uzna za wskazane. W przypadku każdych zwyczajnych wyborów Dyrektorów Wykonawczych, Rada Gubernatorów może ustanowić przepisy wprowadzające zmiany do części głosów wymaganych do wyboru Dyrektorów Wykonawczych zgodnie z postanowieniami Załącznika E.

(e) [1] Każdy Dyrektor Wykonawczy wyznaczy Zastępcę z pełnym prawem działania za niego w jego nieobecności, z tym, że Rada Gubernatorów może przyjąć regulację umożliwiającą Dyrektorowi Wykonawczemu, wybranemu przez większą niż określona liczbę członków, nominowanie dwóch Zastępców. Taka regulacja, jeżeli zostanie przyjęta, może być zmieniona tylko w ramach zwyczajnego wyboru Dyrektorów Wykonawczych i będzie wymagać od Dyrektora Wykonawczego nominującego dwóch Zastępców, aby desygnował: (i) Zastępcę, który będzie zastępować Dyrektora Wykonawczego podczas jego nieobecności i jednoczesnej obecności dwóch Zastępców, oraz (ii) Zastępcę, który przejmie uprawnienia Dyrektora Wykonawczego zgodnie z postanowieniami zawartymi w punkcie (f) poniżej. Jeżeli Dyrektorzy Wykonawczy mianujący Zastępców są obecni, Zastępcy mogą uczestniczyć w posiedzeniach, lecz nie mogą głosować.

(f) Dyrektorzy Wykonawczy sprawują swój urząd do momentu mianowania lub wyboru ich następców. Jeśli stanowisko jednego z wybranych Dyrektorów Wykonawczych zwolni się wcześniej, niż na dziewięćdziesiąt dni przed końcem jego kadencji, na pozostałą część kadencji zostanie wybrany następny Dyrektor Wykonawczy przez członków, którzy wybrali poprzedniego Dyrektora Wykonawczego. Do dokonania wyboru wymagana będzie większość oddanych głosów. Tak długo, jak stanowisko pozostaje nieobsadzone, uprawnienia poprzedniego Dyrektora Wykonawczego będzie wykonywać jego Zastępca, z wyjątkiem uprawnienia do mianowania Zastępcy.

(g) Rada Wykonawcza będzie pełnić swoje obowiązki w sposób ciągły w siedzibie głównej Funduszu i odbywać posiedzenia tak często, jak wymagać tego będą sprawy Funduszu.

(h) Quorum wymagane dla każdego posiedzenia Rady Wykonawczej będzie stanowić większość Dyrektorów Wykonawczych reprezentujących nie mniej, niż połowę ogólnej liczby głosów.

(i)

(i) Każdy mianowany Dyrektor Wykonawczy będzie upoważniony do oddania takiej liczby głosów, jaka w myśl Ustępu 5 niniejszego Artykułu przysługuje członkowi, który go mianował.

(ii) W przypadku, gdy głosy przysługujące członkowi, który zgodnie z punktem (c) powyżej mianuje Dyrektora Wykonawczego, zostały oddane przez Dyrektora Wykonawczego łącznie z głosami przysługującymi innym członkom w wyniku ostatnich zwyczajnych wyborów Dyrektorów Wykonawczych, dany członek może uzgodnić z każdym z tych innych członków, że przysługujące mu głosy zostaną oddane przez mianowanego Dyrektora Wykonawczego. Członek czyniący takie uzgodnienie nie będzie uczestniczyć w wyborach Dyrektorów Wykonawczych.

(iii) Każdy wybrany Dyrektor Wykonawczy będzie upoważniony do oddania takiej liczby głosów, jaka padła na niego przy wyborach.

(iv) W przypadku, gdy postanowienia Ustępu 5, punkt (b) niniejszego Artykułu będą miały zastosowanie, liczba głosów, do których Dyrektor Wykonawczy byłby na innej podstawie uprawniony, będzie odpowiednio zwiększona lub zmniejszona. Wszystkie głosy, do których Dyrektor Wykonawczy jest uprawniony, będą oddane jako całość.

(j) Rada Gubernatorów ustanowi przepisy, na podstawie których członek nieuprawniony do mianowania Dyrektora Wykonawczego w myśl punktu (b) powyżej może oddelegować swojego przedstawiciela do uczestnictwa w każdym posiedzeniu Rady Wykonawczej, na którym rozpatrywany będzie wniosek złożony przez tego członka lub sprawa mająca dla niego szczególne znaczenie.

Ustęp 4. Dyrektor Zarządzający i pracownicy

(a) Rada Wykonawcza wybierze Dyrektora Zarządzającego spośród osób innych, niż Gubernatorzy oraz Dyrektorzy Wykonawczy. Dyrektor Zarządzający będzie pełnić funkcję przewodniczącego Rady Wykonawczej, nie będzie posiadać jednak prawa głosu z wyjątkiem sytuacji, gdy w razie równego podziału głosów jego głos będzie rozstrzygający. Może on uczestniczyć w posiedzeniach Rady Gubernatorów, jednak nie może na nich głosować. Dyrektor Zarządzający przestanie pełnić swoje obowiązki na podstawie odpowiedniej decyzji Rady Wykonawczej.

(b) Dyrektor Zarządzający będzie kierować pracownikami Funduszu i prowadzić bieżące interesy Funduszu zgodnie z zaleceniami Rady Wykonawczej. Podlegając ogólnemu nadzorowi Rady Wykonawczej, będzie on odpowiedzialny za organizację pracy, przyjmowanie i zwalnianie pracowników Funduszu.

(c) Wykonując swoje obowiązki Dyrektor Zarządzający oraz pracownicy Funduszu będą podlegać wyłącznie Funduszowi z wyłączeniem wszelkiej innej władzy. Każdy członek Funduszu będzie respektował międzynarodowy charakter tych obowiązków oraz powstrzyma się od jakichkolwiek prób wpływania na któregokolwiek z pracowników w związku z wykonywaniem tych obowiązków.

(d) Przyjmując pracowników, Dyrektor Zarządzający, mając w najwyższym względzie zapewnienie najwyższych standardów skuteczności i kompetencji technicznej, zwróci należytą uwagę na nabór pracowników na możliwie szerokiej podstawie geograficznej.

Ustęp 5. Głosowanie

(a) [2] Całkowita liczba głosów każdego z krajów członkowskich będzie równa sumie jego głosów bazowych i głosów wynikających z jego udziału.

i. Głosy bazowe każdego kraju stanowią liczbę głosów wynikającą z równego podziału pomiędzy wszystkie kraje członkowskie 5,502 procenta zagregowanej sumy głosów wszystkich krajów członkowskich Funduszu, z zastrzeżeniem braku głosów ułamkowych.

ii. Głosy wynikające z udziału każdego kraju stanowią liczbę głosów powstałą w rezultacie przydziału jednego głosu na każdą część udziału równą 100 000 specjalnych praw ciągnienia.s

(b) W przypadku konieczności głosowania w myśl Artykułu V, Ustęp 4 lub 5, zmieniona zostanie liczba głosów przysługujących każdemu członkowi zgodnie z punktem (a) powyżej poprzez:

(i) dodanie jednego głosu za każdą sprzedaną do dnia głosowania ilość swej waluty netto z zasobów ogólnych Funduszu równoważną czterystu tysiącom specjalnych praw ciągnienia; lub

(ii) odjęcie jednego głosu za każdą ilość środków netto - zakupionych do dnia głosowania zgodnie z postanowieniami Artykułu V, Ustęp 3, punkt (b) i (f) - równoważną czterystu tysiącom specjalnych praw ciągnienia,

z zastrzeżeniem, ze w obliczeniach przyjmuje się, że ani zakupy netto, ani sprzedaż netto w żadnym terminie nie są większe niż udział zainteresowanego członka.

