history Historia zmian
zamknij

Wersja obowiązująca od 2009-10-20

[2] (uchylony).

[2] § 3 uchylony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 22 września 2009 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustalenia granic portów morskich w Szczecinie i Policach od strony lądu (Dz.U. Nr 164, poz. 1310). Zmiana weszła w życie 20 października 2009 r.

Wersja obowiązująca od 2009-10-20

[2] (uchylony).

[2] § 3 uchylony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 22 września 2009 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustalenia granic portów morskich w Szczecinie i Policach od strony lądu (Dz.U. Nr 164, poz. 1310). Zmiana weszła w życie 20 października 2009 r.

Wersja archiwalna obowiązująca od 2005-07-19 do 2009-10-19

Granice portu morskiego w Policach od strony lądu ustala się, jak następuje:

Poczynając od punktu nr 1, wspólnego dla granic portów morskich w Szczecinie i Policach, będącego jednocześnie punktem granicznym na granicy administracyjnej miast Szczecina i Polic, położonego na północnym brzegu kanału melioracyjnego, stanowiącego granicę tych miast, granica portu biegnie w kierunku zachodnim, północnym brzegiem kanału, do punktu nr 7 po czym skręca na północny zachód i biegnie przez punkty o kolejnych numerach do punktu nr 12, przez tereny będące własnością Skarbu Państwa, w odległości około 40 m od linii brzegu rzeki Odry.

W punkcie nr 12, położonym na brzegu kanału Cieśnica, granica portu skręca na zachód, przecina kanał Cieśnica i dochodzi do punktu nr 13, położonego na zachodnim skraju wału ochronnego. Dalej granica portu biegnie podnóżem wału w kierunku północno-zachodnim, przez punkty o kolejnych numerach, do punktu nr 41. Punkt nr 41 położony jest na granicy terenu nieruchomości „Mijanka Police” w użytkowaniu Zakładów Chemicznych „Police” S.A.

Od punktu nr 41 granica portu biegnie przez teren nieruchomości „Mijanka Police” do punktu nr 42 i dalej do punktu nr 43, omija obiekt budowlany związany z rurociągiem, biegnąc przez punkty nr 43, 44, 45 i 46. Od punktu nr 46 biegnie na północny zachód, przez punkt nr 47 dochodzi do punktu nr 48 i dalej biegnie wzdłuż południowo-zachodniego skraju wału ochronnego przez punkt nr 49, przecina granicę nieruchomości „Mijanka Police” i dochodzi do punktu nr 50, położonego na wprost stawy nabieżnikowej „Domańce Dolna”, pozostawiając nabieżnik Domańce poza obszarem portu.

Od punktu nr 50 granica portu biegnie przez tereny Skarbu Państwa, w kierunku północno-zachodnim, wzdłuż zewnętrznego podnóża wału ochronnego, przez punkty o kolejnych numerach, do punktu nr 60, przecina gruntową drogę dojazdową do wału i przez punkty o kolejnych numerach dochodzi do punktu nr 65, położonego na zachodnim skraju drogi dojazdowej do wału.

Od punktu nr 65 granica portu biegnie w kierunku zachodnim, zewnętrznym podnóżem wału ochronnego, biegnącego wzdłuż południowego i południowo-zachodniego brzegu odnogi rzecznej Łarpia, przez punkty o kolejnych numerach do punktu nr 89. W punkcie nr 89 granica portu skręca prostopadle w kierunku północno-wschodnim, przecinając odnogę rzeczną Łarpia i dochodzi do punktu nr 90, położonego u zewnętrznego podnóża wału ochronnego przeciwległego brzegu wymienionej odnogi, na terenie nieruchomości Skarbu Państwa w użytkowaniu Zakładów Chemicznych „Police” S.A. Tu skręca pod kątem prostym i biegnie na południowy wschód, północno-wschodnią, a następnie północną stroną wału ochronnego, włączając w obszar portu poszerzenia wału zabudowane urządzeniami technicznymi, przez punkty o kolejnych numerach dochodzi do punktu nr 107, przecina granicę nieruchomości i biegnie przez teren nieruchomości komunalnej w użytkowaniu wieczystym Zakładów Chemicznych „Police” S.A. przez punkty o kolejnych numerach do punktu nr 116, położonego na wysokości pomostu wejściowego na wieżę światła sektorowego Domańce.

