Interpretacja indywidualna z dnia 17 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.545.2023.1.MK
Czy odszkodowanie (kwota główna wraz z odsetkami od dnia 28 kwietnia 2017 r. do dnia zapłaty) za zabrane ziemie dekretem Bieruta podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych na gruncie ustawy o CIT w przypadku, gdy przeznacza się otrzymane odszkodowanie na realizację wyłącznie celów mieszkaniowych Spółdzielni? (pytanie oznaczone we wniosku nr 1)
Czy w przypadku podziału uzyskanej kwoty odszkodowania pomiędzy właścicieli poszczególnych lokali zgodnie z treścią uchwały podjętej przez zebranie mieszkańców Wspólnoty Mieszkaniowej i jednoczesne zaliczenie tych kwot na poczet opłat z tytułu utrzymania nieruchomości wspólnej, tj. utrzymanie zasobu mieszkaniowego, które to opłaty obciążają poszczególnych właścicieli lokali, Wnioskodawcy będzie przysługiwało
Czy otrzymane odszkodowanie (dochód) będzie korzystał ze zwolnienia z art. 17 ust. 1 pkt 44 zgodnie z zapisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych
Czy dochód Spółdzielni uzyskany z odszkodowania za pozbawienie prawa użytkowania wieczystego gruntu wchodzącego w skład zasobów mieszkaniowych Spółdzielni, który to dochód Spółdzielnia przeznacza na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych, tj. na fundusz remontowy zasobów mieszkaniowych oraz na pokrycie strat z lat ubiegłych, jest wolny od podatku dochodowego od osób prawnych
Ustalenie czy: - otrzymane odszkodowanie od dewelopera, o którym mowa we wniosku za usterki i wady budowlane korzysta ze zwolnienia podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych wynikającym z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych; - wartość uzyskanego odszkodowania, o którym mowa we wniosku w postaci lokalu usługowego, który zostanie przeznaczony na potrzeby funkcjonowania
Opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntów (ustanowionego przed 1 maja 2004 r.), do którego doszło na podstawie ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów, stanowią wynagrodzenie za czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT.
Podatek od towarów i usług w zakresie powstania obowiązku podatkowego w związku z przekazaniem nieruchomości niezabudowanych.
Opodatkowanie podatkiem VAT czynności wykonywanych w budynkach mieszkańców, określenie podstawy opodatkowania, prawo do odliczenia podatku naliczonego oraz opodatkowanie dotacji.
Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego lub zwrotu tego podatku w związku z realizacją projektu pn. Udostępnianie zasobów publicznych rejestrów geodezyjnych .
Prawo do odliczenia podatku w związku z realizacją projektu pn. Udostępnianie zasobów publicznych rejestrów geodezyjnych () jest prawidłowe.
Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego lub zwrotu podatku VAT w związku z realizacją projektu pn.: Udostępnianie zasobów.
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpisu na fundusz remontowy Spółdzielni
Zastosowanie przez Spółkę obniżki czynszu wobec pracowników i byłych pracowników Spółki oraz innych najemców nie będzie powodować powstania przychodu po stronie tych najemców w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji na Spółce nie będą ciążyć obowiązki płatnika o których mowa w art. 31 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jak również obowiązki informacyjne
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpisu na fundusz remontowy Spółdzielni.
Czy wpłaty właścicieli lokali użytkowych i lokali mieszkalnych oraz sfinansowane z nich koszty na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną i media, mieszczą się w pojęciu dochodów uzyskanych z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, korzystających ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych, na mocy art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
Czy wpłaty właścicieli lokali użytkowych i wpłaty właścicieli lokali mieszkalnych oraz sfinansowane z nich koszty na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną i media, mieszczą się w pojęciu dochodów uzyskanych z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, korzystających ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych na mocy art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
1. Czy złożona przez poprzedniego zarządcę korekta CIT 8 jest zasadna? 2. Czy słusznie Wnioskodawca traktuje, że przychody / dochody z tytułu zaliczek wpłacanych na utrzymanie części wspólnych przez właścicieli lokali użytkowych pochodzą z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i są przeznaczane na cele związane również z gospodarką zasobami mieszkaniowymi? 3. Czy Wspólnota ma odprowadzać podatek od zaliczek
Czy we Wspólnocie Mieszkaniowej opłaty wnoszone przez właścicieli lokali użytkowych na pokrycie kosztów: - zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej, - mediów na potrzeby właścicieli oraz koszty sfinansowane tymi opłatami kształtują dochód wolny od podatku dochodowego od osób prawnych?
Czy uzyskiwane opłaty z tytułu wyrzucania odpadów stanowią przychód opodatkowany podatkiem dochodowym od osób prawnych (opłaty uzyskiwane z tego tytułu są przeznaczane na zapłacenie rachunków za wywóz odpadów brakująca kwota pokrywana jest z funduszu eksploatacyjnego Wspólnoty)?
Czy czynsz za garaż i pomieszczenia piwniczne podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych?
Czy w świetle art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych uzyskany przez Wspólnotę Mieszkaniową dochód pochodzący z wpłat dokonywanych przez właścicieli lokali użytkowych w zakresie w jakim przeznaczony zostaje na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych?
Czy Spółka może od nowego roku kalendarzowego zwiększyć stawkę amortyzacyjną nie więcej niż do poziomu stawek określonych w ustawowym wykazie stawek amortyzacyjnych dla budynków i budowli oraz czy tak zwiększona stawka amortyzacyjna będzie stanowić koszt uzyskania przychodu?
Czy uzyskany dochód Wspólnoty Mieszkaniowej będzie korzystał ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych?