Wersja obowiązująca od 2017-10-31 (Dz.U.2017.2021 tekst jednolity)
(uchylony).
Wersja obowiązująca od 2017-10-31 (Dz.U.2017.2021 tekst jednolity)
(uchylony).
Wersja archiwalna obowiązująca od 2016-06-03 do 2017-10-30
[10] (uchylony).
[10] Rozdział 5 uchylony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Rozwoju z dnia 20 maja 2016 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie udzielania przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości pomocy finansowej w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, 2007–2013 (Dz.U. poz. 765). Zmiana weszła w życie 3 czerwca 2016 r.
Wersja archiwalna obowiązująca od 2014-07-01 do 2016-06-02
[Pożyczka na realizację innowacyjnego przedsięwzięcia dla mikroprzedsiębiorcy lub małego przedsiębiorcy będącego spółką kapitałową ] 1. Agencja ze środków funduszu pożyczkowego może udzielić mikroprzedsiębiorcy lub małemu przedsiębiorcy będącemu spółką kapitałową, z wyłączeniem spółek kapitałowych w organizacji, prowadzącemu działalność gospodarczą i mającemu siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej pożyczki na realizację innowacyjnego przedsięwzięcia z przeznaczeniem na:
1) uruchomienie działalności przedsiębiorcy, który nie prowadzi jeszcze sprzedaży produktów lub usług i nie generuje zysków, na opracowywanie produktu lub usługi i początkowe wprowadzenie ich na rynek;
2) wzrost i rozszerzenie działalności przedsiębiorcy, polegające na zwiększeniu mocy produkcyjnych, rozwoju rynku lub opracowywanie produktów lub usług, pod warunkiem że prowadzi sprzedaż nie dłużej niż 12 miesięcy, licząc od dnia wystawienia pierwszej faktury sprzedaży produktu lub usługi.
2. Pożyczka na realizację innowacyjnego przedsięwzięcia może być udzielona mikroprzedsiębiorcy lub małemu przedsiębiorcy, jeżeli złożył wniosek o jej udzielenie wraz z dokumentami określonymi w regulaminie funduszu pożyczkowego, przed dniem rozpoczęcia realizacji innowacyjnego przedsięwzięcia.
3. Pożyczka na realizację innowacyjnego przedsięwzięcia może być udzielona mikroprzedsiębiorcy lub małemu przedsiębiorcy, który spełni łącznie następujące warunki:
1) przedstawi umowę inwestycyjną zawartą z co najmniej jednym aniołem biznesu lub funduszem kapitału podwyższonego ryzyka typu venture capital, na mocy której anioł biznesu lub fundusz kapitału podwyższonego ryzyka typu venture capital zobowiązał się do dokonania inwestycji kapitałowej w tego mikroprzedsiębiorcę lub małego przedsiębiorcę i jej utrzymania do czasu całkowitej spłaty pożyczki wraz z odsetkami;
2) złoży oświadczenie o braku powiązań osobowych lub kapitałowych, w rozumieniu art. 6c ust. 2 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o utworzeniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, pomiędzy mikroprzedsiębiorcą lub małym przedsiębiorcą a aniołem biznesu lub funduszem kapitału podwyższonego ryzyka typu venture capital;
3) przedstawi biznesplan przedsiębiorstwa oparty na wdrożeniu innowacji produktowej, procesowej lub marketingowej, który wykaże rentowność przedsięwzięcia;
4) w przypadku realizacji inwestycji:
a) zobowiąże się do utrzymania trwałości inwestycji objętej pożyczką w województwie, w którym została zrealizowana, przez co najmniej 3 lata od dnia zakończenia jej realizacji, przy czym wymiana przestarzałych instalacji lub sprzętu w związku z szybkim rozwojem technologicznym nie jest niezgodna z warunkami utrzymania trwałości inwestycji,
b) zapewni wkład własny w finansowanie inwestycji w wysokości co najmniej 25% wydatków kwalifikujących się do objęcia pożyczką, który pochodzi ze środków własnych mikroprzedsiębiorcy lub małego przedsiębiorcy albo finansowania zewnętrznego bez udziału środków publicznych.
