Interpretacja indywidualna z dnia 30.05.2019, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.69.2019.4.AG, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.69.2019.4.AG
sposób opodatkowania czynności związanych z obrotem walutą wirtualną
sposób opodatkowania czynności związanych z obrotem walutą wirtualną
skutki podatkowe obrotu walutami wirtualnymi
Przychody uzyskiwane z dokonanej w ramach prowadzonej działalności sprzedaży bądź wymiany wirtualnej waluty bitcoin stanowią przychody z tej działalności. Podlegają one opodatkowaniu zgodnie z wybraną przez podatnika formą opodatkowania prowadzonej działalności. Takie stanowisko zajął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.
Podstawa opodatkowania z tytułu obrotu walutami.
W jaki sposób należy ustalić przychód (dochód) w sytuacji opisanej w stanie faktycznym, t.j. w obrocie walutami obcymi we własnym imieniu i na własny rachunek oraz pośrednictwie przy transakcjach sprzedaży walut obcych?
Czy czynności związane z pośrednictwem skupu i sprzedaży walut zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zmianami) o podatku od towarów i usług art. 43 ust. 1 pkt 1 w związku z pozycją 4 załącznika do ustawy są zwolnione od podatku od towarów i usług?
Co jest obrotem przy prowadzeniu działalności kantorowej polegającej wyłącznie na pośrednictwie sprzedaży i skupie walut?
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych w art. 10 określa katalog źródeł przychodów. Źródła określone w pkt 1-8 tego artykułu należą do źródeł nazwanych, np. pozarolnicza działalność gospodarcza. Wszystkie przychody, których nie można zaliczyć do źródeł nazwanych, należy zaliczyć do przychodów z innych źródeł (art. 10 ust. 1 pkt 9 updof).
Czy w świetle postanowień art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług podstawą opodatkowania sprzedaży walut jest kwota otrzymana z tytułu sprzedaży (przychód), czy różnica pomiędzy kwotą uzyskaną ze sprzedaży a kwotą wydatkowaną na zakup walut (dochód)?
CZY UJEMNE RÓŻNICE KURSOWE OD WALUTY SPRZEDANEJ W KANTORZE ,STANOWIĄ KOSZT UZYSKANIA PRZYCHODÓW?
Jaką wartość sprzedaży zwolnionej z tytułu działalności kantorowej należy ująć w deklaracji VAT-7, czy powinna to być kwota równa marży (prowizji) uzyskanej ze sprzedaży walut.Zdaniem Podatnika, ponieważ działalność kantorowa polega na pośrednictwie między sprzedającym a kupującym waluty obce, wartość sprzedaży powinna być równa kwocie marży uzyskanej ze sprzedaży. Podobne rozwiązanie, choć dotyczące
Z treści zapytania wynika, że podatnik na podstawie zezwolenia dewizowego prowadzi działalność kantorową i uzyskuje przychody ze sprzedaży walut wymienialnych. Spółka jest obowiązana do rejestracji sprzedaży zwolnionej i do wykazania jej w deklaracjach VAT-7. Spółka ma wątpliwości dotyczące wysokości kwoty, jaką należy wykazać jako sprzedaż zwolnioną z tytułu działalności kantorowej.
Kogo dotyczy obowiązek założenia księgi i co się zmieniło w zakresie dowodów księgowych?
Podjęcie i prowadzenie wielu rodzajów działalności gospodarczej wymaga sprawdzenia przez właściwy organ administracji, czy spełnione zostały warunki zapewniające bezpieczeństwo prowadzenia tej działalności dla otoczenia i odbiorców. Prawo działalności gospodarczej reguluje podstawowe zasady uzyskiwania zezwoleń, natomiast zakres określają organy zezwalające, zaś wszelkie warunki wykonywania działalności