Interpretacja indywidualna z dnia 17 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.122.2024.2.BD
Zakup ciągnika rolniczego
Jeżeli istotnie sprzedający z tytułu omawianej transakcji – sprzedaży ciągnika – był zwolniony z podatku od towarów i usług, to transakcja nabycia ciągnika rolniczego od rolnika ryczałtowego nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Jeżeli opisana transakcja sprzedaży ciągnika rolniczego była objęta uregulowaniami ustawy o podatku od towarów i usług – nie była Pani zobligowana do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu opisanego stanu faktycznego, gdyż czynność ta była wyłączona na podstawie art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Skutki podatkowe zakupu ciągnika rolniczego.
Zakup ciągnika rolniczego od podatnika zwolnionego z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT.
Skutki podatkowe zakupu ciągnika rolniczego.
Nabycie w spadku nieruchomości rolnej, której część Wnioskodawca dzierżawił, do części obowiązuje służebność, a także nabycie w spadku ciągnika rolniczego.
Opodatkowanie transakcji sprzedaży ciągnika rolniczego dokonanej między rolnikami ryczałtowymi.
Sprzedaż ciągnika rolniczego nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych w związku z objęciem jej zwolnieniem z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Nie ciążył więc na Panu obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych.
Czy Wnioskodawca powinien zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnej?
Czy od zakupu używanego ciągnika rolniczego, który służył będzie Wnioskodawcy przez wiele lat w gospodarstwie rolnym, Wnioskodawca jako rolnik ryczałtowy powinien zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych?
Sprzedaż ciągnika przez rolnika ryczałtowego jest zwolniona z VAT, w sytuacji gdy ciągnik został zakupiony bez prawa do odliczenia VAT naliczonego i był wykorzystywany wyłącznie w działalności rolniczej zwolnionej z VAT. Rolnik nie ma obowiązku dokumentowania fakturą VAT zwolnionej z VAT sprzedaży ciągnika, z jednym wyjątkiem. Obowiązek wystawienia faktury powstanie, jeżeli nabywca tego zażąda. Nabywca
sprzedaż ciągnika będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT, podstawową tj. 23% stawką podatku.
Wnioskodawca ma wątpliwości jak udokumentować ww. transakcję na rzecz innego rolnika ryczałtowego? Czy powinien wystawić na ww. transakcję fakturę VAT dla tej transakcji, czy też może sprzedaż ciągnik na podstawie umowy kupna-sprzedaży?
Czy na podstawie faktury wystawionej na imię i nazwisko obojga małżonków Wnioskodawczyni prawidłowo wprowadziła zakupioną maszynę do ewidencji środków trwałych w przedsiębiorstwie i czy Wnioskodawczyni może dokonywać od niej odpisów amortyzacyjnych?Czy dla celów podatku dochodowego amortyzacja zakupionego ciągnika będzie dla Wnioskodawczyni kosztem uzyskania przychodu?
Czy koszty napraw (remontów) ciągników samochodowych po ich wypadkach, Spółka można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, mimo że ciągniki te nie mają ubezpieczenia AC?
1. Zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania obrotu za pomocą kasy rejestrującej. 2. Zwolnienie od podatku sprzedaży używanego środka trwałego.
1. Zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania obrotu za pomocą kasy rejestrującej. 2. Zwolnienie od podatku sprzedaży używanego środka trwałego.
Zastosowania właściwej stawki podatku dla czynności wynajmu ciągnika wraz z przyczepą.
Obowiązek zaewidencjonowania sprzedaży ciągników, narzędzi i maszyn przy użyciu kasy rejestrującej.
Czy wymiana ciągnika na skutek reklamacji podlega opłacie od czynności cywilno-prawnych?