Krajowe podróże służbowe - niezbędnik rozliczeń
Pracownicy i zleceniobiorcy w związku z wykonywaną pracą muszą czasami odbywać podróże służbowe. Z ich tytułu mają prawo do określonych należności, które mają im zrekompensować wyższe wydatki wynikające z konieczności wykonywania pracy i utrzymywania się na wyjeździe. Niestety w praktyce zarówno interpretowanie okoliczności, w których te należności przysługują, jak i wyliczanie ich wysokości przysparza
Czy Wnioskodawca jako osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą, świadcząca usługi osobiście na rzecz innego podmiotu, jak również na własny rachunek odbywając w związku z wykonywaniem tych usług podróży służbowych krajowych i zagranicznych, ma prawo zaliczania przysługujących Jemu z tego tytułu diet do kosztów uzyskania przychodów?
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.
Czy jako właściciel jednoosobowej firmy wykonując usługi budowlane poza granicami kraju Wnioskodawca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów związanych z działalnością gospodarczą zagraniczne diety w części nieprzekraczającej wysokości diet, jakie przysługują pracownikom na podstawie odrębnych przepisów?
Czy osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, której głównym rodzajem wykonywanej działalności jest transport drogowy towarów (PKD 49.41.Z), wykonująca zadania poza miejscowością podaną w zgłoszeniu o dokonaniu wpisu do ewidencji działalności gospodarczej (Transport towarów na terenie kraju i za granicą) stanowiące istotę tej działalności, odbywa podróż służbową w rozumieniu art. 23 ust. 1
Czy właściciel firmy jednoosobowej może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej wartość diet z tytułu odbywanych podróży służbowych na terenie Polski i poza jej granicami?
1) Czy w związku z poniesieniem przez Uczelnię wydatku związanego ze sfinansowaniem (bezpośrednio przez Uczelnię lub pośrednio, gdy Uczelnia zwraca pracownikowi wydatek przez niego poniesiony) świadczenia związanego z uczestnictwem pracownika w uroczystej kolacji, na Uczelni nie będą ciążyć żadne obowiązki płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych?2) Czy w przypadku zapewnienia pracownikowi wyżywienia
Czy wypłacone diety z tytułu podróży krajowej bądź zagranicznej na zasadach określonych w przedstawionym przez Spółkę stanie faktycznym będą zwolnione z opodatkowania?
Czy wypłacane ryczałty za nocleg na zasadach określonych w przedstawionym przez Wnioskodawcę stanie faktycznym, będą zwolnione z opodatkowania?
Czy wypłacana dieta będzie zwolniona z opodatkowania w przypadku, gdy wielkość wypłacanej diety będzie na podstawie umowy oraz OWU różnicowana w zależności od indywidualnych ustaleń Spółki ze Zleceniobiorcami ale nigdy nie przekroczy kwoty wynikającej z rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej diet z tytułu podroży służbowych.
Czy do zwrotu kosztów podróży służbowej radnego zarówno krajowej jak i zagranicznej ma zastosowanie zwolnienie od podatku dochodowego od osób fizycznych określone w art 21 ust 1 pkt 16 lit. b) w związku z art. 21 ust. 1a pkt 13 (winno być art. 21 ust. 13) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r., poz. 361 z późn. zm.)?
Czy jako właściciel firmy Wnioskodawca ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej wartość diet z tytułu odbywanych podróży służbowych na terenie Polski i poza jej granicami?
w zakresie skutków podatkowych zakupu przez pracodawcę imiennych polis ubezpieczeniowych dla pracowników delegowanych w zagraniczną podróż służbową (bez Spitsbergenu) oraz w zagraniczną podróż służbową na Spitsbergen
Czy jako właściciel firmy jednoosobowej Wnioskodawca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej wartość diet z tytułu odbywanych przez niego podróży służbowych na terenie Polski i poza jej granicami?
Czy wartość diety krajowej i zagranicznej z tytułu podróży służbowej zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodu zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 52 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Czy wydatki przyznane przez Wnioskodawcę zgodnie z § 7 ust. 3 pkt 2 Rozporządzenia,na zapewnienie pracownikom odbywającym podróż służbową krajową całodziennego wyżywienia, jak również wydatki przyznane na zapewnienie pracownikom odbywającym podróż służbową zagraniczną, należności pieniężnej na wyżywienie, wskazanej zgodnie z § 13 ust. 4 Rozporządzenia, w załączniku do Rozporządzenia, korzystają ze
Czy w związku z opisanym stanem faktycznym Wnioskodawca ma prawo zastosować diety i ująć je w kosztach księgi przychodów i rozchodów w wysokości nie przekraczającej określonego limitu, to znaczy do wysokości diet przysługujących pracownikom?
Czy przekazywane na rzecz Prezesa świadczenia, o których mowa w pkt 4 stanu faktycznego, nie skutkują powstaniem po stronie Spółki obowiązku płatnika w zakresie poboru podatku od wartości tych świadczeń (wg zasad określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych) w związku z tym, że stanowią przychód (dochód) Prezesa zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych?
Czy do kosztów uzyskania przychodu, obok kosztów rzeczywiście poniesionych przez zleceniobiorcę w trakcie odbytej podróży służbowej (przejazdy, noclegi, dojazdy środkami komunikacji miejscowej i inne udokumentowane wydatki), Wnioskodawczyni będzie mogła zaliczać również diety i ryczałty w ramach określonych przepisami limitów?
1. Czy Wnioskodawca może do kosztów uzyskania przychodów zaliczać wartość diet przysługujących z tytułu podróży służbowych w oparciu o rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikom zatrudnionym w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz.U. z 2013 r., poz. 167)? 2. Czy Wnioskodawca