Jak zaksięgować wkład pieniężny wniesiony przez spółkę cichą do spółki z o.o.
Podatnik jest komandytariuszem spółki komandytowej. Wniósł do niej wkłady pieniężne, które zostały określone w jej umowie. W 2015 r. wysokość wkładu podatnika w tej spółce ulegnie częściowemu obniżeniu. Nastąpi to w drodze zmiany jej umowy. W związku z tym podatnik otrzyma środki pieniężne, które będą odpowiadały kwocie, o jaką zostanie obniżony jego wkład w spółce. W jaki sposób będzie opodatkowane
Wnoszący wkład pieniężny do spółki lub spółdzielni nie uzyskuje przychodu po stronie podmiotu wnoszącego. Wynika to z tego, że regulujący te kwestie przepis 12 ust. 1 pkt 7 updop obejmuje swoim zakresem wyłącznie wkłady pieniężne. Takie stanowisko zajęło Ministerstwo Finansów w interpretacji ogólnej, której fragment przedstawiamy.
Zasadą jest, że kapitał zakładowy musi być wyrażony w złotych. Oznacza to, że utworzenie lub podwyższenie kapitału zakładowego może nastąpić wyłącznie w walucie polskiej. Nie wyklucza to jednak rozwiązania polegającego na tym, że wspólnik zobowiązany do wniesienia wkładu pieniężnego, określonego w walucie polskiej, przekazuje go w walucie obcej, np. w euro, dolarach amerykańskich itd.
Spółka z o.o. XYZ jest komandytariuszem w spółce komandytowej A. Pozostałymi wspólnikami są osoby fizyczne. Wkład pieniężny wniesiony przez spółkę XYZ obejmował 40% sumy wniesionych wkładów. Jak rozliczyć podatek dochodowy z powyższego tytułu? Czy spółka komandytowa A jest płatnikiem podatku dochodowego? Czy w związku z tym składa za poszczególnych wspólników odpowiednie deklaracje?