Interpretacja indywidualna z dnia 13 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.61.2023.3.MC
Prawo do zwrotu różnicy podatku, o której mowa w art. 87 ust. 1 ustawy – przedawnienie.
Prawo do zwrotu różnicy podatku, o której mowa w art. 87 ust. 1 ustawy – przedawnienie.
Jeżeli wszczęcie wobec podatnika postępowania karnego skarbowego nastąpiło wyłącznie po to, by uniknąć przedawnienia zobowiązania podatkowego, to jako działanie sztuczne stanowi nadużycie prawa i należy je uznać za bezskuteczne. W konsekwencji nie następuje zawieszenie biegu przedawnienia - uchwała NSA z 24 maja 2021 r., sygn. akt I FPS 1/21.
Jeżeli odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przez pracownika wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych ponosi pracownik będący osobą zarządzającą (np. dyrektor, prezes zarządu), to okres przedawnienia, o którym mowa w art. 291 § 2 Kodeksu pracy, liczy się od momentu, w którym pracodawca mógł skutecznie wystąpić przeciwko swojemu pracownikowi o odszkodowanie (wyrok Sądu
W zakresie opodatkowania przychodu z tytułu przedawnionej wierzytelności.
Możliwość korekty złożonej deklaracji jest ograniczona czasowo. Termin przedawnienia liczy się od momentu złożenia deklaracji pierwotnej, a nie jej korekty - wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 19 lipca 2011 r. (sygn. akt II FSK 391/10).
Do niedawna ZUS odmawiał zwrotu nadpłaconych należności z tytułu składek za okres wcześniejszy niż 5 lat poprzedzających dzień złożenia wniosku. Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 26 maja 2010 r. (sygn. akt P 29/08) o zwrot tych składek można się starać za okres wcześniejszych 10 lat. Nie każdy przedsiębiorca, który wpłacił zawyżone składki, ma jednak możliwość uzyskania ich zwrotu od ZUS.
Czy w wyniku zwrotu nadpłaconych składek na ubezpieczenie społeczne powstanie przychód ze stosunku pracy? Czy w przypadku gdy zwrot dotyczy składek nadpłaconych więcej niż 5 lat temu, przychód nie powstanie ze względu na przedawnienie?