Interpretacja indywidualna z dnia 14 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.670.2024.2.MT
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości.
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości.
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia udziałów w nieruchomości nabytych w wyniku dziedziczenia, w związku z odpłatnym zniesieniem współwłasności, w drodze darowizny, oraz zamiany.
Opodatkowanie sprzedaży nieruchomości według 23% stawki podatku VAT.
Podatek od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży działek.
Podatek od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem nieruchomości.
Podatek od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku aportu prawa własności nieruchomości.
Podatek od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT aportu prawa własności nieruchomości.
Opodatkowanie przeniesienia własności nieruchomości gruntowych niezabudowanych na podstawie decyzji w zamian za odszkodowanie.
Sprzedaż Nieruchomości podlegała zwolnieniu z opodatkowania VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy.
w zakresie zwolnienia od podatku transakcji zbycia nieruchomości niezabudowanej
Sprzedaż przez Gminę prawa wieczystego użytkowania nieruchomości korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy.
Zwolnienie od podatku VAT sprzedaży nieruchomości figurującej w ewidencji jako grunt rolny
Czy w przedstawionym zdarzeniu sprzedaż dwóch lub trzech działek budowlanych, które wcześniej były nabyte jako grunt rolny będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT w wysokości 22%?
Spółka sprzedaje działkę niezabudowaną, która była wykorzystywana do wykonywania działalności rolniczej. Taki wpis widnieje w ewidencji gruntów. Jednak według nowo przyjętego planu zagospodarowania przestrzennego jest to teren przeznaczony pod zabudowę jednorodzinną. Jaką w związku z tym powinniśmy zastosować stawkę? Czy można zastosować zwolnienie?
W którym momencie Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki ponoszone w związku ze zmianą planów zagospodarowania przestrzennego gminy oraz województwa?
Czy w świetle art. 43 ust.1 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług działka nr B winna być zwolniona z podatku VAT czy też opodatkowana stawką 22%, do kiedy Wnioskodawca może domagać się zwrotu podatku VAT (nabycie działki nastąpiło 21 grudnia 2007 r.)?
Czy przy sprzedaży gruntu rolnego niezabudowanego, który w planie zagospodarowania przestrzennego gminy przeznaczony może być pod zabudowę należało zapłacić podatek VAT?
Czy sprzedaż przedmiotowej działki zwolniona jest od podatku od towarów i usług, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy?
Czy sprzedaż niezabudowanej nieruchomości gruntowej powinna być opodatkowana w stawce 22%, czy też z uwagi na brak ważnego planu zagospodarowania przestrzennego należało zastosować zwolnienie z opodatkowania
Czy Gmina jako podatnik VAT miała prawo naliczyć podatek VAT od sprzedanej działki w wysokości 22%, czy można było zastosować stawkę zwolnioną zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług i czy można żądać od osoby kupującej oświadczenia, że zakupiona działka będzie wykorzystywana na cele rolnicze.
Czy istnieje obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług obciążający czynność sprzedaży w trybie egzekucji sądowej przedmiotowej nieruchomości, czyniąc komornika sądowego płatnikiem tego podatku?
Czy przeniesienie prawa własności nieruchomości gruntowej niezabudowanej w formie darowizny, zbycie w drodze zamiany, podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?Czy dokonanie obrotu nieruchomościami w drodze zamiany, gdzie ma miejsce zwolnienie od podatku VAT wymaga wystawienia faktury?
Czy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług sprzedaż nieruchomości niezabudowanej? Zgodnie z wyjaśnieniami wnioskodawcy w nieobowiązującym już planie zagospodarowania przestrzennego Gminy działka znajdowała się w terenach przemysłowo-usługowych. Obecnie nie ma obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego na ten teren. Natomiast zgodnie ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania