Zmiany w ewidencji gospodarczej
Sejm 2 lipca 2004 r. uchwalił ustawę o swobodzie działalności gospodarczej, często określaną jeszcze w trakcie prac legislacyjnych nową konstytucją dla firm. Wprowadziła ona wiele nowych uregulowań m.in. dotyczących rejestracji przedsiębiorców, kontroli służb publicznych i spraw podatkowych.
2 lipca 2004 r. Sejm uchwalił dwa akty prawne o fundamentalnym znaczeniu dla wszystkich podmiotów prowadzących działalność gospodarczą - ustawę o swobodzie działalności gospodarczej oraz ustawę - Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej. Nowe akty zastępują powszechnie krytykowane prawo działalności gospodarczej. Zasadniczym celem nowych ustaw jest stworzenie prostych mechanizmów
Czy w świetle zapisów art. 5 i art. 13 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, Wnioskodawczyni jest zobowiązana do prowadzenia ksiąg rachunkowych, czy mogę prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów (czyli nie stosować przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości).
Czy brak we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej numeru PKD (52.29 C), pod którym wykonywana jest faktyczna działalność, wyłącza powyższą działalność z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych?
Czy brak we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej numeru PKD 52.29 C, pod którym wykonywana jest faktyczna działalność, wyłącza działalność z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych?
w zakresie skutków podatkowych refakturowania opłat za media, w przypadku wynajmu nieruchomości prowadzonego w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej
Czy w świetle treści art. 5 i art. 13 ust. 1 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej Wnioskodawca zobowiązany jest do prowadzenia ksiąg handlowych, czy może prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów (może nie stosować przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości?
Czy (pomimo bycia osobą zagraniczną) w celu ustalenia zobowiązań podatkowych związanych z prowadzoną w Polsce działalnością gospodarczą Wnioskodawca może prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów?
możliwość prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów
w zakresie skutków podatkowych refakturowania opłat za media, w przypadku prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie wynajmu nieruchomości
Czy strata w majątku Wnioskodawcy w kwocie 44.677,74 (czterdzieści cztery tysiące sześćset siedemdziesiąt siedem i siedemdziesiąt cztery setne) złotych stanowiąca równowartość wyłudzonego towaru w postaci urządzeń gastronomicznych, objęta fakturą VAT, stanowi koszt uzyskania przychodu, w rozumieniu art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
Czy w okresie od 1 stycznia 2005 r. do 31 grudnia 2005 r. prawidłowe było prowadzenie wspólnej działalności gospodarczej, jednej ewidencji księgowej i podatkowej oraz składanie dwóch odrębnych deklaracji PIT 5L z wykazywanymi po połowie przychodami, kosztami i dochodami. Czy też należało złożyć odrębne deklaracje podatkowe, każdy z tytułu swojej działalności, w której małżonka podatnika obowiązana
Czy w sytuacji gdy podatnik nie jest przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, ma prawo traktować dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych wykonywane na podstawie umowy zlecenia usługi prawne jako działalność gospodarczą i korzystać z liniowej formy opodatkowania?
Czy w przedstawionym stanie faktycznym ma zastosowanie przepis art. 5b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wyłączający z pozarolniczej działalności gospodarczej świadczone przez Stronę usługi ?
Czy istnieje możliwość prowadzenia wspólnej działalności gospodarczej przez obojga małżonków, jako osobnych przedsiębiorców, bez zawierania umowy spółki cywilnej, którzy rozliczają podatek dochodowy po połowie ?
Czy odrębne wpisy małżonków do ewidencji działalności gospodarczej spowodują konsekwencje podatkowe w zakresie rozliczania podatku od towarów i usług, w sytuacji gdy małżonkowie nadal wspólnie prowadzić będą dotychczasową działalność gospodarczą, nie zawierając jednak umowy spółki cywilnej?
Czy po 1 stycznia 2006r. małżonkowie prowadzący wspólnie działalność gospodarczą mogą zachować dotychczasowy sposób rozliczania dochodów osiąganych z tego przedsiębiorstwa (tzn. obliczać i deklarować podatek dochodowy od osób fizycznych u każdego z małżonków od połowy dochodu osiąganego z prowadzenia tego przedsiębiorstwa), jeżeli nadal będą prowadzić je wspólnie, bez zmiany formy prawnej ? PB I-2/
Czy w sytuacji, gdy po dokonaniu zmiany w ewidencji działalności gospodarczej dotychczasowego wpisu na imię obojga małżonków na dwa odrębne wpisy i prowadzeniu nadal działalności gospodarczej bez zawiązywania spółki cywilnej można, jak dotychczas, prowadzić jedną podatkową księgę przychodów i rozchodów i rozliczać się z podatku dochodowego proporcjonalnie (po 50%), składając deklarację na zaliczkę
Czy małżonkowie posiadający odrębne wpisy do ewidencji działalności gospodarczej mogą wspólnie prowadzić działalność gospodarczą, prowadząc wspólną księgę przychodów i rozchodów i odprowadzając podatek od połowy uzyskanego dochodu ?
Czy po obowiązkowej zmianie wspólnego wpisu małżonków na dwa odrębne w ewidencji działalności, małżonkowie nadal mogą wspólnie prowadzić działalność gospodarczą i czy ma to wpływ na zasady opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych?