history Historia zmian
zamknij

Wersja obowiązująca od 2023-07-26

§ 2. [Wniosek o odszkodowanie za szkodę] 1. [1] Poszkodowany po stwierdzeniu szkody dokonuje jej zgłoszenia przez złożenie wniosku o odszkodowanie za szkodę, zwanego dalej „wnioskiem”, w postaci papierowej albo elektronicznej przy użyciu środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2020 r. poz. 344), do regionalnego dyrektora ochrony środowiska, a w przypadku szkody wyrządzonej na obszarze parku narodowego – do dyrektora parku narodowego, zwanych dalej „właściwymi organami”.

2. W przypadku szkody wyrządzonej w odniesieniu do zwierząt, w pasiece albo w budowli stawów rybnych w gospodarstwie rybackim, jeżeli szkoda w tej budowli spowodowała albo może spowodować ubytek ryb, zgłoszenia szkody można dokonać również przez złożenie wniosku telefonicznie.

3. Osoba przyjmująca telefoniczne zgłoszenie szkody w przypadku, o którym mowa w ust. 2, dokumentuje zgłoszenie w formie notatki służbowej, informując poszkodowanego o konieczności przekazania dokumentów, o których mowa w ust. 5, podczas oględzin szkody.

3a. [2] Wniosek składa się w terminie:

1) 2 dni roboczych od dnia stwierdzenia szkody – w przypadku szkody wyrządzonej w odniesieniu do zwierząt;

2) 7 dni roboczych od dnia stwierdzenia szkody – w przypadku szkody w pasiece albo w budowli stawów rybnych w gospodarstwie rybackim;

3) 7 dni roboczych od dnia stwierdzenia szkody i nie później niż 14 dni przed planowanym rozpoczęciem zbioru – w przypadku szkody w plonach na użytkach zielonych;

4) umożliwiającym dokonanie szacowania szkody nie później niż 14 dni przed planowanym rozpoczęciem zbioru danej uprawy w roku, w którym wystąpiła szkoda – w przypadku szkody wyrządzonej w uprawach lub płodach rolnych;

5) 2 miesięcy od dnia stwierdzenia szkody – w przypadku szkody innej niż określona w pkt 1–4.

3b. [3] Wniosek złożony po upływie terminu, o którym mowa w ust. 3a, pozostawia się bez rozpoznania.

4. Wniosek zawiera:

1) w przypadku poszkodowanego będącego osobą fizyczną:

a) imię i nazwisko poszkodowanego,

b) numer PESEL poszkodowanego albo numer paszportu lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość – w przypadku gdy poszkodowany nie posiada numeru PESEL,

c) adres do korespondencji poszkodowanego i jego numer telefonu,

d) lokalizację szkody, w tym dane ewidencyjne działki,

e) rodzaj szkody i gatunek zwierzęcia, które spowodowało szkodę,

f) datę stwierdzenia szkody,

g) opis szkody,

h) formę władania przedmiotem szkody,

i) wskazanie pełnomocnika, o ile został ustanowiony,

j) [4] podpis poszkodowanego złożony zgodnie z ust. 6;

2) w przypadku poszkodowanego będącego osobą prawną albo jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej:

a) nazwę poszkodowanego oraz imię i nazwisko osoby właściwej do reprezentowania poszkodowanego,

b) numer identyfikacyjny REGON oraz numer identyfikacji podatkowej (NIP) poszkodowanego,

c) adres do korespondencji poszkodowanego i numer telefonu do osoby, o której mowa w lit. a,

d) lokalizację szkody, w tym dane ewidencyjne działki,

e) rodzaj szkody i gatunek zwierzęcia, które spowodowało szkodę,

f) datę stwierdzenia szkody,

g) opis szkody,

h) formę władania przedmiotem szkody,

i) wskazanie pełnomocnika, o ile został ustanowiony,

j) [5] podpis poszkodowanego złożony zgodnie z ust. 6.

5. Do wniosku dołącza się:

1) [6] kopię dokumentu potwierdzającego prawo własności mienia, które uległo szkodzie, wraz z podpisanym oświadczeniem poszkodowanego potwierdzającym aktualność złożonego dokumentu, a w przypadku szkody wyrządzonej w pogłowiu zwierząt:

a) kopię dokumentacji hodowlanej albo oświadczenie poszkodowanego o gotowości udostępnienia dokumentacji hodowlanej do wglądu podczas oględzin szkody – w przypadku zwierząt hodowlanych,

b) oświadczenie poszkodowanego, że zwierzę będące przedmiotem szkody jest własnością poszkodowanego – w przypadku zwierząt innych niż zwierzęta hodowlane, albo

2) kopię dokumentu potwierdzającego oddanie poszkodowanemu mienia, które uległo szkodzie, do gospodarczego korzystania, w szczególności umowy użytkowania, najmu, dzierżawy lub oświadczenia właściciela gruntu, albo

3) oświadczenie poszkodowanego o posiadaniu samoistnym mienia, które uległo szkodzie;

4) odpowiednio do przedmiotu szkody:

a) [7] (uchylona)

b) [8] kopię pozwolenia wodnoprawnego albo zgłoszenia wodnoprawnego wraz z zaświadczeniem o niezgłoszeniu sprzeciwu, o których mowa w przepisach ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. – Prawo wodne (Dz. U. z 2017 r. poz. 1121) albo ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne (Dz. U. z 2022 r. poz. 2625 i 2687 oraz z 2023 r. poz. 295, 412 i 877), pozwolenia na budowę albo zgłoszenia budowy lub wykonywania innych robót budowlanych wraz z zaświadczeniem o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu, o których mowa w przepisach ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz. U. z 2023 r. poz. 682, 553 i 967), ważnych na dzień zgłoszenia szkody – jeżeli były wymagane dla przedmiotu szkody,

c) oświadczenie poszkodowanego o planowanym terminie sprzętu uprawy lub płodów rolnych, które uległy szkodzie, przy czym termin ten nie może być krótszy niż 14 dni od dnia zgłoszenia szkody;

5) informację o numerze rachunku bankowego, na który ma być wypłacone odszkodowanie, lub wskazanie innego sposobu wypłaty odszkodowania;

6) pisemne pełnomocnictwo – w przypadku gdy poszkodowany ustanowił pełnomocnika.

5a. [9] Do wniosku można dołączyć upoważnienie dla właściwego organu do wejścia na teren nieruchomości, na którym doszło do wyrządzenia szkody, w celu dokonania oględzin szkody udzielone przez osobę posiadającą tytuł prawny do władania tą nieruchomością.

6. [10] Wniosek w postaci:

1) papierowej opatruje się własnoręcznym podpisem;

2) elektronicznej opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.

7. [11] Jeżeli wniosek złożony zgodnie z ust. 1 zawiera braki formalne lub do wniosku nie dołączono dokumentów określonych w ust. 5, właściwy organ wzywa poszkodowanego do uzupełnienia wniosku w terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwania i poucza o skutkach nieuzupełnienia wniosku.

8. [12] W przypadku nieuzupełnienia przez poszkodowanego wniosku w terminie, o którym mowa w ust. 7, wniosek złożony zgodnie z ust. 1 pozostawia się bez rozpoznania.

9. [13] W przypadku wniosku złożonego telefonicznie dokumenty, o których mowa w ust. 5, przekazuje się podczas oględzin szkody.

10. [14] Jeżeli podczas oględzin szkody nie przekazano dokumentów, o których mowa w ust. 5, właściwy organ informuje poszkodowanego o obowiązku przekazania tych dokumentów w terminie 14 dni od dnia dokonania oględzin i poucza o skutkach ich nieprzekazania, dokonując adnotacji w protokole oględzin szkody, zwanym dalej „protokołem”.

11. [15] W przypadku nieprzekazania przez poszkodowanego dokumentów, o których mowa w ust. 5, w terminie, o którym mowa w ust. 10, wniosek pozostawia się bez rozpoznania.

11a. [16] W przypadku gdy analiza wniosku wskazuje, że poszkodowanemu nie przysługuje odszkodowanie z powodów wymienionych w art. 126 ust. 6 pkt 1, 2 albo pkt 3 lit. a i d ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, nie dokonuje się dalszych czynności z zakresu szacowania szkody oraz informuje się poszkodowanego na piśmie o przyczynie odmowy wypłaty odszkodowania za szkodę.

