Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 16.04.2006, sygn. IUSPDFD1/415/17/06 PBB1/415-445/06, Pierwszy Urząd Skarbowy w Gliwicach, sygn. IUSPDFD1/415/17/06 PBB1/415-445/06
Czy możliwe jest w 2006r. rozliczanie działalności prowadzonej przez nas na jednej deklaracji VAT?
CZY POSIADAJĄC ODRĘBNE WPISY DO EWIDENCJI DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ MUSIMY PROWADZIĆ FIRMĘ W FORMIE SPÓŁKI CYWILNEJ CZY DWÓCH ODRĘBNYCH FIRM.
Czy w przypadku zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej przez małżonka, dotychczas wykonującego działalność gospodarczą na imię obojga (bez zawierania umowy spółki), powstanie obowiązek opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych remanentu na dzień zaprzestania wykonywania działalności w części przypadającej na tego małżonka, w sytuacji, gdy cały zapas remanentowy będzie wykorzystywany
W jaki sposób podatnicy (osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą w formie tzw. ?spółki małżeńskiej?) powinni prawidłowo przenieść środki trwałe (w tym nieruchomości) do spółki cywilnej, w skład której wchodzą te same osoby, co w ?spółce małżeńskiej? oraz w jaki sposób winny być one amortyzowane w spółce cywilnej?
Czy w przypadku przymusowego, wymuszonego przez prawo przekształcenia dotychczasowej firmy prowadzonej przez małżonków bez umowy, w spółkę jawną obowiązani jesteśmy do złożenia deklaracji PCC-1 i zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych od wartości wniesionych wkładów?
Czy w przypadku, gdy jeden z małżonków podjął w lipcu 2005r. decyzję o zaprzestaniu prowadzenia działalności gospodarczej w ramach tzw. spółki małżeńskiej (na jednym wpisie), zaś drugi z małżonków będzie nadal kontynuował tę działalność w dotychczasowym zakresie (jako samodzielny przedsiębiorca) - to sytuacja ta jest tożsama z likwidacją działalności gospodarczej i powstanie obowiązek ustalenia dochodu
Czy w przypadku przekształcenia spółki małżeńskiej w działalność gospodarczą prowadzoną odrębnie przez małżonków - podatnik kontynuuje dotychczasową metodę amortyzacji środków trwałych ?
1. Czy małżonkowie prowadzący działalność gospodarczą pomimo odrębnych wpisów do ewidencji działalności gospodarczej nadal winni rozliczać się na dotychczasowych zasadach w zakresie podatku od towarów i usług, posługując się numerem NIP podatnika zarejestrowanego dla potrzeb podatku od towarów i usług oraz jakie konsekwencje w podatku od towarów i usług spowoduje wykreślenie męża z ewidencji działalności
dot. prawidłowości prowadzenia działalności i rozliczania zryczałtowanego podatku dochodowego przy posiadaniu przez małżonków odrębnych wpisów do ewidencji działalności gospodarczej.
Czy rezygnacja żony ze wspólnie prowadzonej działalności gospodarczej w ramach spółki małżeńskiej, zarejestrowanej pod odrębnym dla spółki małżeńskiej nr NIP nie spowoduje likwidacji firmy i konieczności sporządzenia inwentury? Czy rozliczenie podatku VAT pozostanie na dotychczasowych warunkach?
czy żona po wystąpieniu z firmy prowadzonej dotychczas na imię obojga małżonków zobowiązana jest do płacenia podatku, jeśli tak to jakiego
Czy w sytuacji, gdy małżonkowie prowadzili działalność gospodarczą w oparciu o jeden wpis do ewidencji działalności gospodarczej wykreślenie jednego z współmałżonków ze wpisu do ewidencji działalności gospodarczej oraz zaprzestania przez niego prowadzenia działalności gospodarczej spowoduje obowiązek sporządzenia remanentu likwidacyjnego i odprowadzenia podatku dochodowego od tego remanentu?
Czy na dzień zakończenia prowadzenia działalności gospodarczej przez jednego z małżonków (drugi dalej będzie kontynuował działalność ) należy sporządzić spis z natury oraz zapłacić 10% zryczałtowany podatek od dochodu z remanentu?
Czy wykreślenie z ewidencji działalności gospodarczej współmałżonki, w przypadku gdy działalność ta prowadzona była na imię obojga małżonków na podstawie jednego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej (bez zawierania umowy spółki cywilnej) oraz dalsze jej kontynuowanie przez małżonka którego NIP używany był do celów podatku VAT, stanowi likwidację działalności gospodarczej i jakie rodzi konsekwencje
Czy istnieje obowiązek sporządzenia remanentu likwidacyjnego w sytuacji zaprzestania prowadzenia działalności wykonywanej osobiście, a rozpoczęcia wykonywania działalności na imię obojga małżonków?