(c) O ile nie przewidziano inaczej, wszystkie decyzje Funduszu zapadną większością oddanych głosów.

Ustęp 6. Rezerwy, podział zysku netto oraz inwestycje

(a) Co roku Fundusz postanowi, jaka część zysku netto ma być przeniesiona do rezerwy ogólnej lub rezerwy specjalnej, a jaka część ma być ewentualnie podzielona.

(b) Fundusz może wykorzystać rezerwę specjalną do wszystkich celów, do których wykorzystuje rezerwę ogólną, z wyjątkiem podziału.

(c) W przypadku dokonywania podziału zysku netto z danego roku, podział będzie dokonany na rzecz wszystkich członków, proporcjonalnie do ich udziałów.

(d) Większością 70% ogólnej liczby głosów przysługujących wszystkim członkom, Fundusz może w dowolnym terminie postanowić o podziale jakiejkolwiek części rezerwy ogólnej. Podział będzie dokonany na rzecz wszystkich członków, proporcjonalnie do ich udziałów.

(e) Płatności zgodnie z punktami (c) oraz (d) powyżej zostaną wykonane w specjalnych prawach ciągnienia, chyba że albo Fundusz, albo członek podejmą decyzję o dokonaniu płatności na rzecz członka w jego własnej walucie.

(f)

(i) Do celów niniejszego punktu (f), Fundusz może utworzyć Rachunek Inwestycyjny. Aktywa na Rachunku Inwestycyjnym utrzymywane będą odrębnie od innych rachunków Departamentu Ogólnego.

(ii) Fundusz może postanowić o przeniesieniu części wpływów ze sprzedaży złota zgodnie z postanowieniami Artykułu V, Ustęp 12, punkt (g), na Rachunek Inwestycyjny oraz większością 70% ogólnej liczby głosów przysługujących wszystkim członkom może podjąć decyzję o przeniesieniu, w celu dokonania niezwłocznej inwestycji, walut utrzymywanych na Rachunku Zasobów Ogólnych na Rachunek Inwestycyjny. Kwota tych transferów nie może przekroczyć całkowitej kwoty rezerwy ogólnej oraz rezerwy specjalnej w momencie podjęcia decyzji.

(iii) Fundusz może wykorzystać środki w walucie kraju członkowskiego, ulokowane na Rachunku Inwestycyjnym, na działalność inwestycyjną według swojego uznania, zgodnie z zasadami i regulacjami przyjętymi przez Fundusz większością 70 procent głosów. Zasady i regulacje przyjęte zgodnie z tym przepisem będą zgodne z podpunktami (vii), (viii), oraz (ix) przedstawionymi poniżej.

(iv) Dochód z inwestycji można zainwestować zgodnie z postanowieniami niniejszego punktu (f). Dochód, który nie został zainwestowany, będzie utrzymywany na Rachunku Inwestycyjnym lub wykorzystany w celu pokrycia kosztów związanych z prowadzeniem interesów Funduszu.

(v) Fundusz może użyć waluty członka utrzymywanej na Rachunku Inwestycyjnym w celu uzyskania walut potrzebnych do pokrycia kosztów związanych z prowadzeniem interesów Funduszu.

(vi) Rachunek Inwestycyjny zostanie zamknięty w momencie likwidacji Funduszu, oraz może zostać zamknięty lub suma ulokowana na Rachunku Inwestycyjnym może zostać zredukowana przed likwidacją Funduszu w wyniku decyzji przyjętej większością 70 procent całkowitej liczby głosów.

(vii) W przypadku zamknięcia Rachunku Inwestycyjnego ze względu na likwidację Funduszu, wszelkie aktywa utrzymywane na tym rachunku będą rozdzielone zgodnie z postanowieniami Załącznika K, z zastrzeżeniem, że część tych aktywów odpowiadająca stosunkowi aktywów przeniesionych na ten rachunek zgodnie z postanowieniami Artykułu V, Ustęp 12, punkt (g) do całości aktywów przeniesionych na ten rachunek zostanie uznana za aktywa utrzymywane na Rachunku Płatności Specjalnych oraz będzie rozdzielona zgodnie z postanowieniami Załącznika K, Ustęp 2, punkt (a), podpunkt (ii).

(viii) W przypadku zamknięcia Rachunku Inwestycyjnego przed likwidacją Funduszu, część aktywów utrzymywanych na tym rachunku odpowiadająca stosunkowi aktywów przeniesionych na ten rachunek zgodnie z postanowieniami Artykułu V, Ustęp 12, punkt (g) do całości aktywów przeniesionych na ten rachunek, będzie przeniesiona na Rachunek Płatności Specjalnych, jeśli nie został on zamknięty, natomiast pozostała część aktywów utrzymywanych na Rachunku Inwestycyjnym zostanie przeniesiona na Rachunek Zasobów Ogólnych do niezwłocznego wykorzystania w operacjach i transakcjach.

(ix) W przypadku zmniejszenia kwoty inwestycji przez Fundusz, część zmniejszenia, odpowiadająca stosunkowi aktywów przeniesionych na Rachunek Inwestycyjny zgodnie z postanowieniami Artykułu V, Ustęp 12, punkt (g) do całości aktywów przeniesionych na ten rachunek, zostanie przeniesiona na Rachunek Płatności Specjalnych, jeśli nie został on zamknięty, natomiast pozostała część zmniejszenia zostanie przeniesiona na Rachunek Zasobów Ogólnych do niezwłocznego wykorzystania w operacjach i transakcjach.

Ustęp 7. Ogłaszanie sprawozdań

(a) Fundusz będzie ogłaszał sprawozdania roczne zawierające zaudytowany bilans oraz wydawał, w odstępach trzymiesięcznych lub krótszych, sumaryczne zestawienia operacji i transakcji oraz posiadanych zasobów specjalnych praw ciągnienia, złota oraz walut członków.

(b) Fundusz może ogłaszać inne sprawozdania, które uzna za pożądane w celu spełnienia swoich zadań.

Ustęp 8. Komunikowanie opinii członkom

Fundusz będzie uprawniony do komunikowania w sposób nieoficjalny każdemu członkowi w dowolnym terminie swoich opinii dotyczących wszystkich spraw wynikających z postanowień niniejszej Umowy. Większością 70% ogólnej liczby głosów przysługujących wszystkim członkom, Fundusz może podjąć decyzję o ogłoszeniu raportu złożonemu członkowi w sprawie jego sytuacji walutowej lub gospodarczej oraz tendencji rozwojowych, które w sposób bezpośredni prowadzą do poważnego zachwiania równowagi międzynarodowego bilansu płatniczego członków. Jeśli członek nie ma prawa do mianowania Dyrektora Wykonawczego, będzie uprawniony do reprezentacji zgodnie z postanowieniami Ustępu 3, punkt (j) niniejszego Artykułu. Fundusz nie będzie ogłaszał raportów sugerujących zmiany w zasadniczej strukturze organizacji gospodarczej członków.

