Wersja obowiązująca od 2008-09-02 do 2010-10-01 (Dz.U.2008.159.993 tekst jednolity)
(uchylony).
Wersja obowiązująca od 2008-09-02 do 2010-10-01 (Dz.U.2008.159.993 tekst jednolity)
(uchylony).
Wersja archiwalna obowiązująca od 2001-04-18 do 2007-08-09 (Dz.U.2001.33.388 tekst jednolity)
[Uprawnienia i obowiązki przedsiębiorstwa państwowego] 1. Przedsiębiorstwo państwowe powstałe w wyniku przekształcenia jednostki badawczo-rozwojowej lub przedsiębiorstwo państwowe, do którego włączono taką jednostkę, wstępuje we wszystkie prawa i obowiązki jednostki badawczo-rozwojowej; na przedsiębiorstwo państwowe przechodzą również z mocy ustawy uprawnienia i obowiązki jednostki badawczo-rozwojowej, wynikające z decyzji administracyjnych.
2. Wykreślenie jednostki badawczo-rozwojowej z Krajowego Rejestru Sądowego następuje z urzędu z chwilą wpisania do tego rejestru przedsiębiorstwa państwowego powstałego w wyniku przekształcenia tej jednostki.
3. Wykreślenie z Krajowego Rejestru Sądowego jednostki badawczo-rozwojowej włączonej do przedsiębiorstwa państwowego następuje na wniosek tego przedsiębiorstwa.
4. Do przedsiębiorstwa państwowego powstałego w wyniku przekształcenia jednostki badawczo-rozwojowej stosuje się odpowiednio przepisy o przedsiębiorstwach państwowych.
5. Majątek jednostki badawczo-rozwojowej przekształconej w przedsiębiorstwo państwowe lub włączonej do przedsiębiorstwa państwowego wchodzi w skład funduszu założycielskiego takiego przedsiębiorstwa.
Wersja archiwalna obowiązująca od 2001-02-28 do 2001-04-17 (Dz.U.1991.44.194 tekst jednolity)
[Przedsiębiorstwo państwowe powstałe w wyniku przekształcenia jednostki badawczo—rozwojowej] 1. Przedsiębiorstwo państwowe powstałe w wyniku przekształcenia jednostki badawczo—rozwojowej lub przedsiębiorstwo państwowe, do którego włączono taką jednostkę, wstępuje we wszystkie prawa i obowiązki jednostki badawczo—rozwojowej; na przedsiębiorstwo państwowe przechodzą również z mocy ustawy uprawnienia i obowiązki jednostki badawczo—rozwojowej, wynikające z decyzji administracyjnych.
2. Wykreślenie jednostki badawczo—rozwojowej z Krajowego Rejestru Sądowego następuje z urzędu z chwilą wpisania do tego rejestru przedsiębiorstwa państwowego powstałego w wyniku przekształcenia tej jednostki.
3. Wykreślenie z Krajowego Rejestru Sądowego jednostki badawczo—rozwojowej włączonej do przedsiębiorstwa państwowego następuje na wniosek tego przedsiębiorstwa.
4. Do przedsiębiorstwa państwowego powstałego w wyniku przekształcenia jednostki badawczo—rozwojowej stosuje się odpowiednio przepisy o przedsiębiorstwach państwowych.
5. Majątek jednostki badawczo—rozwojowej przekształconej w przedsiębiorstwo państwowe lub włączonej do przedsiębiorstwa państwowego wchodzi w skład funduszu założycielskiego takiego przedsiębiorstwa.
Wersja archiwalna obowiązująca do 2001-02-27 (Dz.U.1989.45.244 tekst jednolity)
1. Jednostka badawczo-rozwojowa podlega wpisowi do rejestru jednostek badawczo-rozwojowych, zwanego dalej „rejestrem”.
2. Organem rejestracyjnym jest sąd. Właściwość sądu, w trybie określonym w przepisach prawa o ustroju sądów powszechnych, ustala Minister Sprawiedliwości.
3. Do wniosku o wpis jednostki badawczo-rozwojowej do rejestru dołącza się: odpis aktu o utworzeniu tej jednostki, jej statut oraz inne dokumenty, których złożenia wymagają przepisy wydane na podstawie niniejszej ustawy.
4. Organ rejestracyjny bada zgodność z prawem treści dokumentów stanowiących podstawę dokonania wpisu do rejestru.
5. Rejestr jest dostępny dla osób mających w tym interes prawny, z wyłączeniem danych objętych tajemnicą państwową lub służbową.
6. Jednostka badawczo-rozwojowa uzyskuje osobowość prawną z chwilą wpisania do rejestru.
7. Rada Ministrów, w drodze rozporządzenia, określa zasady i sposób prowadzenia rejestru jednostek badawczo-rozwojowych, dane podlegające wpisowi do tego rejestru, wymagania dla wniosku o wpis do rejestru, tryb postępowania przy dokonywaniu wpisów, zmian i skreśleń w rejestrze, zasady udostępniania rejestru oraz warunki wydawania odpisów i wyciągów z tego rejestru.