Wersja archiwalna obowiązująca od 2003-09-01 do 2007-10-04
[Ustawa o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym] W ustawie z dnia 8 stycznia 1993 r o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50, z późn. zm.9)) wprowadza się następujące zmiany:
1) w art. 4 pkt 10 otrzymuje brzmienie:
„10) urzędzie skarbowym – rozumie się przez to urząd skarbowy, którym kieruje właściwy dla podatnika naczelnik urzędu skarbowego,"
2) w art. 5 w ust. 2 wyrazy „urzędu skarbowego" zastępuje się wyrazami „właściwego organu podatkowego"
3) w art. 6a w ust. 5 w pkt 2 i w ust. 10 wyrazy „urząd skarbowy" zastępuje się wyrazami „właściwy organ podatkowy"
4) w art. 6b w ust. 1 i 3 wyrazy „urzędu skarbowego" zastępuje się wyrazami „naczelnika urzędu skarbowego"
5) w art. 9:
a) w ust. 1 wyrazy „w urzędzie skarbowym" zastępuje się wyrazami „właściwemu organowi podatkowemu",
b) w ust. 2 wyrazy „Urząd skarbowy" zastępuje się wyrazami „Właściwy organ podatkowy",
c) ust. 4 otrzymuje brzmienie:
„4. Jeżeli podatnik zarejestrowany na podstawie ust. 2 zaprzestał wykonywania czynności podlegającej opodatkowaniu, jest obowiązany zgłosić zaprzestanie działalności właściwemu organowi podatkowemu, który dokonał rejestracji; zgłoszenie to stanowi podstawę dla właściwego organu podatkowego do wykreślenia podatnika z rejestru.",
d) w ust. 5a wyrazy „urząd skarbowy" zastępuje się wyrazami „właściwy organ podatkowy",
e) w ust. 9 wyrazy „do urzędu skarbowego" zastępuje się wyrazami „właściwemu organowi podatkowemu",
f) w ust. 9a wyrazy „urząd skarbowy" zastępuje się wyrazami „naczelnik urzędu skarbowego",
6) w art. 10:
a) ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. Podatnicy są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe dla podatku od towarów i usług oraz we właściwym urzędzie celnym deklaracje podatkowe dla podatku akcyzowego za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 1a–1g.",
b) w ust. 1a, 1d i 1e wyrazy „urzędu skarbowego" zastępuje się wyrazami „naczelnika urzędu skarbowego",
c) ust. 2 otrzymuje brzmienie:
„2. Zobowiązanie podatkowe, kwotę zwrotu różnicy podatku, kwotę zwrotu podatku naliczonego lub różnicy podatku, o której mowa w art. 21 ust. 1, przyjmuje się w kwocie wynikającej z deklaracji podatkowej, chyba ze zostaną one określone w innej wysokości:
1) dla podatku od towarów i usług – przez naczelnika urzędu skarbowego lub organ kontroli skarbowej,
2) dla podatku akcyzowego – przez naczelnika urzędu celnego lub organ kontroli skarbowej."
7) w art. 11:
a) ust. 2 otrzymuje brzmienie:
„2. Jeżeli w wyniku weryfikacji zgłoszenia celnego organ celny stwierdzi, iż kwoty podatków zostały wykazane nieprawidłowo, naczelnik urzędu celnego wydaje decyzję określającą podatki w prawidłowej wysokości. Naczelnik urzędu celnego może określić kwotę podatków w decyzji dotyczącej należności celnych.",
b) po ust. 2 dodaje się ust. 2a w brzmieniu:
„2a. Po przyjęciu zgłoszenia celnego podatnik może wystąpić do naczelnika urzędu celnego, w terminie miesiąca od dnia pobrania podatków, o uznanie zgłoszenia celnego za nieprawidłowe w części dotyczącej podatku od towarów i usług lub podatku akcyzowego. Prawidłowego określenia podatków dokonuje naczelnik urzędu celnego w drodze decyzji.",
c) ust. 4 i 5 otrzymują brzmienie:
„4. W przypadkach niewymienionych w ust. 1–3 podatnik jest obowiązany do zapłaty kwoty należnych podatków w terminie i na warunkach określonych dla uiszczenia cła, również gdy towary zostały zwolnione od cła lub stawki celne zostały zawieszone albo obniżone do wysokości 0.
