Interpretacja indywidualna z dnia 08.07.2014, sygn. ILPB4/423-201/14-2/MC, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB4/423-201/14-2/MC
Koszty uzyskania przychodów.
Czy po przejęciu przez Wnioskodawcę umowy leasingu zawartej przez 1 stycznia 2013 r. jako nowy korzystający będzie mógł traktować opłaty ustalone w umowie leasingu, jako koszt uzyskania przychodu w rozumieniu art. 17b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
Czy po wniesieniu przedsiębiorstwa Firmy aportem w zamian za udziały do Spółki (tj. podpisaniu umowy przeniesienia przedsiębiorstwa) oraz po przejęciu przez Spółkę umów leasingu zawartych wcześniej przez Firmę, tj. zawarciu aneksów lub cesji do umów leasingu, z mocy których nastąpi wstąpienie w miejsce dotychczasowego korzystającego (Firmy) - nowego podmiotu (Spółki), Spółka będzie mogła traktować
Czy dokonanie w opisanym we wniosku trybie - zmiany podmiotowej w zawartych przez Dotychczasowego Korzystającego umowach leasingu, na skutek których ich stroną stanie się Wnioskodawca, przy zachowaniu tożsamości kryteriów przedmiotowych pierwotnych umów leasingu, spowoduje konieczność ponownej weryfikacji kryteriów tych umów od daty tej zmiany podmiotowej, pod kątem przesłanek określonych w art. 17b
Czy cesja umowy leasingu operacyjnego dokonana przed upływem 40% normatywnego okresu amortyzacji spowoduje negatywne skutki podatkowe w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od towarów i usług? W szczególności, czy Wnioskodawca utraci prawo do zaliczenia poniesionych od początku trwania umowy opłat ustalonych w umowie leasingu, z tytułu używania środków trwałych leasingodawcy
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie możliwości kontynuacji umów leasingu operacyjnego w związku z nabyciem przedsiębiorstwa w drodze aportu.
Czy Spółka z o.o. może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu spłaty rat leasingowych po sporządzeniu przez strony umowy leasingowej aneksu do umowy w zakresie zmiany leasingobiorcy?
Czy w przypadku, kiedy nowy korzystający (spółki córki - spółki z o.o.) dokona ponownej klasyfikacji w odniesieniu do umów leasingu w które wstąpi w drodze cesji, aneksów, porozumień i stwierdzi, że umowy te nie spełniają warunków, określonych w art. 17b ust. 1 pkt 2 lub art. 17f ust. 1 lub art. 17l ust. 1, to zastosowanie znajdą przepisy, o których mowa w art. 12 - 16, dla umów najmu i dzierżawy a
Od jakiego momentu Spółki z o.o. uprawnione będą do uznawania za koszt uzyskania przychodów wydatków wynikających z używania przedmiotów objętych umowami leasingu a wniesionych aportem w ramach aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
Czy w momencie przejęcia (cesji) umów leasingu przez Spółkę, Wnioskodawca będzie mógł zaliczyć jednorazowo do kosztów podatkowych, w dacie cesji, wartość nierozliczonych opłat wstępnych?
Jeżeli Wnioskodawca zdecydowałby się, w uzgodnieniu z Finansującym, na wcześniejsze zakończenie umów leasingu, czy koszty rat leasingowych poniesione do momentu wcześniejszego zakończenia, zaliczone do kosztów podatkowych, nie zmienią swojego charakteru i czy nadal stanowią koszty podatkowe z tytułu rat leasingowych w rozumieniu art. 23b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Od jakiego momentu spółka z o.o. uprawniona jest do uznawania za koszt uzyskania przychodów wydatków wynikających z używania przedmiotów objętych umowami leasingu a wniesionych aportem w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie kwalifikacji podatkowej wydatków ponoszonych w związku z przeniesieniem umów leasingowych.
Czy kwota odstępnego płacona przez Spółkę w związku z przejęciem praw i obowiązków wynikających z umowy dzierżawy nieruchomości celem realizacji inwestycji na tej nieruchomości powinna zostać uwzględniona w wartości początkowej budynku wybudowanego na cudzym gruncie?
Czy kwota odstępnego płacona przez Spółkę w związku z przejęciem praw i obowiązków wynikających z umowy najmu nieruchomości celem realizacji inwestycji na tej nieruchomości powinna zostać uwzględniona w wartości początkowej inwestycji w obcym środku trwałym?
Czy prawo podatkowe zabrania podejmowania tego typu działań, ale co ważniejsze, czy będzie można zaliczyć w koszty uzyskania przychodów raty leasingowe, wynikające z umowy leasingu operacyjnego, kontynuowanej na zasadzie cesji uprawnień?
1. Czy prawidłowo zaliczamy do kosztu uzyskania przychodów raty czynszu płacone firmie leasingowej(wynajmującemu) jak i opłaty związane z eksploatacją samochodów osobowych przy uwzględnieniu limitu wynikającego z art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?2. Czy raty czynszu i wydatki eksploatacyjne związane z użytkowaniem samochodów osobowych nie będących składnikiem naszego
1. Czy Spółka dokonując wykupu samochodów osobowych w trakcie trwania umowy leasingu i następnie dalszej ich sprzedaży osobom trzecim jest zobowiązana do korekty kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób prawnych, do których zaliczono dotychczasowe koszty leasingu raty leasingu oraz opłatę wstępną? 2. Czy Spółka przenosząc w drodze umowy cesji, prawa wynikające z umowy leasingu na inny
1. Czy podmiot wstępujący w prawa leasingobiorcy ma prawo dokonać zaliczenia ustalonych w umowie leasingu opłat jako kosztów uzyskania przychodów, zwłaszcza w świetle braku wyraźnego przepisu ustawodawcy w tym zakresie ?2. Czy cesja umowy leasingowej skutkuje jej kontynuacją na płaszczyźnie podatkowej?3. Czy w stosunku do podmiotu wstępującego w prawa leasingobiorcy, należy przyjąć jako wartość początkową
Czy zastosowany sposób rozliczenia kosztów z tego tytułu jest poprawny i nie pozostaje w sprzeczności z obowiązującym w tym przedmiocie prawem. Czy też przepisy w tym przypadku pozwalają na jednorazowe obciążenie kosztów z datą wystawienia faktur?
Czy cesja wyżej wymienionej umowy leasingu na inny podmiot spowoduje obowiązek skorygowania kosztów uzyskania przychodu, wynikających z wydatków związanych z użytkowaniem samochodu, wraz z czynszem leasingowym oraz naliczonego podatku VAT?
Czy spółka komandytowa, do której wnoszone jest przedsiębiorstwo osoby fizycznej w rozumieniu art. 55 Kc jako aport, wchodzi w uprawnienia i obowiązki wynikające z cesji umów leasingowych, a tym samym, czy raty leasingowe pozostałe do zapłaty będą stanowiły koszt uzyskania przychodu tej spółki ?