Interpretacja indywidualna z dnia 4 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.86.2024.2.KF
Obowiązki płatnika w związku z wypłatą dla uczniów stypendiów stażowych.
Obowiązki płatnika w związku z wypłatą dla uczniów stypendiów stażowych.
Możliwość zastosowania zwolnienia przedmiotowego
Czy zakupiony majątek firmy, nabyty przy wykorzystaniu jednorazowych środków przyznanych bezrobotnemu z Urzędu Pracy przy wykorzystaniu środków z Europejskiego Funduszu Społecznego na podjęcie działalności gospodarczej Wnioskodawca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w prowadzonej działalności gospodarczej?
Sposób opodatkowania otrzymanego dofinansowania.
Czy przychód wynikający z pokrycia kosztów studiów podyplomowych podlega zwolnieniu z podatku dochodowego?
Obowiązki płatnika wypłata stypendium (jako pomocy udzielonej w ramach programu finansowanego z udziałem środków europejskich i ze środków pieniężnych pochodzących z budżetu Uczelni)
Wydatki poniesione na zakup wskazanych we wniosku towarów i wyposażenia wykorzystywanych na potrzeby prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej mogą stanowić koszty uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej.
Sfinansowanie zakupu wyposażenia i innych wydatków firmowych (tj. na nabycie składników majątkowych o wartości nieprzekraczającej 10 000 zł, które nie zostaną zaliczone do środków trwałych ani wartości niematerialnych i prawnych) ze środków przyznanych Funduszu Pracy na podjęcie działalności gospodarczej - nie wyklucza możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów, mimo że przyznane
w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia przedmiotowego
W zakresie obowiązków informacyjnych, jakie mogą ciążyć na Wnioskodawcy w związku z realizacją przez niego projektu współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Możliwość zastosowania zwolnienia przedmiotowego oraz obowiązek wystawienia informacji PIT-8C
Uznanie za przychód odsetek od środków projektu z tytułu udzielonych pożyczek, odsetek od lokat bankowych i odsetek od środków zgromadzonych na rachunkach bankowych pochodzących z projektu finansowanego przez Europejski Fundusz Społeczny (EFS)
obowiązek płatnika w związku z wypłatą stypendiów
W zakresie kosztów uzyskania przychodów.
Koszty uzyskania przychodów dofinansowanie do szkolenia.
Analiza art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje, że jego regulacją objęte są tylko i wyłącznie środki finansowe (czyli środki pieniężne), które otrzymuje uczestnik projektu, jako pomoc udzieloną w ramach programu finansowanego z udziałem środków europejskich. Skoro przedmiotowym zwolnieniem objęte są świadczenia finansowe/pieniężne, to a contrario należy przyjąć
Czy stypendia naukowe/rozwojowe oraz stypendia z tytułu podróży służbowych są przychodem i podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, co powoduje konieczność potrącenia przez Wnioskodawcę, jako płatnika należnej zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych od wypłacanych stypendiów, zgodnie z art. 35 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Opodatkowanie stypendiów naukowych oraz stypendiów z tytułu podróży służbowych finansowanych w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.
Obowiązki płatnika w związku z wypłatą studentom świadczeń (stypendiów) z tytułu odbycia praktyki zawodowej.
Czy Uczestnik otrzymujący dofinansowanie będzie podatnikiem podatku od osób fizycznych i tym samym Wnioskodawca będzie zobowiązany do wystawienia PIT-8C z tytułu udzielonego dofinansowania?
1. Czy dofinansowanie dla uczestnika objęte jest podatkiem dochodowym od osób fizycznych? 2. Czy Powiat (niemający nr NIP dla celów podatku dochodowego) zobowiązany będzie sporządzić uczestnikom projektu informację PIT-8C?
Czy Wnioskodawca wypłacając wynagrodzenia stażowe na rzecz studentów uczestników projektów stażowych, współfinansowane z III osi priorytetowej Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (współfinansowane z funduszy strukturalnych Europejskiego Funduszu Społecznego), będzie występował w charakterze płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych?
W zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania wynagrodzenia pochodzącego z dotacji, jakie Wnioskodawczyni otrzymała jako partner oraz lider realizowanych projektów współfinansowanych: - ze środków unijnych na mocy art. 21 ust. 1 pkt 136 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, - z dotacji celowych budżetu państwa na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 129 w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia
W zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania otrzymanych dotacji na sfinansowanie kosztów pośrednich oraz powstałej nadwyżki w wyniku poniesienia mniejszych wydatków, w związku z realizacją projektów, o których mowa we wniosku.