Wersja archiwalna obowiązująca od 2001-01-01 do 2003-09-30
[Postępowanie w razie ogłoszenia upadłości zakładu ubezpieczeń] 1. W przypadku ogłoszenia upadłości zakładu ubezpieczeń prowadzącego ubezpieczenia w dziale I (ubezpieczenia na życie):
1) minister właściwy do spraw instytucji finansowych na wniosek organu nadzoru określi, w drodze rozporządzenia, procent składki wnoszonej na rzecz Funduszu przez zakłady ubezpieczeń prowadzące ubezpieczenia w dziale I (ubezpieczenia na życie),
2) Fundusz wyodrębnia rachunek, na który wnoszone są wpłaty określone w pkt 1,
3) Fundusz zaspokaja roszczenia do wysokości określonej w art. 51 ust. 4 pkt 2 na podstawie ustalonej w postępowaniu upadłościowym listy wierzytelności.
Minister właściwy do spraw instytucji finansowych, wydając rozporządzenie, uwzględnia zagwarantowanie płynności finansowej Funduszu w przypadku ogłoszenia upadłości zakładu lub zakładów ubezpieczeń prowadzących ubezpieczenia w dziale l.
2. Przepisy art. 56 ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.
Wersja archiwalna obowiązująca od 1990-08-28 do 2000-12-31
1. Minister Finansów w porozumieniu z Izbą Ubezpieczeń powołuje Fundusz Ochrony Ubezpieczonych, określa jego organizację i tryb działania, a także procent składki wnoszonej przez ubezpieczycieli na ten fundusz.
2. Ubezpieczyciele są obowiązani finansować Fundusz Ochrony Ubezpieczonych, po jednym dla działu ubezpieczeń na życie i dla działu pozostałych ubezpieczeń majątkowych i osobowych. Fundusz Ochrony Ubezpieczonych zaspokaja roszczenia ubezpieczonych osób fizycznych w przypadku niewypłacalności ubezpieczyciela w wysokości 100% w dziale ubezpieczeń na życie, 90% w przypadku ubezpieczeń obowiązkowych i 50% w dziale innych ubezpieczeń.
3. Wpłaty na Fundusz Ochrony Ubezpieczonych są dokonywane w przypadku niewypłacalności ubezpieczyciela.
4. Zarząd Funduszu Ochrony Ubezpieczonych powoływany jest przez wszystkich ubezpieczycieli działających w Polsce.