Interpretacja indywidualna z dnia 13.04.2018, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.20.2018.2.SJ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.20.2018.2.SJ
obowiązki podatnika w związku z korektą PIT-11
obowiązki podatnika w związku z korektą PIT-11
Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wypłat zrealizowanych na rzecz pracowników obejmujących nagrody z funduszu załogi utworzonego z wypracowanego zysku, opłaconych składek na ubezpieczenie społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, naliczonych od tych wypłat oraz składek na Pracowniczy Program Emerytalny uiszczanych przez Spółkę a finansowanych z funduszu
Wypłacona Wnioskodawcy odprawa na podstawie układu zbiorowego pracy, nie będzie zwolniona od podatku. Wejście w życie przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1328 i 1478) nie zmieniło dotychczasowej zasady, zgodnie z którą przepis art. 21 ust. 1 pkt 3
Wypłacona Wnioskodawczyni odprawa na podstawie układu zbiorowego pracy nie będzie zwolniona od podatku. Wejście w życie przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1328 i 1478) nie zmieniło dotychczasowej zasady, zgodnie z którą przepis art. 21 ust. 1 pkt
Czy zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji, wypłata odszkodowania oraz tzw. rent wyrównawczych, zwrot kosztów pogrzebu oraz zadośćuczynienia, będące następstwem wypadków przy pracy lub chorób zawodowych, stanowią dla Spółki koszty uzyskania przychodu o charakterze pośrednim potrącanych w dacie ich poniesienia stosownie do zapisu art. 15 ust. 1, art. 15 ust. 4d oraz ust. 4e ustawy o podatku dochodowym
Czy zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji, wypłata odszkodowania oraz tzw. rent wyrównawczych, zwrot kosztów pogrzebu oraz zadośćuczynienia, będące następstwem wypadków przy pracy lub chorób zawodowych, stanowią dla Spółki koszty uzyskania przychodu o charakterze pośrednim potrącanych w dacie ich poniesienia stosownie do zapisu art. 15 ust. 1, art. 15 ust. 4d oraz ust. 4e ustawy o podatku dochodowym
Czy wolne od podatku dochodowego jest odszkodowanie uzyskane przez Wnioskodawcę na podstawie wyroku sądowego?
Czy zapomogi powodziowe wypłacone ze środków obrotowych Spółki dla pracowników poszkodowanych w powodzi z maja 2010 r. mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów? (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2, stan faktyczny)
ustalanie, czy wydatki związane z zapewnieniem pracownikom świadczeń przewidzianych w Zakładowym Układzie Zbiorowym Pracy mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1, zdarzenie przyszłe)
ustalanie, czy mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów: -wydatki poniesione w okresie od 01 stycznia 2004 r. do 31 grudnia 2006 r. na sfinansowanie świadczeń zdrowotnych na rzecz pracowników do których ponoszenia Wnioskodawca nie był zobowiązany na podstawie przepisów Kodeksu pracy oraz innych ustaw, -pozostałe wydatki związane z zapewnieniem pracownikom świadczeń przewidzianych w Zakładowym
Czy zapomogi powodziowe wypłacone ze środków obrotowych Spółki dla pracowników poszkodowanych w powodzi z maja 2010 r. mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów? (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2, zdarzenie przyszłe)
Czy dokonane przez Spółkę odpisy na ZFŚS za rok 2009, ustalone według zasad przed nowelizacją ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych i wpłacone na rachunek bankowy ZFŚS, wobec trudności interpretacyjnych dotyczących wejścia w życie zmian wprowadzonych ustawą o emeryturach pomostowych w 2009 roku, stanowią w całości koszt uzyskania przychodu.
Czy Spółka prawidłowo postępuje zaliczając wydatki ponoszone na wypłatę ekwiwalentów pieniężnych z tytułu taryfy pracowniczej dla byłych pracowników i spadkobierców do kosztów uzyskania przychodów?
Czy jednorazowa wypłata dokonana przez pracodawcę z tytułu wykupu od osób uprawnionych prawa do ekwiwalentu za deputat węglowy za okresy przyszłe, stanowić będzie dla Spółki koszty uzyskania przychodów w dacie wypłaty tego świadczenia?
czy, jeżeli zapis odmienny od zawartego w rozporządzeniu wynika z zakładowego układu zbiorowego pracy i wprowadza własne uregulowania korzystniejsze dla pracownika, zwalniające z obligatoryjnego dokumentowania wydatków podróży służbowej przejazdów (bilety PKP, PKS) oraz rozliczania delegacji w terminie 21 dni będzie kosztem uzyskania przychodu dla Spółki zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób
Dotyczy zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z zapewnieniem byłym pracownikom bezpłatnych deputatów węglowych - na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).
Dotyczy zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów i wpłat na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych w podwójnej wysokości na podstawie art. 15 ust. 1 w związku z art. 16 ust. 1 pkt. 9 lit. "b" ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654, ze zm.)
Czy w przypadku wyboru przez podatnika innego tj. takiego jaki ma zastosowanie do szkół publicznych sposobu naliczania wysokości odpisu na ZFŚS (sporzadzając odpowiednie zapisy do regulaminu wynagradzania pracowników), kwota tego odpisu stanowiłaby koszty uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób prawnych, czy też do kosztów uzyskania należałoby przyjąć tylko kwotę jaka mogłaby być naliczona
Czy można zaliczyć odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, tworzony przez uczelnie niepubliczne, do kosztów uzyskania przychodów?
Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów ekwiwalentu pieniężnego, wypłacanego osobom uprawnionym na podstawie Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy w rozumieniu ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.).
Czy wypłata ekwiwalentów pieniężnych w ramach ulg w płatnościach za energię elektryczną dla byłych pracowników i osób uprawnionych po byłych pracownikach stanowi koszt uzyskania przychodów?
Czy wypłacane ekwiwalenty pieniężne dla emerytów, rencistów, osób pobierających zasiłki i świadczenia przedemerytalne oraz wdów ( wdowców) i sierot, którzy pobierają rentę po zmarłych pracownikach, emerytach lub rencistach będą stanowić koszt uzyskania przychodów ?
Czy kosztem uzyskania przychodów są finansowane przez Spółkę świadczenia zdrowotne na rzecz pracowników przysługujące im na podstawie układu zbiorowego pracy?
Zapytanie podatnika dotyczyło: dopuszczalności zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwot dodatkowego, dobrowolnego odpisu na Zakładowy Fundusz Świedczeń Socjalnych.