12. Poszkodowany zabezpiecza, w miarę możliwości, ślady oraz inne dowody wskazujące na przyczynę lub okoliczności powstania szkody w miejscu jej wyrządzenia do czasu sporządzenia protokołu.

13. Poszkodowany jest obowiązany zawiadomić właściwy organ o każdej zmianie adresu do korespondencji, o którym mowa w ust. 4 pkt 1 lit. c albo pkt 2 lit. c. W przypadku niezawiadomienia właściwego organu o zmianie adresu do korespondencji doręczenie pisma na dotychczasowy adres jest skuteczne.

[1] § 2 ust. 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 23 czerwca 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szacowania szkód wyrządzonych przez niektóre gatunki zwierząt objęte ochroną gatunkową (Dz.U. poz. 1319). Zmiana weszła w życie 26 lipca 2023 r.

[2] § 2 ust. 3a dodany przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 23 czerwca 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szacowania szkód wyrządzonych przez niektóre gatunki zwierząt objęte ochroną gatunkową (Dz.U. poz. 1319). Zmiana weszła w życie 26 lipca 2023 r.

[3] § 2 ust. 3b dodany przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 23 czerwca 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szacowania szkód wyrządzonych przez niektóre gatunki zwierząt objęte ochroną gatunkową (Dz.U. poz. 1319). Zmiana weszła w życie 26 lipca 2023 r.

[4] § 2 ust. 4 pkt 1 lit. j) dodana przez § 1 pkt 1 lit. c) rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 23 czerwca 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szacowania szkód wyrządzonych przez niektóre gatunki zwierząt objęte ochroną gatunkową (Dz.U. poz. 1319). Zmiana weszła w życie 26 lipca 2023 r.

[5] § 2 ust. 4 pkt 2 lit. j) dodana przez § 1 pkt 1 lit. c) rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 23 czerwca 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szacowania szkód wyrządzonych przez niektóre gatunki zwierząt objęte ochroną gatunkową (Dz.U. poz. 1319). Zmiana weszła w życie 26 lipca 2023 r.

[6] § 2 ust. 5 pkt 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. d) rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 23 czerwca 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szacowania szkód wyrządzonych przez niektóre gatunki zwierząt objęte ochroną gatunkową (Dz.U. poz. 1319). Zmiana weszła w życie 26 lipca 2023 r.

[7] § 2 ust. 5 pkt 4 lit. a) uchylona przez § 1 pkt 1 lit. d) rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 23 czerwca 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szacowania szkód wyrządzonych przez niektóre gatunki zwierząt objęte ochroną gatunkową (Dz.U. poz. 1319). Zmiana weszła w życie 26 lipca 2023 r.

[8] § 2 ust. 5 pkt 4 lit. b) w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. d) rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 23 czerwca 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szacowania szkód wyrządzonych przez niektóre gatunki zwierząt objęte ochroną gatunkową (Dz.U. poz. 1319). Zmiana weszła w życie 26 lipca 2023 r.

[9] § 2 ust. 5a dodany przez § 1 pkt 1 lit. e) rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 23 czerwca 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szacowania szkód wyrządzonych przez niektóre gatunki zwierząt objęte ochroną gatunkową (Dz.U. poz. 1319). Zmiana weszła w życie 26 lipca 2023 r.

[10] § 2 ust. 6 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. f) rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 23 czerwca 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szacowania szkód wyrządzonych przez niektóre gatunki zwierząt objęte ochroną gatunkową (Dz.U. poz. 1319). Zmiana weszła w życie 26 lipca 2023 r.

[11] § 2 ust. 7 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. f) rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 23 czerwca 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szacowania szkód wyrządzonych przez niektóre gatunki zwierząt objęte ochroną gatunkową (Dz.U. poz. 1319). Zmiana weszła w życie 26 lipca 2023 r.

[12] § 2 ust. 8 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. f) rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 23 czerwca 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szacowania szkód wyrządzonych przez niektóre gatunki zwierząt objęte ochroną gatunkową (Dz.U. poz. 1319). Zmiana weszła w życie 26 lipca 2023 r.

[13] § 2 ust. 9 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. f) rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 23 czerwca 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szacowania szkód wyrządzonych przez niektóre gatunki zwierząt objęte ochroną gatunkową (Dz.U. poz. 1319). Zmiana weszła w życie 26 lipca 2023 r.

