Wskaźnik: Opłata targowa, miejscowa i uzdrowiskowa w 2025 r.
Górne granice stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych w 2022 roku, z uwagi na wyższy wskaźnik inflacji, ulegną podwyższeniu w stosunku do roku obecnego. Jakie wartości kwotowe będą miały stawki maksymalne podatków i opłat lokalnych w 2022 r.?
Ministerstwo Finansów określiło wysokość stawek maksymalnych podatków i opłat lokalnych jakie będą obowiązywać w 2020 roku. Nowe stawki dotyczą podatku od nieruchomości, podatku od środków transportowych, opłaty targowej, opłaty miejscowej, opłaty uzdrowiskowej, opłaty od posiadania psów oraz opłaty reklamowej. Z uwagi na wzrost cen towarów i usług stawki maksymalne w 2020 roku będą wyższe w porównaniu
Od osób przebywających w szpitalach nie pobiera się opłaty uzdrowiskowej. W interpretacji ogólnej Minister Finansów wyjaśnił, że dotyczy to także osób przebywających w szpitalach uzdrowiskowych. W ten sposób Minister Finansów zgodził się ze stanowiskiem zajmowanym przez sądy administracyjne. Przedstawiamy fragment interpretacji ogólnej. Pełna wersja jest dostępna na www.inforfk.pl.
Zdaniem WSA w Krakowie, podjęcie przez radę gminy uchwały określającej miejscowość, w której pobiera się opłatę miejscową (potocznie nazywaną również opłatą klimatyczną) w przypadku złej jakości powietrza w dniu jej podjęcia, stanowi istotne naruszenie prawa skutkujące koniecznością stwierdzenia nieważności tej uchwały.
Osoba fizyczna nie prowadzi działalności gospodarczej, ale wynajmuje latem pokoje turystom. Przy okazji pobiera też opłatę klimatyczną. Dostaje z tego tytułu drobne wynagrodzenie. Jak je zakwalifikować podatkowo?
Od marca prowadzimy ośrodek wypoczynkowy nad morzem. Od maja zaczynamy także ewidencjonowanie sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej. Czy czynność pobierania opłaty klimatycznej należy ewidencjonować na kasie rejestrującej?
Na podstawie art. 17 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych od osób przebywających w szpitalach uzdrowiskowych nie pobiera się opłaty uzdrowiskowej.
Opodatkowanie wynagrodzenia za pobór opłaty uzdrowiskowej.
Czy w stosunku do wynagrodzenia wypłacanego inkasentowi, będącemu osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą Urząd powinien pobierać zaliczkę na podatek dochodowy i postępować zgodnie ze wskazaniami art. 41 i 42 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Czy czynności pobierania opłaty uzdrowiskowej i przekazywania jej na rachunek bankowy Urzędu Miasta są usługami finansowymi, które wyłączają z możliwości opodatkowania przychodów w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych? Jeśli nie, to jakie to są usługi i jaka jest stawka zryczałtowanego podatku dla tych usług?