Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 20.12.2004, sygn. PI/005-2436/04/CIP/01, Izba Skarbowa w Gdańsku, sygn. PI/005-2436/04/CIP/01
Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy obroty z tych transakcji powinien wykazać w deklaracji VAT-7.
Stan faktyczny w sprawie:
Podatnik podatku od towarów i usług w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nabywa na podstawie faktury towar od kontrahenta posiadającego siedzibę w USA. Towar dostarczany jest do Podatnika drogą morska bezpośrednio z Chin. Towary sprowadzone z państwa trzeciego drogą morską przeładowywane są w polskim porcie na wagony kolejowe. Przeładunek towarów następuje pod nadzorem celnym. Towary nie są dopuszczone do obrotu krajowego (wspólnotowego). Podatnik ostatecznie dokonuje dostawy towaru na rzecz kontrahenta z Rosji. Transport do Rosji odbywa się na podstawie kolejowego listu przewozowego SMGS i faktury wystawionej przez Podatnika na rzecz kontrahenta z Rosji. Oba dokumenty posiadają pieczątki różnych urzędów celnych .
Ocena prawna stanu faktycznego
Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:
- odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
- eksport towarów;
- import towarów;
- wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
- wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
W zaprezentowanym stanie faktycznym Podatnik dokonuje dwóch transakcji :