[14] § 2 ust. 10 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. f) rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 23 czerwca 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szacowania szkód wyrządzonych przez niektóre gatunki zwierząt objęte ochroną gatunkową (Dz.U. poz. 1319). Zmiana weszła w życie 26 lipca 2023 r.

[15] § 2 ust. 11 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. f) rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 23 czerwca 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szacowania szkód wyrządzonych przez niektóre gatunki zwierząt objęte ochroną gatunkową (Dz.U. poz. 1319). Zmiana weszła w życie 26 lipca 2023 r.

[16] § 2 ust. 11a dodany przez § 1 pkt 1 lit. g) rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 23 czerwca 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szacowania szkód wyrządzonych przez niektóre gatunki zwierząt objęte ochroną gatunkową (Dz.U. poz. 1319). Zmiana weszła w życie 26 lipca 2023 r.

Wersja obowiązująca od 2023-07-26

§ 2. [Wniosek o odszkodowanie za szkodę] 1. [1] Poszkodowany po stwierdzeniu szkody dokonuje jej zgłoszenia przez złożenie wniosku o odszkodowanie za szkodę, zwanego dalej „wnioskiem”, w postaci papierowej albo elektronicznej przy użyciu środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2020 r. poz. 344), do regionalnego dyrektora ochrony środowiska, a w przypadku szkody wyrządzonej na obszarze parku narodowego – do dyrektora parku narodowego, zwanych dalej „właściwymi organami”.

2. W przypadku szkody wyrządzonej w odniesieniu do zwierząt, w pasiece albo w budowli stawów rybnych w gospodarstwie rybackim, jeżeli szkoda w tej budowli spowodowała albo może spowodować ubytek ryb, zgłoszenia szkody można dokonać również przez złożenie wniosku telefonicznie.

3. Osoba przyjmująca telefoniczne zgłoszenie szkody w przypadku, o którym mowa w ust. 2, dokumentuje zgłoszenie w formie notatki służbowej, informując poszkodowanego o konieczności przekazania dokumentów, o których mowa w ust. 5, podczas oględzin szkody.

3a. [2] Wniosek składa się w terminie:

1) 2 dni roboczych od dnia stwierdzenia szkody – w przypadku szkody wyrządzonej w odniesieniu do zwierząt;

2) 7 dni roboczych od dnia stwierdzenia szkody – w przypadku szkody w pasiece albo w budowli stawów rybnych w gospodarstwie rybackim;

3) 7 dni roboczych od dnia stwierdzenia szkody i nie później niż 14 dni przed planowanym rozpoczęciem zbioru – w przypadku szkody w plonach na użytkach zielonych;

4) umożliwiającym dokonanie szacowania szkody nie później niż 14 dni przed planowanym rozpoczęciem zbioru danej uprawy w roku, w którym wystąpiła szkoda – w przypadku szkody wyrządzonej w uprawach lub płodach rolnych;

5) 2 miesięcy od dnia stwierdzenia szkody – w przypadku szkody innej niż określona w pkt 1–4.

3b. [3] Wniosek złożony po upływie terminu, o którym mowa w ust. 3a, pozostawia się bez rozpoznania.

4. Wniosek zawiera:

1) w przypadku poszkodowanego będącego osobą fizyczną:

a) imię i nazwisko poszkodowanego,

b) numer PESEL poszkodowanego albo numer paszportu lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość – w przypadku gdy poszkodowany nie posiada numeru PESEL,

c) adres do korespondencji poszkodowanego i jego numer telefonu,

d) lokalizację szkody, w tym dane ewidencyjne działki,

e) rodzaj szkody i gatunek zwierzęcia, które spowodowało szkodę,

f) datę stwierdzenia szkody,

g) opis szkody,

h) formę władania przedmiotem szkody,

i) wskazanie pełnomocnika, o ile został ustanowiony,

j) [4] podpis poszkodowanego złożony zgodnie z ust. 6;

2) w przypadku poszkodowanego będącego osobą prawną albo jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej:

a) nazwę poszkodowanego oraz imię i nazwisko osoby właściwej do reprezentowania poszkodowanego,

b) numer identyfikacyjny REGON oraz numer identyfikacji podatkowej (NIP) poszkodowanego,

c) adres do korespondencji poszkodowanego i numer telefonu do osoby, o której mowa w lit. a,

d) lokalizację szkody, w tym dane ewidencyjne działki,

e) rodzaj szkody i gatunek zwierzęcia, które spowodowało szkodę,

f) datę stwierdzenia szkody,

g) opis szkody,

h) formę władania przedmiotem szkody,

i) wskazanie pełnomocnika, o ile został ustanowiony,

j) [5] podpis poszkodowanego złożony zgodnie z ust. 6.