5. Naczelnik urzędu celnego jest obowiązany do poboru podatków należnych z tytułu importu towarów.",
d) w ust. 6 po wyrazach „podatku akcyzowego" dodaje się wyrazy „jeżeli podatki te nie zostały uiszczone",
e) uchyla się ust. 7;
8) uchyla się art. 11a i art. 11b;
9) art. 11c otrzymuje brzmienie:
„Art. 11c. 1. W przypadkach innych niż określone w art. 11 ust. 1, 2 i 2a kwoty podatków należnych z tytułu importu towarów określa naczelnik urzędu celnego w drodze decyzji.
2. Do należności podatkowych określonych zgodnie z ust. 1 oraz art. 11 stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu celnego dotyczące powiadomienia dłużnika o kwocie należności wynikających z długu celnego.
3. Od decyzji, o której mowa w ust. 1 oraz w art. 11 ust. 2 i 2a, służy odwołanie do dyrektora izby celnej, za pośrednictwem naczelnika urzędu celnego, który wydał decyzję.
4. Do postępowań, o których mowa w ust. 1 oraz w art. 11 ust. 2 i 2a, stosuje się przepisy Ordynacji podatkowej."
10) po art. 11c dodaje się art. 11d–11h w brzmieniu:
„Art. 11d. Kopie decyzji, o których mowa w art. 11 ust. 2 i 2a oraz w art. 11c, lub innych orzeczeń wydanych w sprawie podatków z tytułu importu towarów, naczelnik urzędu celnego i dyrektor izby celnej jest obowiązany przesłać w terminie 5 dni do urzędu skarbowego właściwego dla podatnika w sprawie rozliczeń w podatku od towarów i usług, a w przypadku decyzji określających kwotę podatku akcyzowego – do właściwego urzędu celnego wykonującego zadania w zakresie podatku akcyzowego w obrocie krajowym.
Art. 11e. 1. Podatnik jest obowiązany zapłacić różnicę między podatkiem wynikającym z decyzji naczelnika urzędu celnego, o których mowa w art. 11 ust. 2 i 2a oraz w art. 11c, a podatkiem pobranym przez ten organ.
2. Różnica, o której mowa w ust. 1, dotycząca podatku od towarów i usług stanowi podatek naliczony w rozumieniu art. 19 ust. 2.
Art. 11f. 1. W zakresie nieuregulowanym w art. 4 pkt 3 i 4, art. 5 ust. 1 pkt 3 i 3a, art. 6 ust. 7 i 7a, art. 11 oraz w art. 11c–11e stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu celnego dotyczące poboru i wymiaru cła, z wyjątkiem przepisów dotyczących przedłużenia terminu zapłaty, odroczenia płatności oraz innych ułatwień płatniczych przewidzianych w tym kodeksie.
2. Jeżeli, zgodnie z przepisami Kodeksu celnego, powiadomienie dłużnika o wysokości długu celnego nie może nastąpić z uwagi na przedawnienie, a istnieje podstawa do zweryfikowania należności podatkowych – naczelnik urzędu celnego może określić wartość celną według zasad określonych w Kodeksie celnym dla potrzeb prawidłowego określenia należnych podatków z tytułu importu towarów.
Art. 11g. Organem podatkowym właściwym w sprawie postępowań dotyczących odroczenia terminu płatności podatku, rozłożenia na raty zapłaty podatku lub zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę, umorzenia zaległości podatkowych i odsetek za zwłokę, zwrotu nadpłaty oraz ulg podatkowych określonych w Ordynacji podatkowej – w zakresie podatku od towarów i usług jest naczelnik urzędu skarbowego właściwy dla podatnika.
