Między młotem a kowadłem
Skutki rozszerzenia uprawnień rad nadzorczych w spółkach mogą się okazać opłakane dla pracowników
Skutki rozszerzenia uprawnień rad nadzorczych w spółkach mogą się okazać opłakane dla pracowników
Podjęcie uchwały przez wspólników spółki komandytowej o wypłacie zysków z lat ubiegłych w odroczonym terminie, nie należy traktować jak nieodpłatne świadczenie udzielone na rzecz spółki osobowej - w związku tym, po stronie Wnioskodawcy (jako wspólniku tej spółki) nie powstanie przysporzenie majątkowe.
W związku z rozważanym połączeniem Wnioskodawcy ze spółką osobową po stronie Wnioskodawcy powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.
Czy przeprowadzenie transakcji połączenia przez przejęcie, zgodnie z art. 492 § 1 pkt 1 KSH, w ramach której spółką przejmującą będzie spółka tworząca PGK, a spółką przejmowaną spółka spoza PGK nie spowoduje utraty statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych przez Wnioskodawcę prowadząc do zakończenia roku podatkowego PGK?
Czy zmiana, po zakończeniu roku obrotowego, proporcji w jakiej Wnioskodawca uczestniczy w zysku Spółki, spowoduje u niego konieczność korekty odprowadzonych w ciągu zakończonego roku obrotowego (podatkowego) zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych i potencjalnie zapłaty odsetek za zwłokę? Czy otrzymanie przez Wnioskodawcę zaliczki na poczet udziału w zysku Spółki będzie skutkowało obowiązkiem
Czy zmiana, po zakończeniu roku obrotowego, proporcji w jakiej Wnioskodawca uczestniczy w zysku Spółki, spowoduje u niego konieczność korekty odprowadzonych w ciągu zakończonego roku obrotowego (podatkowego) zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych i potencjalnie zapłaty odsetek za zwłokę?
Czy kwoty zwracane do Spółki tytułem częściowego lub całkowitego zwrotu pobranej zaliczki lub zaliczek na poczet udziału w zysku Spółki przez niego i innych Wspólników będą dla Wnioskodawcy neutralne podatkowo?Czy w przypadku, w którym wypłacone zaliczki na poczet udziału w zysku Spółki przekroczą część zysku przypadającego Wnioskodawcy zgodnie z Ostateczną proporcją, zaś Wnioskodawca nie rozliczy
Czy otrzymanie przez Wnioskodawcę zaliczki na poczet udziału w zysku Spółki będzie skutkowało obowiązkiem uwzględnienia tej zaliczki w kalkulacji dochodu Wnioskodawcy za okres, w którym wskazana zaliczka została otrzymana?
CIT - zakresie skutków podatkowych połączenia na podstawie art. 492 § 2 pkt 1 ustawy Kodeks spółek handlowych, tzn. połączenia przez przejęcie.
obowiązek ujęcia w prowadzonych przez Wnioskodawcę ewidencjach VAT i rozliczenia w składanych deklaracjach podatkowych faktur oraz faktur korygujących wystawionych na spółkę przejmowaną,prawo do wystawienia przez Wnioskodawcę faktur korygujących do faktur wystawionych przez spółkę przejmowaną oraz uwzględnienia tych korekt w składanej przez Wnioskodawcę deklaracji podatkowej.
obowiązek sporządzenia i złożenia przez Wnioskodawcę jako następcę prawnego, deklaracji VAT za ostatni okres działalności spółki przejmowanej,obowiązek zapłaty przez Wnioskodawcę jako następcę prawnego ewentualnego podatku wynikającego ze złożonej deklaracji VAT,prawo do uwzględnienia ewentualnej nadwyżki kwoty podatku naliczonego nad kwotą podatku należnego w składanej przez Wnioskodawcę deklaracji
Czy na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych Wnioskodawca będzie zobowiązany do ustalenia wysokości przychodu podlegającego opodatkowaniu proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku w wysokości wskazanej w umowie spółki osobowej (komandytowej lub jawnej), która będzie różna w kolejnych latach i która będzie odbiegać od udziału w głosach oraz w masie likwidacyjnej
Czy z uwagi na fakt, iż kurs zastosowany do przeliczenia otrzymanej dopłaty w EUR w dniu jej wpływu okaże się wyższy bądź niższy od kursu, który Wnioskodawca zastosuje do przeliczenia tych środków pieniężnych w dniu zwrotu części dopłaty: 1) powstaną różnice kursowe, które będą mogły być zaliczone odpowiednio do przychodów bądź kosztów uzyskania przychodów Wnioskodawcy, inne niż różnice kursowe od
Czy komplementariusz spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, pełniąca swoją funkcję w spółce komandytowo - akcyjnej pod tytułem odpłatnym ustalonym w ten sposób w statucie spółki, że jego udział w zyskach spółki jest wypłacany w formie wynagrodzenia za prowadzenie spraw spółki (świadczone usługi zarządzania) uzyska jakiekolwiek przysporzenie w związku z wniesieniem przez akcjonariuszy dopłat do SKA
Zakres zagadnień związanych z rozliczeniami podatkowymi Wnioskodawcy, jako akcjonariusza spółek komandytowo akcyjnych.
Zakres zmiany przychodów, kosztów w związku ze zmianą proporcji w spółce partnerskiej, obowiązku korygowania zaliczek oraz obowiązku sporządzania remanentu.
W przypadku umorzenia udziałów, w drodze umorzenia przymusowego lub automatycznego nabytych w drodze spadku lub darowizny, dochodem z umorzenia jest nadwyżka przychodu nad kosztami uzyskania przychodu. Kosztem uzyskania przychodów będzie wartość tych udziałów z dnia nabycia spadku lub darowizny.
Wydatki związane z podwyższeniem kapitału zakładowego, nie będące bezpośrednimi kosztami otrzymania przychodów, o których mowa w art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, powinny być ocenione z uwzględnieniem art. 15 ust. 1 ww. ustawy, definiującym koszty uzyskania przychodów, przy zastosowaniu zasady, zgodnie z którą, koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio
Należy stwierdzić, iż zmiana umowy spółki na skutek podwyższenia kapitału zakładowego w wyniku przeprowadzenia procedury przewidzianej przepisami art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych, tj. dokonania podziału przez wydzielenie nie będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. W związku z powyższym Spółka Przejmująca nie będzie zobowiązana do zapłaty podatku
Czynność wniesienia aportu do osobowej spółki prawa handlowego jest neutralna z punktu widzenia podatku dochodowego od osób fizycznych.
Czy przekształcenie SO w spółkę kapitałową w trybie przepisów działu III KSH podlega opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej ustawa o CIT)?
Czy przekształcenie SO w spółkę kapitałową w trybie przepisów działu III KSH podlega opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej ustawa o CIT)?
Czy przekształcenie SO w spółkę kapitałową w trybie przepisów działu III KSH podlega opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej ustawa o CIT)?