Wersja obowiązująca od 2022-09-23
Wersja obowiązująca od 2022-09-23
Wersja archiwalna obowiązująca od 2018-09-25 do 2022-09-22
[Zaprzestanie dostarczania paliw gazowych do odbiorcy końcowego ] [1] 1. W przypadku zaprzestania dostarczania paliw gazowych do odbiorcy końcowego przyłączonego do sieci dystrybucyjnej lub przesyłowej gazowej przez dotychczasowego sprzedawcę z przyczyn leżących po stronie tego sprzedawcy, paliwa gazowe do tego odbiorcy dostarcza przedsiębiorstwo energetyczne wykonujące działalność gospodarczą w zakresie obrotu paliwami gazowymi, do którego wniesiono na pokrycie kapitału zakładowego wkład niepieniężny, o którym mowa w art. 5b1 ustawy, lub jeżeli odbiorca końcowy przyłączony jest do systemu dystrybucyjnego gazowego wchodzącego w skład przedsiębiorstwa zintegrowanego pionowo, o którym mowa w art. 9d ust. 7 pkt 3 lub 4 ustawy – to przedsiębiorstwo energetyczne, zwane dalej „sprzedawcą awaryjnym”.
2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, jeżeli odbiorca końcowy nie poinformuje właściwego operatora systemu dystrybucyjnego lub przesyłowego gazowego o zawarciu umowy kompleksowej lub umowy sprzedaży paliw gazowych z innym sprzedawcą w ramach procedury zmiany sprzedawcy lub innej umowy sprzedaży paliw gazowych odpowiadającej w swej treści umowie sprzedaży awaryjnej, operator systemu dystrybucyjnego lub przesyłowego gazowego, działając w imieniu i na rzecz tego odbiorcy końcowego przyłączonego do jego sieci, zawiera ze sprzedawcą awaryjnym umowę kompleksową, o której mowa w art. 5 ust. 3 ustawy, lub umowę sprzedaży paliw gazowych, jeżeli odbiorca końcowy posiada umowę o świadczenie usługi dystrybucji lub przesyłania paliw gazowych.
3. Jeżeli przed dniem zaprzestania dostarczania paliw gazowych przez sprzedawcę, o którym mowa w ust. 1, operator systemu dystrybucyjnego lub przesyłowego gazowego zostanie poinformowany przez odbiorcę końcowego o zawarciu umowy kompleksowej, o której mowa w art. 5 ust. 3 ustawy, lub umowy sprzedaży paliw gazowych z innym sprzedawcą w ramach procedury zmiany sprzedawcy lub innej umowy sprzedaży paliw gazowych odpowiadającej w swej treści umowie sprzedaży awaryjnej, umowa ta wiąże strony najpóźniej z dniem zaprzestania dostarczania paliw gazowych przez dotychczasowego sprzedawcę.
4. Umowa, o której mowa w ust. 2, jest zawierana na czas nieokreślony i obowiązuje od dnia zaprzestania dostarczania paliw gazowych przez dotychczasowego sprzedawcę z przyczyn leżących po stronie tego sprzedawcy. Umowa ta może ulec rozwiązaniu:
1) w dowolnym terminie na mocy porozumienia stron lub
2) w drodze wypowiedzenia przez odbiorcę końcowego z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia ze skutkiem na ostatni dzień miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło doręczenie oświadczenia o wypowiedzeniu umowy, przy czym odbiorca końcowy może wskazać późniejszy termin jej rozwiązania.
5. Odbiorca końcowy nie może zostać obciążony przez sprzedawcę awaryjnego kosztami z tytułu rozwiązania umowy, o której mowa w ust. 2.
6. Sprzedawca awaryjny publikuje na swojej stronie internetowej oraz udostępnia w swojej siedzibie ofertę dotyczącą warunków sprzedaży paliw gazowych realizowanej przez tego sprzedawcę awaryjnego, w tym wzór umowy, o której mowa w ust. 2, i zestawienie aktualnych cen i stawek opłat, warunków ich stosowania i zasad prowadzenia rozliczeń z odbiorcą końcowym.
7. W przypadku zaprzestania dostarczania paliw gazowych do odbiorcy końcowego przyłączonego do sieci dystrybucyjnej lub przesyłowej gazowej przez dotychczasowego sprzedawcę z przyczyn leżących po stronie tego sprzedawcy, operator systemu dystrybucyjnego lub przesyłowego gazowego nie może odmówić zawarcia umowy lub świadczenia usługi dystrybucji lub przesyłania na rzecz sprzedawcy awaryjnego, ani zaprzestać świadczenia usługi dystrybucji lub usługi przesyłania na rzecz odbiorców końcowych, o których mowa w ust. 1.
8. Przepisów ust. 1–5 nie stosuje się w przypadkach, o których mowa w art. 6b ustawy.
[1] § 14a dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Energii z dnia 21 września 2018 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu gazowego (Dz.U. poz. 1814). Zmiana weszła w życie 25 września 2018 r.