history Historia zmian
zamknij

Wersja obowiązująca od 2019-07-12    (Dz.U.2019.1298 tekst jednolity)

§ 15. (uchylony).

Wersja obowiązująca od 2019-07-12    (Dz.U.2019.1298 tekst jednolity)

§ 15. (uchylony).

Wersja archiwalna obowiązująca od 2019-02-20 do 2019-07-11

[24] (uchylony)

[24] § 15 uchylony przez § 1 pkt 14 rozporządzenia Ministra Przedsiębiorczości i Technologiii z dnia 10 stycznia 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wymagań, którym powinny odpowiadać gazomierze i przeliczniki do gazomierzy, oraz szczegółowego zakresu sprawdzeń wykonywanych podczas prawnej kontroli metrologicznej tych przyrządów pomiarowych (Dz.U. poz. 219). Zmiana weszła w życie 20 lutego 2019 r.

Wersja archiwalna obowiązująca od 2008-02-16 do 2019-02-19

1. Podczas wyznaczania błędu obliczania objętości w warunkach bazowych należy sprawdzić następujące parametry wskazywane przez przelicznik:

1) temperaturę – w co najmniej pięciu punktach równomiernie rozłożonych w całym zakresie pomiarowym od wartości minimalnej temperatury Tmin do wartości maksymalnej temperatury Tmax; pomiary należy wykonać dla wartości narastających i malejących; błąd wskazania temperatury ET wyznaczany jest z następującej zależności:

 infoRgrafika

gdzie:

T – temperatura wskazana przez przelicznik,

Tc – temperatura zadana;

2) ciśnienie – w co najmniej pięciu punktach równomiernie rozłożonych w całym zakresie pomiarowym od wartości minimalnej ciśnienia Pmin do wartości maksymalnej ciśnienia Pmax dla wartości narastających i malejących; w przypadku gdy przelicznik posiada wbudowany przetwornik ciśnienia, należy dodatkowo wykonać pomiary w pięciu punktach, przy ciśnieniu malejącym od 1,1 Pmax do Pmin (przekroczenie ciśnienia utrzymać przez 15 minut przed rozpoczęciem pomiarów); błąd wskazania ciśnienia Ep wyznaczany jest z następującej zależności:

 infoRgrafika

gdzie:

P – wartość ciśnienia bezwzględnego wskazana przez przelicznik,

Pc – wartość ciśnienia bezwzględnego zadana;

3) objętość gazu w warunkach bazowych – dla każdego ustalonego składu gazu według tabeli gazów testowych określonych w załączniku do rozporządzenia, dla wartości wskazanych przez przelicznik w punktach Pmax, Tmax; Pmin, Tmin,; dla przeliczników z wejściami impulsowymi HF i LF, dla przyrostu objętości gazu o minimalnej wartości 100 standardowych impulsów lub 1000-krotnej objętości odpowiadającej najmniejszej cyfrze znaczącej na wskaźniku, która wyraża objętość w warunkach pomiaru, badania należy wykonać dla konfiguracji wykorzystywanej do obliczania objętości gazu; błąd wskazania przeliczania objętości EVK wyznaczany jest według wzoru:

 infoRgrafika

gdzie:

Vb – przyrost objętości w warunkach bazowych wskazany przez przelicznik,

Vbc – przyrost objętości w warunkach bazowych wyznaczony na podstawie wielkości wskazanych przez przelicznik:

Vbc = Cc * Vc

gdzie:

Vc – przyrost objętości zadany symulatorem impulsów, wyznaczony z zależności:

Vc = n * k

gdzie:

n – liczba wygenerowanych impulsów,

k – zaprogramowana waga impulsu (stała gazomierza),

Cc – wartość współczynnika konwersji wyznaczona z poniższej zależności:

 infoRgrafika

gdzie:

Tb – temperatura bazowa,

Pb – ciśnienie bezwzględne bazowe,

T – temperatura w warunkach pomiarowych wskazana przez przelicznik,

P – ciśnienie bezwzględne w warunkach pomiarowych wskazane przez przelicznik,

Kc – wartość względnego współczynnika ściśliwości gazu, obliczona metodą SGERG-88 lub AGA8-92DC, lub inną równoważną, przy czym równoważność metody powinna być potwierdzona podczas badania typu przelicznika.

2. Błąd wskazania przelicznika z zewnętrznymi przetwornikami ciśnienia i temperatury oblicza się z zależności:

 infoRgrafika