W tym miejscu granica portu skręca na północ, przecina nieruchomości Skarbu Państwa w trwałym zarządzie Urzędu Morskiego w Szczecinie i dochodzi do punktu nr 117, położonego u podnóża wału ochronnego Kanału Polickiego, pozostawiając po stronie portu wał ochronny i części działek ewidencyjnych nr 3029/5, 3029/6, 3029/8 i 3029/13, obręb ewidencyjny nr 3 Police. Od punktu nr 117 granica portu biegnie na północny zachód skrajem wału, wzdłuż granicy nieruchomości Skarbu Państwa Stacja Nautyczna Police, a następnie nieruchomości komunalnej w użytkowaniu wieczystym Zakładów Chemicznych „Police” S.A. przez punkty o kolejnych numerach do punktu nr 122, położonego nad Kanałem Polickim, w odległości 76 m na południe od narożnika nabrzeża przeładunkowego w porcie w Policach oraz 25 m na zachód od linii brzegu Kanału Polickiego.

W punkcie nr 122 granica portu skręca w kierunku południowo-zachodnim i biegnie przez nieruchomość Skarbu Państwa w użytkowaniu Zakładów Chemicznych „Police” S.A. skrajem drogi zakładowej do punktu nr 123, po czym skręca pod kątem prostym na północny zachód do punktu nr 124, a następnie skręca pod kątem prostym w kierunku północno-wschodnim do punktu nr 125, pozostawiając w granicach portu rejon przeładunkowy Zakładów Chemicznych „Police” S.A.

W punkcie nr 125 granica portu skręca w kierunku północno-zachodnim do punktu nr 126, położonego na granicy nieruchomości komunalnej w użytkowaniu Zakładów Chemicznych „Police” S.A., przecina tę nieruchomość i biegnąc nadal na północny zachód przecina tereny Skarbu Państwa w użytkowaniu Zakładów Chemicznych „Police” S.A. oraz tereny komunalne i przez punkt nr 127 dochodzi do punktu nr 128, pozostawiając po stronie portu wał ochronny Kanału Polickiego wraz z terenem na jego zapleczu. Punkt nr 128 położony jest u podnóża wału ochronnego.

Dalej granica portu biegnie w kierunku północnym, przez tereny komunalne, wzdłuż zachodniego podnóża wału ochronnego, przez punkty o kolejnych numerach do punktu nr 131, pozostawiając po stronie portu melioracyjne urządzenia przepustowe.

W punkcie nr 131 granica portu skręca na południowy wschód do punktu nr 132 położonego na skraju umocnienia brzegowego od strony Kanału Polickiego, po czym biegnie na północ skrajem tego umocnienia, przez punkty o kolejnych numerach, do punktu nr 137, skąd skręca na południowy zachód do punktu nr 138, położonego na zachodnim skraju drogi dojazdowej. Poza obszarem portu pozostaje przepompownia melioracyjna wraz z odprowadzeniami do Kanału Polickiego.

Od punktu nr 138 granica portu biegnie na północ, przez nieruchomość Skarbu Państwa w użytkowaniu Zakładów Chemicznych „Police” S.A. zachodnim skrajem wału ochronnego, przez punkty o kolejnych numerach, do punktu nr 148.

Od punktu nr 148 granica portu biegnie na północny zachód, równolegle do wału ochronnego, w odległości 15 m od korony wału, do punktu nr 149 położonego w odległości 14 m od umocnienia brzegowego wylotu kanału barkowego, tu skręca pod kątem prostym i biegnie w kierunku południowo-zachodnim, w odległości 20 m od południowego brzegu kanału barkowego, przez punkty o kolejnych numerach, do punktu nr 157. Tu skręca pod kątem prostym na północny zachód, pozostawiając po stronie portu budynek urządzeń technicznych, ograniczony punktami nr 158, 159, 160 i 161, po czym dochodzi do punktu nr 162. W punkcie tym skręca pod kątem prostym na północny wschód i biegnie w odległości 20 m od północnego brzegu kanału barkowego, przez punkty o kolejnych numerach, do punktu nr 177, położonego u wylotu tego kanału do Kanału Polickiego, w odległości 33 m od zniszczonego budynku wartowni portowej.