[1] Art. XII ust. 3 pkt (e) w brzmieniu ustalonym przez ust. 1 Poprawki do Umowy o Międzynarodowym Funduszu Walutowym dotyczącej wzmocnienia głosu i uczestnictwa w Międzynarodowym Funduszu Walutowym, przyjętej przez Radę Gubernatorów Międzynarodowego Funduszu Walutowego Rezolucją Nr 63-2 w dniu 28 kwietnia 2008 r., oraz Poprawki do Umowy o Międzynarodowym Funduszu Walutowym dotyczącej rozszerzenia działalności inwestycyjnej Międzynarodowego Funduszu Walutowego, przyjętej przez Radę Gubernatorów Międzynarodowego Funduszu Walutowego Rezolucją Nr 63-3 w dniu 5 maja 2008 r. (Dz.U. z 2011 r. Nr 107, poz. 623). Zmiana weszła w życie 3 marca 2011 r.

Wersja angielska niezaktualizowana.

[2] Art. XII ust. 5 pkt (a) w brzmieniu ustalonym przez ust. 2 Poprawki do Umowy o Międzynarodowym Funduszu Walutowym dotyczącej wzmocnienia głosu i uczestnictwa w Międzynarodowym Funduszu Walutowym, przyjętej przez Radę Gubernatorów Międzynarodowego Funduszu Walutowego Rezolucją Nr 63-2 w dniu 28 kwietnia 2008 r., oraz Poprawki do Umowy o Międzynarodowym Funduszu Walutowym dotyczącej rozszerzenia działalności inwestycyjnej Międzynarodowego Funduszu Walutowego, przyjętej przez Radę Gubernatorów Międzynarodowego Funduszu Walutowego Rezolucją Nr 63-3 w dniu 5 maja 2008 r. (Dz.U. z 2011 r. Nr 107, poz. 623). Zmiana weszła w życie 3 marca 2011 r.

Wersja angielska niezaktualizowana.

Wersja archiwalna obowiązująca od 2011-02-18 do 2011-03-02

ARTYKUŁ XII

ORGANIZACJA I ZARZĄD

Ustęp 1. Struktura Funduszu

Organami Funduszu są; Rada Gubernatorów, Rada Wykonawcza, Dyrektor Zarządzający oraz pracownicy a także Kolegium, jeśli Rada Gubernatorów uzna większością 85% ogólnej liczby głosów przysługujących wszystkim członkom, że postanowienia Załącznika D będą miały zastosowanie.

Ustęp 2. Rada Gubernatorów

(a) Wszelkie uprawnienia wynikające z niniejszej Umowy, które nie są bezpośrednio przyznane Radzie Gubernatorów, Radzie Wykonawczej lub Dyrektorowi Zarządzającemu, powierzone są Radzie Gubernatorów. Rada Gubernatorów składa się z Gubernatorów i ich Zastępców mianowanych po jednym przez każdego członka, w sposób przez niego ustalony. Każdy Gubernator i każdy Zastępca będą sprawowali swój urząd do momentu powołania ich następców. Zastępca może głosować wyłącznie w razie nieobecności Gubernatora. Rada Gubernatorów na swojego Przewodniczącego wybierze jednego z Gubernatorów.

(b) Rada Gubernatorów może delegować Radzie Wykonawczej wykonanie wszelkich uprawnień, z wyjątkiem uprawnień przyznanych bezpośrednio Radzie Gubernatorów na mocy postanowień niniejszej Umowy.

(c) Rada Gubernatorów będzie odbywać posiedzenia, które zostaną uznane za konieczne przez Radę Gubernatorów lub zostaną zwołane przez Radę Wykonawczą. Posiedzenia Rady Gubernatorów zostaną zwołane każdorazowo na żądanie piętnastu członków lub członków reprezentujących jedną czwartą ogólnej liczby głosów przysługujących wszystkim członkom.

(d) Quorum wymagane dla każdego posiedzenia Rady Gubernatorów będzie stanowić większość Gubernatorów reprezentujących nie mniej niż dwie trzecie ogólnej liczby głosów przysługujących wszystkim członkom.

(e) Każdy Gubernator będzie upoważniony do oddania takiej liczby głosów, jaka w myśl Ustępu 5 niniejszego Artykułu przysługuje członkowi, który go mianował.

(f) Rada Gubernatorów może w drodze rozporządzenia ustalić procedurę, na podstawie której Rada Wykonawcza, jeśli uzna to za leżące w interesie Funduszu, może przeprowadzić głosowanie wśród Gubernatorów w danej sprawie bez zwoływania posiedzenia Rady Gubernatorów.

(g) Rada Gubernatorów oraz Rada Wykonawcza w granicach swoich uprawnień może przyjmować zasady i przepisy niezbędne lub odpowiednie do prowadzenia spraw Funduszu.

(h) Za pełnienie swoich obowiązków Gubernatorzy i ich Zastępcy nie będą otrzymywać od Funduszu wynagrodzenia, jednak Fundusz może zwracać rozsądne wydatki poniesione w związku z uczestniczeniem w posiedzeniach.

(i) Rada Gubernatorów określi wynagrodzenie Dyrektorów Wykonawczych oraz ich Zastępców, a także uposażenie i warunki kontraktu Dyrektora Zarządzającego.

(j) Rada Gubernatorów oraz Rada Wykonawcza mogą powoływać takie komisje, które uważają za wskazane. W skład komisji mogą także wejść osoby inne niż Gubernatorzy, Dyrektorzy Wykonawczy lub ich Zastępcy.

Ustęp 3. Rada Wykonawcza

(a) Rada Wykonawcza będzie odpowiedzialna za prowadzenie działalności Funduszu i w tym celu będzie wykonywać wszelkie uprawnienia delegowane jej przez Radę Gubernatorów.

(b) Rada Wykonawcza będzie składać się z Dyrektorów Wykonawczych oraz Dyrektora Zarządzającego na stanowisku przewodniczącego. Z Dyrektorów Wykonawczych:

(i) pięciu będzie mianowanych przez pięciu członków Funduszu posiadających największe udziały: oraz

(ii) piętnastu będzie wybieranych przez pozostałych członków Funduszu.

W celu przeprowadzenia każdych zwyczajnych wyborów Dyrektorów Wykonawczych, Rada Gubernatorów większością 85% ogólnej liczby głosów przysługujących wszystkim członkom może zwiększyć lub zmniejszyć liczbę Dyrektorów Wykonawczych, o których mowa w podpunkcie (ii) powyżej. Liczba Dyrektorów Wykonawczych, o której mowa w podpunkcie (ii) powyżej, będzie zmniejszona o jeden lub dwa, zależnie od okoliczności, w przypadku, gdy zostaną mianowani Dyrektorzy Wykonawczy zgodnie z postanowieniami punktu (c) poniżej, chyba że Rada Gubernatorów postanowi większością 85% ogólnej liczby głosów przysługujących wszystkim członkom, że zmniejszenie to stanowiłoby przeszkodę w skutecznym wykonaniu obowiązków Rady Wykonawczej lub Dyrektorów Wykonawczych, lub tez mogłoby zagrozić naruszeniem pożądanej równowagi w składzie Rady Wykonawczej.