5. Do wniosku dołącza się:

1) [6] kopię dokumentu potwierdzającego prawo własności mienia, które uległo szkodzie, wraz z podpisanym oświadczeniem poszkodowanego potwierdzającym aktualność złożonego dokumentu, a w przypadku szkody wyrządzonej w pogłowiu zwierząt:

a) kopię dokumentacji hodowlanej albo oświadczenie poszkodowanego o gotowości udostępnienia dokumentacji hodowlanej do wglądu podczas oględzin szkody – w przypadku zwierząt hodowlanych,

b) oświadczenie poszkodowanego, że zwierzę będące przedmiotem szkody jest własnością poszkodowanego – w przypadku zwierząt innych niż zwierzęta hodowlane, albo

2) kopię dokumentu potwierdzającego oddanie poszkodowanemu mienia, które uległo szkodzie, do gospodarczego korzystania, w szczególności umowy użytkowania, najmu, dzierżawy lub oświadczenia właściciela gruntu, albo

3) oświadczenie poszkodowanego o posiadaniu samoistnym mienia, które uległo szkodzie;

4) odpowiednio do przedmiotu szkody:

a) [7] (uchylona)

b) [8] kopię pozwolenia wodnoprawnego albo zgłoszenia wodnoprawnego wraz z zaświadczeniem o niezgłoszeniu sprzeciwu, o których mowa w przepisach ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. – Prawo wodne (Dz. U. z 2017 r. poz. 1121) albo ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne (Dz. U. z 2022 r. poz. 2625 i 2687 oraz z 2023 r. poz. 295, 412 i 877), pozwolenia na budowę albo zgłoszenia budowy lub wykonywania innych robót budowlanych wraz z zaświadczeniem o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu, o których mowa w przepisach ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz. U. z 2023 r. poz. 682, 553 i 967), ważnych na dzień zgłoszenia szkody – jeżeli były wymagane dla przedmiotu szkody,

c) oświadczenie poszkodowanego o planowanym terminie sprzętu uprawy lub płodów rolnych, które uległy szkodzie, przy czym termin ten nie może być krótszy niż 14 dni od dnia zgłoszenia szkody;

5) informację o numerze rachunku bankowego, na który ma być wypłacone odszkodowanie, lub wskazanie innego sposobu wypłaty odszkodowania;

6) pisemne pełnomocnictwo – w przypadku gdy poszkodowany ustanowił pełnomocnika.

5a. [9] Do wniosku można dołączyć upoważnienie dla właściwego organu do wejścia na teren nieruchomości, na którym doszło do wyrządzenia szkody, w celu dokonania oględzin szkody udzielone przez osobę posiadającą tytuł prawny do władania tą nieruchomością.

6. [10] Wniosek w postaci:

1) papierowej opatruje się własnoręcznym podpisem;

2) elektronicznej opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.

7. [11] Jeżeli wniosek złożony zgodnie z ust. 1 zawiera braki formalne lub do wniosku nie dołączono dokumentów określonych w ust. 5, właściwy organ wzywa poszkodowanego do uzupełnienia wniosku w terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwania i poucza o skutkach nieuzupełnienia wniosku.

8. [12] W przypadku nieuzupełnienia przez poszkodowanego wniosku w terminie, o którym mowa w ust. 7, wniosek złożony zgodnie z ust. 1 pozostawia się bez rozpoznania.

9. [13] W przypadku wniosku złożonego telefonicznie dokumenty, o których mowa w ust. 5, przekazuje się podczas oględzin szkody.

10. [14] Jeżeli podczas oględzin szkody nie przekazano dokumentów, o których mowa w ust. 5, właściwy organ informuje poszkodowanego o obowiązku przekazania tych dokumentów w terminie 14 dni od dnia dokonania oględzin i poucza o skutkach ich nieprzekazania, dokonując adnotacji w protokole oględzin szkody, zwanym dalej „protokołem”.

