Czy sprzedaż przedsiębiorstwa wspólnikowi spółki cywilnej podlega VAT
Czy zmiana definicji pojęcia „przedsiębiorstwo” w kodeksie cywilnym ma wpływ na opodatkowanie sprzedaży przedsiębiorstwa? Czy przejście klienteli spółki z o.o. na spółkę komandytową powoduje konieczność zapłaty podatku?
Skutki podatkowe zakupu lub przejęcia przedsiębiorstwa to zagadnienie bardzo złożone. W związku z tym wydaje się celowe zilustrowanie przykładem opodatkowania transakcji tego typu. W artykule zastanowimy się nad skutkami, jakie przynosi wymienione zdarzenie w podatku dochodowym od osób prawnych, VAT oraz podatku od czynności cywilnoprawnych. Przedstawimy także praktyczne rady dotyczące przejęcia zakładu
Jedną z czynności wymienionych wprost w ustawie z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) jako czynność, do której nie mają zastosowania przepisy tej ustawy, jest sprzedaż przedsiębiorstwa (art. 3 ust. 1 pkt 1). Zastosowanie tego wyłączenie budzi niekiedy w praktyce pewne wątpliwości, które dotyczą szczególnie zakresu czynności objętej
Przepisy prawa podatkowego nie określają procedury przekształcenia przedsiębiorstwa prowadzonego przez osobę fizyczną, jeżeli działania mają na celu wejście do spółki akcyjnej. Z tego też względu jako przekształcenie należy traktować wiele czynności prawnych, które umożliwią spółce akcyjnej faktyczne przejęcie przedsiębiorstwa prowadzonego na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej.
Sprzedaż przedsiębiorstwa należy odróżnić od sprzedaży poszczególnych jego składników. W pierwszym wypadku płacimy podatek od czynności cywilnoprawnych, w drugim - podatek od towarów i usług.