(c) Jeśli przy drugich oraz późniejszych zwyczajnych wyborach Dyrektorów Wykonawczych, wśród członków uprawnionych do mianowania Dyrektorów Wykonawczych zgodnie z punktem (b), podpunkt (i) powyżej nie ma dwóch członków, których zasoby Funduszu w ich walucie utrzymywane na Rachunku Zasobów Ogólnych, obliczane jako średnia za dwa poprzedzające lata, były zmniejszone poniżej wartości ich udziałów o największe całkowite kwoty wyrażone w specjalnych prawach

ciągnienia, jeden z tych członków lub obaj, zależnie od okoliczności, będą uprawnieni do mianowania Dyrektora Wykonawczego.

(d) Wybory obieralnych Dyrektorów Wykonawczych będą miały miejsce w odstępach dwuletnich zgodnie z postanowieniami Załącznika E uzupełnionymi przepisami, które Fundusz uzna za wskazane. W przypadku każdych zwyczajnych wyborów Dyrektorów Wykonawczych, Rada Gubernatorów może ustanowić przepisy wprowadzające zmiany do części głosów wymaganych do wyboru Dyrektorów Wykonawczych zgodnie z postanowieniami Załącznika E.

(e) Każdy z Dyrektorów Wykonawczych wyznacza swojego Zastępcę posiadającego pełne uprawnienia do działania w jego zastępstwie w trakcie jego nieobecności. Gdy Dyrektorzy Wykonawczy są obecni, ich Zastępcy mogą brać udział w posiedzeniach, jednak nie mają prawa głosu.

(f) Dyrektorzy Wykonawczy sprawują swój urząd do momentu mianowania lub wyboru ich następców. Jeśli stanowisko jednego z wybranych Dyrektorów Wykonawczych zwolni się wcześniej, niż na dziewięćdziesiąt dni przed końcem jego kadencji, na pozostałą część kadencji zostanie wybrany następny Dyrektor Wykonawczy przez członków, którzy wybrali poprzedniego Dyrektora Wykonawczego. Do dokonania wyboru wymagana będzie większość oddanych głosów. Tak długo, jak stanowisko pozostaje nieobsadzone, uprawnienia poprzedniego Dyrektora Wykonawczego będzie wykonywać jego Zastępca, z wyjątkiem uprawnienia do mianowania Zastępcy.

(g) Rada Wykonawcza będzie pełnić swoje obowiązki w sposób ciągły w siedzibie głównej Funduszu i odbywać posiedzenia tak często, jak wymagać tego będą sprawy Funduszu.

(h) Quorum wymagane dla każdego posiedzenia Rady Wykonawczej będzie stanowić większość Dyrektorów Wykonawczych reprezentujących nie mniej, niż połowę ogólnej liczby głosów.

(i)

(i) Każdy mianowany Dyrektor Wykonawczy będzie upoważniony do oddania takiej liczby głosów, jaka w myśl Ustępu 5 niniejszego Artykułu przysługuje członkowi, który go mianował.

(ii) W przypadku, gdy głosy przysługujące członkowi, który zgodnie z punktem (c) powyżej mianuje Dyrektora Wykonawczego, zostały oddane przez Dyrektora Wykonawczego łącznie z głosami przysługującymi innym członkom w wyniku ostatnich zwyczajnych wyborów Dyrektorów Wykonawczych, dany członek może uzgodnić z każdym z tych innych członków, że przysługujące mu głosy zostaną oddane przez mianowanego Dyrektora Wykonawczego. Członek czyniący takie uzgodnienie nie będzie uczestniczyć w wyborach Dyrektorów Wykonawczych.

(iii) Każdy wybrany Dyrektor Wykonawczy będzie upoważniony do oddania takiej liczby głosów, jaka padła na niego przy wyborach.

(iv) W przypadku, gdy postanowienia Ustępu 5, punkt (b) niniejszego Artykułu będą miały zastosowanie, liczba głosów, do których Dyrektor Wykonawczy byłby na innej podstawie uprawniony, będzie odpowiednio zwiększona lub zmniejszona. Wszystkie głosy, do których Dyrektor Wykonawczy jest uprawniony, będą oddane jako całość.

(j) Rada Gubernatorów ustanowi przepisy, na podstawie których członek nieuprawniony do mianowania Dyrektora Wykonawczego w myśl punktu (b) powyżej może oddelegować swojego przedstawiciela do uczestnictwa w każdym posiedzeniu Rady Wykonawczej, na którym rozpatrywany będzie wniosek złożony przez tego członka lub sprawa mająca dla niego szczególne znaczenie.

Ustęp 4. Dyrektor Zarządzający i pracownicy

(a) Rada Wykonawcza wybierze Dyrektora Zarządzającego spośród osób innych, niż Gubernatorzy oraz Dyrektorzy Wykonawczy. Dyrektor Zarządzający będzie pełnić funkcję przewodniczącego Rady Wykonawczej, nie będzie posiadać jednak prawa głosu z wyjątkiem sytuacji, gdy w razie równego podziału głosów jego głos będzie rozstrzygający. Może on uczestniczyć w posiedzeniach Rady Gubernatorów, jednak nie może na nich głosować. Dyrektor Zarządzający przestanie pełnić swoje obowiązki na podstawie odpowiedniej decyzji Rady Wykonawczej.

(b) Dyrektor Zarządzający będzie kierować pracownikami Funduszu i prowadzić bieżące interesy Funduszu zgodnie z zaleceniami Rady Wykonawczej. Podlegając ogólnemu nadzorowi Rady Wykonawczej, będzie on odpowiedzialny za organizację pracy, przyjmowanie i zwalnianie pracowników Funduszu.

(c) Wykonując swoje obowiązki Dyrektor Zarządzający oraz pracownicy Funduszu będą podlegać wyłącznie Funduszowi z wyłączeniem wszelkiej innej władzy. Każdy członek Funduszu będzie respektował międzynarodowy charakter tych obowiązków oraz powstrzyma się od jakichkolwiek prób wpływania na któregokolwiek z pracowników w związku z wykonywaniem tych obowiązków.

(d) Przyjmując pracowników, Dyrektor Zarządzający, mając w najwyższym względzie zapewnienie najwyższych standardów skuteczności i kompetencji technicznej, zwróci należytą uwagę na nabór pracowników na możliwie szerokiej podstawie geograficznej.

Ustęp 5. Głosowanie

(a) Każdemu członkowi będzie przysługiwać dwieście pięćdziesiąt głosów plus jeden dodatkowy głos za każdą część jego udziału równoważną stu tysiącom specjalnych praw ciągnienia.

(b) W przypadku konieczności głosowania w myśl Artykułu V, Ustęp 4 lub 5, zmieniona zostanie liczba głosów przysługujących każdemu członkowi zgodnie z punktem (a) powyżej poprzez:

(i) dodanie jednego głosu za każdą sprzedaną do dnia głosowania ilość swej waluty netto z zasobów ogólnych Funduszu równoważną czterystu tysiącom specjalnych praw ciągnienia; lub

(ii) odjęcie jednego głosu za każdą ilość środków netto - zakupionych do dnia głosowania zgodnie z postanowieniami Artykułu V, Ustęp 3, punkt (b) i (f) - równoważną czterystu tysiącom specjalnych praw ciągnienia,

z zastrzeżeniem, ze w obliczeniach przyjmuje się, że ani zakupy netto, ani sprzedaż netto w żadnym terminie nie są większe niż udział zainteresowanego członka.

