Czy środki trwałe do 10 tys. zł zakupione z dotacji z urzędu pracy mogą być kosztem uzyskania przychodu
Podatnik ze względu na pandemię nie prowadzi normalnej działalności gospodarczej. Oficjalnie jej nie zawiesił w nadziei, że wkrótce dostanie zlecenia i zacznie osiągać z niej przychody. Czy w tej sytuacji podatnik ma prawo dalej amortyzować nabyte środki trwałe?
Podatnik może zaliczyć do kosztów wydatki poniesione na wyposażenie, którego zakup został dofinansowany ze środków Funduszu Pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Nie może natomiast zaliczać do kosztów odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych, których zakup został dofinansowany ze środków tego funduszu. Potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment
Przedsiębiorca ma status małego podatnika. Kupił środek trwały zaliczony do grupy 3-8 KŚT i dokonał jego jednorazowej amortyzacji. Problem polega na tym, że wartość tego środka trwałego przekracza limit jednorazowej amortyzacji o kilkadziesiąt tysięcy złotych. Co zrobić z tą nadwyżką?
Podatnik, który wycofa nieruchomość z ewidencji środków trwałych i zaprzestanie ją wykorzystywać w prowadzonej działalności gospodarczej, nie musi korygować dokonanych od niej odpisów amortyzacyjnych. Potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.
Podatnik prowadzi działalność polegającą na przetwarzaniu owoców. Chce kupić maszynę, która będzie środkiem trwałym używanym tylko sezonowo. Od którego momentu można amortyzować taki środek trwały?
Podatnik, który chce amortyzować środek trwały według indywidualnie ustalonej stawki amortyzacyjnej, musi udowodnić, że jest on używany, a nie nowy. Może to robić na podstawie wszelkich wiarygodnych dowodów potwierdzających używanie środka trwałego w określonym czasie. Potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.
Podatnik w lutym zamortyzował jednorazowo fabrycznie nowy środek trwały o wartości poniżej 100 000 zł. W kwietniu dokonał ulepszenia tego środka trwałego. Jak rozliczyć taki wydatek?
Jeżeli podatnik wykorzystuje w prowadzonej działalności budynek, w którym powierzchnia usługowa przekracza połowę jego powierzchni całkowitej, należy go uznać za budynek niemieszkalny i amortyzować go według stawki 2,5%. Jeśli powierzchnia usługowa stanowi mniej niż połowę powierzchni całkowitej budynku, to budynek należy uznać za budynek mieszkalny i amortyzować go stawką 1,5%. Potwierdził to Dyrektor
Podatnik kupił od osoby fizycznej maszynę, którą później uznał za środek trwały. Przy okazji tej transakcji podatnik zapłacił podatek od czynności cywilnoprawnych. Czy można go uznać za koszt uzyskania przychodu?
Podatnik ma zamiar wybudować halę fabryczną. Działka, na której ma ona powstać, wymaga dużych nakładów na jej uporządkowanie. Jak je rozliczyć podatkowo?
Od 19 lipca 2018 r. obowiązują kolejne zmiany w PIT i CIT. Większość z nich jest dla podatników korzystna i stanowi próbę naprawy niektórych zmian wprowadzonych od 1 stycznia 2018 r. Z tego powodu ustawodawca zdecydował się, że nowe regulacje - z nielicznymi wyjątkami - mają zastosowanie do dochodów osiągniętych od początku 2018 r. W raporcie przedstawiamy omówienie poszczególnych zmian ze wskazaniem