Interpretacja indywidualna z dnia 14 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.376.2024.3.MH
Zwolnienie od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 22 ustawy świadczonych usług.
Zwolnienie od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 22 ustawy świadczonych usług.
Konieczność korekty podatku naliczonego, gdy posiadany węgiel nie będzie wykorzystany do czynności opodatkowanych, a będzie przekazywany osobom uprawnionym jako pomoc rzeczowa.
Wyłączenie od opodatkowania VAT świadczonych przez Gminę czynności wykonywanych za pośrednictwem Szkół, Przedszkoli i Domu Pomocy Społecznej i tym samym nieuznania Gminy w tym zakresie za podatnika VAT.
Wskazane przez Wnioskodawcę środki pieniężne stanowiące nienależnie pobrane świadczenia wychowawcze, świadczenia rodzinne i świadczenia z funduszu alimentacyjnego, nie stanowią wynagrodzenia za świadczenie usług podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż nie mieszczą się zakresie czynności wymienionych w art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Tym samym stanowisko Wnioskodawcy
Brak uznania usług opiekuńczych, specjalistycznych usług opiekuńczych oraz umieszczania osób potrzebujących w Domach Pomocy Społecznej za usługi niepodlegające opodatkowaniu; Brak opodatkowania podatkiem VAT dochodów z tytułu wpływów: - od dłużników alimentacyjnych zaległości z tytułu funduszu alimentacyjnego, zaległości z tytułu zaliczek alimentacyjnych, - za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny,
Brak prawa do obniżenia podatku należnego i zwrotu podatku wynikającego z wystawianych na Wnioskodawcę faktur związanych z realizacją projektu.
W ośrodku pomocy społecznej zatrudniamy osoby na umowę zlecenia, którzy wykonują usługi opiekuńcze. Czy powinniśmy żądać od tych osób zaświadczenia o niekaralności? - pyta Czytelniczka z Warszawy.
Wyłączenie od opodatkowania VAT świadczonych przez Gminę czynności wykonywanych za pośrednictwem Szkół, Przedszkoli i Domu Pomocy Społecznej, i tym samym nieuznania Gminy w tym zakresie za podatnika VAT.
Interpretacja przepisów w zakresie zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 22a ustawy pobieranych przez Gminę opłat za pobyt w Gminnym Domu dla osób zagrożonych przemocą w rodzinie oraz sposobu ich dokumentowania.
Podatek od towarów i usług w zakresie prawa do częściowego obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wydatki związane z realizacją inwestycji polegającej na termomodernizacji i wymianie c.o. w budynku Urzędu Gminy oraz w zakresie braku prawa do odliczenia kwoty podatku naliczonego z faktur dotyczących zakupu towarów i usług związanych z realizacją
Podatek od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku sprzedaży posiłków uczniom Szkoły Podstawowej i Gimnazjum, których wyżywienie finansowane jest przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, będący jednostką budżetową Gminy oraz w zakresie zwolnienia od podatku sprzedaży posiłków uczniom Szkoły Podstawowej i Gimnazjum, których wyżywienie finansowane jest przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej,
Wyłączenie z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 15 ust. 6 ustawy świadczonych przez Gminę za pośrednictwem MGOPS usług opiekuńczych oraz specjalistycznych usług opiekuńczych.
Podatek od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług opiekuńczych wykonywanych przez Gminę oraz sposobu ich dokumentowania.
Podatek od towarów i usług w zakresie prawa do odzyskania podatku naliczonego w związku z realizacją projektów.
Zasiłek okresowy jest jednym ze świadczeń z pomocy społecznej. Kwota tego zasiłku nie może być niższa niż 20 zł miesięcznie. Ośrodek pomocy społecznej ustala okres na jaki zasiłek jest przyznawany.
Zasiłek stały to jedno ze świadczeń z pomocy społecznej. Zasiłek, o którym mowa w zdaniu poprzednim nie może być niższy niż 30 zł miesięcznie. Ubiegać się mogą o niego osoby pełnoletnie samotnie gospodarujące, niezdolne do pracy z powodu wieku lub całkowicie niezdolne do pracy, jeżeli ich dochód jest niższy od kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej.
Podatek od towarów i usług w zakresie stwierdzenia, czy pobierane opłaty z tytułu świadczenia usług opiekuńczych w tym specjalistycznych usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania, specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi, posiłku w naturze, udzielenia schronienia w oparciu o Uchwałę Rady Miasta w sprawie ustalenia zasad zwrotu wydatków na świadczenia z pomocy społecznej
W zakresie sposobu dokumentowania rozliczeń pomiędzy jednostkami oświatowymi świadczącymi usługi dożywiania dzieci na podstawie umowy zawartej z GOPS.
Podatek od towarów i usług w zakresie uznania, że usługi świadczone przez Gminę za pośrednictwem MOPS (prowadzenia i zapewniania pobytu w mieszkaniach chronionych; organizowania usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych, w miejscu zamieszkania beneficjenta; kierowania do Miejskiego Domu Pomocy Społecznej; zapewniania posiłków na rzecz osób potrzebujących) podlegają wyłączeniu z
Podatek od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 24 ustawy, usług wyżywienia podopiecznych, uczniów oraz pracowników pedagogicznych Jednostek oświatowych, w przypadku, gdy opłata dokonywana jest/będzie odpowiednio przez rodziców dzieci/uczniów lub pracowników pedagogicznych; w zakresie zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 24 ustawy
Dokumentowanie usług dożywiania zleconych przez Gminę Wykonawcy na podstawie porozumienia oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur wystawionych przez Wykonawcę usług dożywiania.
Podatek od towarów i usług w zakresie opodatkowania świadczonych przez Gminę usług sprzedaży posiłków na rzecz uczniów korzystających z dofinansowania z Ośrodka Pomocy Społecznej.
Zwolnienie usług pomocy społecznej świadczonych przez Powiat. Określenie sposobu obciążania najemców kosztami tzw. mediów.