(c) O ile nie przewidziano inaczej, wszystkie decyzje Funduszu zapadną większością oddanych głosów.

Ustęp 6. Rezerwy, podział zysku netto oraz inwestycje

(a) Co roku Fundusz postanowi, jaka część zysku netto ma być przeniesiona do rezerwy ogólnej lub rezerwy specjalnej, a jaka część ma być ewentualnie podzielona.

(b) Fundusz może wykorzystać rezerwę specjalną do wszystkich celów, do których wykorzystuje rezerwę ogólną, z wyjątkiem podziału.

(c) W przypadku dokonywania podziału zysku netto z danego roku, podział będzie dokonany na rzecz wszystkich członków, proporcjonalnie do ich udziałów.

(d) Większością 70% ogólnej liczby głosów przysługujących wszystkim członkom, Fundusz może w dowolnym terminie postanowić o podziale jakiejkolwiek części rezerwy ogólnej. Podział będzie dokonany na rzecz wszystkich członków, proporcjonalnie do ich udziałów.

(e) Płatności zgodnie z punktami (c) oraz (d) powyżej zostaną wykonane w specjalnych prawach ciągnienia, chyba że albo Fundusz, albo członek podejmą decyzję o dokonaniu płatności na rzecz członka w jego własnej walucie.

(f)

(i) Do celów niniejszego punktu (f), Fundusz może utworzyć Rachunek Inwestycyjny. Aktywa na Rachunku Inwestycyjnym utrzymywane będą odrębnie od innych rachunków Departamentu Ogólnego.

(ii) Fundusz może postanowić o przeniesieniu części wpływów ze sprzedaży złota zgodnie z postanowieniami Artykułu V, Ustęp 12, punkt (g), na Rachunek Inwestycyjny oraz większością 70% ogólnej liczby głosów przysługujących wszystkim członkom może podjąć decyzję o przeniesieniu, w celu dokonania niezwłocznej inwestycji, walut utrzymywanych na Rachunku Zasobów Ogólnych na Rachunek Inwestycyjny. Kwota tych transferów nie może przekroczyć całkowitej kwoty rezerwy ogólnej oraz rezerwy specjalnej w momencie podjęcia decyzji.

(iii) [3] Fundusz może wykorzystać środki w walucie kraju członkowskiego, ulokowane na Rachunku Inwestycyjnym, na działalność inwestycyjną według swojego uznania, zgodnie z zasadami i regulacjami przyjętymi przez Fundusz większością 70 procent głosów. Zasady i regulacje przyjęte zgodnie z tym przepisem będą zgodne z podpunktami (vii), (viii), oraz (ix) przedstawionymi poniżej.

(iv) Dochód z inwestycji można zainwestować zgodnie z postanowieniami niniejszego punktu (f). Dochód, który nie został zainwestowany, będzie utrzymywany na Rachunku Inwestycyjnym lub wykorzystany w celu pokrycia kosztów związanych z prowadzeniem interesów Funduszu.

(v) Fundusz może użyć waluty członka utrzymywanej na Rachunku Inwestycyjnym w celu uzyskania walut potrzebnych do pokrycia kosztów związanych z prowadzeniem interesów Funduszu.

(vi) [4] Rachunek Inwestycyjny zostanie zamknięty w momencie likwidacji Funduszu, oraz może zostać zamknięty lub suma ulokowana na Rachunku Inwestycyjnym może zostać zredukowana przed likwidacją Funduszu w wyniku decyzji przyjętej większością 70 procent całkowitej liczby głosów.

(vii) W przypadku zamknięcia Rachunku Inwestycyjnego ze względu na likwidację Funduszu, wszelkie aktywa utrzymywane na tym rachunku będą rozdzielone zgodnie z postanowieniami Załącznika K, z zastrzeżeniem, że część tych aktywów odpowiadająca stosunkowi aktywów przeniesionych na ten rachunek zgodnie z postanowieniami Artykułu V, Ustęp 12, punkt (g) do całości aktywów przeniesionych na ten rachunek zostanie uznana za aktywa utrzymywane na Rachunku Płatności Specjalnych oraz będzie rozdzielona zgodnie z postanowieniami Załącznika K, Ustęp 2, punkt (a), podpunkt (ii).

(viii) W przypadku zamknięcia Rachunku Inwestycyjnego przed likwidacją Funduszu, część aktywów utrzymywanych na tym rachunku odpowiadająca stosunkowi aktywów przeniesionych na ten rachunek zgodnie z postanowieniami Artykułu V, Ustęp 12, punkt (g) do całości aktywów przeniesionych na ten rachunek, będzie przeniesiona na Rachunek Płatności Specjalnych, jeśli nie został on zamknięty, natomiast pozostała część aktywów utrzymywanych na Rachunku Inwestycyjnym zostanie przeniesiona na Rachunek Zasobów Ogólnych do niezwłocznego wykorzystania w operacjach i transakcjach.

(ix) W przypadku zmniejszenia kwoty inwestycji przez Fundusz, część zmniejszenia, odpowiadająca stosunkowi aktywów przeniesionych na Rachunek Inwestycyjny zgodnie z postanowieniami Artykułu V, Ustęp 12, punkt (g) do całości aktywów przeniesionych na ten rachunek, zostanie przeniesiona na Rachunek Płatności Specjalnych, jeśli nie został on zamknięty, natomiast pozostała część zmniejszenia zostanie przeniesiona na Rachunek Zasobów Ogólnych do niezwłocznego wykorzystania w operacjach i transakcjach.

Ustęp 7. Ogłaszanie sprawozdań

(a) Fundusz będzie ogłaszał sprawozdania roczne zawierające zaudytowany bilans oraz wydawał, w odstępach trzymiesięcznych lub krótszych, sumaryczne zestawienia operacji i transakcji oraz posiadanych zasobów specjalnych praw ciągnienia, złota oraz walut członków.

(b) Fundusz może ogłaszać inne sprawozdania, które uzna za pożądane w celu spełnienia swoich zadań.

Ustęp 8. Komunikowanie opinii członkom

Fundusz będzie uprawniony do komunikowania w sposób nieoficjalny każdemu członkowi w dowolnym terminie swoich opinii dotyczących wszystkich spraw wynikających z postanowień niniejszej Umowy. Większością 70% ogólnej liczby głosów przysługujących wszystkim członkom, Fundusz może podjąć decyzję o ogłoszeniu raportu złożonemu członkowi w sprawie jego sytuacji walutowej lub gospodarczej oraz tendencji rozwojowych, które w sposób bezpośredni prowadzą do poważnego zachwiania równowagi międzynarodowego bilansu płatniczego członków. Jeśli członek nie ma prawa do mianowania Dyrektora Wykonawczego, będzie uprawniony do reprezentacji zgodnie z postanowieniami Ustępu 3, punkt (j) niniejszego Artykułu. Fundusz nie będzie ogłaszał raportów sugerujących zmiany w zasadniczej strukturze organizacji gospodarczej członków.