Od punktu nr 177 granica portu biegnie na północny zachód, przez nieruchomość Skarbu Państwa w użytkowaniu Zakładów Chemicznych „Police” S.A. u podnóża wału ochronnego, częściowo zasypanego hałdą fosfogipsów, następnie na północ i ponownie na północny zachód, przez punkty o kolejnych numerach, do punktu nr 211, położonego w rejonie ujścia Przekopu Kiełpińskiego do rzeki Odry.

W dalszym przebiegu granica portu skręca na północny zachód i biegnie w odległości od 5 m do 15 m na południe od wału ochronnego Przekopu Kiełpińskiego do punktu nr 212, położonego u podnóża wału ochronnego u ujścia rzeki Jasienicy. Dalej biegnie na południowy zachód do punktu nr 213, po czym linią łamaną, obejmującą wał ochronny, przez punkty o kolejnych numerach, dochodzi do punktu nr 219 na brzegu tej rzeki.

Od punktu nr 219 granica portu biegnie krawędzią brzegu i krawędzią budowli wodnej, stanowiących jednocześnie granicę administracyjną miasta Police i gminy Police, i przez punkty o kolejnych numerach dochodzi do punktu nr 223a. Stąd biegnie do punktu nr 224, położonego na koronie wału ochronnego przeciwległego brzegu rzeki Jasienicy. Przecina wał, przechodząc na jego południowe podnóże do punktu nr 225, po czym biegnie podnóżem wału, przez punkty o kolejnych numerach, do punktu nr 228. Tu skręca na południowy zachód, pozostawiając w granicach portu wał ochronny rzeki Gunica z przylegającym pasem terenu, przecina tereny Skarbu Państwa w użytkowaniu Zakładów Chemicznych „Police” S.A. oraz nieruchomość będącą własnością Spółdzielni Kółek Rolniczych w Policach i przez punkty o kolejnych numerach dochodzi do punktu nr 232. Dalej granica portu, nie zmieniając kierunku, biegnie przez tereny komunalne, pozostawiając w obszarze portu część portu barkowego na rzece Gunicy i dochodzi do punktu nr 235.

W punkcie nr 235 granica portu zmienia kierunek na północny i biegnie przez punkt nr 236 położony u podnóża wału otaczającego basen portowy, przecina rzekę Gunicę i przez punkt nr 236a położony na linii brzegu rzeki Gunicy dochodzi do punktu nr 237, położonego po północnej stronie wału ochronnego na terenach będących własnością osób fizycznych. W tym miejscu skręca na wschód, przecina granicę administracyjną miasta Police i gminy Police i biegnąc wzdłuż podnóża wału, przez teren nieruchomości będących własnością osób fizycznych w obrębie ewidencyjnym Dębostrów, przez punkty o kolejnych numerach, dochodzi do punktu nr 241. Biegnąc dalej na wschód, a następnie na północny wschód wzdłuż podnóża wału ochronnego, granica portu przecina rów melioracyjny, pozostawiając w obszarze portu zastawkę z przepompownią, i przez punkty o kolejnych numerach dochodzi do punktu nr 260.

W punkcie nr 260 granica portu skręca na północny wschód i biegnie gruntową drogą gminną u podnóża wału ochronnego otaczającego ujście rzeki Gunicy do rzeki Odry, przez punkty o kolejnych numerach, dochodzi do punktu nr 262. Tu skręca na północ i biegnąc dalej wzdłuż drogi przecina przyczółek wejściowy gazociągu „Police–Odolany” i dochodzi do punktu nr 265.

W punkcie nr 265 granica portu skręca pod kątem ostrym, przecina wał ochronny i biegnie na wschód wodami rzeki Odry w odległości 100 m na północ od gazociągu „Police–Odolany”. Przecina granicę administracyjną gminy Police i gminy Stepnica w punkcie nr 265a i dochodzi do punktu nr 266, położonego na wschodnim skraju wału ochronnego wschodniego brzegu rzeki Odry w południowej części pola refulacyjnego Mańków, w obrębie ewidencyjnym Bogusławie gmina Goleniów.

