history Historia zmian
zamknij

Wersja obowiązująca od 2008-08-21 do 2014-11-15

1. Oddział Funduszu niezwłocznie dokonuje weryfikacji wniosku. W przypadku stwierdzenia braków formalnych oddział Funduszu zwraca się do osoby składającej wniosek o usunięcie braków formalnych.

1a. [6] W przypadkach, o których mowa w § 1 pkt 1 lit. a, dyrektor oddziału Funduszu może w części I wniosku wskazać świadczeniodawcę, który przeprowadzi leczenie lub badania diagnostyczne w zakresie objętym wnioskiem w terminie wcześniejszym niż czas oczekiwania wnioskodawcy na uzyskanie leczenia lub badań diagnostycznych w kraju, odpowiadający terminowi udzielenia świadczenia określonemu przez świadczeniodawcę dla wnioskodawcy w pisemnej informacji, biorąc pod uwagę dotychczasowy przebieg choroby i zastosowane leczenie, aktualny stan zdrowia wnioskodawcy oraz prawdopodobny dalszy rozwój choroby, po dokonaniu niezbędnych uzgodnień z tym świadczeniodawcą.

1b. [7] W przypadku wskazania przez dyrektora oddziału Funduszu świadczeniodawcy, o którym mowa w ust. 1a, Oddział Funduszu przekazuje niezwłocznie, nie później niż w ciągu 5 dni roboczych, Prezesowi Funduszu wypełnioną część I, II oraz IIIa wniosku wraz z dokumentacją medyczną w zakresie objętym wnioskiem i pisemną informacją.

1c. [8] Prezes Funduszu, w terminie 5 dni roboczych od dnia otrzymania na podstawie ust. 1b części I, II oraz IIIa wniosku wraz z dokumentacją medyczną w zakresie objętym wnioskiem i pisemną informacją, wydaje decyzję w sprawie odmowy wydania wnioskodawcy zgody na przeprowadzenie leczenia lub badań diagnostycznych w innym państwie członkowskim UE/EFTA, które przeprowadza się w kraju, albo przekazuje oddziałowi Funduszu wypełnioną część I, II oraz IIIa wniosku wraz z dokumentacją medyczną w zakresie objętym wnioskiem i pisemną informacją, celem kontynuacji rozpatrywania wniosku.

1d. [9] Decyzja, o której mowa w ust. 1c, jest doręczana osobie składającej wniosek i lekarzowi oraz przesyłana do oddziału Funduszu wraz z wypełnioną częścią I, II oraz IIIa wniosku, dokumentacją medyczną w zakresie objętym wnioskiem i pisemną informacją.

2. Oddział Funduszu przesyła niezwłocznie wybranej zagranicznej placówce opieki medycznej tłumaczenie części II wniosku i dokonuje z tą placówką uzgodnień dotyczących w szczególności wstępnych kosztów leczenia lub badań diagnostycznych, których dotyczy wniosek.

3. W przypadku, o którym mowa w § 4 ust. 6, oddział Funduszu dokonuje uzgodnień dotyczących w szczególności kosztów leczenia lub badań diagnostycznych, których dotyczy wniosek, z zagraniczną placówką opieki medycznej wskazaną we wniosku.

4. [10] Przed dokonaniem czynności, o których mowa w ust. 2 i 3, oddział Funduszu może przesłać wniosek wraz z kopią dokumentacji medycznej w zakresie objętym wnioskiem i pisemną informacją do konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie medycyny właściwej dla wnioskowanego leczenia lub badań diagnostycznych, zwanego dalej „konsultantem wojewódzkim”, w celu zaopiniowania.

5. [11] Oddział Funduszu przesyła wniosek wraz z kopią dokumentacji medycznej w zakresie objętym wnioskiem i pisemną informacją do konsultanta wojewódzkiego w przypadku, gdy w części I wniosku wnosi o to osoba składająca wniosek.

6. Konsultant wojewódzki dokonuje oceny wniosku:

1) w przypadkach, o których mowa w § 1 pkt 1 lit. a – w zakresie przesłanek i kryteriów wskazanych w § 4 ust. 2 pkt 1 oraz § 4 ust. 5, wypełniając część IVa wniosku;

2) w przypadkach, o których mowa w § 1 pkt 1 lit. b – w zakresie przesłanek i kryteriów wskazanych w § 4 ust. 2 pkt 2 oraz § 4 ust. 5, wypełniając część IVb wniosku;

3) w przypadkach, o których mowa w § 1 ust. 1 lit. c – w zakresie przesłanek i kryteriów wskazanych w § 4 ust. 2 pkt 3 oraz § 4 ust. 5, wypełniając część IVc wniosku.

7. Dokonując oceny wniosków, o których mowa w ust. 6 pkt 1 albo 2, konsultant wojewódzki potwierdza wybraną przez lekarza lub wskazuje inną placówkę opieki medycznej znajdującą się poza granicami kraju i uzasadnia jej wybór.

8. [12] Konsultant wojewódzki przekazuje do oddziału Funduszu, w terminie nie dłuższym niż 10 dni roboczych od dnia otrzymania wniosku, zaopiniowany wniosek wraz z kopią dokumentacji medycznej w zakresie objętym wnioskiem i pisemną informacją.

9. W uzasadnionych przypadkach, w szczególności wymagających zasięgnięcia specjalistycznych opinii medycznych, termin wskazany w ust. 8 może zostać jednorazowo przedłużony o okres 5 dni roboczych, na wniosek konsultanta wojewódzkiego złożony przed upływem terminu wskazanego w ust. 8.

10. W przypadku gdy konsultant wojewódzki, który otrzymał wniosek, nie jest właściwy do jego rozpatrzenia, przekazuje wniosek niezwłocznie, w terminie nie dłuższym niż 2 dni robocze od dnia otrzymania wniosku, do konsultanta wojewódzkiego właściwego do jego rozpatrzenia, informując o przekazaniu oddział Funduszu. Przekazanie nie wstrzymuje biegu terminów, o których mowa w ust. 8 i 9.

11. Brak uzyskania opinii konsultanta wojewódzkiego w terminach wskazanych w ust. 8 i 9 nie wstrzymuje dalszego toku rozpatrywania wniosku.

12. O przypadkach braku opinii konsultanta wojewódzkiego, w terminach wskazanych w ust. 8 i 9, oddział wojewódzki informuje właściwego wojewodę.

12a. [13] Oddział Funduszu, rozpatrując wniosek, może zasięgać opinii innych osób lub podmiotów posiadających profesjonalną wiedzę w zakresie wnioskowanego leczenia lub badań diagnostycznych.

13. [14] W przypadkach, o których mowa w § 1 pkt 1 lit. a i b, dyrektor oddziału Funduszu może wybrać inną niż wskazana we wniosku zagraniczną placówkę opieki medycznej, jeżeli:

1) na podstawie dostępnej wiedzy i dotychczasowego doświadczenia stwierdzi, że placówka ta właściwie przeprowadzi wnioskowane leczenie lub badania diagnostyczne;

2) wskazana we wniosku placówka opieki medycznej w innym państwie członkowskim UE/EFTA nie może rozliczyć kosztów wnioskowanego leczenia lub badań diagnostycznych na podstawie przepisów o koordynacji, pod warunkiem określonym w pkt 1.

[6] § 6 ust. 1a dodany przez § 1 pkt 4 lit. a) rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 23 lipca 2008 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wniosku o leczenie lub badania diagnostyczne poza granicami kraju oraz pokrycie kosztów transportu (Dz.U. Nr 143, poz. 897). Zmiana weszła w życie 21 sierpnia 2008 r.

[7] § 6 ust. 1b dodany przez § 1 pkt 4 lit. a) rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 23 lipca 2008 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wniosku o leczenie lub badania diagnostyczne poza granicami kraju oraz pokrycie kosztów transportu (Dz.U. Nr 143, poz. 897). Zmiana weszła w życie 21 sierpnia 2008 r.

[8] § 6 ust. 1c dodany przez § 1 pkt 4 lit. a) rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 23 lipca 2008 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wniosku o leczenie lub badania diagnostyczne poza granicami kraju oraz pokrycie kosztów transportu (Dz.U. Nr 143, poz. 897). Zmiana weszła w życie 21 sierpnia 2008 r.