[3] Art. XII ust. 6 pkt (f) ppkt (iii) w brzmieniu ustalonym przez ust. 1 Poprawki do Umowy o Międzynarodowym Funduszu Walutowym dotyczącej wzmocnienia głosu i uczestnictwa w Międzynarodowym Funduszu Walutowym, przyjętej przez Radę Gubernatorów Międzynarodowego Funduszu Walutowego Rezolucją Nr 63-2 w dniu 28 kwietnia 2008 r., oraz Poprawki do Umowy o Międzynarodowym Funduszu Walutowym dotyczącej rozszerzenia działalności inwestycyjnej Międzynarodowego Funduszu Walutowego, przyjętej przez Radę Gubernatorów Międzynarodowego Funduszu Walutowego Rezolucją Nr 63-3 w dniu 5 maja 2008 r. (Dz.U. z 2011 r. Nr 107, poz. 623). Zmiana weszła w życie 18 lutego 2011 r.

Wersja angielska niezaktualizowana.

[4] Art. XII ust. 6 pkt (f) ppkt (vi) w brzmieniu ustalonym przez ust. 2 Poprawki do Umowy o Międzynarodowym Funduszu Walutowym dotyczącej wzmocnienia głosu i uczestnictwa w Międzynarodowym Funduszu Walutowym, przyjętej przez Radę Gubernatorów Międzynarodowego Funduszu Walutowego Rezolucją Nr 63-2 w dniu 28 kwietnia 2008 r., oraz Poprawki do Umowy o Międzynarodowym Funduszu Walutowym dotyczącej rozszerzenia działalności inwestycyjnej Międzynarodowego Funduszu Walutowego, przyjętej przez Radę Gubernatorów Międzynarodowego Funduszu Walutowego Rezolucją Nr 63-3 w dniu 5 maja 2008 r. (Dz.U. z 2011 r. Nr 107, poz. 623). Zmiana weszła w życie 18 lutego 2011 r.

Wersja angielska niezaktualizowana.

Wersja archiwalna obowiązująca od 1986-06-12 do 2011-02-17

ARTYKUŁ XII

ORGANIZACJA I ZARZĄD

Ustęp 1. Struktura Funduszu

Organami Funduszu są; Rada Gubernatorów, Rada Wykonawcza, Dyrektor Zarządzający oraz pracownicy a także Kolegium, jeśli Rada Gubernatorów uzna większością 85% ogólnej liczby głosów przysługujących wszystkim członkom, że postanowienia Załącznika D będą miały zastosowanie.

Ustęp 2. Rada Gubernatorów

(a) Wszelkie uprawnienia wynikające z niniejszej Umowy, które nie są bezpośrednio przyznane Radzie Gubernatorów, Radzie Wykonawczej lub Dyrektorowi Zarządzającemu, powierzone są Radzie Gubernatorów. Rada Gubernatorów składa się z Gubernatorów i ich Zastępców mianowanych po jednym przez każdego członka, w sposób przez niego ustalony. Każdy Gubernator i każdy Zastępca będą sprawowali swój urząd do momentu powołania ich następców. Zastępca może głosować wyłącznie w razie nieobecności Gubernatora. Rada Gubernatorów na swojego Przewodniczącego wybierze jednego z Gubernatorów.

(b) Rada Gubernatorów może delegować Radzie Wykonawczej wykonanie wszelkich uprawnień, z wyjątkiem uprawnień przyznanych bezpośrednio Radzie Gubernatorów na mocy postanowień niniejszej Umowy.

(c) Rada Gubernatorów będzie odbywać posiedzenia, które zostaną uznane za konieczne przez Radę Gubernatorów lub zostaną zwołane przez Radę Wykonawczą. Posiedzenia Rady Gubernatorów zostaną zwołane każdorazowo na żądanie piętnastu członków lub członków reprezentujących jedną czwartą ogólnej liczby głosów przysługujących wszystkim członkom.

(d) Quorum wymagane dla każdego posiedzenia Rady Gubernatorów będzie stanowić większość Gubernatorów reprezentujących nie mniej niż dwie trzecie ogólnej liczby głosów przysługujących wszystkim członkom.

(e) Każdy Gubernator będzie upoważniony do oddania takiej liczby głosów, jaka w myśl Ustępu 5 niniejszego Artykułu przysługuje członkowi, który go mianował.

(f) Rada Gubernatorów może w drodze rozporządzenia ustalić procedurę, na podstawie której Rada Wykonawcza, jeśli uzna to za leżące w interesie Funduszu, może przeprowadzić głosowanie wśród Gubernatorów w danej sprawie bez zwoływania posiedzenia Rady Gubernatorów.

(g) Rada Gubernatorów oraz Rada Wykonawcza w granicach swoich uprawnień może przyjmować zasady i przepisy niezbędne lub odpowiednie do prowadzenia spraw Funduszu.

(h) Za pełnienie swoich obowiązków Gubernatorzy i ich Zastępcy nie będą otrzymywać od Funduszu wynagrodzenia, jednak Fundusz może zwracać rozsądne wydatki poniesione w związku z uczestniczeniem w posiedzeniach.

(i) Rada Gubernatorów określi wynagrodzenie Dyrektorów Wykonawczych oraz ich Zastępców, a także uposażenie i warunki kontraktu Dyrektora Zarządzającego.

(j) Rada Gubernatorów oraz Rada Wykonawcza mogą powoływać takie komisje, które uważają za wskazane. W skład komisji mogą także wejść osoby inne niż Gubernatorzy, Dyrektorzy Wykonawczy lub ich Zastępcy.

Ustęp 3. Rada Wykonawcza

(a) Rada Wykonawcza będzie odpowiedzialna za prowadzenie działalności Funduszu i w tym celu będzie wykonywać wszelkie uprawnienia delegowane jej przez Radę Gubernatorów.

(b) Rada Wykonawcza będzie składać się z Dyrektorów Wykonawczych oraz Dyrektora Zarządzającego na stanowisku przewodniczącego. Z Dyrektorów Wykonawczych:

(i) pięciu będzie mianowanych przez pięciu członków Funduszu posiadających największe udziały: oraz

(ii) piętnastu będzie wybieranych przez pozostałych członków Funduszu.

W celu przeprowadzenia każdych zwyczajnych wyborów Dyrektorów Wykonawczych, Rada Gubernatorów większością 85% ogólnej liczby głosów przysługujących wszystkim członkom może zwiększyć lub zmniejszyć liczbę Dyrektorów Wykonawczych, o których mowa w podpunkcie (ii) powyżej. Liczba Dyrektorów Wykonawczych, o której mowa w podpunkcie (ii) powyżej, będzie zmniejszona o jeden lub dwa, zależnie od okoliczności, w przypadku, gdy zostaną mianowani Dyrektorzy Wykonawczy zgodnie z postanowieniami punktu (c) poniżej, chyba że Rada Gubernatorów postanowi większością 85% ogólnej liczby głosów przysługujących wszystkim członkom, że zmniejszenie to stanowiłoby przeszkodę w skutecznym wykonaniu obowiązków Rady Wykonawczej lub Dyrektorów Wykonawczych, lub tez mogłoby zagrozić naruszeniem pożądanej równowagi w składzie Rady Wykonawczej.

