Przewodnik po zmianach w VAT i akcyzie 2023
Czy dokonując wewnątrzwspólnotowego nabycia paliwa do napędu samolotów dla jednostki wojskowej, zachowujemy prawo do zwolnienia z akcyzy? Dodam, że jesteśmy tutaj pośrednikiem i nie posiadamy statusu składu podatkowego?
Zwrot towarów i zaliczek to jedna z przyczyn korekty sprzedaży, której sposób udokumentowania i moment rozliczenia zależą od specyfiki sprzedaży. Zasady tej korekty zależą m.in. od tego, czy zwrot dotyczy sprzedaży dokonanej na rzecz osób prywatnych czy przedsiębiorców, a także od tego, czy nastąpił on w ramach sprzedaży krajowej czy sprzedaży zagranicznej.
Często zdarza się, że firma dokonuje wewnątrzwspólnotowego nabycia środka trwałego, wpłacając uprzednio w tym celu zaliczkę w walucie obcej. W artykule tym wskazujemy, jak prawidłowo wyceniać podatkowo i rachunkowo zarówno wpłaconą zaliczkę, jak i pozostałą kwotę wpłaconą po zrealizowaniu dostawy środka trwałego oraz w jaki sposób powstające różnice kursowe korygują jego wartość początkową.
Kupując towary od unijnych dostawców, krajowi przedsiębiorcy często stoją przed koniecznością wpłacenia zaliczki na poczet przyszłej dostawy towarów dokonanej w ramach WNT. Jej przekazanie wywołuje u podatników wątpliwości związane z rozliczeniem VAT oraz wyceną dla celów podatku dochodowego i dla celów bilansowych. Przedstawiamy zasady tego rozliczenia.
W jaki sposób rozliczyć i zaksięgować kupiony przez Internet toner do drukarki? Na fakturze od niemieckiej firmy podany jest nr VAT-UE. Faktura jest wystawiona i zapłacona w złotówkach. Jak potraktować tę dostawę? Czy można odliczyć VAT z faktury?
Spółka ALFA (polski podatnik) dokonuje wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów od podatnika z Niemiec zarejestrowanego jako podatnik VAT-UE, a także od kontrahenta z Danii, który nie ma statusu podatnika czynnego VAT. 8 stycznia 2013 r. spółka ALFA otrzymała fakturę na zakup towaru od kontrahenta z Niemiec. Kwota faktury wynosi 1000 euro. Tego samego dnia (8 stycznia 2013 r.) spółka ALFA otrzymała też
Czy przedstawiona transakcja podlega opodatkowaniu w myśl art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54. poz. 535 ze zm.)?
Czy na podstawie art. 86 ustawy o VAT przysługuje prawo zwrotu wpłaconej kwoty po dokonaniu korekty deklaracji VAT-7 za miesiąc maj 2006r.?
Dotyczy zwrotu VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów niebędących nowymi środkami transportu, sfinansowanego ze środków Phare, dokonanego przez jednostkę budżetową nie prowadzącą działalności gospodarczej.
Dotyczy zwrotu VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia nowych środków transportu, sfinansowanego ze środków Phare, dokonanego przez jednostkę budżetową nie prowadzącą działalności gospodarczej.