11. [15] W przypadku nieprzekazania przez poszkodowanego dokumentów, o których mowa w ust. 5, w terminie, o którym mowa w ust. 10, wniosek pozostawia się bez rozpoznania.

11a. [16] W przypadku gdy analiza wniosku wskazuje, że poszkodowanemu nie przysługuje odszkodowanie z powodów wymienionych w art. 126 ust. 6 pkt 1, 2 albo pkt 3 lit. a i d ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, nie dokonuje się dalszych czynności z zakresu szacowania szkody oraz informuje się poszkodowanego na piśmie o przyczynie odmowy wypłaty odszkodowania za szkodę.

12. Poszkodowany zabezpiecza, w miarę możliwości, ślady oraz inne dowody wskazujące na przyczynę lub okoliczności powstania szkody w miejscu jej wyrządzenia do czasu sporządzenia protokołu.

13. Poszkodowany jest obowiązany zawiadomić właściwy organ o każdej zmianie adresu do korespondencji, o którym mowa w ust. 4 pkt 1 lit. c albo pkt 2 lit. c. W przypadku niezawiadomienia właściwego organu o zmianie adresu do korespondencji doręczenie pisma na dotychczasowy adres jest skuteczne.

[1] § 2 ust. 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 23 czerwca 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szacowania szkód wyrządzonych przez niektóre gatunki zwierząt objęte ochroną gatunkową (Dz.U. poz. 1319). Zmiana weszła w życie 26 lipca 2023 r.

[2] § 2 ust. 3a dodany przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 23 czerwca 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szacowania szkód wyrządzonych przez niektóre gatunki zwierząt objęte ochroną gatunkową (Dz.U. poz. 1319). Zmiana weszła w życie 26 lipca 2023 r.

[3] § 2 ust. 3b dodany przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 23 czerwca 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szacowania szkód wyrządzonych przez niektóre gatunki zwierząt objęte ochroną gatunkową (Dz.U. poz. 1319). Zmiana weszła w życie 26 lipca 2023 r.

[4] § 2 ust. 4 pkt 1 lit. j) dodana przez § 1 pkt 1 lit. c) rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 23 czerwca 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szacowania szkód wyrządzonych przez niektóre gatunki zwierząt objęte ochroną gatunkową (Dz.U. poz. 1319). Zmiana weszła w życie 26 lipca 2023 r.

[5] § 2 ust. 4 pkt 2 lit. j) dodana przez § 1 pkt 1 lit. c) rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 23 czerwca 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szacowania szkód wyrządzonych przez niektóre gatunki zwierząt objęte ochroną gatunkową (Dz.U. poz. 1319). Zmiana weszła w życie 26 lipca 2023 r.

[6] § 2 ust. 5 pkt 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. d) rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 23 czerwca 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szacowania szkód wyrządzonych przez niektóre gatunki zwierząt objęte ochroną gatunkową (Dz.U. poz. 1319). Zmiana weszła w życie 26 lipca 2023 r.

[7] § 2 ust. 5 pkt 4 lit. a) uchylona przez § 1 pkt 1 lit. d) rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 23 czerwca 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szacowania szkód wyrządzonych przez niektóre gatunki zwierząt objęte ochroną gatunkową (Dz.U. poz. 1319). Zmiana weszła w życie 26 lipca 2023 r.

[8] § 2 ust. 5 pkt 4 lit. b) w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. d) rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 23 czerwca 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szacowania szkód wyrządzonych przez niektóre gatunki zwierząt objęte ochroną gatunkową (Dz.U. poz. 1319). Zmiana weszła w życie 26 lipca 2023 r.

[9] § 2 ust. 5a dodany przez § 1 pkt 1 lit. e) rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 23 czerwca 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szacowania szkód wyrządzonych przez niektóre gatunki zwierząt objęte ochroną gatunkową (Dz.U. poz. 1319). Zmiana weszła w życie 26 lipca 2023 r.

[10] § 2 ust. 6 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. f) rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 23 czerwca 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szacowania szkód wyrządzonych przez niektóre gatunki zwierząt objęte ochroną gatunkową (Dz.U. poz. 1319). Zmiana weszła w życie 26 lipca 2023 r.