[9] § 6 ust. 1d dodany przez § 1 pkt 4 lit. a) rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 23 lipca 2008 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wniosku o leczenie lub badania diagnostyczne poza granicami kraju oraz pokrycie kosztów transportu (Dz.U. Nr 143, poz. 897). Zmiana weszła w życie 21 sierpnia 2008 r.

[10] § 6 ust. 4 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 lit. b) rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 23 lipca 2008 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wniosku o leczenie lub badania diagnostyczne poza granicami kraju oraz pokrycie kosztów transportu (Dz.U. Nr 143, poz. 897). Zmiana weszła w życie 21 sierpnia 2008 r.

[11] § 6 ust. 5 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 lit. b) rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 23 lipca 2008 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wniosku o leczenie lub badania diagnostyczne poza granicami kraju oraz pokrycie kosztów transportu (Dz.U. Nr 143, poz. 897). Zmiana weszła w życie 21 sierpnia 2008 r.

[12] § 6 ust. 8 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 lit. c) rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 23 lipca 2008 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wniosku o leczenie lub badania diagnostyczne poza granicami kraju oraz pokrycie kosztów transportu (Dz.U. Nr 143, poz. 897). Zmiana weszła w życie 21 sierpnia 2008 r.

[13] § 6 ust. 12a dodany przez § 1 pkt 4 lit. d) rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 23 lipca 2008 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wniosku o leczenie lub badania diagnostyczne poza granicami kraju oraz pokrycie kosztów transportu (Dz.U. Nr 143, poz. 897). Zmiana weszła w życie 21 sierpnia 2008 r.

[14] § 6 ust. 13 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 lit. e) rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 23 lipca 2008 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wniosku o leczenie lub badania diagnostyczne poza granicami kraju oraz pokrycie kosztów transportu (Dz.U. Nr 143, poz. 897). Zmiana weszła w życie 21 sierpnia 2008 r.

Wersja obowiązująca od 2008-08-21 do 2014-11-15

1. Oddział Funduszu niezwłocznie dokonuje weryfikacji wniosku. W przypadku stwierdzenia braków formalnych oddział Funduszu zwraca się do osoby składającej wniosek o usunięcie braków formalnych.

1a. [6] W przypadkach, o których mowa w § 1 pkt 1 lit. a, dyrektor oddziału Funduszu może w części I wniosku wskazać świadczeniodawcę, który przeprowadzi leczenie lub badania diagnostyczne w zakresie objętym wnioskiem w terminie wcześniejszym niż czas oczekiwania wnioskodawcy na uzyskanie leczenia lub badań diagnostycznych w kraju, odpowiadający terminowi udzielenia świadczenia określonemu przez świadczeniodawcę dla wnioskodawcy w pisemnej informacji, biorąc pod uwagę dotychczasowy przebieg choroby i zastosowane leczenie, aktualny stan zdrowia wnioskodawcy oraz prawdopodobny dalszy rozwój choroby, po dokonaniu niezbędnych uzgodnień z tym świadczeniodawcą.

1b. [7] W przypadku wskazania przez dyrektora oddziału Funduszu świadczeniodawcy, o którym mowa w ust. 1a, Oddział Funduszu przekazuje niezwłocznie, nie później niż w ciągu 5 dni roboczych, Prezesowi Funduszu wypełnioną część I, II oraz IIIa wniosku wraz z dokumentacją medyczną w zakresie objętym wnioskiem i pisemną informacją.

1c. [8] Prezes Funduszu, w terminie 5 dni roboczych od dnia otrzymania na podstawie ust. 1b części I, II oraz IIIa wniosku wraz z dokumentacją medyczną w zakresie objętym wnioskiem i pisemną informacją, wydaje decyzję w sprawie odmowy wydania wnioskodawcy zgody na przeprowadzenie leczenia lub badań diagnostycznych w innym państwie członkowskim UE/EFTA, które przeprowadza się w kraju, albo przekazuje oddziałowi Funduszu wypełnioną część I, II oraz IIIa wniosku wraz z dokumentacją medyczną w zakresie objętym wnioskiem i pisemną informacją, celem kontynuacji rozpatrywania wniosku.