(c) Jeśli przy drugich oraz późniejszych zwyczajnych wyborach Dyrektorów Wykonawczych, wśród członków uprawnionych do mianowania Dyrektorów Wykonawczych zgodnie z punktem (b), podpunkt (i) powyżej nie ma dwóch członków, których zasoby Funduszu w ich walucie utrzymywane na Rachunku Zasobów Ogólnych, obliczane jako średnia za dwa poprzedzające lata, były zmniejszone poniżej wartości ich udziałów o największe całkowite kwoty wyrażone w specjalnych prawach

ciągnienia, jeden z tych członków lub obaj, zależnie od okoliczności, będą uprawnieni do mianowania Dyrektora Wykonawczego.

(d) Wybory obieralnych Dyrektorów Wykonawczych będą miały miejsce w odstępach dwuletnich zgodnie z postanowieniami Załącznika E uzupełnionymi przepisami, które Fundusz uzna za wskazane. W przypadku każdych zwyczajnych wyborów Dyrektorów Wykonawczych, Rada Gubernatorów może ustanowić przepisy wprowadzające zmiany do części głosów wymaganych do wyboru Dyrektorów Wykonawczych zgodnie z postanowieniami Załącznika E.

(e) Każdy z Dyrektorów Wykonawczych wyznacza swojego Zastępcę posiadającego pełne uprawnienia do działania w jego zastępstwie w trakcie jego nieobecności. Gdy Dyrektorzy Wykonawczy są obecni, ich Zastępcy mogą brać udział w posiedzeniach, jednak nie mają prawa głosu.

(f) Dyrektorzy Wykonawczy sprawują swój urząd do momentu mianowania lub wyboru ich następców. Jeśli stanowisko jednego z wybranych Dyrektorów Wykonawczych zwolni się wcześniej, niż na dziewięćdziesiąt dni przed końcem jego kadencji, na pozostałą część kadencji zostanie wybrany następny Dyrektor Wykonawczy przez członków, którzy wybrali poprzedniego Dyrektora Wykonawczego. Do dokonania wyboru wymagana będzie większość oddanych głosów. Tak długo, jak stanowisko pozostaje nieobsadzone, uprawnienia poprzedniego Dyrektora Wykonawczego będzie wykonywać jego Zastępca, z wyjątkiem uprawnienia do mianowania Zastępcy.

(g) Rada Wykonawcza będzie pełnić swoje obowiązki w sposób ciągły w siedzibie głównej Funduszu i odbywać posiedzenia tak często, jak wymagać tego będą sprawy Funduszu.

(h) Quorum wymagane dla każdego posiedzenia Rady Wykonawczej będzie stanowić większość Dyrektorów Wykonawczych reprezentujących nie mniej, niż połowę ogólnej liczby głosów.

(i)

(i) Każdy mianowany Dyrektor Wykonawczy będzie upoważniony do oddania takiej liczby głosów, jaka w myśl Ustępu 5 niniejszego Artykułu przysługuje członkowi, który go mianował.

(ii) W przypadku, gdy głosy przysługujące członkowi, który zgodnie z punktem (c) powyżej mianuje Dyrektora Wykonawczego, zostały oddane przez Dyrektora Wykonawczego łącznie z głosami przysługującymi innym członkom w wyniku ostatnich zwyczajnych wyborów Dyrektorów Wykonawczych, dany członek może uzgodnić z każdym z tych innych członków, że przysługujące mu głosy zostaną oddane przez mianowanego Dyrektora Wykonawczego. Członek czyniący takie uzgodnienie nie będzie uczestniczyć w wyborach Dyrektorów Wykonawczych.

(iii) Każdy wybrany Dyrektor Wykonawczy będzie upoważniony do oddania takiej liczby głosów, jaka padła na niego przy wyborach.

(iv) W przypadku, gdy postanowienia Ustępu 5, punkt (b) niniejszego Artykułu będą miały zastosowanie, liczba głosów, do których Dyrektor Wykonawczy byłby na innej podstawie uprawniony, będzie odpowiednio zwiększona lub zmniejszona. Wszystkie głosy, do których Dyrektor Wykonawczy jest uprawniony, będą oddane jako całość.

(j) Rada Gubernatorów ustanowi przepisy, na podstawie których członek nieuprawniony do mianowania Dyrektora Wykonawczego w myśl punktu (b) powyżej może oddelegować swojego przedstawiciela do uczestnictwa w każdym posiedzeniu Rady Wykonawczej, na którym rozpatrywany będzie wniosek złożony przez tego członka lub sprawa mająca dla niego szczególne znaczenie.

Ustęp 4. Dyrektor Zarządzający i pracownicy

(a) Rada Wykonawcza wybierze Dyrektora Zarządzającego spośród osób innych, niż Gubernatorzy oraz Dyrektorzy Wykonawczy. Dyrektor Zarządzający będzie pełnić funkcję przewodniczącego Rady Wykonawczej, nie będzie posiadać jednak prawa głosu z wyjątkiem sytuacji, gdy w razie równego podziału głosów jego głos będzie rozstrzygający. Może on uczestniczyć w posiedzeniach Rady Gubernatorów, jednak nie może na nich głosować. Dyrektor Zarządzający przestanie pełnić swoje obowiązki na podstawie odpowiedniej decyzji Rady Wykonawczej.

(b) Dyrektor Zarządzający będzie kierować pracownikami Funduszu i prowadzić bieżące interesy Funduszu zgodnie z zaleceniami Rady Wykonawczej. Podlegając ogólnemu nadzorowi Rady Wykonawczej, będzie on odpowiedzialny za organizację pracy, przyjmowanie i zwalnianie pracowników Funduszu.

(c) Wykonując swoje obowiązki Dyrektor Zarządzający oraz pracownicy Funduszu będą podlegać wyłącznie Funduszowi z wyłączeniem wszelkiej innej władzy. Każdy członek Funduszu będzie respektował międzynarodowy charakter tych obowiązków oraz powstrzyma się od jakichkolwiek prób wpływania na któregokolwiek z pracowników w związku z wykonywaniem tych obowiązków.

(d) Przyjmując pracowników, Dyrektor Zarządzający, mając w najwyższym względzie zapewnienie najwyższych standardów skuteczności i kompetencji technicznej, zwróci należytą uwagę na nabór pracowników na możliwie szerokiej podstawie geograficznej.

Ustęp 5. Głosowanie

(a) Każdemu członkowi będzie przysługiwać dwieście pięćdziesiąt głosów plus jeden dodatkowy głos za każdą część jego udziału równoważną stu tysiącom specjalnych praw ciągnienia.

(b) W przypadku konieczności głosowania w myśl Artykułu V, Ustęp 4 lub 5, zmieniona zostanie liczba głosów przysługujących każdemu członkowi zgodnie z punktem (a) powyżej poprzez:

(i) dodanie jednego głosu za każdą sprzedaną do dnia głosowania ilość swej waluty netto z zasobów ogólnych Funduszu równoważną czterystu tysiącom specjalnych praw ciągnienia; lub

(ii) odjęcie jednego głosu za każdą ilość środków netto - zakupionych do dnia głosowania zgodnie z postanowieniami Artykułu V, Ustęp 3, punkt (b) i (f) - równoważną czterystu tysiącom specjalnych praw ciągnienia,

z zastrzeżeniem, ze w obliczeniach przyjmuje się, że ani zakupy netto, ani sprzedaż netto w żadnym terminie nie są większe niż udział zainteresowanego członka.

