Wersja obowiązująca od 2004.09.03 do 2004.12.31

[70] (utracił moc).

[70] Ustawa traci moc 3 września 2004 r. na podstawie art. 234 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. – Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. Nr 171, poz. 1800), z wyjątkiem art. 25 ust. 5, art. 27 ust. 3, art. 30-33, art. 112 ust. 5 i 6, które tracą moc 31 grudnia 2004 r.

Wersja obowiązująca od 2004.09.03 do 2004.12.31

[70] (utracił moc).

[70] Ustawa traci moc 3 września 2004 r. na podstawie art. 234 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. – Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. Nr 171, poz. 1800), z wyjątkiem art. 25 ust. 5, art. 27 ust. 3, art. 30-33, art. 112 ust. 5 i 6, które tracą moc 31 grudnia 2004 r.

Wersja archiwalna obowiązująca od 2003.10.01 do 2004.09.02

[Ceny usług] [74] 1. Ceny usług powszechnych świadczonych przez operatora obowiązanego do świadczenia usług powszechnych powinny być ustalane na podstawie obiektywnych kryteriów zapewniających równe traktowanie użytkowników, uwzględniać koszt świadczenia usług, być niezależne od sposobu wykonywania usługi, z wyjątkiem przypadku gdy użytkownik wymaga dodatkowych usług lub świadczeń, oraz nie mogą uwzględniać kosztów świadczeń dodatkowych niezwiązanych ze świadczeniem usługi żądanej przez użytkownika.

2. Operatorzy o znaczącej pozycji rynkowej w zakresie świadczenia usług, o których mowa w art. 57 ust. 4 pkt 1, są obowiązani do:

1) kalkulacji kosztów odrębnie dla każdej z usług powszechnych oraz dla rozliczeń wynikających z umów o połączeniu sieci, zawartych z innymi operatorami,

2) prowadzenia rachunkowości w sposób zapewniający wyodrębnienie aktywów i pasywów, przychodów i kosztów, na poszczególne rodzaje działalności oraz ustalenie przychodów i związanych z nimi kosztów odrębnie dla każdej z usług i rozliczeń, objętych kalkulacją kosztów.

3. Operatorzy, o znaczącej pozycji rynkowej w zakresie świadczenia usług, o których mowa w art. 57 ust. 4 pkt 3 i 4, są obowiązani do:

1) kalkulacji kosztów odrębnie dla każdej z usług, w której zajmują znaczącą pozycję rynkową oraz dla rozliczeń wynikających z umów o połączeniu sieci, zawartych z innymi operatorami,

2) prowadzenia rachunkowości w sposób zapewniający wyodrębnienie aktywów i pasywów, przychodów i kosztów, na poszczególne rodzaje działalności oraz ustalenie przychodów i związanych z nimi kosztów odrębnie dla każdej z usług i rozliczeń, objętych kalkulacją kosztów.

4. Minister właściwy do spraw łączności, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw finansów publicznych, określi, w drodze rozporządzenia:

1) sposoby przypisania aktywów i pasywów, przychodów i kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2 i ust. 3 pkt 2, do działalności:

a) w zakresie sieci dostępowej, polegającej na zapewnieniu dostępu do sieci transportowej, obejmującej wszystkie elementy sieci biorące udział w zapewnieniu użytkownikom dostępu do stacjonarnej sieci telekomunikacyjnej,

b) w zakresie sieci transportowej, polegającej na świadczeniu usług wewnętrznego i zewnętrznego udostępniania tej sieci,

c) detalicznej, polegającej na świadczeniu użytkownikom końcowym usług telefonicznych, usług transmisji danych w paśmie fonicznym za pomocą modemów oraz usług dzierżawy łączy telekomunikacyjnych,

2) sposób kalkulacji kosztów i bazę ich obliczania, stosowany przez operatorów oraz termin jego wprowadzenia, przyjmując zasadę, iż sposób kalkulacji kosztów powinien zapewniać ustalenie cen na podstawie kosztów uzasadnionych, być wzajemnie porównywalny, a także powinien umożliwiać rozdzielenie kosztów ponoszonych przez operatora z tytułu świadczenia każdej z usług, w której zajmuje znaczącą pozycję rynkową, od kosztów, które nie mogą być bezpośrednio przypisane do świadczenia zarówno danej usługi, jak i innych usług telekomunikacyjnych,

