Interpretacja indywidualna z dnia 29 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.41.2023.7.MM
Możliwości odliczenia przez spadkobiercę w zeznaniu rocznym ulgi uczniowskiej niewykorzystanej przez spadkodawcę.
Możliwości odliczenia przez spadkobiercę w zeznaniu rocznym ulgi uczniowskiej niewykorzystanej przez spadkodawcę.
Ulga z tytułu szkolenia uczniów.
Nabycie prawa do niewykorzystanej przez spadkodawcę ulgi z tytułu wyszkolenia uczniów.
Czy w przypadku złożenia przez Wnioskodawczynię wspólnych ze zmarłym mężem zeznań podatkowych (PIT-36) za lata 2013 i 2014, przysługiwać będzie jej na podstawie art. 97 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa prawo do odliczenia w latach następnych strat z działalności gospodarczej jej męża na podstawie złożonych zeznań, czy też Wnioskodawczyni zobowiązana będzie w tych sprawach do otrzymania decyzji organu
opodatkowanie przychodu ze sprzedaży akcji uzyskanego przez zmarłego ojca.
Opodatkowanie uzyskanego przez spadkodawcę dochodu z tytułu sprzedaży udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.
Sposób opodatkowania czynności przekazania środków trwałych, w tym samochodu osobowego, na cele osobiste Sposób opodatkowania czynności sprzedaży środków trwałych przejętych po zmarłym mężu Obowiązek sporządzenia spisu z natury w przypadku zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu i odprowadzenia należnego podatku Podstawa opodatkowania towarów podlegających spisowi z natury.
Czy w zeznaniu podatkowym za 2012 rok, chcąc wspólnie opodatkować dochód razem z dochodem męża, Wnioskodawczyni może ująć uzyskany dochód męża w spółce cywilnej za okres od stycznia do października 2012 roku (bez rozliczenia inwentur) oraz swój dochód ze spółki cywilnej za listopad i grudzień 2012 roku (bez inwentury końcowej) oraz, czy w zeznaniu rocznym uczestniczą małoletnie dzieci?
Czy właściwe jest ustalenie dochodu Wnioskodawczyni oraz zaliczek na podatek dochodowy za listopad i grudzień 2012 roku (jako spadkobiercy udziałów po zmarłym mężu), na podstawie przychodów i kosztów spółki bez uwzględnienia inwentury końcowej?
nabycie prawa do niewykorzystanej przez spadkodawcę części ulgi z tytułu szkolenia uczniów w przypadku kontynuowania działalności gospodarczej przez spadkobiercę
charakter prawny ulgi z tytułu szkolenia uczniów, oraz nabycie prawa do niewykorzystanej przez spadkodawcę ulgi z tytułu szkolenia uczniów
spadkobiercy podatnika kontynuującego, po jego śmierci, prowadzenie działalności gospodarczej na własny rachunek, przysługuje na podstawie art. 97 § 2 ustawy Ordynacja podatkowa prawo do odliczenia ulgi z tytułu szkolenia uczniów, o której mowa w art. 27c ustawy o podatku dochodowym od niektórych przychodów osianych przez osoby fizyczne.
Czy w przedstawionej powyżej sytuacji, w przypadku odpłatnego zbycia przez Wnioskodawczynię poszczególnych części nieruchomości (działek), nabytej wspólnie z mężem w 2008 r., kosztem uzyskania przychodu, o jaki Wnioskodawczyni będzie mogła pomniejszyć uzyskany przez siebie przychód z odpłatnego zbycia poszczególnych części nieruchomości, będzie wysokość wydatków poniesionych przez Wnioskodawczynię
Jakie są obowiązki syndyka masy upadłości jako płatnika podatku dochodowego od wynagrodzeń wypłacanych pracownikom po śmierci pracodawcy?
Dot. braku obowiązku dokonania przez syndyka upadłości, rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za zmarłego podatnika (upadłego)
Czy jako jedyny spadkobierca swojej mamy - zmarłego przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą jako osoba fizyczna i kontynuując działalność gospodarczą dalej jako spółka cywilna przysługują Wnioskodawcy prawa majątkowe i niemajątkowe Jego mamy?
Czy w przypadku kontynuacji działalności po śmierci męża i nabycia materiałów i towarów w drodze spadku, należy ich wartość ująć w remanencie początkowym oraz czy na koniec okresu rozliczeniowego (roku) wartość tych materiałów i towarów będzie kosztem uzyskania przychodu jak wynika z przepisu art. 24 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
w zakresie braku obowiązku uiszczenia przez spadkobiercę (Wnioskodawcę) zaliczki na podatek dochodowy osób fizycznych, nieuiszczonej przez spadkodawcę
1. Czy prawo do ulgi uczniowskiej ma charakter majątkowy oraz czy podlega na podstawie § 97 ordynacji podatkowej przejściu na Wnioskodawczynię z mocy prawa? 2. Czy prawo do ulgi uczniowskiej ma charakter niemajątkowy i podlega przejściu na Wnioskodawczynię działalności gospodarczej w formie spółki jawnej, którą kontynuuje po śmierci męża? 3. Czy przepis § 4 art. 97 ordynacji podatkowej stosuje się
Jaka jest możliwość przepisania pozostałej, niewykorzystanej kwoty ulgi w podatku dochodowym za wyszkolenie uczniów przyznanej decyzjami mężowi Wnioskodawczyni na Nią jako osobie współpracującej w firmie przez tyle lat wspólnie?
Jak należy opodatkować kwotę uzyskaną z tytułu przymusowego wykupu w roku 2005 akcji małżonka, który zmarł w roku 2007, tj. czy należało wliczyć ją do masy spadkowej i opodatkować podatkiem od spadków i darowizn, czy też należało uwzględnić ją w zeznaniu rocznym PIT-38 i opłacić 19% podatek dochodowy?
Czy na wnioskodawczyni ciąży obowiązek odprowadzenia podatku za zmarłego męża z tytułu sprzedaży akcji, czy też jest on umorzony wraz ze śmiercią podatnika? Kto miałby złożyć zeznanie, jeśli osoba zobowiązana nie żyje a spadek wnioskodawczyni jest zwolniony z opłat?
Czy żona może skorzystać z ulgi podatkowej (ulgi uczniowskiej), która przysługiwała zmarłemu mężowi?
1. Czy prawo do ulgi uczniowskiej ma charakter majątkowy oraz czy podlega na podstawie § 97 ordynacji podatkowej przejściu na Wnioskodawczynię z mocy prawa? 2. Czy prawo do ulgi uczniowskiej ma charakter niemajątkowy i podlega przejściu na Wnioskodawczynię działalności gospodarczej w formie spółki jawnej, którą kontynuuje po śmierci męża? 3. Czy przepis § 4 art. 97 ordynacji podatkowej stosuje się