VAT i akcyza od samochodów – przegląd najnowszych interpretacji i orzeczeń
W przepisach ustawy o VAT obowiązujących od 1 kwietnia 2014 r. ustawodawca w ramach zasady ogólnej przyjął pewne uproszczenie polegające na tym, że pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony są wykorzystywane w 50% do celów związanych z działalnością gospodarczą i w 50% do innych celów, np. prywatnych. Natomiast 100% odliczenie przysługuje tylko w stosunku do pojazdów samochodowych
Obowiązek ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących świadczonych usług ekspertyz technicznych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.
Obowiązek ujęcia w spisie z natury wydatków poniesionych na wykup ubezpieczeń komunikacyjnych, przeglądy techniczne, zakup kosmetyków, środków czystości, drobne remonty/ulepszenia/wymiany, zapłatę podatku od czynności cywilnoprawnych.
Czy zaświadczenie uzyskane ze stacji kontroli pojazdu potwierdzające spełnianie przez pojazd wymagań określonych w art. 86 ust.4 pkt 1-4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 505 oraz z 2005 r. Nr 14, poz. 113) daje prawo uznania tego pojazdu dla celów podatku dochodowego (i możliwości skorzystania z jednorazowej amortyzacji) za samochód inny niż osobowy?
Czy w świetle art. 86 ust. 3 7a ustawy o podatku od towarów i usług z tytułu nabycia ww. samochodu w ramach umowy leasingu przysługuje pełne odliczenie podatku naliczonego?
Czy w związku ze zmianą przeznaczenia i rodzaju pojazdu z samochodu pogrzebowego na samochód ciężarowy istnieje prawo do złożenia korekty deklaracji za miesiąc maj 2007 r. i odliczenia podatku naliczonego w pełnej wysokości?
Czy w świetle przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych Spółka uprawniona jest do gromadzenia kosztów na koncie typu "tworzenie wartości niematerialnych i prawnych" z tytułu badań homologacyjnych oraz amortyzacji tych kosztów w okresie 5 lat od momentu otrzymania świadectwa homologacji ?
Czy stanowi koszt uzyskania przychodu naliczony podatek VAT w części, w której podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku VAT od zakupywanego paliwa (w związku z brakiem stosownego badania technicznego samochodu)?
Strona prowadzi działalność w zakresie kompleksowych usług pogrzebowych wykorzystując samochody pogrzebowe (karawany). Od 22 sierpnia 2005 r. zgodnie z załącznikiem nr 9 do ustawy o VAT karawany nie należą do pojazdów specjalnych. Wobec tego czy należy traktować je jako samochody ciężarowe czy też prawo do odliczenia podatku naliczinego o zakupów paliwa służącego do ich napędu uzależnione jest od zaświadczenia
Czy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT przy zakupie paliwa do samochodów specjalnych w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym - karawanów, o masie całkowitej niższej niż 3,5 tony.
Czy opłaty ewidencyjne pobierane od wpisania do dowodu rejestracyjnego kolejnego terminu badania technicznego podlegają obowiązkowi ewidencjonowania za pomocą kasy fiskalnej?
Czy możliwe było odliczenie podatku VAT od zakupionego paliwa do samochodów spełniających wymogi ustawy z dnia 11.03.2004 r. przed zmianą przepisów w dniu 25.04.2005 r. a nie spełniających kryteriów po wejściu nowych przepisów a przed wykonaniem okresowego badania technicznego, które to stwierdziło brak możliwości odliczenia?
w sprawie stawki podatku za usługi polegające na kontroli stanu technicznego budynków mieszkalnych i mieszkań.
Jaką stawkę podatku VAT należy stosować do usług w zakresie badań i analiz składu i czystości substancji oraz badań i analiz właściwości fizycznych?