Kredyty gospodarcze oferowane przedsiębiorstwom
Czy udzielając pożyczki pod zastaw utracę prawo do ryczałtu i bęę zobowiązany opłacać podatek dochodowy na zasadach ogólnych.
Do podstawowych obowiązków płatników składek należy przede wszystkim odprowadzanie składek oraz przekazywanie dokumentów zgłoszeniowych i rozliczeniowych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych za ubezpieczonych, którzy podlegają ubezpieczeniom społecznym.
Jedną z form prawnych zabezpieczenia kredytu bankowego, dosyć często stosowaną, jest instytucja określana jako „zastaw”. Ogólne zasady funkcjonowania zastawu określają przepisy ustawy - Kodeks cywilny.
Czy w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym bank ma prawo żądać od Syndyka masy upadłościowej faktury za przekazane przedmioty zastawu i przewłaszczenia z masy upadłościowej (kto jest zobowiązany do wystawienia faktury VAT - Syndyk czy kredytobiorca) ?
Czy przychód uzyskany w październiku 2003r. ze sprzedaży akcji w wysokości 67904,50zł można pomniejszyć o kwotę 7 605 zł, jako koszt uzyskania przychodu, którą zostały pokryte odsetki z tytułu udzielonej przez Bank S.A. pożyczki gotówkowej w wysokości 60300 zł, w sytuacji gdy pożyczka ta została zabezpieczona kaucją gotówkową wpłaconą przez spółkę akcyjną?
Czy kwota udzielonej pożyczki (w ramach działalności gospodarczej w zakresie lombardu) jest kosztem uzyskania przychodów w przypadku gdy nie ma możliwości jej spłaty.
Czy złożenie oświadczenia o nabyciu mienia ruchomego objętego zastawem będzie traktowane jako nabycie, o którym mowa w art. 112 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.)?
Podatnik prowadzi działalność w zakresie lombardu, udzielając pożyczek pod zastaw. W przypadku, gdy pożyczkobiorca zwrócił pożyczone pieniądze i odebrał zastaw podstawą opodatkowania jest pobrana kwota prowizji od udzielonej pożyczki. W sytuacji natomiast, gdy pożyczkobiorca nie odbierze zastawionego towaru, towar przechodzi na własność prowadzącego lombard, który dokonuje jego sprzedaży - podatnik
Jaka jest stawka podatku VAT w przypadku sprzedaży przez Bank samochodu, który stanowił zabezpieczenie w postaci zastawu rejestrowego z tytułu zaciągniętego przez Spółkę kredytu ?
Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów podatek od towarów i usług zapłacony przez bank przy sprzedaży samochodu przejętego uprzednio w wykonaniu umowy zastawu rejestrowego ?
Czy czynność obejmująca wydanie przez dłużnika - w wyniku postanowienia sądu - zastawnikowi/wierzycielowi przedmiotów objętych umową zastawniczą podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
W jaki sposób winny być opodatkowane podatkiem od towarów i usług czynności polegające na udzielaniu pożyczek pod zastaw?
Jakie należy spełnić warunki, aby skutecznie zastawić udział spółki z o.o.? Czy zastawienie udziału rodzi obowiązek wykazania przychodu?
Czy w przypadku sprzedaży rzeczy , które przeszły na własność prowadzącego lombard przychodem jest różnica między kwotą uzyskaną ze sprzedaży zastawionych rzeczy a kwotą udzielonej pożyczki ?
Jakie koszty związane z obsługą kredytu zaciągniętego na pokrycie umorzenia udziałów /odsetki od kredytu, prowizja za udzielenie kredytu, opłaty za zaświadczenia, podatek PCC, koszty wpisu do hipoteki i ustanowienia zastawu/ stanowią koszty uzyskania przychodów?
Czy wydanie zastawu winno być potwierdzone fakturą VAT?
Czy ustanowienie zastawu na należących do Spółki udziałach na zabezpieczenie zapłaty kary umownej w razie odstąpienia przez Inwestora od umowy oznacza powstanie po stronie Spółki, w świetle art. 11 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychodu jaki Spółka powinna była uzyskać udzielając zabezpieczenia świadczenia, do wykonania którego Spółka może być zobowiązana solidarnie ze swoimi
W przedstawionym stanie faktycznym: 1) zastawnik uzyskuje należność z tytułu udziału w zyskach osoby prawnej, 2) Wnioskodawca jest obowiązany jako płatnik pobrać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanej wypłaty dywidendy, stosując stawkę podatku wynikającą z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, tj. 10% kwoty dywidendy brutto, 3) nie zostały spełnione przesłanki zastosowania zwolnienia,
Czy w sytuacji kiedy Spółka nieodpłatnie zabezpiecza zaciągany przez siebie kredyt bankowy zastawem rejestrowym na majątku nie będącym jej własnością, Spółka nie uzyskuje nieodpłatnego świadczenia z tego tytułu?
Czy czynność obejmująca wydanie przez dłużnika (zastawcę) wierzycielowi (zastawnikowi) przedmiotów ruchomych objętych umową zastawniczą podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
Czy zawarcie umowy ustanowienia zastawu rejestrowegoprzewidującej możliwość zaspokojenia zastawnika przez przejęcie przez niego na własność przedmiotu zastawu podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?