Art. 11h. W przypadku, gdy w wyniku weryfikacji zgłoszenia celnego okaże się, że kwota podatków została nadpłacona, podatnikowi nie przysługuje zwrot nadpłaconych podatków, jeżeli kwota nadpłaconego w imporcie:
1) podatku od towarów i usług – pomniejszyła kwotę podatku należnego,
2) podatku akcyzowego – pomniejszyła kwotę podatku akcyzowego lub powiększyła kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 19 ust. 1 i 2."
11) po art. 13 dodaje się art. 13a w brzmieniu:
„Art. 13a. 1. Właściwym organem podatkowym w sprawie rozliczeń podatku jest naczelnik urzędu skarbowego, właściwy ze względu na miejsce wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem, z zastrzeżeniem ust. 2–4.
2. Jeżeli czynności wymienione w ust. 1 są wykonywane na terenie objętym zakresem działania dwóch lub więcej urzędów skarbowych, właściwość miejscowa ustala się:
1) dla osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej – ze względu na siedzibę,
2) dla osób fizycznych – ze względu na miejsce zamieszkania.
3. W przypadku osób fizycznych niewykonujących innych czynności podlegających opodatkowaniu poza importem towarów, właściwym organem podatkowym jest naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na miejsce zamieszkania.
4. Jeżeli nie można ustalić właściwości miejscowej w sposób określony w ust. 1–3, właściwym organem podatkowym jest Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa Śródmieście.
5. Przepisy ust. 1–4 nie dotyczą przypadków, dotyczących poboru podatku od importu towarów, o których mowa w art. 11, art. 11c, art. 11e ust. 1 oraz art. 11f."
12) w art. 14:
a) w ust. 2 wyrazy „właściwego urzędu skarbowego" zastępuje się wyrazami „naczelnika urzędu skarbowego",
b) w ust. 3 zdanie trzecie otrzymuje brzmienie:
„Za zgodą naczelnika urzędu skarbowego podatnik może zmniejszyć podatek należny o podatek naliczony, wynikający z dokumentów celnych oraz z faktur dokumentujących zakupy dokonane przed dniem utraty zwolnienia, pod warunkiem:
1) sporządzenia spisu z natury zapasów posiadanych w dniu, w którym nastąpiło przekroczenie kwoty, o której mowa w ust. 1 pkt 1, oraz
2) przedłożenia w urzędzie skarbowym spisu, o którym mowa w pkt 1, najpóźniej wciągu 14 dni od dnia utraty zwolnienia.",
c) w ust. 3b wyrazy „urzędu skarbowego" zastępuje się wyrazami „naczelnika urzędu skarbowego",
d) w ust. 5 wyrazy „we właściwym urzędzie skarbowym" zastępuje się wyrazami „naczelnikowi urzędu skarbowego"
13) w art. 14a:
a) w ust. 5a wyrazy „urząd skarbowy" zastępuje się wyrazami „naczelnik urzędu skarbowego",
b) w ust. 7a:
– pkt 1 otrzymuje brzmienie:
„1) nie później niż 3 dni przed upływem terminu dokonania zwrotu, o którym mowa w ust. 6, podatnik przedstawi naczelnikowi urzędu skarbowego dowód uregulowania zaległości, a jeżeli kwota zaległości została wpłacona na rachunek innego urzędu skarbowego – zaświadczenie od naczelnika tego urzędu o ich uregulowaniu; w tym przypadku termin zwrotu kwoty podatku określony w ust. 6 liczony jest od dnia przedstawienia naczelnikowi urzędu skarbowego wszystkich dowodów uregulowania zaległości,",
– w pkt 2 wyrazy „właściwego urzędu skarbowego" zastępuje się wyrazami „naczelnika urzędu skarbowego"
