Otrzymana premia pieniężna
Czy kwoty należności i odsetek umorzonych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 30 sierpnia r. o restrukturyzacji niektórych należności publicznoprawnych od przedsiębiorców (Dz.U. Nr 155, poz. 1287 ze zm.) stanowią przychód podatkowy ?
czy wystawienie i wysłanie do kontrahenta (na podstawie umowy) noty obciążeniowej dotyczącej kar umownych za nienależyte wykonanie robót jest podstawą do wykazania w deklaracji CIT - 2 przychodu, na podstawie art. 12 ust. 3 updop.
czy wygaśnięcie zobowiązań podatkowych z tytułu podatku od dywidendy, podatku od wzrostu wynagrodzeń, podatku obrotowego, podatku dochodowego oraz podatku od towaru i usług wskutek ich przedawnienia są przychodami (pozostałymi przychodami operacyjnymi) bieżącego okresu likwidacji, stanowiąc dochód będący podstawą do naliczenia podatku od zysku na działalności gospodarczej przedsiębiorstwa.
Czy pozostałe przychody operacyjne, stanowiące równowartość odpisów amortyzacyjnych środków trwałych sfinansowanych z ZFRON , stanowią przychód do opodatkowania ?
Czy zwrot kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenie społeczne bezrobotnego z Powiatowego Urzędu Pracy, wykazywane jako pozostałe przychody operacyjne należy uwzględnić w kwocie zobowiązującej do prowadzenia ksiąg rachunkowych przy wyliczaniu wysokości osiągniętych w danym roku podatkowym przychodów?
Czy cała kwota zadatku zarachowana przez sprzedającego w kwocie 28.500,00 zł. powinna stanowić pozostałe przychody operacyjne podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym?
Czy zaliczane do pozostałych przychodów operacyjnych zwroty poniesionych przez Spółdzielnię kosztów opłaty sądowej i kosztów egzekucyjnych dokonywane przez użytkowników lokali mieszkalnych są przychodami z gospodarki zasobami mieszkaniowymi w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
Czy koszty (wydatki na opłaty sądowe i czynności komornika) i przychody (zasądzone koszty postępowania sądowego i zwrot kosztów komorniczych) związane z windykacją należności za lokale mieszkalne należy traktować jako koszt gospodarki zasobami mieszkaniowymi?
Czy zrealizowane zgodnie z ustawą o rachunkowości pozostałe przychody operacyjne w związku z aktualizacją wartości wyceny inwestycji do wartości godziwej stanowią nie stanowią przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
Przez pozostałe przychody i koszty operacyjne rozumie się przychody i koszty związane pośrednio z działalnością operacyjną stowarzyszenia. Do ewidencji pozostałych kosztów operacyjnych i pozostałych przychodów operacyjnych służą konta: konto 760 "Pozostałe przychody operacyjne" i konto 761 "Pozostałe koszty operacyjne".
Dotacja to, inaczej, bezzwrotna pomoc finansowa udzielona przedsiębiorcy. Nie sposób nie docenić korzyści wynikających z jej otrzymania i wpływu na rozwój przedsiębiorstwa. Na gruncie przepisów podatkowych oraz przepisów o rachunkowości skutki otrzymania dotacji mogą różnić się od siebie - w zależności od celu, na jaki zostały one przeznaczone. Oto podstawowe zasady, którymi należy się kierować przy
Czy w okolicznościach wskazanych w stanie faktycznym przekazanie przez Spółkę posiadanych składników majątkowych (tj. udziałów w innej spółce kapitałowej) i w wykonaniu uchwał Zgromadzenia Wspólników Spółki określających termin i formę przekazania dywidendy w formie rzeczowej (niepieniężnej), spowoduje powstanie po straonie Spółki przychodu podatkowego?
Od 1 stycznia 2016 r. został zlikwidowany obowiązek wyodrębniania w księgach rachunkowych oraz prezentowania w rachunku zysków i strat informacji dotyczących strat i zysków nadzwyczajnych. Oznacza to z jednej strony konieczność wprowadzenia zmian w ewidencji księgowej dotyczącej zdarzeń o charakterze nadzwyczajnym, z drugiej zaś przestrzegania obowiązku informowania o tego typu zdarzeniach w dodatkowych
W spółkach kapitałowych, tj. w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością oraz w spółce akcyjnej, prawo do dywidendy stanowi jedno z podstawowych praw majątkowych wspólnika (akcjonariusza). W praktyce obrotu gospodarczego najpopularniejszą formą wypłaty dywidendy jest świadczenie pieniężne. Dozwolona jest jednak także wypłata dywidendy w naturze, np. w formie rzeczy oznaczonych co do gatunku lub w towarze
Z roku na rok rośnie liczba przedsiębiorców, którzy dokonują darowizn towarów na cele charytatywne. Tego rodzaju działalność nabiera rozpędu zwłaszcza w okresie świąt Bożego Narodzenia. W raporcie przedstawiamy, jakie skutki w podatku dochodowym oraz VAT wywołuje dokonanie darowizny towarów na cele charytatywne oraz jej otrzymanie, jak ją dokumentować i ewidencjonować w księgach rachunkowych.