Interpretacja indywidualna z dnia 22 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.78.2024.2.MN
Skutki podatkowe wypłaty świadczeń pieniężnych ze Szwajcarii.
Skutki podatkowe wypłaty świadczeń pieniężnych ze Szwajcarii.
Ulga na ekspansję polega na możliwości dodatkowego odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów, które podatnik poniósł, żeby rozszerzać swoje krajowe lub zagraniczne rynki zbytu. Z ulgi mogą skorzystać zarówno podatnicy CIT, jak i PIT.
Od 1 stycznia 2022 r. zlikwidowano możliwość pomniejszania podatku o 7,75% składki zdrowotnej. W to miejsce zdecydowano się wprowadzić ulgę dla klasy średniej. Niestety od samego początku sposób jej rozliczania budzi liczne wątpliwości. Plakat w przystępny sposób wyjaśnia jakie są zasady stosowania ulgi dla klasy średniej.
Ustalenie, czy: - do kosztów kwalifikowanych, Spółka może zaliczyć odpowiednią część wynagrodzeń pracowników zaangażowanych w realizację Projektu, w proporcji odpowiadającej ich czasowemu zaangażowaniu w wykonanie Projektów, z zastrzeżeniem limitów określonych w art. 18d ust. 7 uCIT - koszty delegacji: diety, koszty dojazdów, koszty noclegów pracowników zatrudnionych na podstawie umów o pracę, a wykonujących
ustalenia, czy projekty wskazane we wniosku stanowią, w myśl art. 4a pkt 26-28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, prace badawczo-rozwojowe, uznania za koszty kwalifikowalne poniesionych w roku: - kosztów materiałów i wynagrodzeń pracowników poniesionych na wyprodukowanie dwóch takich samych kompletów prototypowych urządzeń energoelektronicznych dla pojazdów komunalnych - urządzenia zostaną
w zakresie uznania za koszty kwalifikowane poniesionych w roku kosztów udziału w seminariach i konferencjach naukowych, na których są omawiane, i prezentowane najnowsze osiągnięcia naukowe, w których biorą udział pracownicy działów rozwoju i konstrukcji oraz kosztów dojazdów i delegacji z nimi związanych
Uznanie kosztów pracy pracowników za koszty kwalifikowane oraz sposób ustalania wysokości tych kosztów do odliczenia w ramach ulgi B+R
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy w przypadku pracowników zatrudnionych w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej, którzy głównie wykonują czynności w ramach działalności badawczo-rozwojowej a marginalnie też czynności innego rodzaju, koszty ich zatrudnienia można zaliczyć w całości do kosztów kwalifikowanych.
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie uznania kosztów uczestnictwa w szkoleniach i konferencjach, wizytach studyjnych oraz kosztów delegacji, które dotyczą pracowników zatrudnionych w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej za koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy.
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy wynagrodzenia za prace wypłacane pracownikom wraz z narzutami na ubezpieczenia społeczne, zarówno w pełni wykonujących zadania dla działu B+R, jak i część kosztów pracy osób wspomagających pracę działu B+R (tj. dedykowanych w części do wykonywania pracy z zakresu działalności B+R), będą uznane jako koszty kwalifikowane.
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy nakłady na zakupy, amortyzację sprzętu oraz oprogramowania, które będą wykorzystywane w ramach projektów badawczo-rozwojowych Spółka może ująć w kosztach działalności badawczo-rozwojowej.
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych Spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych w rozumieniu tej ustawy w części, w której koszty te nie zostały Spółce zwrócone w jakiejkolwiek formie.
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy wydatki z tytułu zaangażowania innych osób, wspomagających pracę w zakresie działalności B+R mogą być przez Spółkę uwzględnione w kosztach działalności badawczo-rozwojowej jako koszty kwalifikowane.
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy prace prowadzone przez Wnioskodawcę stanowią działalność badawczo-rozwojową, a w konsekwencji Spółce przysługuje prawo do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych w części, w której koszty te nie zostały zwrócone w jakiejkolwiek formie oraz ustalenia, czy w związku z wejściem w życie nowelizacji przepisów na skutek tzw
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie prawidłowości wyodrębnienia kosztów kwalifikowanych w odrębnej ewidencji rachunkowej dla spełnienia przesłanki z art. 9 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Czy świadczenie mieszkaniowe, wypłacane żołnierzom zawodowym przez Wojskową Agencję Mieszkaniową w 2011 r., stanowiły dla Wnioskodawcy (żołnierza) przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
Czy do świadczenia mieszkaniowego otrzymanego od Wojskowej Agencji Mieszkaniowej ma zastosowanie zwolnienie z opodatkowania wynikające z art. 21 ust. 1 pkt 47c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
zasady korzystania z ulgi mieszkaniowej w podatku dochodowym od osób fizycznych
Zwolnienie z opodatkowania dochodu ze sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze darowizny.
w sytuacji Wnioskodawczyni zachodzi uzasadniona konieczność zmiany warunków mieszkaniowych, wymagana przepisem art. 16 ust. 7 ustawy o podatku od spadków i darowizn dla zachowania ulgi mieszkaniowej, pomimo zbycia nabytego w drodze darowizny mieszkania przed upływem 5 lat od dnia jego otrzymania. A zatem, jeżeli Wnioskodawczyni dokona zbycia powyższego mieszkania przed upływem 5 lat, a nabycie innego
wydatkowanie zgromadzonych w kasie mieszkaniowej oszczędności na budowę domu letniskowego
Czy w przypadku Wnioskodawczyni jest ona zobowiązana do zgłaszania w Polsce otrzymania spadku? (zgłoszenie takie już nastąpiło na terenie Niemiec). Jeśli tak, to czy z racji przynależności do pierwszej grupy uprzywilejowanej (jako córka) należy się Wnioskodawczyni ulga podatkowa i na jakiej zasadzie?
Czy Wnioskodawca, który dokonał odliczeń w ramach ulgi mieszkaniowej w zeznaniu rocznym za lata 1998, 1999 i 2000, a następnie kontynuował inwestycję dopłacając w latach 2006-2007 kwoty na poczet mieszkania i w tymże samym roku otrzymał zwrot części wniesionego wkładu na mieszkanie zachowa prawo do wykorzystanej ulgi podatkowej w ramach kwot uzyskanych od Syndyka, czy będzie zobowiązany do jej zwrotu
Czy w wyniku realizacji umowy darowizny środków pieniężnych zawartej pomiędzy wnioskodawczynią a jej małżonkiem w formie aktu notarialnego w terminie miesiąca od dnia otrzymania każdej raty przedmiotu darowizny obdarowana będzie zobowiązana do zgłaszania faktu otrzymania raty właściwemu Naczelnikowi Urzędu Skarbowego?