[11] § 2 ust. 7 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. f) rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 23 czerwca 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szacowania szkód wyrządzonych przez niektóre gatunki zwierząt objęte ochroną gatunkową (Dz.U. poz. 1319). Zmiana weszła w życie 26 lipca 2023 r.

[12] § 2 ust. 8 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. f) rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 23 czerwca 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szacowania szkód wyrządzonych przez niektóre gatunki zwierząt objęte ochroną gatunkową (Dz.U. poz. 1319). Zmiana weszła w życie 26 lipca 2023 r.

[13] § 2 ust. 9 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. f) rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 23 czerwca 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szacowania szkód wyrządzonych przez niektóre gatunki zwierząt objęte ochroną gatunkową (Dz.U. poz. 1319). Zmiana weszła w życie 26 lipca 2023 r.

[14] § 2 ust. 10 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. f) rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 23 czerwca 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szacowania szkód wyrządzonych przez niektóre gatunki zwierząt objęte ochroną gatunkową (Dz.U. poz. 1319). Zmiana weszła w życie 26 lipca 2023 r.

[15] § 2 ust. 11 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. f) rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 23 czerwca 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szacowania szkód wyrządzonych przez niektóre gatunki zwierząt objęte ochroną gatunkową (Dz.U. poz. 1319). Zmiana weszła w życie 26 lipca 2023 r.

[16] § 2 ust. 11a dodany przez § 1 pkt 1 lit. g) rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 23 czerwca 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szacowania szkód wyrządzonych przez niektóre gatunki zwierząt objęte ochroną gatunkową (Dz.U. poz. 1319). Zmiana weszła w życie 26 lipca 2023 r.

Wersja archiwalna obowiązująca od 2018-04-30 do 2023-07-25

§ 2. [Wniosek o odszkodowanie za szkodę] 1. Poszkodowany po stwierdzeniu szkody dokonuje niezwłocznie jej zgłoszenia przez złożenie wniosku o odszkodowanie za szkodę, zwanego dalej „wnioskiem”, w postaci papierowej albo elektronicznej, w szczególności przez elektroniczną skrzynkę podawczą, do regionalnego dyrektora ochrony środowiska, a w przypadku szkody wyrządzonej na obszarze parku narodowego – do dyrektora parku narodowego, zwanych dalej „właściwymi organami”.

2. W przypadku szkody wyrządzonej w odniesieniu do zwierząt, w pasiece albo w budowli stawów rybnych w gospodarstwie rybackim, jeżeli szkoda w tej budowli spowodowała albo może spowodować ubytek ryb, zgłoszenia szkody można dokonać również przez złożenie wniosku telefonicznie.

3. Osoba przyjmująca telefoniczne zgłoszenie szkody w przypadku, o którym mowa w ust. 2, dokumentuje zgłoszenie w formie notatki służbowej, informując poszkodowanego o konieczności przekazania dokumentów, o których mowa w ust. 5, podczas oględzin szkody.

4. Wniosek zawiera:

1) w przypadku poszkodowanego będącego osobą fizyczną:

a) imię i nazwisko poszkodowanego,

b) numer PESEL poszkodowanego albo numer paszportu lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość – w przypadku gdy poszkodowany nie posiada numeru PESEL,

c) adres do korespondencji poszkodowanego i jego numer telefonu,

d) lokalizację szkody, w tym dane ewidencyjne działki,

e) rodzaj szkody i gatunek zwierzęcia, które spowodowało szkodę,

f) datę stwierdzenia szkody,

g) opis szkody,

h) formę władania przedmiotem szkody,

i) wskazanie pełnomocnika, o ile został ustanowiony;

2) w przypadku poszkodowanego będącego osobą prawną albo jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej:

a) nazwę poszkodowanego oraz imię i nazwisko osoby właściwej do reprezentowania poszkodowanego,

b) numer identyfikacyjny REGON oraz numer identyfikacji podatkowej (NIP) poszkodowanego,

c) adres do korespondencji poszkodowanego i numer telefonu do osoby, o której mowa w lit. a,

d) lokalizację szkody, w tym dane ewidencyjne działki,

e) rodzaj szkody i gatunek zwierzęcia, które spowodowało szkodę,

f) datę stwierdzenia szkody,

g) opis szkody,

h) formę władania przedmiotem szkody,

i) wskazanie pełnomocnika, o ile został ustanowiony.

