TSUE będzie transmitował rozprawy
Przedstawiamy Państwu mało jeszcze znaną polskiemu podatnikowi, a tak ważną dla funkcjonowania Wspólnot Europejskich, instytucję Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości - podstawy jego funkcjonowania oraz organizację. Większość zawartych w tekście rozważań dotyczy zasad określonych przez traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską. Traktat ten, będący podstawą jej funkcjonowania, jest jedną z najważniejszych
Czuwanie nad poszanowaniem prawa, dokonywanie wykładni całości regulacji prawnej poszczególnych państw członkowskich oraz instytucji wspólnotowych jest najważniejszą kompetencją Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.
Równe traktowanie to zasada wynikająca z prawa europejskiego oznaczająca zakaz jakiejkolwiek dyskryminacji ze względu na płeć w zakresie warunków pracy, w tym selekcji i dostępu do wszystkich stanowisk oraz szczebli hierarchii zawodowej. W sprawie Carmen Sarkatzis Herrero przeciwko Instytutowi Zdrowia Europejski Trybunał Sprawiedliwości badał, jak należy obliczać staż pracy dla nowo mianowanej urzędniczki
Europejski Trybunał Sprawiedliwości nie jest powołany do rozpatrywania spraw indywidualnych, jest to bowiem sąd międzynarodowy. Osoby fizyczne lub prawne z kraju UE mogą jednak uzyskać możliwość rozpatrzenia swojej sprawy za pośrednictwem sądu krajowego.
W toku działalności Wspólnot Europejskich nieuniknione są spory przy stosowaniu i interpretacji prawa. Rozstrzyganiem tych sporów zajmują się organy sądowe. Jeden z nich spełnia ponadto funkcje audytorskie.
Prawo do odliczenia podatku naliczonego w pełnej kwocie w związku z wydatkami związanymi z czynnościami opodatkowanymi i niepodlegającymi opodatkowaniu wykonywanymi w ramach działalności statutowej.
Prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych przez podmiot niezarejestrowany jako podatnik VAT oraz braku obowiązku korygowania deklaracji VAT.
Sprzedaż przez gminę nieruchomości może podlegać opodatkowaniu VAT. Tak stwierdził TSUE, odpowiadając na pytanie prejudycjalne NSA, w postanowieniu z 20 marca 2014 r., w którym uznał, że nie narusza to przepisów dyrektywy. Tak będzie w przypadku, gdy gmina nie będzie działać w charakterze organu władzy publicznej. Ocenę, w jakim charakterze działa gmina w konkretnym przypadku, Trybunał pozostawił sądom
Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku z 16 maja 2013 r. zajmował się sprawą polskiej firmy transportowej TNT Express Worldwide (Poland) sp. z o.o. (C-169/12 ), która ustalając obowiązek podatkowy, stosowała zasady ogólne (tzn. wyznaczał go termin wystawienia faktury), a nie zasady szczególne. Zostało to zakwestionowane przez organy podatkowe. Zdaniem Trybunału niesłusznie, gdyż szczególne zasady ustalania
Czy w opisanym stanie faktycznym sprzedaż działki niezabudowanej po okresie blisko 15 letniego posiadania będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jako sprzedaż gruntu?
Czy w przytoczonym stanie faktycznym wypłata dywidendy przez spółkę zależną na rzecz Spółki, zarówno w postaci udziałów w spółkach kapitałowych, akcji i innych papierów wartościowych oraz wierzytelności pieniężnych, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług? Jeśli tak to kto jest podatnikiem z tytułu transakcji, na kim ciąży obowiązek udokumentowania i rozliczenia transakcji, co ma być podstawą
Czy Wnioskodawca ma prawo do stosowania stawki VAT zwolnionej do sprzedaży usług medycznych opisanych we wniosku, jeżeli wykonują je w zakładzie podatnika osoby posiadające uprawnienia zawodowe (medyczne i kosmetologiczne)?
Europejski Trybunał Sprawiedliwości w wyroku z 30 września 2010 r. w sprawie C-395/09 Oasis East Sp. z o.o. przeciwko Ministrowi Finansów postanowił:
Czy gdy wnioskodawca będzie posiadał wymienione zaświadczenie to będzie miał prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktury dokumentującej zakup samochodu oraz faktur dokumentujących zakup paliwa, zgodnie z wyrokiem TSWE z 22.12.2008 r. w sprawie C-414/07?
prawo do odliczenia podatku VAT od rat leasingowych samochodu ciężarowego i paliwa wykorzystywanego do tego pojazdu
Prawo do odliczenia pełnego podatku od zakupu paliwa w roku 2005 i związana z tym korekta.
Czy zgodnie z obowiązującymi przepisami przysługuje prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku VAT od zakupionego samochodu?Czy jako podatnik VAT wnioskodawca ma prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku od zakupionego paliwa do tego samochodu?
Prawo do odliczenia podatku VAT wynikającego z faktur dokumentujących nabycie paliwa do samochodu nie posiadającego homologacji pojazdu ciężarowego.
Zastosowania zwolnienia od podatku do usług świadczonych na rzecz urzędu gminy.
W związku z wyrokiem ETS, podatnikom przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od nabycia samochodów ciężarowych i od paliwa do nich
Czy Wnioskodawca ma prawo do odliczenia podatku od zakupionego paliwa do ww. pojazdów oraz odliczenia VAT w pełnej wysokości z faktur dokumentujących ich zakup?
Czy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego w wykupem samochodu i paliwa?