Interpretacja indywidualna z dnia 19 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.489.2023.1.TR
Skutki podatkowe transakcji ze złotem oraz srebrem.
Skutki podatkowe transakcji ze złotem oraz srebrem.
Dotyczy ustalenia: - do jakiego źródła na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych należy zaliczyć przychody osiągane ze zbycia złota, - kiedy należy rozpoznać koszty związane z nabyciem złota.
W zakresie ustalenia czy wynagrodzenie płacone przez Wnioskodawcę z tytułu odlewania sztabek i monet na rzecz powiązanej spółki stanowi ukryty zysk zgodnie z art. 28m ust. 3 ustawy o CIT.
Opodatkowanie kosztów wysyłki przy sprzedaży złota inwestycyjnego, monet kolekcjonerskich, czasopism fachowych i sposób wykazywania ich na fakturze/paragonie, dokumentowanie sprzedaży wysyłkowej na rzecz osób fizycznych spoza terytorium kraju w systemie VAT marża oraz obowiązek odnawiania co dwa lata procedury VAT marża.
Na Wnioskodawcy będzie ciążył obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych w związku z nabywaniem monet ze złota dewizowego, każdorazowo, kiedy kwota zakupu przekroczy wartość 1000 zł. Obowiązek uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych nie wystąpi jedynie wówczas, gdy zostaną spełnione przesłanki, o których mowa w art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Skutki podatkowe sprzedaży sztabek złota
Skutki podatkowe sprzedaży złotych monet.
Czy dokonana sprzedaż złota (sztabek) i uzyskany z tego tytułu przychód, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
w zakresie kwalifikacji sprzedawanych złotych monet z dodatkami oraz złotych płytek i sztabek o różnych kształtach w kontekście brzmienia art. 121 ustawy o VAT
1. Czy dokumentowanie transakcji kupna wyrobów ze złota i srebra od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej za pomocą umowy kupna-sprzedaży jest prawidłowe? 2. Czy istnieje inny sposób dokumentowania tego typu transakcji w przypadku prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, np. przy pomocy dowodu wewnętrznego?
Czy w aktualnym stanie prawnym sprzedawca granulatu złota będący czynnym podatnikiem VAT stosuje tzw. odwrotne obciążenie, a Wnioskodawca jako nabywca wykazuje podatek VAT zarówno po stronie sprzedaży jak i zakupu?
Jak ewidencjonować taki zakup w księdze przychodów i rozchodów, jakim dokumentem, jakie dane ma zawierać ten dokument?
Reasumując, mając na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe oraz powołane przepisy, wskazać należy, iż jeżeli Wnioskodawca będzie dokonywał transakcji sprzedaży złota jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą w sposób zorganizowany i ciągły to uzyskiwane z tego tytułu przychody będą kwalifikowane jako przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym
Zakres skutków podatkowych sprzedaży złota.
Sprzedaż złomu złota przez podatnika będącego zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług objęta jest mechanizmem tzw. odwrotnego obciążenia, polegającym na przesunięciu obowiązku rozliczenia podatku należnego na podatnika, na rzecz którego dokonywana jest dostawa złomu złota.
Czy odpłatne zbycie złota po upływie sześciu miesięcy od daty zakupu będzie uznane jako źródło przychodu i uzyskany dochód będzie podlegał podatkowi?. Czy złoto można zaliczyć do innych rzeczy, które po półrocznym okresie używania można sprzedać niezaliczając tej sprzedaży do źródła przychodu?
Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego z tytułu przedmiotowej sprzedaży, jeśli zbycie złota będzie miało miejsce po upływie pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpił jego zakup
Zakres skutków podatkowych sprzedaży metali szlachetnych.
1. Czy przychód z tytułu sprzedaży złota inwestycyjnego w postaci sztabek stanowi przychód ze źródła odpłatnego zbycia innych rzeczy, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych? 2. Czy Wnioskodawca będzie zobowiązany do zapłaty zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych od przychodu uzyskanego ze zbycia złota inwestycyjnego bezpośrednio po jego
Opodatkowanie przychodu osiągniętego w związku ze sprzedażą złota
Wnioskodawca dokonując sprzedaży złomu złota sklasyfikowanego w PKWiU 38.32.21, zobowiązany jest rozliczyć tę transakcję na zasadach ogólnych tj. wystawiając fakturę VAT ze stawką i kwotą podatku.
Sposób opodatkowani transakcji zakupu/sprzedaży złota.
Obowiązek prowadzenia rejestru w związku ze skupem złomu złota.
Obowiązek prowadzenia rejestru w związku ze skupem złomu złota.