(c) O ile nie przewidziano inaczej, wszystkie decyzje Funduszu zapadną większością oddanych głosów.

Ustęp 6. Rezerwy, podział zysku netto oraz inwestycje

(a) Co roku Fundusz postanowi, jaka część zysku netto ma być przeniesiona do rezerwy ogólnej lub rezerwy specjalnej, a jaka część ma być ewentualnie podzielona.

(b) Fundusz może wykorzystać rezerwę specjalną do wszystkich celów, do których wykorzystuje rezerwę ogólną, z wyjątkiem podziału.

(c) W przypadku dokonywania podziału zysku netto z danego roku, podział będzie dokonany na rzecz wszystkich członków, proporcjonalnie do ich udziałów.

(d) Większością 70% ogólnej liczby głosów przysługujących wszystkim członkom, Fundusz może w dowolnym terminie postanowić o podziale jakiejkolwiek części rezerwy ogólnej. Podział będzie dokonany na rzecz wszystkich członków, proporcjonalnie do ich udziałów.

(e) Płatności zgodnie z punktami (c) oraz (d) powyżej zostaną wykonane w specjalnych prawach ciągnienia, chyba że albo Fundusz, albo członek podejmą decyzję o dokonaniu płatności na rzecz członka w jego własnej walucie.

(f)

(i) Do celów niniejszego punktu (f), Fundusz może utworzyć Rachunek Inwestycyjny. Aktywa na Rachunku Inwestycyjnym utrzymywane będą odrębnie od innych rachunków Departamentu Ogólnego.

(ii) Fundusz może postanowić o przeniesieniu części wpływów ze sprzedaży złota zgodnie z postanowieniami Artykułu V, Ustęp 12, punkt (g), na Rachunek Inwestycyjny oraz większością 70% ogólnej liczby głosów przysługujących wszystkim członkom może podjąć decyzję o przeniesieniu, w celu dokonania niezwłocznej inwestycji, walut utrzymywanych na Rachunku Zasobów Ogólnych na Rachunek Inwestycyjny. Kwota tych transferów nie może przekroczyć całkowitej kwoty rezerwy ogólnej oraz rezerwy specjalnej w momencie podjęcia decyzji.

(iii) Fundusz może inwestować walutę członka utrzymywaną na Rachunku Inwestycyjnym w zbywalne zobowiązania tego członka lub w zbywalne zobowiązania międzynarodowych organizacji finansowych. Fundusz nie może przeprowadzać żadnych inwestycji bez zgody członka, którego waluta ma być użyta do przeprowadzenia danej inwestycji. Fundusz będzie inwestował wyłącznie w zobowiązania nominowane w specjalnych prawach ciągnienia lub w walucie użytej do przedmiotowej inwestycji.

(iv) Dochód z inwestycji można zainwestować zgodnie z postanowieniami niniejszego punktu (f). Dochód, który nie został zainwestowany, będzie utrzymywany na Rachunku Inwestycyjnym lub wykorzystany w celu pokrycia kosztów związanych z prowadzeniem interesów Funduszu.

(v) Fundusz może użyć waluty członka utrzymywanej na Rachunku Inwestycyjnym w celu uzyskania walut potrzebnych do pokrycia kosztów związanych z prowadzeniem interesów Funduszu.

(vi) Rachunek Inwestycyjny zostanie zamknięty w momencie zlikwidowania Funduszu oraz może zostać zamknięty, lub kwota inwestycji może zostać zmniejszona, przed likwidacją Funduszu na mocy decyzji podjętej większością 70% ogólnej liczby głosów przysługujących wszystkim członkom. Większością 70% ogólnej liczby głosów przysługujących wszystkim członkom Fundusz ustanowi zasady i regulacje dotyczące zarządzaniem Rachunkiem Inwestycyjnym, które będą zgodne z podpunktami (vii), (viii) oraz (ix) poniżej.

(vii) W przypadku zamknięcia Rachunku Inwestycyjnego ze względu na likwidację Funduszu, wszelkie aktywa utrzymywane na tym rachunku będą rozdzielone zgodnie z postanowieniami Załącznika K, z zastrzeżeniem, że część tych aktywów odpowiadająca stosunkowi aktywów przeniesionych na ten rachunek zgodnie z postanowieniami Artykułu V, Ustęp 12, punkt (g) do całości aktywów przeniesionych na ten rachunek zostanie uznana za aktywa utrzymywane na Rachunku Płatności Specjalnych oraz będzie rozdzielona zgodnie z postanowieniami Załącznika K, Ustęp 2, punkt (a), podpunkt (ii).

(viii) W przypadku zamknięcia Rachunku Inwestycyjnego przed likwidacją Funduszu, część aktywów utrzymywanych na tym rachunku odpowiadająca stosunkowi aktywów przeniesionych na ten rachunek zgodnie z postanowieniami Artykułu V, Ustęp 12, punkt (g) do całości aktywów przeniesionych na ten rachunek, będzie przeniesiona na Rachunek Płatności Specjalnych, jeśli nie został on zamknięty, natomiast pozostała część aktywów utrzymywanych na Rachunku Inwestycyjnym zostanie przeniesiona na Rachunek Zasobów Ogólnych do niezwłocznego wykorzystania w operacjach i transakcjach.

(ix) W przypadku zmniejszenia kwoty inwestycji przez Fundusz, część zmniejszenia, odpowiadająca stosunkowi aktywów przeniesionych na Rachunek Inwestycyjny zgodnie z postanowieniami Artykułu V, Ustęp 12, punkt (g) do całości aktywów przeniesionych na ten rachunek, zostanie przeniesiona na Rachunek Płatności Specjalnych, jeśli nie został on zamknięty, natomiast pozostała część zmniejszenia zostanie przeniesiona na Rachunek Zasobów Ogólnych do niezwłocznego wykorzystania w operacjach i transakcjach.

Ustęp 7. Ogłaszanie sprawozdań

(a) Fundusz będzie ogłaszał sprawozdania roczne zawierające zaudytowany bilans oraz wydawał, w odstępach trzymiesięcznych lub krótszych, sumaryczne zestawienia operacji i transakcji oraz posiadanych zasobów specjalnych praw ciągnienia, złota oraz walut członków.

(b) Fundusz może ogłaszać inne sprawozdania, które uzna za pożądane w celu spełnienia swoich zadań.

Ustęp 8. Komunikowanie opinii członkom

Fundusz będzie uprawniony do komunikowania w sposób nieoficjalny każdemu członkowi w dowolnym terminie swoich opinii dotyczących wszystkich spraw wynikających z postanowień niniejszej Umowy. Większością 70% ogólnej liczby głosów przysługujących wszystkim członkom, Fundusz może podjąć decyzję o ogłoszeniu raportu złożonemu członkowi w sprawie jego sytuacji walutowej lub gospodarczej oraz tendencji rozwojowych, które w sposób bezpośredni prowadzą do poważnego zachwiania równowagi międzynarodowego bilansu płatniczego członków. Jeśli członek nie ma prawa do mianowania Dyrektora Wykonawczego, będzie uprawniony do reprezentacji zgodnie z postanowieniami Ustępu 3, punkt (j) niniejszego Artykułu. Fundusz nie będzie ogłaszał raportów sugerujących zmiany w zasadniczej strukturze organizacji gospodarczej członków.