Od punktu nr 266 granica portu biegnie przez tereny stanowiące własność Skarbu Państwa, u podnóża wału ochronnego w kierunku południowo-wschodnim i południowym, przez punkty o kolejnych numerach, do punktu nr 274. Przecina wał ochronny i rzekę Krepę, której środkiem nurtu przebiega granica administracyjna gminy Stepnica i gminy Goleniów, ponownie przecina wał ochronny i dochodzi do punktu nr 275 na jego wschodniej krawędzi. Biegnie na południe skrajem wału ochronnego, przez grunty rolne, stanowiące własność Skarbu Państwa w zarządzie Agencji Nieruchomości Rolnych Oddziału Terenowego w Szczecinie, przecina ujście kanału melioracyjnego i biegnie dalej, przez punkty o kolejnych numerach, do punktu nr 306. Tu skręca wraz z wałem ochronnym na wschód do punktu nr 307, po czym na południe do punktu nr 308 i na zachód do punktu nr 309. Dalej biegnie na południe wschodnią krawędzią wału ochronnego, przez punkty o kolejnych numerach, do punktu nr 327. W granicach portu pozostaje nieruchomość stanowiąca własność Skarbu Państwa, w trwałym zarządzie Urzędu Morskiego w Szczecinie, zabudowana stawą nawigacyjną „Raduń Górna”, ograniczona punktami nr 327, 328, 329 i 330.

Z punktu nr 330 granica portu biegnie nadal skrajem wału na południe i południowy wschód, przez grunty rolne, stanowiące własność Skarbu Państwa w zarządzie Agencji Nieruchomości Rolnych Oddziału Terenowego w Szczecinie, przez punkty o kolejnych numerach do punktu nr 359.

W punkcie nr 359 granica portu skręca na północny wschód, wzdłuż krawędzi wału ochronnego rowu melioracyjnego i przez punkty o kolejnych numerach dochodzi do punktu nr 362, po czym skręca na południowy wschód, przecina wał ochronny i rów melioracyjny i, biegnąc w linii prostej przez tereny rolne, dochodzi do punktu nr 363, położonego na skraju drogi we wsi Święta, w odległości 320 m na północny wschód od przyczółka starej przeprawy promowej Święta–Police. W dalszym ciągu granica portu biegnie przez tereny rolne, w kierunku południowo-wschodnim, przecina dwa kanały melioracyjne mające ujście do Odry i przez punkty o kolejnych numerach dochodzi do punktu nr 367, położonego na koronie wału ochronnego po południowej stronie kanału melioracyjnego. Dalej granica portu, nie zmieniając kierunku, biegnie przez tereny rolne do punktu nr 368 na wschodniej krawędzi wału ochronnego rzeki Odry. Odcinek granicy portu od punktu nr 359 do punktu nr 368 włącza w obszar portu część nieruchomości rolnej Skarbu Państwa w zarządzie Agencji Nieruchomości Rolnych Oddziału Terenowego w Szczecinie, ujścia rowów melioracyjnych, jazy i przepompownie oraz stawę nawigacyjną „Łąki Dolna”.

Od punktu nr 368 granica portu biegnie w kierunku południowym u podnóża wału ochronnego rzeki Odry, przez punkty o kolejnych numerach, do punktu nr 382, gdzie skręca wzdłuż wału na wschód i przez punkt nr 383 dochodzi do punktu nr 384, pozostawiając poza obszarem portu budowle nawigacyjne „Światło Sektorowe Ińskie” i „Ina Dolna Północna”.

Z punktu nr 384 granica portu biegnie w kierunku południowo-wschodnim, przecina ujście rzeki Iny, dochodzi do punktu nr 6 na przeciwległym jej brzegu, po czym skręca na południowy zachód do punktu nr 5, położonego na linii brzegowej rzeki Odry, a jednocześnie będącego punktem granicznym na granicy administracyjnej gminy Goleniów i miast Police i Szczecin.

Od punktu nr 5 granica portu biegnie wodami rzeki Odry, granicą administracyjną miasta Police i miasta Szczecin przez punkty nr 4, 3 i 2 dochodzi do punktu nr 1, położonego na północnym brzegu kanału melioracyjnego stanowiącego granicę miast Szczecina i Polic, od którego rozpoczęto opis granicy portu morskiego w Policach.