5. Do wniosku dołącza się:

1) kopię dokumentu potwierdzającego prawo własności mienia, które uległo szkodzie, a w przypadku szkody wyrządzonej w pogłowiu zwierząt gospodarskich:

a) oświadczenie poszkodowanego, że zwierzę będące przedmiotem szkody jest własnością poszkodowanego,

b) kopię dokumentacji hodowlanej albo oświadczenie poszkodowanego o gotowości udostępnienia dokumentacji hodowlanej do wglądu podczas oględzin szkody, albo

2) kopię dokumentu potwierdzającego oddanie poszkodowanemu mienia, które uległo szkodzie, do gospodarczego korzystania, w szczególności umowy użytkowania, najmu, dzierżawy lub oświadczenia właściciela gruntu, albo

3) oświadczenie poszkodowanego o posiadaniu samoistnym mienia, które uległo szkodzie;

4) odpowiednio do przedmiotu szkody:

a) oświadczenie poszkodowanego, że powstała szkoda skutkuje zmniejszeniem przychodów z działalności rolniczej w rozumieniu art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 200, z 2017 r. poz. 2494 oraz z 2018 r. poz. 106, 138, 317 i 398) – jeżeli poszkodowanym jest rolnik,

b) kopię pozwolenia wodnoprawnego wydanego na podstawie ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne (Dz. U. poz. 1566 i 2180), pozwolenia na budowę wydanego albo zgłoszenia dokonanego na podstawie ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz. U. z 2017 r. poz. 1332 i 1529 oraz z 2018 r. poz. 12, 317 i 352) – jeżeli były wymagane dla przedmiotu szkody,

c) oświadczenie poszkodowanego o planowanym terminie sprzętu uprawy lub płodów rolnych, które uległy szkodzie, przy czym termin ten nie może być krótszy niż 14 dni od dnia zgłoszenia szkody;

5) informację o numerze rachunku bankowego, na który ma być wypłacone odszkodowanie, lub wskazanie innego sposobu wypłaty odszkodowania;

6) pisemne pełnomocnictwo – w przypadku gdy poszkodowany ustanowił pełnomocnika.

6. Wniosek, o którym mowa w ust. 1:

1) złożony w postaci papierowej powinien być podpisany przez poszkodowanego własnoręcznie albo przez jego pełnomocnika;

2) złożony w postaci elektronicznej powinien być opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP.

7. Jeżeli wniosek, o którym mowa w ust. 1, zawiera braki lub do wniosku nie dołączono dokumentów określonych w ust. 5, właściwy organ wzywa poszkodowanego do uzupełnienia wniosku w terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwania i poucza o skutkach nieuzupełnienia wniosku.

8. W przypadku nieuzupełnienia przez poszkodowanego wniosku w terminie, o którym mowa w ust. 7, wniosek, o którym mowa w ust. 1, pozostawia się bez rozpoznania.

9. W przypadku wniosku, o którym mowa w ust. 2, dokumenty, o których mowa w ust. 5, przekazuje się podczas oględzin szkody.

10. Jeżeli podczas oględzin szkody nie przekazano dokumentów, o których mowa w ust. 5, właściwy organ informuje poszkodowanego o obowiązku uzupełnienia braków w terminie 14 dni od dnia dokonania oględzin i poucza o skutkach ich nieuzupełnienia, dokonując adnotacji w protokole oględzin szkody, zwanym dalej „protokołem”.

11. W przypadku nieuzupełnienia przez poszkodowanego braków w terminie, o którym mowa w ust. 10, nie dokonuje się dalszych czynności z zakresu szacowania szkody.

12. Poszkodowany zabezpiecza, w miarę możliwości, ślady oraz inne dowody wskazujące na przyczynę lub okoliczności powstania szkody w miejscu jej wyrządzenia do czasu sporządzenia protokołu.

13. Poszkodowany jest obowiązany zawiadomić właściwy organ o każdej zmianie adresu do korespondencji, o którym mowa w ust. 4 pkt 1 lit. c albo pkt 2 lit. c. W przypadku niezawiadomienia właściwego organu o zmianie adresu do korespondencji doręczenie pisma na dotychczasowy adres jest skuteczne.