14) w art. 19:
a) w ust. 2 skreśla się wyrazy „ , z uwzględnieniem kwot wynikających z decyzji, o których mowa w art. 11b",
b) w ust. 3c:
– w pkt 1 wyrazy „urząd skarbowy" zastępuje się wyrazami „naczelnika urzędu skarbowego",
– w pkt 2 wyrazy „art. 11c" zastępuje się wyrazami „art. 11 ust. 2 i 2a oraz art. 11c",
c) w ust. 3e w pkt 2 i w ust. 3g w pkt 3 wyrazy „o której mowa w art. 11c" zastępuje się wyrazami „o których mowa w art. 11 ust. 2 i 2a oraz art. 11c"
15) w art. 21:
a) w ust. 5a wyrazy „urząd skarbowy" zastępuje się wyrazami „naczelnika urzędu skarbowego",
b) w ust. 6 w zdaniu drugim wyrazy „urząd skarbowy" zastępuje się wyrazami „naczelnik urzędu skarbowego",
c) w ust. 6a w pkt 2 wyrazy „art. 11c" zastępuje się wyrazami „art. 11 ust. 2 i 2a oraz art. 11c"
16) w art. 21b:
a) w ust. 4 w pkt 1 i 4 wyrazy „właściwy urząd skarbowy" zastępuje się wyrazami „naczelnika urzędu skarbowego",
b) w ust. 7:
– w pkt 2 wyrazy „właściwy urząd skarbowy" zastępuje się wyrazami „naczelnika urzędu skarbowego",
– w pkt 5 wyrazy „we właściwym urzędzie" zastępuje się wyrazami „w urzędzie"
17) w art. 26:
a) w ust. 1 wyrazy „przez urząd skarbowy" zastępuje się wyrazami „naczelnika urzędu skarbowego",
b) ust. 2 otrzymuje brzmienie:
„2. Podatnicy, o których mowa w art. 10 ust. 1a, 1c i 1d, są obowiązani, bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, do obliczania
i wpłacania podatku za okresy kwartalne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy, na rachunek urzędu skarbowego, z zastrzeżeniem art. 11.”;
18) w art. 27:
a) w ust. 2 i 3 wyrazy „organ podatkowy” zastępuje się wyrazami „naczelnik urzędu skarbowego lub organ kontroli skarbowej”,
b) w ust. 5 i 6 wyrazy „urząd skarbowy” zastępuje się wyrazami „naczelnik urzędu skarbowego”,
c) w ust. 7 wyrazy „urząd skarbowy” zastępuje się wyrazami „naczelnika urzędu skarbowego”;
19) w art. 32a w ust. 3 wyrazy „właściwy urząd skarbowy” zastępuje się wyrazami „naczelnika urzędu skarbowego”;
20) w art. 34 w ust. 4 wyrazy „dyrektorzy urzędów kontroli skarbowej” zastępuje się wyrazami „dyrektorzy izb celnych”;
21) po art. 34 dodaje się art. 34a w brzmieniu:
„Art. 34a. 1. Organami podatkowymi w zakresie podatku akcyzowego są naczelnik urzędu celnego i dyrektor izby celnej, właściwi ze względu na miejsce wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Przepisy art. 13a ust. 2, 3 i 5 stosuje się odpowiednio.
2. Zadania w zakresie podatku akcyzowego w obrocie krajowym wykonują naczelnicy urzędów celnych i dyrektorzy izb celnych wyznaczeni przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych.
3. Minister właściwy do spraw finansów publicznych określa, w drodze rozporządzenia, wykaz i terytorialny zasięg działania naczelników urzędów celnych i dyrektorów izb celnych wykonujących zadania w zakresie podatku akcyzowego w obrocie krajowym, ze szczególnym uwzględnieniem wielkości i ilości podatników podatku akcyzowego w obrocie krajowym wykonujących działalność na danym obszarze.”;
22) w art. 40c w ust. 4 i w art. 40d w ust. 2 wyrazy „izb skarbowych” zastępuje się wyrazami „izb celnych”;
23) w art. 50 w ust. 5b w zdaniu wstępnym wyrazy „2711 SWW” zastępuje się wyrazami „22.13 PKWiU”.