3) wskaźnik zwrotu kosztu zaangażowanego kapitału, który operator uwzględni w kalkulacji kosztów, z uwzględnieniem udokumentowanych rzeczywistych kosztów pozyskania kapitału,

4) sposób i terminy dokonywania aktualizacji wyceny określonych rodzajów środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych oraz dokonanych od tych środków i wartości odpisów amortyzacyjnych,

5) tryb i terminy uzgadniania i zatwierdzania przez Prezesa URTiP opracowanej przez operatora szczegółowej instrukcji w zakresie wyodrębnienia i przypisania aktywów i pasywów, przychodów i kosztów, na regulowane rodzaje działalności oraz opisu kalkulacji kosztów,

6) zakres i terminy przekazywania Prezesowi URTiP:

a) sprawozdań dotyczących poszczególnych rodzajów działalności objętej regulacją, przyjmując zasadę, iż dane zawarte w sprawozdaniach są sprawdzalne w rozumieniu ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 oraz z 2003 r. Nr 60, poz. 535),

b) wyników kalkulacji kosztów, odrębnie dla każdej z usług i rozliczeń, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i w ust. 3 pkt 1

– uwzględniając konieczność ochrony konsumentów i konkurentów przed nadużywaniem przez tych operatorów znaczącej pozycji rynkowej, konieczność stymulowania rozwoju rynku telekomunikacyjnego oraz konieczność umożliwienia działalności kontrolnej Prezesowi URTiP wobec działalności prowadzonej przez tych operatorów.

5. Prezes URTiP, w drodze decyzji, zatwierdza instrukcję, o której mowa w ust. 4 pkt 5, oraz opis kalkulacji kosztów.

6. Sprawozdania oraz wyniki kalkulacji kosztów, o których mowa w ust. 4 pkt 6, podlegają opinii biegłego rewidenta w ramach badania lub przeglądu sprawozdania finansowego dokonywanego na podstawie odrębnych przepisów.

7. Wyniki kalkulacji kosztów usług i rozliczeń wynikających z umów o połączeniu sieci, o których mowa w ust. 3 pkt 1, podlegają badaniu zgodności z zasadami określonymi w ustawie i rozporządzeniu, o którym mowa w ust. 4. Badanie jest przeprowadzane na koszt operatora przez niezależny podmiot wyznaczony przez Prezesa URTiP.

8. Prezes URTiP może zasięgać opinii niezależnych biegłych rewidentów oraz ekspertów w przypadku wątpliwości dotyczących opracowanej przez operatora szczegółowej instrukcji i opisu kalkulacji kosztów oraz rzetelności i wiarygodności danych zawartych w sprawozdaniach i wynikach kalkulacji kosztów, o których mowa w ust. 4 pkt 5 i 6.

[74] Art. 59 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 37 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o zmianie ustawy – Prawo telekomunikacyjne oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U. Nr 113, poz. 1070). Zmiana weszła w życie 1 października 2003 r.

Wersja archiwalna obowiązująca od 2001.01.01 do 2003.09.30

[Ceny usług] 1. Ceny usług powszechnych świadczonych przez operatorów o znaczącej pozycji rynkowej powinny uwzględniać koszt ich świadczenia i być niezależne od sposobu wykonywania usługi, jeżeli użytkownik nie żąda świadczeń dodatkowych.

2. Operatorzy zajmujący pozycję dominującą w zakresie świadczenia usług powszechnych lub w zakresie świadczenia usługi dzierżawy łączy telekomunikacyjnych są obowiązani do prowadzenia kalkulacji kosztów odrębnie dla:

1) każdej z usług, w których zajmują pozycję dominującą,

2) rozliczeń wynikających z umów o połączeniu sieci, zawartych z innymi operatorami.

3. Minister właściwy do spraw finansów publicznych, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw łączności, określi, w drodze rozporządzenia, sposoby kalkulacji kosztów, jakie mogą być stosowane przez operatorów, o których mowa w ust. 2, a także terminy ich wprowadzenia, przyjmując jako zasadę, że sposoby kalkulacji kosztów powinny być wzajemnie porównywalne, a także powinny umożliwiać rozdzielenie kosztów ponoszonych przez operatora z tytułu świadczenia każdej z usług, w której zajmuje pozycję dominującą, od kosztów, które nie mogą być bezpośrednio przypisane do świadczenia zarówno danej usługi, jak i innych usług telekomunikacyjnych.