VAT i akcyza od samochodów – przegląd najnowszych interpretacji i orzeczeń
Gdy od wykupu samochodu podatnik nie odliczy VAT i przeznaczy ten samochód od razu na cele osobiste, późniejsza jego sprzedaż nie podlega VAT. Sprzedaż nie jest już bowiem realizowana przez podatnika w ramach jego działalności gospodarczej. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 23 lutego 2017 r. (sygn. 3063-ILPP2-3.4512.2.2017.1.IP) czytamy:
Prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem w 2011 r. paliwa służącego do napędu samochodu będącego przedmiotem umowy leasingu.
Prawo do odliczenia w 2010 r. podatku naliczonego z tytułu leasingu samochodu nieposiadającego dodatkowego badania technicznego ani dokumentu homologacyjnego.
prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupu oleju napędowego do samochodu w leasingu, obowiązek przeprowadzenia ponownego badania technicznego
Czy w świetle art. 86 ust. 3 7a ustawy o podatku od towarów i usług z tytułu nabycia ww. samochodu w ramach umowy leasingu przysługuje pełne odliczenie podatku naliczonego?
Czy w tej sytuacji Wnioskodawca może od opłat leasingowych za użytkowanie samochodu specjalistycznego - karawanu pogrzebowego - odliczyć całość podatku naliczonego VAT, czy tylko 60% tego podatku nie więcej niż 6.000 zł?
Czy w świetle obowiązujących przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia podatku VAT w całości z faktur od rat leasingowych wynikających z zawartej umowy?
Czy prawidłowo był odliczany podatek VAT od samochodu Mercedes-Benz/BAUTEX?
Prawa do odliczenia podatku od towarów i usług od paliw do samochodu o dopuszczalnej ładowności nieprzekraczającej 3,5 tony, zaliczonego do pojazdów, o których mowa w art. 86 ust. 4 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) ?
Prawo do odliczenia podatku do towarów i usług od rat leasingowych do samochodu o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, zaliczonego do pijazdów, o których mowa w art. 86 ust. 4 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).
Czy przysługuje pełne odliczenie podatku VAT od rat leasingowych i paliwa ?
Czy możliwe jest odliczanie paliwa od samochodów pomimo braku zaświadczenia wydanego przez okręgową stację kontroli pojazdów o spełnieniu warunków z art. 86 ust. 4 pkt 1-4 ustawy o VAT?