1d. [9] Decyzja, o której mowa w ust. 1c, jest doręczana osobie składającej wniosek i lekarzowi oraz przesyłana do oddziału Funduszu wraz z wypełnioną częścią I, II oraz IIIa wniosku, dokumentacją medyczną w zakresie objętym wnioskiem i pisemną informacją.

2. Oddział Funduszu przesyła niezwłocznie wybranej zagranicznej placówce opieki medycznej tłumaczenie części II wniosku i dokonuje z tą placówką uzgodnień dotyczących w szczególności wstępnych kosztów leczenia lub badań diagnostycznych, których dotyczy wniosek.

3. W przypadku, o którym mowa w § 4 ust. 6, oddział Funduszu dokonuje uzgodnień dotyczących w szczególności kosztów leczenia lub badań diagnostycznych, których dotyczy wniosek, z zagraniczną placówką opieki medycznej wskazaną we wniosku.

4. [10] Przed dokonaniem czynności, o których mowa w ust. 2 i 3, oddział Funduszu może przesłać wniosek wraz z kopią dokumentacji medycznej w zakresie objętym wnioskiem i pisemną informacją do konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie medycyny właściwej dla wnioskowanego leczenia lub badań diagnostycznych, zwanego dalej „konsultantem wojewódzkim”, w celu zaopiniowania.

5. [11] Oddział Funduszu przesyła wniosek wraz z kopią dokumentacji medycznej w zakresie objętym wnioskiem i pisemną informacją do konsultanta wojewódzkiego w przypadku, gdy w części I wniosku wnosi o to osoba składająca wniosek.

6. Konsultant wojewódzki dokonuje oceny wniosku:

1) w przypadkach, o których mowa w § 1 pkt 1 lit. a – w zakresie przesłanek i kryteriów wskazanych w § 4 ust. 2 pkt 1 oraz § 4 ust. 5, wypełniając część IVa wniosku;

2) w przypadkach, o których mowa w § 1 pkt 1 lit. b – w zakresie przesłanek i kryteriów wskazanych w § 4 ust. 2 pkt 2 oraz § 4 ust. 5, wypełniając część IVb wniosku;

3) w przypadkach, o których mowa w § 1 ust. 1 lit. c – w zakresie przesłanek i kryteriów wskazanych w § 4 ust. 2 pkt 3 oraz § 4 ust. 5, wypełniając część IVc wniosku.

7. Dokonując oceny wniosków, o których mowa w ust. 6 pkt 1 albo 2, konsultant wojewódzki potwierdza wybraną przez lekarza lub wskazuje inną placówkę opieki medycznej znajdującą się poza granicami kraju i uzasadnia jej wybór.

8. [12] Konsultant wojewódzki przekazuje do oddziału Funduszu, w terminie nie dłuższym niż 10 dni roboczych od dnia otrzymania wniosku, zaopiniowany wniosek wraz z kopią dokumentacji medycznej w zakresie objętym wnioskiem i pisemną informacją.

9. W uzasadnionych przypadkach, w szczególności wymagających zasięgnięcia specjalistycznych opinii medycznych, termin wskazany w ust. 8 może zostać jednorazowo przedłużony o okres 5 dni roboczych, na wniosek konsultanta wojewódzkiego złożony przed upływem terminu wskazanego w ust. 8.

10. W przypadku gdy konsultant wojewódzki, który otrzymał wniosek, nie jest właściwy do jego rozpatrzenia, przekazuje wniosek niezwłocznie, w terminie nie dłuższym niż 2 dni robocze od dnia otrzymania wniosku, do konsultanta wojewódzkiego właściwego do jego rozpatrzenia, informując o przekazaniu oddział Funduszu. Przekazanie nie wstrzymuje biegu terminów, o których mowa w ust. 8 i 9.

11. Brak uzyskania opinii konsultanta wojewódzkiego w terminach wskazanych w ust. 8 i 9 nie wstrzymuje dalszego toku rozpatrywania wniosku.