4. Na uzasadniony wniosek mikroprzedsiębiorcy lub małego przedsiębiorcy Agencja może wyrazić zgodę na przeniesienie inwestycji w obrębie tego samego województwa.
5. Kwota pożyczki na realizację innowacyjnego przedsięwzięcia stanowi co najwyżej dwukrotność kwoty inwestowanej w mikroprzedsiębiorcę lub małego przedsiębiorcę przez anioła biznesu lub fundusz kapitału podwyższonego ryzyka typu venture capital.
6. Wypłata pożyczki może nastąpić po dokonaniu inwestycji kapitałowej w mikroprzedsiębiorcę lub małego przedsiębiorcę przez anioła biznesu lub fundusz kapitału podwyższonego ryzyka typu venture capital.
7. W przypadku gdy inwestycja kapitałowa w mikroprzedsiębiorcę lub małego przedsiębiorcę jest dokonywana przez anioła biznesu lub fundusz kapitału podwyższonego ryzyka typu venture capital w transzach, pożyczka na realizację innowacyjnego przedsięwzięcia również jest wypłacana w transzach w wysokości proporcjonalnej do transz wnoszonych przez inwestora kapitałowego.
8. Minimalna kwota pożyczki wynosi 200 tysięcy złotych, a maksymalna kwota pożyczki wynosi 2 miliony złotych.
9. Pożyczka jest udzielana na okres, w którym zgodnie z biznesplanem mikroprzedsiębiorca lub mały przedsiębiorca osiągnie przychody pozwalające na spłatę kapitału pożyczki, przy czym w przypadku określonym w ust. 1 pkt 1 pożyczka jest udzielana na nie dłużej niż 8 lat, a w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, pożyczka jest udzielana na nie dłużej niż 6 lat.
10. Przy spłacie pożyczki udzielanej w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, stosuje się następujące okresy karencji w zakresie spłaty:
1) kapitału i odsetek – od dnia udzielenia pożyczki do określonego w biznesplanie dnia rozpoczęcia sprzedaży produktów lub usług, jednak nie dłużej niż przez 2 lata od dnia udzielenia pożyczki;
2) kapitału – od dnia rozpoczęcia sprzedaży produktów lub usług do określonego w biznesplanie dnia osiągnięcia przez mikroprzedsiębiorcę lub małego przedsiębiorcę przychodów pozwalających na obsługę zobowiązań z tytułu pożyczki, jednak nie dłużej niż przez 3 lata od dnia rozpoczęcia sprzedaży.
11. Przy spłacie pożyczki udzielanej w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, stosuje się okres karencji w zakresie spłaty kapitału od dnia udzielenia pożyczki do określonego w biznesplanie dnia osiągnięcia przez mikroprzedsiębiorcę lub małego przedsiębiorcę przychodów pozwalających na obsługę zobowiązań z tytułu pożyczki, jednak nie dłużej niż przez 3 lata od dnia udzielenia pożyczki.
12. Środki na spłatę pożyczki nie mogą pochodzić ze środków objętych pomocą publiczną lub pomocą de minimis.
13. Preferencyjne oprocentowanie pożyczki jest stałe i wynosi 6,5% w stosunku rocznym.
14. Pożyczka jest wypłacana mikroprzedsiębiorcy lub małemu przedsiębiorcy po ustanowieniu i wniesieniu:
1) zabezpieczenia należytego wykonania zobowiązań przez tego przedsiębiorcę wynikających z umowy pożyczki w formie weksla in blanco wraz z deklaracją wekslową oraz
2) zabezpieczenia prawidłowego wydatkowania środków pożyczki przez złożenie oświadczenia przez przedsiębiorcę w formie aktu notarialnego o dobrowolnym poddaniu się egzekucji przez spółkę.
15. Anioł biznesu lub fundusz kapitału podwyższonego ryzyka typu venture capital nie może do dnia całkowitej spłaty pożyczki wraz z odsetkami dokonać zbycia, zastawu, konwersji udziałów lub akcji bez zgody Agencji, przy czym Agencja wyrazi zgodę na zbycie udziałów lub akcji, jeśli nabywca tych udziałów lub akcji spełnia warunki, o których mowa w § 1 ust. 9 pkt 18 lub 19.