12. O przypadkach braku opinii konsultanta wojewódzkiego, w terminach wskazanych w ust. 8 i 9, oddział wojewódzki informuje właściwego wojewodę.

12a. [13] Oddział Funduszu, rozpatrując wniosek, może zasięgać opinii innych osób lub podmiotów posiadających profesjonalną wiedzę w zakresie wnioskowanego leczenia lub badań diagnostycznych.

13. [14] W przypadkach, o których mowa w § 1 pkt 1 lit. a i b, dyrektor oddziału Funduszu może wybrać inną niż wskazana we wniosku zagraniczną placówkę opieki medycznej, jeżeli:

1) na podstawie dostępnej wiedzy i dotychczasowego doświadczenia stwierdzi, że placówka ta właściwie przeprowadzi wnioskowane leczenie lub badania diagnostyczne;

2) wskazana we wniosku placówka opieki medycznej w innym państwie członkowskim UE/EFTA nie może rozliczyć kosztów wnioskowanego leczenia lub badań diagnostycznych na podstawie przepisów o koordynacji, pod warunkiem określonym w pkt 1.

[6] § 6 ust. 1a dodany przez § 1 pkt 4 lit. a) rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 23 lipca 2008 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wniosku o leczenie lub badania diagnostyczne poza granicami kraju oraz pokrycie kosztów transportu (Dz.U. Nr 143, poz. 897). Zmiana weszła w życie 21 sierpnia 2008 r.

[7] § 6 ust. 1b dodany przez § 1 pkt 4 lit. a) rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 23 lipca 2008 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wniosku o leczenie lub badania diagnostyczne poza granicami kraju oraz pokrycie kosztów transportu (Dz.U. Nr 143, poz. 897). Zmiana weszła w życie 21 sierpnia 2008 r.

[8] § 6 ust. 1c dodany przez § 1 pkt 4 lit. a) rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 23 lipca 2008 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wniosku o leczenie lub badania diagnostyczne poza granicami kraju oraz pokrycie kosztów transportu (Dz.U. Nr 143, poz. 897). Zmiana weszła w życie 21 sierpnia 2008 r.

[9] § 6 ust. 1d dodany przez § 1 pkt 4 lit. a) rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 23 lipca 2008 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wniosku o leczenie lub badania diagnostyczne poza granicami kraju oraz pokrycie kosztów transportu (Dz.U. Nr 143, poz. 897). Zmiana weszła w życie 21 sierpnia 2008 r.

[10] § 6 ust. 4 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 lit. b) rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 23 lipca 2008 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wniosku o leczenie lub badania diagnostyczne poza granicami kraju oraz pokrycie kosztów transportu (Dz.U. Nr 143, poz. 897). Zmiana weszła w życie 21 sierpnia 2008 r.

[11] § 6 ust. 5 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 lit. b) rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 23 lipca 2008 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wniosku o leczenie lub badania diagnostyczne poza granicami kraju oraz pokrycie kosztów transportu (Dz.U. Nr 143, poz. 897). Zmiana weszła w życie 21 sierpnia 2008 r.

[12] § 6 ust. 8 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 lit. c) rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 23 lipca 2008 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wniosku o leczenie lub badania diagnostyczne poza granicami kraju oraz pokrycie kosztów transportu (Dz.U. Nr 143, poz. 897). Zmiana weszła w życie 21 sierpnia 2008 r.

[13] § 6 ust. 12a dodany przez § 1 pkt 4 lit. d) rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 23 lipca 2008 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wniosku o leczenie lub badania diagnostyczne poza granicami kraju oraz pokrycie kosztów transportu (Dz.U. Nr 143, poz. 897). Zmiana weszła w życie 21 sierpnia 2008 r.

[14] § 6 ust. 13 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 lit. e) rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 23 lipca 2008 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wniosku o leczenie lub badania diagnostyczne poza granicami kraju oraz pokrycie kosztów transportu (Dz.U. Nr 143, poz. 897). Zmiana weszła w życie 21 sierpnia 2008 r.

Wersja archiwalna obowiązująca od 2008-01-01 do 2008-08-20

1. Oddział Funduszu niezwłocznie dokonuje weryfikacji wniosku. W przypadku stwierdzenia braków formalnych oddział Funduszu zwraca się do osoby składającej wniosek o usunięcie braków formalnych.

2. Oddział Funduszu przesyła niezwłocznie wybranej zagranicznej placówce opieki medycznej tłumaczenie części II wniosku i dokonuje z tą placówką uzgodnień dotyczących w szczególności wstępnych kosztów leczenia lub badań diagnostycznych, których dotyczy wniosek.

3. W przypadku, o którym mowa w § 4 ust. 6, oddział Funduszu dokonuje uzgodnień dotyczących w szczególności kosztów leczenia lub badań diagnostycznych, których dotyczy wniosek, z zagraniczną placówką opieki medycznej wskazaną we wniosku.

4. Przed dokonaniem czynności, o których mowa w ust. 2 i 3, oddział Funduszu może przesłać wniosek wraz z kopią dokumentacji medycznej w zakresie objętym wnioskiem do konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie medycyny właściwej dla wnioskowanego leczenia lub badań diagnostycznych, zwanego dalej „konsultantem wojewódzkim”, w celu zaopiniowania.

5. Oddział Funduszu przesyła wniosek wraz z kopią dokumentacji medycznej w zakresie objętym wnioskiem do konsultanta wojewódzkiego w przypadku, gdy w części I wniosku wnosi o to osoba składająca wniosek.

6. Konsultant wojewódzki dokonuje oceny wniosku:

1) w przypadkach, o których mowa w § 1 pkt 1 lit. a – w zakresie przesłanek i kryteriów wskazanych w § 4 ust. 2 pkt 1 oraz § 4 ust. 5, wypełniając część IVa wniosku;

2) w przypadkach, o których mowa w § 1 pkt 1 lit. b – w zakresie przesłanek i kryteriów wskazanych w § 4 ust. 2 pkt 2 oraz § 4 ust. 5, wypełniając część IVb wniosku;

3) w przypadkach, o których mowa w § 1 ust. 1 lit. c – w zakresie przesłanek i kryteriów wskazanych w § 4 ust. 2 pkt 3 oraz § 4 ust. 5, wypełniając część IVc wniosku.

7. Dokonując oceny wniosków, o których mowa w ust. 6 pkt 1 albo 2, konsultant wojewódzki potwierdza wybraną przez lekarza lub wskazuje inną placówkę opieki medycznej znajdującą się poza granicami kraju i uzasadnia jej wybór.

8. Konsultant wojewódzki przekazuje do oddziału Funduszu, w terminie nie dłuższym niż 10 dni roboczych od dnia otrzymania wniosku, zaopiniowany wniosek wraz z kopią dokumentacji medycznej w zakresie objętym wnioskiem.

9. W uzasadnionych przypadkach, w szczególności wymagających zasięgnięcia specjalistycznych opinii medycznych, termin wskazany w ust. 8 może zostać jednorazowo przedłużony o okres 5 dni roboczych, na wniosek konsultanta wojewódzkiego złożony przed upływem terminu wskazanego w ust. 8.

10. W przypadku gdy konsultant wojewódzki, który otrzymał wniosek, nie jest właściwy do jego rozpatrzenia, przekazuje wniosek niezwłocznie, w terminie nie dłuższym niż 2 dni robocze od dnia otrzymania wniosku, do konsultanta wojewódzkiego właściwego do jego rozpatrzenia, informując o przekazaniu oddział Funduszu. Przekazanie nie wstrzymuje biegu terminów, o których mowa w ust. 8 i 9.

11. Brak uzyskania opinii konsultanta wojewódzkiego w terminach wskazanych w ust. 8 i 9 nie wstrzymuje dalszego toku rozpatrywania wniosku.

12. O przypadkach braku opinii konsultanta wojewódzkiego, w terminach wskazanych w ust. 8 i 9, oddział wojewódzki informuje właściwego wojewodę.

13. Oddział Funduszu może wybrać inną niż wskazana we wniosku zagraniczną placówkę opieki medycznej, jeżeli na podstawie dostępnej wiedzy i dotychczasowego doświadczenia stwierdzi, że placówka ta właściwie przeprowadzi wnioskowane leczenie lub badania diagnostyczne.